Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:11:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654390 razy)
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #960 dnia: Sierpnia 20, 2010, 10:07:27 am »

Właśnie wpadła mi do rąk książka: E. Baker, "Byłam buddyjską mniszką", 2010. Wyd. FRONDA. Autorka przez 13 lat była buddystką i żyła w buddyjskim klasztorze. Tam przeżyła nawrócenie i jak podaje okładkowa informacja: "jest chrześcijanką od ponad 17 lat, obecnie pracuje dla organizacji misyjnej wśród byłych buddystów".
Na końcu książki podano 11 istotnych różnic między chrześcijaństwem a buddyzmem. Nie chodzi mi o kwestię różnic, ale o przedstawienie definicji chrześcijaństwa w 2 punktach (podkreślenia moje):
"Chrześcijaństwo uczy:
1. Wszyscy, którzy wyznają, że Jezus jest ich Panem i Zbawicielem i żyją sprawiedliwie, otrzymają życie wieczne, pozostali zaś piekło (J 3,16-18; Łk 12,5);

2. Zbawienie jest darem otrzymanym za darmo od Boga. Musimy jedynie odpowiedzieć na jego zaproszenie; w żaden sposób nie potrafimy na nie zasłużyć (Ef 2,4-5)."

Być może jestem w błędzie, ale czegoś tu nie rozumiem... Czy to nie jest zbyt protestanckie ujęcie chrześcijaństwa? (bezwartościowość sakramentów - odnośnie pt.1 i bezwartościowość dobrych uczynków - odnośnie pt.2). Jako katoliczka, jak powinnam zdefiniować "chrześcijaństwo" w tych 2 punktach?
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #961 dnia: Sierpnia 20, 2010, 18:49:07 pm »

Proszę zauważyć, że ta była mniszka pisze: "jestem chrześcijanką", z nie "jestem katoliczką". Ja na studiach spotkałem się z towarzystwem, którzy określali się: "jesteśmy chrześcijanami", czytali różne broszury na temat "jak być chrześcijaninem" itp. Nigdzie nie pojawiło się słowo "katolik". Potem zauważyłem, że ciągle odwołują się do książek jednego protestanta...
Zapisane
Rita
uczestnik
***
Wiadomości: 209

« Odpowiedz #962 dnia: Sierpnia 20, 2010, 22:44:30 pm »

Zapoznałam się nieco z treścią książki. Trudno z niej wywnioskować na jakie to chrześcijaństwo nawróciła się owa była buddystka... Na pewno nie jest to katolicyzm. Trochę się tylko dziwię, że to Fronda wydała tę książę. 

Tak na marginesie, wymowne są okoliczności, w których po raz pierwszy buddyjska mniszka zaczęła mieć wątpliwości co do swojej buddyjskiej drogi życia:
 "Pewnego razu kilku buddyjskich mnichów i mniszek wzięło udział w międzyreligijnym spotkaniu w katedrze w Canterbury. To wydarzenie mocno mną poruszyło. Pamiętam jak szliśmy radośnie do katedry. Nie mogłam się doczekać spotkania. Nie spodziewałam się ujrzeć chrześcijan z transparentami, wznoszącymi okrzyki przeciw naszej obecności w katedrze. Ustawili się w długim szeregu i machali transparentami w naszym kierunku, sugerując stanowczo, że nie ma dla nas miejsca w Domu Bożym. Nie byli nieprzyjemni ani agresywni, ale wyglądali na mocnych w swojej wierze i sprzeciwie wobec nas. Nie rozumiałam co ich zdenerwowało i w rzeczywistości dało mi to dużo do myślenia. Był to kluczowy moment zakwestionowania mojej buddyjskiej wiary. Pamiętam, że czułam się tym załamana. (...)
Z niecierpliwością czekałam na to spotkanie, a teraz nawet nie mogłam wejść do środka. Nie czułam się rozgniewana, zdenerwowana ani urażona sprzeciwem chrześcijan, byłam tylko zaskoczona. Przeciwko czemu protestują? Co takiego wiedzą, czego ja nie wiem? Byłam naprawdę zaintrygowana. (...) Po latach poczułam wdzięczność do tych protestujących, że zainspirowali mnie do stawiania pytań i zasiali ziarno wątpliwości". (s. 80-81)

I do czego to może doprowadzić garstka anglikańskich "fundamentalistów" zakłócająca "spotkanie międzyreligijne" w katedrze...  :D Dla mnie to sygnał, że powinniśmy brać z nich przykład, kiedy gdzieś w Polsce będzie organizowany jakiś asyżyk.  :) 

Ponawiam swoje pytanie z poprzedniego wpisu: Czy "wszyscy, którzy wyznają, że Jezus jest ich Panem i Zbawicielem i żyją sprawiedliwie, otrzymają życie wieczne?" Chciałabym umieć poradzić sobie z odpowiedzią na to pytanie, ponieważ przebywam w środowisku osób (świeckich i duchownych) mocno zaangażowanych w Odnowę w Duchu Św. i zachłyśniętych ekumenizmem. Dla nich wszystkie odłamy protestantyzmu, to tylko inne "denominacje chrześcijaństwa", katolicyzm jest też tylko denominacją. Pełnia Chrystusa jest w "chrześcijaństwie", do którego wszystkie denominacje dążą. Wszystkich chrześcijan łączy chrzest i wyznanie, że "Jezus jest Panem i Zbawicielem" i to nam wystarczy, byśmy wszyscy mogli być zbawieni. 
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #963 dnia: Sierpnia 21, 2010, 15:05:34 pm »

Czy TV Puls na pewno ma jeszcze jakieś katolickie udziały? Ja nie jestem przesadnie pruderyjny ale wczoraj robiąc rundkę po kanałach po 23 trafiłem na normalny erotyk.
Zapisane
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #964 dnia: Sierpnia 21, 2010, 16:59:21 pm »

Jak Jezus Chrystus miał ułożone kolana na krzyżu ?
Zapisane
erykofm
Gość
« Odpowiedz #965 dnia: Sierpnia 21, 2010, 18:29:54 pm »

Jak Jezus Chrystus miał ułożone kolana na krzyżu ?

Zapewne pionowo. Nie chodzi o układ kolan, ale o symbolikę krzyża. W kształcie krzyża odbija się przez wieki teologia. Odnośnie do krzyża Jana Pawła 2, w nim odbija się nie tyle teologia ile humanizm.
To moje subiektywne zdanie, proszę nie pytać o źródła.
Zapisane
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #966 dnia: Sierpnia 21, 2010, 18:36:03 pm »

Zatem co takiego złego jest w tym krzyżu?
Zapisane
vatu0
uczestnik
***
Wiadomości: 111


« Odpowiedz #967 dnia: Sierpnia 21, 2010, 18:52:49 pm »

Jak Jezus Chrystus miał ułożone kolana na krzyżu ?

Odsyłam do lektury dossier z numeru lipcowo-sierpniowego "Polonii Christiany". Tam jest wszystko anatomicznie wyjaśnione.
Zapisane
"Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej"

Święty Franciszku, Apostole Azji, módl się za nami!
Święty Andrzeju Kim Tae-gon, módl się za nami
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #968 dnia: Sierpnia 22, 2010, 00:03:26 am »

Zatem co takiego złego jest w tym krzyżu?

Najpierw drobna zmiana, bo tak ładniej, później następna, bo łatwiej wykonać, potem coś jeszcze... A jaki finał? W końcu nie jest łatwo wykonać figurkę człowieka. A jakby nie robić tej poziomej belki, to lepiej się opakuje, transport będzie łatwiejszy. Czy musi być tak koszmarnie długi? I dochodzimy do jakiegoś nijakiego klocka...
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #969 dnia: Sierpnia 23, 2010, 16:14:24 pm »

Czy ktoś ma informacje dotyczące św Olgi (poza Wikipedią) czy jest kanonizowana w Kościele Katolickim i w którym roku? W Wikipedii stoi, że jest świętą Kościoła katolickiego, z tym, że nie ma daty kanonizacji. No i trochę niepokoi, że "wściekła Olga kazała zabić posłów"...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #970 dnia: Sierpnia 23, 2010, 16:31:59 pm »

Czy ktoś ma informacje dotyczące św Olgi (poza Wikipedią) czy jest kanonizowana w Kościele Katolickim i w którym roku? W Wikipedii stoi, że jest świętą Kościoła katolickiego, z tym, że nie ma daty kanonizacji. No i trochę niepokoi, że "wściekła Olga kazała zabić posłów"...
"św. Olga, księżna, ok. 890-969
Jest to pierwsza Święta na Rusi, dlatego stanowi ogniwo pomiędzy Rusią pogańską a chrześcijańską. Nie dziw, że dotąd zażywa w ojczyźnia swej wielkiej czci. (...)
W roku 1574 synod biskupów ruskich zatwierdził urzędowo kult św. Olgi. Relikwie jednak Świętej we wieku XVIII zaginęły. Hagiografia zna tylko jedną świętą o tym imieniu"

ks. Wincenty Zaleski SDB, "Święci na każdy dzień", Łódź 1982 [?], s. 387-388

z pozdrowieniami z biblioteki.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #971 dnia: Sierpnia 23, 2010, 19:06:18 pm »

dziękuję za odpowiedź, ale właśnie - czy synod biskupów ruskich, to chodzi na pewno o biskupów katolickich, czy może prawosławnych?
Rok wskazuje na schizmę - niestety. Ale św. Olga żyła przed podziałem z drugiej strony...
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2010, 19:07:53 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #972 dnia: Sierpnia 23, 2010, 19:47:22 pm »

przeciez unici czyli katolicy czcza swietych prawoslawnych kanonizowanych do czasu unii oraz swietych katolickich - czyli sw. olga jest uznawana
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #973 dnia: Sierpnia 23, 2010, 20:04:23 pm »

przeciez unici czyli katolicy czcza swietych prawoslawnych kanonizowanych do czasu unii oraz swietych katolickich - czyli sw. olga jest uznawana
Ale XVI wiek to już przecież jest po rozłamie, a wtedy nastąpiła kanonizacja na wschodzie. W takim razie czy św Olga jest wpisana na listę świętych w Rzymie (czy w ogóle jest taka lista?) i czy któryś z papieży wypowiedział się, że jest święta.
Dla mnie jakoś tu nie widać dostatecznego formalizmu jak. na przykład, w przypadku św. Piusa X...
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #974 dnia: Sierpnia 23, 2010, 20:07:41 pm »

przeciez unici czyli katolicy czcza swietych prawoslawnych kanonizowanych do czasu unii oraz swietych katolickich - czyli sw. olga jest uznawana
W takim razie czy św Olga jest wpisana na listę świętych w Rzymie (czy w ogóle jest taka lista?)

Martyrologium Romanum.
Zapisane
Strony: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!