Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 18:04:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 150 151 [152] 153 154 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 663900 razy)
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #2265 dnia: Września 14, 2015, 08:26:35 am »

Przepraszam za zmianę tematu.
Kiedyś usłyszałam, że nazwisko Jana III Sobieskiego za zwycięstwo pod Wiedniem zostało umieszczone w brewiarzu.Jak można to sprawdzić?
Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #2266 dnia: Września 14, 2015, 09:48:05 am »

nazwisko Jana III Sobieskiego za zwycięstwo pod Wiedniem zostało umieszczone w brewiarzu.

Liturgiczną konsekwencją zwycięstwa pod Wiedniem było rozszerzenie na cały Kościół święta Imienia Maryi, obchodzonego odtąd 12 września, z własnym Oficjum w Brewiarzu Rzymskim i Mszą w Mszale Rzymskim. Nazwisko Jana III Sobieskiego nie pojawiło się wtedy w Brewiarzu, w brewiarzowych czytaniach na to święto mówi się tylko ogólnie o zwycięstwie wiedeńskim.
Natomiast za Jana XXIII dla diecezji katowickiej zatwierdzono święto MB Piekarskiej, jej Patronki, i w czytaniach brewiarzowych jest wzmianka, że przed obrazem w Piekarach modlił się król Jan III, idąc pod Wiedeń. Ale trudno uznać, żeby ta wzmianka miała na celu jakieś szczególne uczczenie króla.
Co ciekawe, nazwisko króla Sobieskiego dostało się do neogallikańskich brewiarzy dla diecezji paryskiej i quimperskiej, ponieważ ułożono dla nich (w XIX wieku?) odrębne od rzymskiego Oficjum na święto Imienia Maryi.

https://books.google.pl/books?hl=pl&id=OjULo-WpnjUC&q=sobieski
https://books.google.pl/books?hl=pl&id=voTbsRJv6o8C&q=sobieski
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #2267 dnia: Września 14, 2015, 09:51:23 am »

Przepraszam za zmianę tematu.
Kiedyś usłyszałam, że nazwisko Jana III Sobieskiego za zwycięstwo pod Wiedniem zostało umieszczone w brewiarzu.Jak można to sprawdzić?
Jest czytanie w matutinum o wiktorii wiedeńskiej, ale widzę w nim tylko imię papieża Innocentego. Nie wiem, czy wcześniejsze wersje nie były inne.
Zapisane
yukoma
uczestnik
***
Wiadomości: 187


Święty Pawle Chung, męczenniku módl się za nami!

« Odpowiedz #2268 dnia: Września 15, 2015, 08:57:18 am »

Bardzo dziękuję :D
Zapisane
Przez posłuszeństwo ku apostazji - w Kościele posoborowym ta rzeczywistość stawała się moim udziałem :-(

Msza Święta Wszechczasów i Jej bogactwo to największe Odkrycie mojego życia
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #2269 dnia: Września 17, 2015, 08:11:59 am »

Mam pytanie. Jaki jest rodowód tajemnic światła, bo z tego, co wiem Jan Paweł II ich nie wymyślił?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #2270 dnia: Września 17, 2015, 14:18:01 pm »

Mam pytanie. Jaki jest rodowód tajemnic światła, bo z tego, co wiem Jan Paweł II ich nie wymyślił?

W 50 dopowiedzeniach Dominika z Prus znajdują są 4 późniejsze tajemnice światła: Chrzest w Jordanie; Głoszenie Królestwa Bożego, Przemienienie na górze Tabor i Ustanowienie Eucharystii (Quem Johannes in Jordane baptizavit, et ipsum agnum dei digito demonstravit / Den sent Johannes doufde in der Jordaen als ander sundere; Qui collectis hinc inde discipulis, regnum celorum mundo praedicavit / Der dat rich gotz predigde dem volke myt synen jungeren; Der up den berghe Thabor sich verbilde vur synen jungeren; Qui in ultima sua cena, corporis et sanguinis sui venerandum sacramentum institut / Der synen jungeren gaff synen heilgen licham an den aventessen); nie ma w nich jednak Cudu w Kanie, tę tajemnicę więc chyba dodano za Jana Pawła II.

http://www.cartusiana.org/files/Adolf%20von%20Essen_Leben-Jesu-Rosenkranz.PDF
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2271 dnia: Września 23, 2015, 22:29:06 pm »

nazwisko Jana III Sobieskiego za zwycięstwo pod Wiedniem zostało umieszczone w brewiarzu.

Liturgiczną konsekwencją zwycięstwa pod Wiedniem było rozszerzenie na cały Kościół święta Imienia Maryi, obchodzonego odtąd 12 września, z własnym Oficjum w Brewiarzu Rzymskim i Mszą w Mszale Rzymskim. Nazwisko Jana III Sobieskiego nie pojawiło się wtedy w Brewiarzu, w brewiarzowych czytaniach na to święto mówi się tylko ogólnie o zwycięstwie wiedeńskim.
Natomiast za Jana XXIII dla diecezji katowickiej zatwierdzono święto MB Piekarskiej, jej Patronki, i w czytaniach brewiarzowych jest wzmianka, że przed obrazem w Piekarach modlił się król Jan III, idąc pod Wiedeń. Ale trudno uznać, żeby ta wzmianka miała na celu jakieś szczególne uczczenie króla.
Co ciekawe, nazwisko króla Sobieskiego dostało się do neogallikańskich brewiarzy dla diecezji paryskiej i quimperskiej, ponieważ ułożono dla nich (w XIX wieku?) odrębne od rzymskiego Oficjum na święto Imienia Maryi.

https://books.google.pl/books?hl=pl&id=OjULo-WpnjUC&q=sobieski
https://books.google.pl/books?hl=pl&id=voTbsRJv6o8C&q=sobieski

Znajdzie mi pan odpowiednie neogalikańskie antyfonarze?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #2272 dnia: Września 25, 2015, 15:47:02 pm »

@Andrzej75
Dziękuję bardzo.
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #2273 dnia: Października 06, 2015, 17:21:44 pm »

W niedziele byłem w Watykanie i uczestniczyłem na mszy św. na rozpoczęcie synodu.
Nie dostałem się jednak do wnętrza Bazyliki, lecz byłem przed nią.  Były przygotowane (ustawiane pod sznurek) krzesełka, były rozdawane mszaliki, była transmisja audio i video z wnętrza. Nie było jednak Komunii św.
Ktoś może mi wyjaśnić, czy przepisy zabraniają w takich przypadkach udzielania komunii przed kościołem. Wielokrotnie widziałem, że się udziela.  Więc dlaczego tu nie było?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2274 dnia: Października 07, 2015, 06:32:24 am »

Bo z pańskimi wsztecznemi poglądami pan nie jest w komunii z obecnym watykanem. Może pan co najwyżej stać na dziedzińcu pogan.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #2275 dnia: Października 08, 2015, 18:08:21 pm »

 
W niedziele byłem w Watykanie i uczestniczyłem na mszy św. na rozpoczęcie synodu.
Nie dostałem się jednak do wnętrza Bazyliki, lecz byłem przed nią.  Były przygotowane (ustawiane pod sznurek) krzesełka, były rozdawane mszaliki, była transmisja audio i video z wnętrza. Nie było jednak Komunii św.
Ktoś może mi wyjaśnić, czy przepisy zabraniają w takich przypadkach udzielania komunii przed kościołem. Wielokrotnie widziałem, że się udziela.  Więc dlaczego tu nie było?

Bo z pańskimi wsztecznemi poglądami pan nie jest w komunii z obecnym watykanem. Może pan co najwyżej stać na dziedzińcu pogan.

A czy mógłbym prosić znawców przepisów liturgicznych o poważną odpowiedź na moje pytanie.
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #2276 dnia: Października 14, 2015, 17:56:21 pm »

L.I.Ch.

I. Jak dusza będąca w Niebie może być szczęśliwa na wieki wiedząc że jej ukochany bliski jest na zawsze potępiony?
II. Czy jeśli osoba za której dusze się modlimy jest zbawiona lub nie daj Boże potępiona czy nasze modlitwy są marnowane?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #2277 dnia: Października 22, 2015, 21:29:20 pm »

Na stronie
http://musicamsacram.pl/dzisiaj
jest napisane: "Przypominamy, że tzw. Barka ("Pan kiedyś stanął nad brzegiem") nie jest pieśnią i nie wolno jej wykonywać podczas Mszy świętej (IEP o muzyce, 15)."

Moje pytanie brzmi - czym się różni pieśń od nie-pieśni?


« Ostatnia zmiana: Października 31, 2015, 12:47:28 pm wysłana przez prosty_czlowiek » Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #2278 dnia: Października 31, 2015, 11:00:22 am »

Nowe pytanie. Zobaczyłem wpis: http://breviarium.blogspot.ch/2015/10/msza-swieta-w-zwyczajnej-formie-rytu.html Czy to jest w ogóle msza, czy tu można mówić o ważności, o materii Eucharystii?
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #2279 dnia: Października 31, 2015, 13:57:04 pm »

Niestety, ale wiele wskazuje na to, że jednak zaszła konsekracja, chociaż trudno tu mówić o mszy, gdyż przemieniona została tylko jedna postać (czyli wino). Bułka nie wygląda na ważną materię.

Ja mam cień nadziei że to jest jakaś próba liturgiczna, teatrzyk czy cokolwiek i nie mamy tutaj do czynienia z konsekracją. Chociaż wątpię w to.
Zapisane
Strony: 1 ... 150 151 [152] 153 154 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!