Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 09:35:21 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 111 112 [113] 114 115 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 660030 razy)
kuba
Gość
« Odpowiedz #1680 dnia: Grudnia 21, 2011, 13:48:52 pm »

Obecnie można wypełnić obowiązek uczestnictwa we Mszy Św. można wypełnić wieczorem dnia poprzedzającego. Jeżeli przykładowo idziemy na wieczorną Mszę Św. w niedzielę, a w poniedziałek przypada święto nakazane, to który obowiązek wypełniamy? Mamy wybrać, oba?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1681 dnia: Grudnia 21, 2011, 14:12:21 pm »

Można wypełnic pod warunkiem, że nazajutrz nie ma sie możliwości uczestnictwa w mszy świetej. Łatwo sobie mozna wyobrazic taką sytuacje. Zatem problemu nie ma.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1682 dnia: Grudnia 21, 2011, 22:51:16 pm »

Cytuj
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/1588
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/1598

Dobre.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #1683 dnia: Grudnia 23, 2011, 20:03:50 pm »

Obecnie można wypełnić obowiązek uczestnictwa we Mszy Św. można wypełnić wieczorem dnia poprzedzającego. Jeżeli przykładowo idziemy na wieczorną Mszę Św. w niedzielę, a w poniedziałek przypada święto nakazane, to który obowiązek wypełniamy? Mamy wybrać, oba?
Można wypełnic pod warunkiem, że nazajutrz nie ma sie możliwości uczestnictwa w mszy świetej. Łatwo sobie mozna wyobrazic taką sytuacje. Zatem problemu nie ma.
Mam inną wiedzę na ten temat- szukaj: II Polski Synod Plenarny.
Można iść na wieczorną Mszę św. w sobotę  lub przed uroczystością, niezależnie od tego czy ma się lub nie ma następnego dnia możliwości pójścia na Mszę św. Również za liturgię właściwą dla niedzielnej Mszy św. w sobotę wieczorem czyli niedzielną lub z uroczystości odpowiedzialny jest celebrans nie wierny, który przychodzi "wypełnić obowiązek niedzielnej Mszy św."
Niestety, z przykrością stwierdzam, że są diecezje, których biskupi nie dyscyplinują swoich kapłanów do obowiązku nakazanego przez wspomniany synod. I stąd taki bałagan.
Takim chlubnym wyjatkiem jest diecezja włocławska, gdzie zdarzyło mi się być kiedyś na sobotniej wieczornej Mszy św. i celebrans wyjaśnił te zasadę
Natomiast nie wydaje mi się właściwe wytłumaczenie, jakoby uczestniczenie w niedzielnej wieczornej Mszy św. gdy w poniedziałek jest uroczystość, można było potraktować jako podwójną obecność, czyli swoiste 2w1.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #1684 dnia: Stycznia 02, 2012, 11:31:53 am »

.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #1685 dnia: Stycznia 02, 2012, 12:06:42 pm »

Dlaczego na Mszach (NOM) księżą spowiadają tylko do Komunii Świętej, uciekają i nie wracają - pomimo długiej nie raz kolejki?

Moze boja się, że ktos ze świeżo wyspowiadanych będzie prosił o komunie i będzie z tym dużo roboty.
Kiedyś w latach dzieqwięćdziesiatych poszedłem raz do spowiedzi w czasie komunii, zanim sie wyspowiadałem Msza sie skończyła. Po spowieedzi ksiadz sam z siebie zaproponował, ze mnie wykomunikuje, poszedł do zakrystii, przebrał sie i odprawił cały obrzęd Komunii poza Mszą. W czasie udzierlania odmawiał O salutaris po łacinie. Dodam, że ksiądz ten zupełnie mnie nie znał. Było to w diecezji sosnowieckiej
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #1686 dnia: Stycznia 02, 2012, 12:20:10 pm »

Po spowieedzi ksiadz sam z siebie zaproponował, ze mnie wykomunikuje, poszedł do zakrystii, przebrał sie i odprawił cały obrzęd Komunii poza Mszą.
Ja tez tak raz mialem (archidiecezja warszawska). Bardzo ladnie ze strony tego ksiedza.

Raz mialem "ciekawsza" sytuacje (archidiecezja gdanska). Bylo mala kolejka do spowiedzi, wiec stwierdzilem, ze pomodle sie w lawce blisko konfesjonalu i podejde do konfesjonalu gdy juz ostatnia osoba bedzie konczyla spowiedz. Jakze sie zdziwilem gdy spowiadajacy ksiadz mi powiedzial "A Ty stales w kolejce?" i probowal mnie przekonywac, ze skoro tu nie stalem to juz mi sie nie nalezy spowiedz. W koncu odbruknal cos w stylu "no to chodz szybko". :)
Wtedy jeszcze bylem mlodym pokornym studentem. Teraz chyba nie wytrzymal i temu ksiedzu bym wyklad o jego powolaniu wyglosil...
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #1687 dnia: Stycznia 02, 2012, 14:06:28 pm »

.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #1688 dnia: Stycznia 02, 2012, 14:14:08 pm »

No dobrze, ale są jakieś przepisy regulujące te kwestie? Zanim następny raz pójdę do zakrystii żądać spełnienia jego obowiązku chcę się upewnić czy przypadkiem nie mają racji.
Sa zalecenia, ze spowiedz nie powinna odbywac sie podczas Mszy. Chyba nie ma zalecen, ze ksieza musza zapewnic spowiedz swoim parafianom. To jest chyba taka ęoczywista oczywistosc".

Widze przypadki, ze jest 2 ksiezy na parafii to sie tak umawiaja, ze tylko jeden musi byc obecny podczas Mszy w dni powszednie a drugi ma wolne. Ten jeden nie trudyi sie juz usiasc do konfesjonalu, bo przeciez spowiedz jest w parafii pierwszy piatek miesiaca od 16 do 18. Coraz rzadziej widze parafie, ze w dzien powszedni ksiadz ma dyzur w konfesjonale.

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1689 dnia: Stycznia 02, 2012, 15:30:40 pm »

A propos zaleceń - to jakaś (nie całkiem nowa) dyrektywa Episkopatu?

Cytuj
Podczas wszystkich Mszy św. zaleca się dziś śpiewy w języku łacińskim - np. pozdrowienia i Pater noster.

http://brewiarz.pl/i_12/0601/index.php3
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #1690 dnia: Stycznia 09, 2012, 13:13:10 pm »

Wczoraj w modlitwie wiernych padła taka intencja:

"Módlmy się za nas zgromadzonych wokół ołtarza słowa i ołtarza Eucharystii...."

Co to jest ołtarz słowa?
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1691 dnia: Stycznia 09, 2012, 13:31:11 pm »

Ambona.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #1692 dnia: Stycznia 09, 2012, 15:27:47 pm »

Co to jest ołtarz słowa?
protestantyzm.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #1693 dnia: Stycznia 09, 2012, 16:29:40 pm »

a właśnie: skąd to się w ogóle wzięło.? jest to wyrażenie gdzieś w jakimś dokumencie SVII.?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1694 dnia: Stycznia 09, 2012, 16:34:27 pm »

Ks. Nadolski:

W przestrzeni liturgicznej niezwykłą i niezastąpioną role odgrywa ołtarz- serce, centrum przestrzeni kościelnej.Obok ołtarza- „stołu uczty Pana”- „promieniującego ośrodka” (exzentrische Mitte-R.Meßner),„centre du centre”- Frederic Debuyst), jakby w cieniu ołtarza dyskretnie, wznosi się „Stół słowa Bożego „ miejsce przede wszystkim odczytywania słowa Bożego. Relację ołtarz — ambona posiada coś z wzajemnego przenikania się osób Trójcy świętej, które teologia określa mianem circumincessio. To mocne porównanie wynika ze stwierdzenia Konstytucji Dei verbum: ”Kościół zawsze otaczał czcią Boże pisma, podobnie jak samo Ciało Pańskie. Zwłaszcza w liturgii świetnej, bierze ciągle chleb życia ze stołu słowa Bożego i Ciała Chrystusowego i podaje wierzącym” (21).

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAL/ambona_00.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 111 112 [113] 114 115 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!