Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:05:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654180 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #75 dnia: Marca 15, 2009, 13:59:40 pm »

Czy wg kalendarza liturgicznego dla NOM niedziele Wielkiego Postu nie mają pierwszeństwa przed wszystkimi innymi obchodami? Byłem dziś bardzo zaskoczony, kiedy w kościele redemptorystów w moim miasteczku została odprawiona Msza z uroczystości Św. Klemensa Hofbauera. Może zakon z okazji 100lecia jego kanonizacji ma na to jakiś indult, o którym nie wiem.
Ksieza lubia odprawiac msze sw. z innych formularzy nawet w dniach, kiedy tego robic nie wolno. Tak sie dzieje w niedziele Wielkiego Postu, tak sie dzieje w niedziele adwentu i inne dni, i nikt tego niestety nie zmieni. W mojej parafii rowniez odpust sw. Barbary jest obchodzony w I albo II niedziele adwentu, ale msza sw. (przynajmniej suma, a najczesciej wszystkie inne) jest ze sw. Barbary w czerwonym kolorze. Juz sobie wyobrazam mine mojego proboszcza, ktory na stwierdzenie, ze tak nie wolno najpierw by nie wiedzial, o co mi w ogole chodzi, potem by sie wsciekl, ze smiem mu zwracac uwage, a na koncu powiedzialby cos o zielonym stoliku, przy ktorym sie tworzy bezsensowne przepisy nie znajac zycia i tego, ze parafianie chca miec odpust sw. Barbary.
Moze zakon ma jakies zezwolenie, ale jakos w to nie wierze. Bardziej bym wierzyl, ze jest to kolejny przyklad nieposluszenstwa przepisom.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #76 dnia: Marca 15, 2009, 14:55:51 pm »

Czy wg kalendarza liturgicznego dla NOM niedziele Wielkiego Postu nie mają pierwszeństwa przed wszystkimi innymi obchodami? Byłem dziś bardzo zaskoczony, kiedy w kościele redemptorystów w moim miasteczku została odprawiona Msza z uroczystości Św. Klemensa Hofbauera. Może zakon z okazji 100lecia jego kanonizacji ma na to jakiś indult, o którym nie wiem.

Oczywiście niedziele Wielkiego Postu mają pierwszeństwo. A żadnego indultu redemptoryści nie mają. Od lat mnie to irytowało, oni tak odprawiają co roku (zawsze w najbliższą niedzielę, choć to są niedziele Wielkiego Postu). W mojej dawnej parafii prowadzonej przez redemptorystów zamiast Mszału mają na podstawce w tym dniu jakiś skoroszyt.
Drugi raz skoroszyt wyciągają na Mszę o św. Alfonsie, ale to jakoś w wakacje, więc przynajmniej jest to niedziela zwykła.

Ksieza lubia odprawiac msze sw. z innych formularzy nawet w dniach, kiedy tego robic nie wolno. Tak sie dzieje w niedziele Wielkiego Postu, tak sie dzieje w niedziele adwentu i inne dni, i nikt tego niestety nie zmieni. W mojej parafii rowniez odpust sw. Barbary jest obchodzony w I albo II niedziele adwentu, ale msza sw. (przynajmniej suma, a najczesciej wszystkie inne) jest ze sw. Barbary w czerwonym kolorze. Juz sobie wyobrazam mine mojego proboszcza, ktory na stwierdzenie, ze tak nie wolno najpierw by nie wiedzial, o co mi w ogole chodzi, potem by sie wsciekl, ze smiem mu zwracac uwage, a na koncu powiedzialby cos o zielonym stoliku, przy ktorym sie tworzy bezsensowne przepisy nie znajac zycia i tego, ze parafianie chca miec odpust sw. Barbary.

Z wypowiedzią co do podejścia się zgadzam.
Jeśli chodzi o ten konkretny przykład, to w Niedzielę Adwentu nie wolno użyć formularza odpustowego, natomiast na sumie odpustowej (czyli jednej Mszy w tym dniu) wolno zastosować kolor szat z Mszy o patronie lub tytule kościoła, wygłosić homilię nawiązującą do patrona lub tytułu kościoła, zastosować okolicznościową modlitwę powszechną, zaśpiewać pieśń o patronie lub tytule kościoła, wymienić imię świętego w ME, poprowadzić procesję teoforyczną, zaśpiewać Te Deum i udzielić sakramentalnego błogosławieństwa.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #77 dnia: Marca 15, 2009, 15:26:06 pm »

Dziękuję za opowiedzi :).

Szkoda, że ojcowie nie ukierunkowali swoje kreatywności liturgicznej w inną stronę, np. odprawiając taką Mszę w takim rycie, w jakim sprawował ją św. Klemens ;).

W mojej dawnej parafii prowadzonej przez redemptorystów zamiast Mszału mają na podstawce w tym dniu jakiś skoroszyt.
Drugi raz skoroszyt wyciągają na Mszę o św. Alfonsie, ale to jakoś w wakacje, więc przynajmniej jest to niedziela zwykła.

U mnie także korzystali z jakiegoś skoroszytu leżącego na Mszale.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #78 dnia: Marca 15, 2009, 19:48:05 pm »

Jest państwu znane zgromadzenie kapłańskie, które noś u pasa różaniec jak zakonnicy?.
kolejnym pytaniem jest czy ks. diecezjalny może nosić różaniec przypięty do pasa na sutannie?.
Widziałem takiego księdza i na pewno nie jest to Ojciec zakonny po pochodzi z parafii mojej siostry.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #79 dnia: Marca 15, 2009, 20:08:09 pm »

Jest państwu znane zgromadzenie kapłańskie, które noś u pasa różaniec jak zakonnicy?

Tak. Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela czyli oo. benonici.

Cytuj
kolejnym pytaniem jest czy ks. diecezjalny może nosić różaniec przypięty do pasa na sutannie?.

Ma nosić strój duchowny obowiązujący w jego diecezji.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #80 dnia: Marca 16, 2009, 14:40:17 pm »

Nie wiedziałem gdzie się dopisać, a nowego wątku chyba nie warto zakładać, więc zadam pytanie tutaj:

Zdjęcie z austriackiego sądu (proces J. Frizla):



O co chodzi ?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #81 dnia: Marca 16, 2009, 14:48:44 pm »

Pana Jezusa na tym krzyżu nie ma...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #82 dnia: Marca 16, 2009, 15:23:17 pm »

No wiem, że nie ma.
Nie o to mi chodziło.
Czy ten "ołtarzyk", jest tam do czegoś potrzebny ? Nie chcę być źle zrozumiany - chodzi mi o to, czy ten krzyż ze świecami jest tam do czegoś hmm... używany ?
Przypominam, iż jest to sąd austriacki.
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2009, 15:25:20 pm wysłana przez Grigorij » Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #83 dnia: Marca 16, 2009, 15:33:02 pm »

W II RP chyba w każdym sądzie był krzyż, możliwe, że tak jest w katolickiej (proszę sie nie śmiać!!!) Austrii.
Zapisane
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #84 dnia: Marca 16, 2009, 15:36:23 pm »

Nie zdziwiłbym się, jakby krzyż wisiał na ścianie, ale w takiej konfiguracji, to jednak dla mnie trochę dziwne
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #85 dnia: Marca 16, 2009, 15:54:00 pm »

Może na tak ustawiony krzyż kiedyś przysięgano ?
Zapisane
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #86 dnia: Marca 16, 2009, 18:13:26 pm »

Austriacka prowincja jest bardzo tradycyjna. Od czasu, kiedy w latach 50tych "wygnano" Sowietów odmawiając Różaniec Św., Austriacy wprowadzili wiele
katolickich obyczajów. Szczególnie Karyntia. Stąd może ten krzyż (?).
Mieszkałam tam i widziałam postępujące z Wiednia zmiany obyczajów.
Dziś niestety mają jeden z najnowocześniejszych episkopatów i modernę w Kościele.
Zapisane
solid
Gość
« Odpowiedz #87 dnia: Marca 16, 2009, 20:45:17 pm »

Moje pytanie dotyczy tego postu: http://krzyz.katolicy.net/index.php?topic=11.msg10902#msg10902 (nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku). Jak to jest możliwe, że ks. abp Wojciech Ziemba został wyświęcony na kapłana w diecezji warmińskiej, chociaż jego rodzinna parafia była w diecezji tarnowskiej (Wadowice Górne w powiecie mieleckim)? W jakich przypadkach można wstępować do seminarium diecezjalnego poza diecezją, z której się pochodzi?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #88 dnia: Marca 16, 2009, 21:24:16 pm »

Moje pytanie dotyczy tego postu: http://krzyz.katolicy.net/index.php?topic=11.msg10902#msg10902 (nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku). Jak to jest możliwe, że ks. abp Wojciech Ziemba został wyświęcony na kapłana w diecezji warmińskiej, chociaż jego rodzinna parafia była w diecezji tarnowskiej (Wadowice Górne w powiecie mieleckim)? W jakich przypadkach można wstępować do seminarium diecezjalnego poza diecezją, z której się pochodzi?
Jesli zgodzi sie biskup danej diecezji - a w praktyce rektor seminarium. Owszem, taka prosbe trzeba uzasadniac, ale z doswiadczenia wiem, ze przyjmowalo sie klerykow do archidiecezji krakowskiej (ktora na brak powolan na razie nie narzeka) z innych diecezji bez wiekszych powodow (wystarczyla prosba), a czasem i z powodami odsylano do seminarium diecezji miejsca zamieszkania. Nie ma jakichs wiekszych regul - wszystko zalezy od decyzji rektora.
A na pytanie o abpa Ziebe moze moznaby zapytac jego samego  :)
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #89 dnia: Marca 16, 2009, 23:32:42 pm »

W II RP chyba w każdym sądzie był krzyż, możliwe, że tak jest w katolickiej (proszę sie nie śmiać!!!) Austrii.
Nawet na łancuchu sędziowskim był razem z orłem.
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!