Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:24:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654360 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1140 dnia: Grudnia 25, 2010, 19:28:55 pm »

Czy według starych przepisów będąc na pasterce o północy mogę przyjąć Komunię Świętą 25 grudnia na Mszy o 10?
Miałem ten sam problem ;)
Ksiądz Raivo Kokis FSSPX powiedział, że wyjątkowo można, niemniej dodał, że zdania na ten temat są podzielone.

ciekawe, bo kompetentna władza w Kościele ma na ten temat zdanie jednoznaczne: mozna.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1141 dnia: Grudnia 27, 2010, 21:54:43 pm »

pyt. dot. noszenia baldachimu nad biskupem:
- kiedy to wprowadzono?
- kiedy zniesiono?
- w jakich sytuacjach uzywano?
- komu przyslugiwal ten zaszczyt (wszystkom bp-om, kardynalom czy jak...? ) ?

dziekuje za odp ;D
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Sławek
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #1142 dnia: Grudnia 28, 2010, 14:19:14 pm »

Czy ktoś wie, na jaką/czyją melodię było śpiewane "Alleluja" podczas konsekracji Sagrada Familia?
Zapisane
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #1143 dnia: Stycznia 02, 2011, 16:53:36 pm »

Jak rozróżnić ignorancję zawinioną od niezawinionej?

W tym temacie mam też drugie pytanie... co Państwo byście polecali aby zgłębić teologię moralną, gdzie szukać zdrowej nauki? Ograniczeniem jest to, że dzieło musi być po polsku. W ostatnich latach wyszło sporo podręczników do moralnej ale wątpię czy da się tam wygrzebać coś wartościowego, większość to wodolejstwo o miłości :/
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1144 dnia: Stycznia 03, 2011, 08:40:40 am »

Jak rozróżnić ignorancję zawinioną od niezawinionej?

Nie da sie po tej stronie Nieba z powodow oczywistych. Wiem, ze niektorzy teolodzy majstruja przy tym pojeciu (np. kwestia limbusa), ale Pius IX ostrzegal przed takim wyrazem pychy ze strony ludzi.

co Państwo byście polecali aby zgłębić teologię moralną, gdzie szukać zdrowej nauki? Ograniczeniem jest to, że dzieło musi być po polsku.

Skoro przeszkoda jest jezyk lacinski, to odpadaja wszyscy klasycy. Proponuje zwykly przedwojenny podrecznik do etyki katolickiej do liceum.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #1145 dnia: Stycznia 06, 2011, 17:53:43 pm »

Ma ktoś jakieś statystyki, którymi mógłby się podzielić jaki procent uczestniczących we Mszach niedzielnych katolików we Francji uczestniczy we Mszach trydenckich (FSSPX, FSSP, IBP itp.). Słyszałem, że to odsetek znaczny, a brak źródeł w tym względzie nie pozwala użyć tego argumentu w dyskusji z posoborowcami.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1146 dnia: Stycznia 06, 2011, 21:33:15 pm »

Ma ktoś jakieś statystyki, którymi mógłby się podzielić jaki procent uczestniczących we Mszach niedzielnych katolików we Francji uczestniczy we Mszach trydenckich (FSSPX, FSSP, IBP itp.). Słyszałem, że to odsetek znaczny, a brak źródeł w tym względzie nie pozwala użyć tego argumentu w dyskusji z posoborowcami.

Proponuje przeszukac forum z La Paix Catholique jako slowa kluczowe. Na NRL tez powinno byc.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1147 dnia: Stycznia 07, 2011, 14:56:19 pm »

czy można gdzieś kupic nabożniki (ręczniki na ikony) ? ? ?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #1148 dnia: Stycznia 08, 2011, 19:22:58 pm »

Mam dwa pytania.
Czy w czyśćcu istnieje czas w naszym rozumieniu? Tak na dobrą sprawę powinien istnieć skoro tam odbywa się kara doczesna za grzechy, która kiedyś się kończy. Z drugiej strony kiedyś katecheta coś mówił, że tam też nie istnieje czas jak w niebie lub w piekle.
Co to są kwadrageny?
Drugie pytanie jest trochę dla zaspokojenia moich skrupułów, które mam od wczoraj. Rozmawiałem z koleżankami, które wziąłem w Trzech Króli na Tridentinę (był jeszcze jeden kolega, i efekt całkiem niezły. Jedna zachwycona, tylko doskwierało jej, że nie miałem łacińskich tekstów Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei i nie mogła, drugiej trochę nie podobała się cisza, koledze chorał z długimi melizmatami). W każdym razie wywiązała się rozmowa o różnych obrządkach i jedna z koleżanek stwierdziła (nie powiedziała na czym to opiera), że Msza u grekokatolików się dla nas nie liczy do wypełnienia niedzielnego obowiązku, bo trzeba przynajmniej coś z niej zrozumieć, a skoro nawet Ewangelia i kazanie jest po ukraińsku to nie można zaliczyć. Co Państwo o tym sądzą? Ja opieram się na tym, że Mszę można zaliczyć jako niedzielną o ile była w obrządku katolickim, a Ewangelię można odczytać po polsku w domu.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #1149 dnia: Stycznia 08, 2011, 19:36:19 pm »

O kwadragenach
http://www.gutenberg.czyz.org/word,64126
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1150 dnia: Stycznia 08, 2011, 19:38:14 pm »

Proponuje zwykly przedwojenny podrecznik do etyki katolickiej do liceum.[/quote]
Czy byłby pan tak miły i podał tutaj jakiś przykładowy? (tytuł podręcznika itd.), albo skan takiej książki. Byłbym niezmiernie wdzięczny. Z góry dziękuję
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1151 dnia: Stycznia 08, 2011, 20:47:11 pm »

Cytuj
Proponuje zwykly przedwojenny podrecznik do etyki katolickiej do liceum.
Czy byłby pan tak miły i podał tutaj jakiś przykładowy? (tytuł podręcznika itd.), albo skan takiej książki. Byłbym niezmiernie wdzięczny. Z góry dziękuję

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=etyka+katolicka

("KATOLICKA ETYKA WYCHOWAWCZA" Woronieckiego też może być)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #1152 dnia: Stycznia 08, 2011, 20:52:25 pm »

W każdym razie wywiązała się rozmowa o różnych obrządkach i jedna z koleżanek stwierdziła (nie powiedziała na czym to opiera), że Msza u grekokatolików się dla nas nie liczy do wypełnienia niedzielnego obowiązku, bo trzeba przynajmniej coś z niej zrozumieć, a skoro nawet Ewangelia i kazanie jest po ukraińsku to nie można zaliczyć. Co Państwo o tym sądzą? Ja opieram się na tym, że Mszę można zaliczyć jako niedzielną o ile była w obrządku katolickim, a Ewangelię można odczytać po polsku w domu.
Uczestnicząc w Mszy w obojętnie którym z katolickich obrządków można spełnić nakaz niedzielnego w niej uczestnictwa. Chociaż zrozumienie lekcji i Ewangelii na pewno jest dobre to nie jest to rzecz niezbędna i łaskę płynącą z Chrystusowej Ofiary jaka uobecniana jest na Mszy można czerpać także bez rozumienia języka w jakim jest ona odprawiana.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #1153 dnia: Stycznia 09, 2011, 13:12:55 pm »

(...)Tak nie wolno. Jeśli nie ma ornatu, to tylko w albie i stule w odpowiednim kolorze. Noszenie stuły na ornacie (ostatnio coraz modniejsze) to piractwo.
A gdzie mozna zanaleźć odpowiednie przepisy, że to piractwo?
Właśnie takie "piractwo" można było zobaczyć na Mszy św. w niedzielę na pewnej prowincji. Koncelebrans miał na sobie "ornat" z zaszytymi bokami (choć wyraźnych rękawów, jak w dalmatyce, nie było w tym stroju). Na to miał zarzuconą stułę. Żeby było śmieszniej, kolory stroju liturgicznego celebransa i koncelebransa były różne.  ???
Ale ornaty w tym kosciele nie są pojedyńczymi egzemplarzami. Czyżby oddano wszystkie do prania?
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1154 dnia: Stycznia 09, 2011, 13:54:56 pm »

kolory stroju liturgicznego celebransa i koncelebransa były różne.
tzn jakie?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!