Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 13:21:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 151 152 [153] 154 155 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 661716 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2280 dnia: Października 31, 2015, 14:33:01 pm »

Na stronie
http://musicamsacram.pl/dzisiaj
jest napisane: "Przypominamy, że tzw. Barka ("Pan kiedyś stanął nad brzegiem") nie jest pieśnią i nie wolno jej wykonywać podczas Mszy świętej (IEP o muzyce, 15)."

Moje pytanie brzmi - czym się różni pieśń od nie-pieśni?

Piosenkę religijną można określić jako krótki utwór słownomuzyczny, wyrażający treści religijne. Jest to forma, którą charakteryzuje prostota, chwytliwość i łatwa przyswajalność. Melodyka i rytmika piosenek religijnych nawiązuje w swoim charakterze do piosenek świeckich. Przy niektórych zamieszczono nawet informacje odnośnie do stylu: country, rege, blues, rumba, flamenco. Wiele spośród olbrzymiej liczby piosenek tworzono w oparciu o wzory muzyki świeckiej, przyswajając motywy melodyczne tanga, walca, czy innego rodzaju melodii rozrywkowych, niekiedy znanych uprzednio jako przeboje estrady. Metrorytmika piosenek jest bardzo rozbudowana. Jeśli w pieśniach religijnych występują najczęściej jedna, dwie, a rzadko trzy różne wartości rytmiczne, to w piosenkach kompozytorzy wykorzystują z reguły trzy, a nawet cztery różne wartości. Charakterystyczne dla piosenek są m.in. kontrasty rytmiczne, synkopy, pauzy na mocnej części taktu, rytmy punktowane itp. Są to zjawiska typowe dla muzyki rozrywkowej lub tanecznej. Rzecz oczywista, że nie można ich odnieść do wszystkich piosenek, gdyż niektóre z nich spełniają postulaty dotyczące pieśni kościelnych.

http://www.studiumorganistowskie.archidiecezja.wroc.pl/dokumenty/Zasady_tworzenia_pie%C5%9Bni_liturgicznych.pdf
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Tomas
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #2281 dnia: Listopada 16, 2015, 11:28:06 am »

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że jednak zaszła konsekracja, chociaż trudno tu mówić o mszy, gdyż przemieniona została tylko jedna postać (czyli wino). Bułka nie wygląda na ważną materię.

Ja mam cień nadziei że to jest jakaś próba liturgiczna, teatrzyk czy cokolwiek i nie mamy tutaj do czynienia z konsekracją. Chociaż wątpię w to.
Myślę, że jeśli bułka była pszenna, to zaszła jej konsekracja (niestety - bo materia niegodziwa, stety - bo nie było konsekracji jednej postaci).
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #2282 dnia: Grudnia 04, 2015, 23:00:47 pm »

L.I.Ch.

Czy sakramenty udzielane w języku sztucznym np. Esperanto są ważne?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #2283 dnia: Grudnia 05, 2015, 00:51:04 am »

/.../
Myślę, że jeśli bułka była pszenna, to zaszła jej konsekracja (niestety - bo materia niegodziwa, stety - bo nie było konsekracji jednej postaci).

Czy z samej mąki pszennej i wody można wypiec bułkę? Nie, musiały być znaczące dodatki -> wadliwa materia - nie ma sakramentu. A ten hmm szafarz miał właściwą intencję? ATSD czy nadal hostie mogą być wypiekane wyłącznie na ogniu? Pytam bo nie wiem, przed wojną tylko na ogniu można było

L.I.Ch.

Czy sakramenty udzielane w języku sztucznym np. Esperanto są ważne?

Sądzę, że tak. Tak samo jak przy użyciu języka Kiswahili
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #2284 dnia: Grudnia 05, 2015, 10:12:25 am »

Jest nawet mszał w języku esperanckim promulgowany przez Jana Pawła II, z którego czasem odprawiane są Msze, ergo sakramenty takie są ważne.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2285 dnia: Grudnia 05, 2015, 14:39:57 pm »

Jest nawet mszał w języku esperanckim promulgowany przez Jana Pawła II, z którego czasem odprawiane są Msze, ergo sakramenty takie są ważne.
Gratuluję zaufania.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #2286 dnia: Grudnia 12, 2015, 10:48:44 am »

I. Jak dusza będąca w Niebie może być szczęśliwa na wieki wiedząc że jej ukochany bliski jest na zawsze potępiony?
Czytałem kiedyś o tym u św. Tomasza, musiałbym poszukać. Ogólnie św. Tomasz tłumaczył, że jest szczęśliwa, a nawet szczęśliwsza, bo widzi objawiającą się sprawiedliwość Bożą. W takim uproszczeniu i spłyceniu wiem, że brzmi bez sensu, jak znajdę cytat to zobaczy Pan, że akwinata sobie z tym poradził ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 12, 2015, 10:50:21 am wysłana przez emek » Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #2287 dnia: Grudnia 20, 2015, 13:57:18 pm »

Czy mają Państwo, albo wiedzą gdzie w Internecie jest dostępna bulla/konstytucja Piusa VI "Auctorem fidei" po polsku?
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Franciszek
uczestnik
***
Wiadomości: 144

Św. Franciszku, módl się za nami!

« Odpowiedz #2288 dnia: Grudnia 20, 2015, 15:08:32 pm »

I. Jak dusza będąca w Niebie może być szczęśliwa na wieki wiedząc że jej ukochany bliski jest na zawsze potępiony?
Czytałem kiedyś o tym u św. Tomasza, musiałbym poszukać. Ogólnie św. Tomasz tłumaczył, że jest szczęśliwa, a nawet szczęśliwsza, bo widzi objawiającą się sprawiedliwość Bożą. W takim uproszczeniu i spłyceniu wiem, że brzmi bez sensu, jak znajdę cytat to zobaczy Pan, że akwinata sobie z tym poradził ;)

Kluczem do zrozumienia tego pozornego paradoksu są dwie rzeczy:

1. Dusze w piekle NIGDY nie żałują za swe grzechy i - podobnie jak dusze w Niebie - także uważają, że kary którą dostają są sprawiedliwe. Mają też świadomość (rozjaśnioną w pełni na Sądzie), że odrzuciły łaski poprzez które Pan Bóg chciał te dusze nawrócić.

2. Ci, którzy się mimo wszystko ostają zanim wejdą do Nieba przecierpią w czyśćcu wiele tak jak w piekle (czyli stosownie do braku odpokutowania grzechów) z tą różnicą, że nają świadomość, że kiedyś kres tym męczarniom nastanie.

Zapisane
Nie umiem czytać między wierszami i staram się nie pisać między wierszami.
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #2289 dnia: Grudnia 22, 2015, 21:14:43 pm »

Przypadek o. Góry, który zmarł podczas sprawowania Mszy św., przywiódł mi na myśl pytanie co o tym mówią przepisy liturgiczne. Co trzeba zrobić gdy kapłan umrze, zemdleje lub z jakiegoś innego powodu nie będzie mógł kontynuować sprawowania Najświętszej Ofiary? 
Forumowicze, na pewno będą wiedzieć.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2290 dnia: Grudnia 23, 2015, 01:41:46 am »

Inny kapłan dokończy mszę.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #2291 dnia: Grudnia 23, 2015, 08:24:23 am »

Przypadek o. Góry, który zmarł podczas sprawowania Mszy św., przywiódł mi na myśl pytanie co o tym mówią przepisy liturgiczne. Co trzeba zrobić gdy kapłan umrze, zemdleje lub z jakiegoś innego powodu nie będzie mógł kontynuować sprawowania Najświętszej Ofiary? 
Forumowicze, na pewno będą wiedzieć.
Właśnie dlatego Kościół wprowadził koncelebrę. Nawet jeśli kilku z koncelebransów umrze lub zemdleje, Msza może być bez przeszkód kontynuowana.

A na serio, wątpię żeby inny kapłan mógł dokończyć Mszę (co z wiejskimi kościołami, w których jest tylko jeden kapłan).

Podobne pytanie padło wczoraj na FB. Według odpowiedzi Mszę się przerywa, a konsekrowane postacie, jeśli są, się spożywa.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2292 dnia: Grudnia 23, 2015, 15:06:40 pm »

Nie wiem jak w rzeczywistości kościoła nowego adwentu. W Kościele Chrystusowym zawsze rozpoczętą wedle możności dokończa inny kapłan.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #2293 dnia: Grudnia 28, 2015, 09:25:10 am »

Byłam kiedyś na Mszy (NOM), w czasie której ksiądz zasłabł krótko przed konsekracją.
Mszę dokończył inny kapłan.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2294 dnia: Stycznia 02, 2016, 10:19:33 am »

Podobne pytanie padło wczoraj na FB. Według odpowiedzi Mszę się przerywa, a konsekrowane postacie, jeśli są, się spożywa.

KTO udzielil takiej odpowiedzi? Mam nadzieje, ze nie zaden ksiadz.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 151 152 [153] 154 155 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!