Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:19:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 170 Drukuj
Autor Wątek: Pytania błahe i trywialne  (Przeczytany 654064 razy)
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #165 dnia: Czerwca 04, 2009, 17:52:21 pm »


3) Czemu Przed V2 kapłani hiszpańskojęzyczni używali błękitnych ornatów, których nie można było spotkać gdzie indziej?

Nie wiem czy nie Antiqus na Barce kiedyś pisał że mieli na to indult albo coś takiego.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kryspin
adept
*
Wiadomości: 47

« Odpowiedz #166 dnia: Czerwca 04, 2009, 18:14:46 pm »

4) Co wspólnego ma Ryt Bizantyjski z Klasycznym Rytem Rzymskim?

Ogólny podział. Po za tym niewiele. KRR to ryt skupienia, Liturgia Jana Złotoustego to niemal przedstawienie sceniczne (nie ja to wymyśliłem, często porównuje się liturgię grecką z antycznymi przedstaiweniami teatralnymi).
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #167 dnia: Czerwca 04, 2009, 20:17:34 pm »

4) Co wspólnego ma Ryt Bizantyjski z Klasycznym Rytem Rzymskim?

Ogólny podział. Po za tym niewiele. KRR to ryt skupienia, Liturgia Jana Złotoustego to niemal przedstawienie sceniczne (nie ja to wymyśliłem, często porównuje się liturgię grecką z antycznymi przedstaiweniami teatralnymi).
To się uśmiałem ;P Rozumiem, że Pańska ignorancja każe Panu widzieć w innych rytach niż rzymski tylko "przedstawienie". Proszę się nie ośmieszać. Ma Pan w ogóle jakiekolwiek pojęcie o rycie bizantyjsko-ukraińskim? BTW. Mógłby Pan trochę uzasadnić swoje skądinąd absurdalne stanowisko?

@ Giovanni 23
O tym to można by książkę napisać, albo chociaż bardzo obszerny artykuł :)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #168 dnia: Czerwca 05, 2009, 18:57:19 pm »


3) Czemu Przed V2 kapłani hiszpańskojęzyczni używali błękitnych ornatów, których nie można było spotkać gdzie indziej?

Nie wiem czy nie Antiqus na Barce kiedyś pisał że mieli na to indult albo coś takiego.
To tak, jak w Polsce i w Niemczech - błękit na święta Maryjne.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #169 dnia: Czerwca 05, 2009, 18:59:04 pm »

A byłby ktoś w stanie podać konkretne daty i dokumenty?
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #170 dnia: Czerwca 05, 2009, 19:22:11 pm »

Generalnie to jednak Ty pisałeś sam na Barce o tym ornacie

Cytuj
Hmmm... Kongregacja Obrzędów w 1864 roku udzieliła pozwolenia kościołom w Hiszpanii na używanie szat w kolorze niebieskim w uroczystość Niepokalanego Poczęcia i podczas oktawy tej uroczystości.
Więc ja Ci nie pomogę :D

A Caesar dodał że w Bawarii też.

http://www.oltarz.pl/forum/viewtopic.php?t=3451
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #171 dnia: Czerwca 05, 2009, 19:24:27 pm »

Dostałem "za pokutę" część radosną różańca świętego. Czy muszę czekać do poniedziałku, by ją odmówić, czy mogę zawsze? No bo najbliższe radosne w poniedziałek.
Zapisane
Taki sobie o...
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #172 dnia: Czerwca 05, 2009, 19:32:37 pm »

Generalnie to jednak Ty pisałeś sam na Barce o tym ornacie

Cytuj
Hmmm... Kongregacja Obrzędów w 1864 roku udzieliła pozwolenia kościołom w Hiszpanii na używanie szat w kolorze niebieskim w uroczystość Niepokalanego Poczęcia i podczas oktawy tej uroczystości.
Więc ja Ci nie pomogę :D

A Caesar dodał że w Bawarii też.

http://www.oltarz.pl/forum/viewtopic.php?t=3451

Dzięki :) Jednak to mi nie wystarczy. Nie ma żadnego konkretu, oprócz jednej daty :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #173 dnia: Czerwca 05, 2009, 19:42:23 pm »

1) W Ceremonjale Nowowiejski nic nie wspomina o indulcie dla Polski, wymienia jedynie dekrety barwy błękitnej zakazujące.

2) U de Amicisa znalazłem datę indultu papieskiego dla „niektórych diecezji” Hiszpanii: 25 lutego 1902. Pozwala użyć paramentów barwy błękitnej w święto Niepokalanego Poczęcia NMP i przez oktawę, nadto we wszystkie soboty w które mówi się oficjum o Niepokalanym Poczęciu oraz we wszystkich Mszach wotywach o tej Tajemnicy. Nie zaś w święto Matki Bożej z Lourdes ani NMP od Cudownego Medalika.

Ani słowa o Bawarii.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #174 dnia: Czerwca 05, 2009, 19:52:35 pm »

Dostałem "za pokutę" część radosną różańca świętego. Czy muszę czekać do poniedziałku, by ją odmówić, czy mogę zawsze? No bo najbliższe radosne w poniedziałek.

Zawsze można. Przecież danego dnia można odmówić którą się chce tajemnicę i część. Chyba że ja coś w swoim życiu przegapiłam.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Eremita
Gość
« Odpowiedz #175 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:18:10 pm »

Czy katolicki ksiądz może  spowiadać się u prawosławnego księdza, czy taka spowiedz jest ważna ?
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #176 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:20:13 pm »

Dostałem "za pokutę" część radosną różańca świętego. Czy muszę czekać do poniedziałku, by ją odmówić, czy mogę zawsze? No bo najbliższe radosne w poniedziałek.

Zawsze można. Przecież danego dnia można odmówić którą się chce tajemnicę i część. Chyba że ja coś w swoim życiu przegapiłam.

W bardzo starym modlitewniku (niestety nie znalazłam daty) tak stoi napisane o obrządku odmawiania Różańca Św.:
1. Od Bożego Narodzenia do Matki Bożej Gromnicznej włącznie, co dzień odmawia się 1-szą część Radosną.
2. Od Matki Boskiej Gromnicznej do zapust włącznie, odmawia się każdą część po kolei.
3. Od Popielca do Wielkiej Soboty co dzień 2-gą część Bolesną.
4. Od Wielkiej Soboty do Świętej Trójcy co dzień 3-cią część Chwalebną.
5. Od Św. Trójcy do Bożego Narodzenia odmawia się na przemian po kolei każdą część : w poniedziałek i czwartek 1-szą część, we wtorek i piątek 2-gą, a w niedziele, soboty i środy 3-cią.
Czy spotkali się Państwo z takim sposobem odmawiania Różańca?
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
Eremita
Gość
« Odpowiedz #177 dnia: Czerwca 05, 2009, 20:26:25 pm »

Dostałem "za pokutę" część radosną różańca świętego. Czy muszę czekać do poniedziałku, by ją odmówić, czy mogę zawsze? No bo najbliższe radosne w poniedziałek.
Pokutę trzeba odmówić do następnej spowiedzi. Jeśli sie teo nie zrobi to jest szyderstwo z sakrametu pokuty. Jeśli sie zapomni to trzeba inną modlitwe odmówić, oczywiście taką która zadośc uczyni za grzechy.
Zapisane
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #178 dnia: Czerwca 06, 2009, 00:54:54 am »

Pytanie, które dręczy mnie od kiedy nabyłem swój mszalik - czy trzeba go poświęcić, czy też podobnie jak Biblii, się go nie święci?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #179 dnia: Czerwca 06, 2009, 10:22:26 am »

Pytanie, które dręczy mnie od kiedy nabyłem swój mszalik - czy trzeba go poświęcić, czy też podobnie jak Biblii, się go nie święci?

Wydaje mi się, że można – przy użyciu ogólnej formuły.

Do dziś byłem przekonany, że nawet ksiąg przeznaczonych do liturgii się nie święci - dopóki w lwowskim „Benedictionale Romanum” (1880 r.) nie natrafiłem na takową benedykcję. Pomieszczona została pomiędzy obrzędem poświęcenia dzwonów (nie na użytek sakralny) a obrzędem poświęcenia sztandarów procesyjnych. Nosi tytuł „Benedictio Missalis vel cujuscunque libri”. Skąd się tu wzięła – nie mam pojęcia. Ona sama twierdzi, że wzięto ją z Rytuału Rzymskiego, ale ani tam, ani w innych dostępnych mi rytuałach poświęcenia mszału nie znalazłem.

Co na to nasi Panowie liturgiści?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 170 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania błahe i trywialne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!