Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 09:52:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 157 158 [159] 160 161 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654671 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2370 dnia: Lipca 22, 2017, 12:24:06 pm »

Kilka lat temu swiat obiegła informacja, ze jakis kretyn, znaczy minister protestancki w Ameryce, dosłownie przeczytał Psalm 91 i zaczał po zmijach łazic i wymachiwać nimi. Zwierze jak to zwierze, uzarło idiote i odszedł w zaswiaty. Pismo Świete było swego czasu reglamentowane i po takich wypadkach wiadomo dlaczego.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2371 dnia: Lipca 22, 2017, 19:50:24 pm »

Jeszcze nadal aktualne jest moje pierwsze pytanie:

Cytuj
Pierwsze pytanie to, czy ktoś wie co się stało ze stroną?: "Internetowa Strona katolików" - to była strona pana Krajskiego, ale tam były artykuły Pani już śp. Marii Kominek OPs. Szkoda, że nie ma, bo było bardzo wiele ciekawych artykułów Pani Kominek.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2372 dnia: Lipca 22, 2017, 20:12:17 pm »

Druga osoba odpowiada tak:
"- Wielu świętych tak robiło. Tak, przedsoborowych."

Myślę, że tutaj trzeba by rozpatrzyć każdy przypadek z osobna. Bardzo łatwo jej powiedzieć ogólnie, że "święci przedsoborowi tak robili", trzeba jeszcze to udowodnić.
Święty Antoni pustelnik i święty Franciszek z Asyżu przejęli się pewnymi fragmentami Ewangelii, ale (z tego co wiem) nie losowali sobie cytatów z Biblii, tylko usłyszeli je czytane podczas liturgii i uznali je za skierowane szczególnie do siebie. Czyli nie było tutaj zupełnie elementu "zmuszania" Pana Boga do dania odpowiedzi za pomocą bibliomancji.
Święty Augustyn jest często przywoływany jako patron czytania Pisma Świętego na chybił trafił w celu znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytanie czy rozwiązania dręczącego problemu. Chodzi o fragment opisywany w jego "Wyznaniach" (ks. VIII) ze słynnym "tolle, lege" (bierz, czytaj). Tylko że tutaj z kolei inicjatywa wzięcia i czytania księgi w przypadkowym miejscu nie pochodzi od samego Augustyna. Cała sytuacja opisana jest w taki sposób, że to Augustyn czuje się zmuszony do przeczytania jakiegoś urywka z Biblii – uznaje on, że głosem dziecka posłużył się Bóg, aby mu na coś zwrócić uwagę. Ponadto Augustyn nie otwiera losowo stronicy kodeksu z całym Pismem Świętym, ale powraca do odłożonych i czytanych niedawno pism Apostoła Pawła. Czyli postępuje trochę tak jak ktoś, kto na nowo czyta usłyszaną w kościele lekcję albo ewangelię i dopiero wtedy dociera do niego sens pewnych słów.

Tak w ogóle to Pismo Święte można czytać, zaczynając od tego miejsca, gdzie się je przypadkowo otworzy. I może się zdarzyć, że istotnie natrafi się na fragment, który przemówi szczególnie dobitnie do odbiorcy tekstu. Ale wszystko zależy od intencji, z jaką się to robi. Jeśli chodzi o wzrost pobożności, lepszą znajomość Pisma – to bardzo dobrze. A jeśli losuje się cytat z Biblii z nastawieniem, że musi się w nim znaleźć jakaś rada w życiowych sprawach, to jest to przedmiotowe traktowanie żywego Słowa Bożego; usiłuje się w ten sposób wywrzeć na Bogu presję, aby przemówił.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #2373 dnia: Lipca 22, 2017, 20:40:48 pm »

To chyba podpada pod grzech zuchwalstwa wobec Miłosierdzia Bozego. Nie wiem czy w nowoczesnych katechizmach występuje.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2374 dnia: Lipca 22, 2017, 21:31:38 pm »

Druga osoba odpowiada tak:
"- Wielu świętych tak robiło. Tak, przedsoborowych."

Myślę, że tutaj trzeba by rozpatrzyć każdy przypadek z osobna. (...)

Dziękuję bardzo za to rozszerzenie tematu, ale jeszcze dodała św. Teresę od Dzieciątka Jezus. Żadne argumenty nie docierają, nawet artykuł biblisty który powyżej tu podałam, to też skomentowała: "Po pierwsze, to ze artykul napisal biblista nie jest dla mnie wielkim argumentem- gdybym na slowo "biblista" reagowala tylko slowi uznania, juz dawno musialabym uznac, ze Ksiega Rodzaju jest jednym wielkim mitem, bo taka jest teraz "moda" wsrod biblistow. Jak sam artykul stwierdza- Bog MOZE (choc nie musi) przemowic do czlowieka w ten sposob i tak powinno byc traltowane otwieranie Biblii na chybil-trafil - jako mozliwosc, nie pewnosc."

Sama się określiła; "jestem tradsem"  -- to ja odpowiedziałam, to proszę tak po tradsowsku podchodzić do Pisma Świetego. Może pani ignorować i to co ja piszę i tych na których się opieram. I tyle w temacie!

Ciężki przypadek osoby "jestem tradsem" .
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2375 dnia: Lipca 22, 2017, 23:22:07 pm »

jeszcze dodała św. Teresę od Dzieciątka Jezus.

Na pierwszy rzut oka św. Teresa zdaje się wspierać praktykę, aby szukać odpowiedzi w Piśmie Św., otwierając je w dowolnym miejscu, a odpowiedź na pewno znajdzie się tam, gdzie zacznie się czytać. Rzeczywiście św. Teresa (po modlitwie) znajduje odpowiedni cytat dla swej siostry Celiny, a następnie – jak pisze w liście – "zamknęłam książkę, dosyć było tego, co przeczytałam". Z tego widać, że: a) akurat w tym przypadku udało jej się od razu znaleźć coś odpowiedniego, ale wcale tak być nie musiało; b) gdyby tak nie było, Teresa czytałaby dalej, do skutku – nie zamknęłaby książki, dopóki by nie uznała, że natrafiła na adekwatny dla Celiny fragment; c) wersety z Pisma Św. (Łk 21, 29-31) Teresa interpretuje nie w sposób literalny (tam odnoszą się one do upadku Jerozolimy i powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale), lecz alegorycznie: słowa "skoro ujrzycie, że się to dzieje, wiedzcie, że blisko jest Królestwo Boże" stosuje do Celiny, uznając, że "to, co się dzieje" w owym czasie w jej duszy, dowodzi, że Królestwo Boże przepełnia tę właśnie duszę. Zresztą te wersety dałoby się alegorycznie zinterpretować również w inny sposób, że np. zapowiadają one koniec oschłości duchowej Celiny.

[Na podstawie artykułu "Tirer une Parole": http://charismata.free.fr/?p=279].

Czyli: nie ma tutaj jakiegoś magicznego traktowania Pisma św.; nie ma tutaj przekonania, że Bóg musi udzielić odpowiedzi i że odpowiedź ta musi się znaleźć dokładnie tam, gdzie otworzyło się Biblię.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2376 dnia: Lipca 22, 2017, 23:54:58 pm »

@ Andrzej75 --> dziękuję!


Kilka lat temu swiat obiegła informacja, ze jakis kretyn, znaczy minister protestancki w Ameryce, dosłownie przeczytał Psalm 91 i zaczał po zmijach łazic i wymachiwać nimi. Zwierze jak to zwierze, uzarło idiote i odszedł w zaswiaty. Pismo Świete było swego czasu reglamentowane i po takich wypadkach wiadomo dlaczego.

To tu jeszcze lepszy przypadek opisany, z maja tego roku:

Czasem lepiej nie naśladować swego mistrza. Przekonał się o tym Jonathan Mthethwa, który jak Jezus chciał chodzić po wodzie. Nie udało mu się. Zjadły go krokodyle.

Pastor Jonathan Mthethwa próbował powtórzyć biblijną opowieść o Jezusie chodzącym po wodzie.

http://facet.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-chcial-byc-jak-jezus-zjadly-go-krokodyle,nId,2394305
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2377 dnia: Lipca 24, 2017, 16:54:17 pm »

Jeszcze odnośnie tego czytania Pisma Świętego na chybił trafił, z czatu z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim - biblistą:


[21:04] justysia: czy czytając Biblię można czytać ją na tak zwane chybił trafił czy należy wybierać określone fragmenty np. czytania z danego dnia?

[21:05] Ks_Waldemar_Chrostowski: Biblię można czytać na wiele sposobów, ale przypadkowe lektury bardziej odzwierciedlają stan naszego wnętrza lub nastrój niż zawartość Ksiąg Świętych
[21:05] Ks_Waldemar_Chrostowski: Najlepszy sposób to systematyczne czytanie... rozdział po rozdziale. Po to by odkryć jedność i spójność Bożego planu Zbawienia/


[21:13] szalom: Jeśli pytam Boga o jakąś "rzecz" to czy dobrym sposobem jest otwieranie (poprzedzone modlitwą) Biblii "na chybi trafi" i traktowanie tego fragmentu jako odpowiedzi od Boga

[21:14] Ks_Waldemar_Chrostowski: to częsta pokusa ale dość subiektywna i pod wieloma względami niebezpieczna, bo to że my chcemy mieć szybką i jasną odpowiedź na trudne pytania, wcale nie znaczy, że Bóg natychmiast jej nam udziela a narzędziem naszego podporządkowywania Go naszym potrzebom
[21:15] Ks_Waldemar_Chrostowski: staje się wtedy Pismo Święte. Trzeba z Bogiem rozmawiać na wiele sposobów, a ów "na chybił trafił" nie jest zapewne tym, który Pan Bóg szczególnie lubi/

http://spotkania.wiara.pl/doc/573891.Jak-czytac-Biblie
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2378 dnia: Sierpnia 06, 2017, 13:15:31 pm »

Proszę o odniesienie się do tego co poniżej napiszę.

Pewna osoba napisała mi, że trzeba chodzić w Duchu Świętym i postawiłam pytanie  "Co to jest chodzenie w Duchu Świętym?" Dla mnie jest nowością to określenie "chodzenie w Duchu Świętym" - bo nie spotkałam się z tym określeniem w nauce Kościoła (a przecież Duch Święty był od początku) tylko słyszałam o tym określeniu u protestantów, u zielonoświątkowców, jak tłumaczyli, np. tu:

https://www.youtube.com/watch?v=mG-liTSI6FE

... tu jakaś Wspólnota to tłumaczy:

http://hungry.webd.pl/art14.htm

... i najwyraźniej to przeszło do ruchów charyzmatycznych. W Kościele katolickim to nie tylko Słowo Boże, ale głównie życie sakramentalne, mamy do pomocy świętych i naszych patronów, Aniołów i to wszystko pomaga nam żyć zgodnie z Wolą Bożą i ją pełnić.


I bardzo mnie zastanowiła taka wypowiedź tej samej osoby (pisał o tym chodzeniu w Duchu Świętym) a mianowicie taka:


Cytuj
"Życie sakramentalne to właśnie Słowo Boże, dokładniej mówiąc, realizowanie go. Bardzo możliwe, że samo sformułowanie jakiego użyłem wywodzi się od protestantów, ale jest bardzo trafne. Czy Duch Święty nie działa jak chce, powołując ludzi niezależnie od tego czy są w macierzy Kościoła, czy też przez swoich przodków zostali umiejscowieni poza jednością? Czy to nie Duch Święty powołał na pastora Ulfa Ekmana, żeby założył wiele kościołów, żeby zgłębiał Słowo Boże i żeby na starość odkrył prawdziwą wolę Bożą, co do jedności Kościoła? I stał się świadkiem dla tysięcy protestantów, wracając na łono Kościoła Katolickiego. Tak, nie mamy monopolu na działanie Ducha Świętego, a co gorsza, często jesteśmy duchowo martwi."

Chodzi o to co pogrubiłam w powyższym cytacie.  Dla mnie osobiście to jakoś nie tak, żeby Bóg - Duch Święty powoływał herezjarchów, jak już to Duch Święty zadziałał odnośnie jego nawrócenia, bo to co założył to i tak dalej funkcjonuje i zwodzi dusze.  I życie sakramentalne to właśnie Słowo Boże?

Proszę o odniesienie się do tego, może ja się mylę?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2017, 13:17:16 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2379 dnia: Września 11, 2017, 22:19:28 pm »

Przeczytałam taki cytat:

"Najgorszym rodzajem HERETYKA jest ten, który nauczając w większości prawdziwą doktrynę katolicką, dodaje do niej jedno słowo herezji, niczym kroplę trucizny do szklanki wody" - Leon XIII.

... z jakiego dokumentu Leona XIII to pochodzi?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2380 dnia: Września 11, 2017, 22:25:15 pm »

Przeczytałam taki cytat:

"Najgorszym rodzajem HERETYKA jest ten, który nauczając w większości prawdziwą doktrynę katolicką, dodaje do niej jedno słowo herezji, niczym kroplę trucizny do szklanki wody" - Leon XIII.

... z jakiego dokumentu Leona XIII to pochodzi?

Satis cognitum – O jedności Kościoła. 29 czerwca 1896
to cytat z tego: Tractatus de fide Orthodoxa contra Arianos
« Ostatnia zmiana: Września 11, 2017, 22:28:01 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2381 dnia: Września 19, 2017, 22:10:48 pm »

@ szkielet --> dziękuję!

Jeszcze jedno, czy ktoś gdzieś doczytał o takim zachowaniu tych świętych czy jednego z nich jak napiszę poniżej?

"W dziejach kościoła św. Teresa z Avilla, św. Filip Neri, czy św. Katarzyna ze Sieny kiedy Duch Święty zstępował zachowywali się nietypowo . Zapiski podają, ze gdy Duch Święty przychodził zdarzało się, ze padali na podłogę i śmiali się w Duchu Świętym kilka godzin turlając się ze śmiechu po posadzce. Każda z tych osób została kanonizowana."
Zapisane
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #2382 dnia: Września 19, 2017, 22:25:11 pm »

Nie spotkałem się z tym. Z drugiej strony, święci w ogóle robili dużo różnych bardzo dziwnych rzeczy, z tym że te zachowania 'ekstremalne', o których ja słyszałem, dotyczyły raczej skrajnych form ascezy, pokuty i umartwienia. Ale znowuż z trzeciej strony, w prawosławiu pojawiali się tzw. jurodiwi, którzy przecież zielonoświątkowcami nie byli, a zachowywali się programowo w wariacki sposób (co czasem było przez nich inscenizowane, przynajmniej częściowo). Wszelako z czwartej strony, Teresa z Avila czy Filip Neri nie byli prawosławni, tak więc to nie byłoby uzasadnieniem.
Zapisane
Marc
uczestnik
***
Wiadomości: 209

Bóg cię kocha!

« Odpowiedz #2383 dnia: Września 19, 2017, 22:29:57 pm »

"W dziejach kościoła św. Teresa z Avilla, św. Filip Neri, czy św. Katarzyna ze Sieny kiedy Duch Święty zstępował zachowywali się nietypowo . Zapiski podają, ze gdy Duch Święty przychodził zdarzało się, ze padali na podłogę i śmiali się w Duchu Świętym kilka godzin turlając się ze śmiechu po posadzce. Każda z tych osób została kanonizowana."

Autora tych słów bym poprosił o wskazanie konkretnych zapisków...
« Ostatnia zmiana: Września 19, 2017, 22:31:34 pm wysłana przez Marc » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2384 dnia: Września 19, 2017, 22:37:37 pm »

Problem w tym, że ten autor nie podaje konkretnych zapisków  (źródeł informacji) tylko tak strzela. To już nie pierwszy raz.
Zapisane
Strony: 1 ... 157 158 [159] 160 161 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!