Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:12:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: o. Leon Knabit - sutanna i habit to przeżytek?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: o. Leon Knabit - sutanna i habit to przeżytek?  (Przeczytany 3759 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« dnia: Sierpnia 29, 2011, 11:37:17 am »

za złonetem:
http://religia.onet.pl/benedyktyni-tynieccy,38/ojca-leona-slow-kilka-sutanna-i-habit-to-przezytek,5103.html

...Poza kościołem, we wszystkich funkcjach liturgicznych duchowny powinien się odznaczać tym, że od razu po szacie widać, kim on jest, bez względu na warunki i porę roku. Gdyby na defiladę żołnierz przyszedł po cywilnemu, powiedział, że tak jest wygodniej, bo jest bardzo gorąco, z pewnością usłyszałby „Panie, po cywilnemu, to pan może sobie chodzić w ogródku. Defilada, to defilada. Tu obowiązuje równy krok, mundur, wszystko wyczyszczone, wyprasowane, porządne, bo jest pan żołnierzem”. Duchowny również jest żołnierzem – przedstawicielem swojej idei.

Dlatego nie zgadzam się z tym, co dzisiaj się mówi, że księża powinni zrezygnować z sutanny czy habitu i wtopić się bardziej w tłum, żeby nie robić zamieszania Ja mówię wprost przeciwnie. Wierzący mają prawo wiedzieć, kto jest między nimi. To tak jak żonaty mężczyzna nosi obrączkę i wiadomo, że jest zajęty, tak samo chcemy, żeby ksiądz nie musiał wstydzić się tego, że jest duchownym i chyłkiem przemykać się jako niby-to-świecki. Księdza w cywilu nietrudno zresztą poznać po niepewnym zachowaniu, a i rozmowa z nim jest kuśtykająca dopóki nie powie, że jest księdzem. Ludzie świeccy powinni wiedzieć, że mają do czynienia z księdzem, który ma koloratkę, a jeżeli nie, to sutannę czy habit.

Księża często nie zdają sobie sprawy z tego, że takie zdejmowanie sutanny przy byle okazji jest pomaganiem laicyzacji. To na tym między innymi polega, żeby usuwać z przestrzeni publicznej znaki religijne. Podobnie, jak niewygodny jest krzyż w przestrzeni publicznej, tak możemy doprowadzić do tego, że będzie się wymagać od osób duchownych, żeby nie pokazywali się w sutannie, gdyż jest to drażnienie niewierzących i brak szacunku do mniejszości. To nie jest wolność, ale raczej nowa forma terroryzmu.
Apelujemy więc do księży, żeby zastanowili się nad tym, że strój duchowny jest rodzajem czeku, weksla – nieomylnego i pewnego. Żeby było wiadomo, gdy widzimy kogoś w sutannie, jest to człowiek absolutnie dobry, uczciwy, życzliwy dla drugiego, chętny do pomocy i angażujący się w tę pomoc.

A jeżeli sutanna służy tylko do posługi w kościele, a po wyjściu z niego jest zdejmowana, to wydaje się, że ksiądz za nic już potem nie odpowiada, jest jak każdy zwykły człowiek. To jest to chyba jakiś konflikt z powołaniem! Trzeba nam się na to wyczulić. A wszystkich wiernych proszę, przypominajcie księżom, że chcecie, żeby na co dzień chodzili w stroju duchownym.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 29, 2011, 11:40:06 am »

Wszystkim księżom i zakonnikom/zakonnicom chodzącym bez swojego stroju - mówimy NIE!
Brawo o. Leon!  :D
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 29, 2011, 11:42:09 am »

Jestem mile zaskoczony tym artykułem :)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 29, 2011, 11:54:01 am »

Księża i zakonnicy chodzą w Polsce bardzo często w ,,cywilkach". Co do zakonnic, to chyba w Polsce zakonnice w ,,cywilu" to jednostkowe przypadki. Wydaje mi się, że w zeńskich zakonach w naszym kraju panuje w tym względzie większy rygor. Ale może się mylę?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 29, 2011, 12:32:38 pm »

o. Knabit kiedyś pokazywał swoim współbraciom, a zwłaszcza nowicjuszom, pewnego polskiego kleryka z Zaitzkofen, który akurat zwiedzał Tyniec. Mówił, że taka powinna być formacja :D
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 29, 2011, 12:42:33 pm »

Widziałem ostatnio zakonnicę w cywilnym stroju i w welonie.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 29, 2011, 12:57:54 pm »

Ale welon miała :) Oczywiście są zakony bezhabitowe założone przez bł. o. Honorata Kożmińskiego, ale to inna sprawa. Tu akurat w Polsce w odróżnieniu od innych państw po SWII w zakonach żeńskich raczej nie doszło do większych nadużyć w dziedzinie stroju zakonnego.
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 29, 2011, 15:21:07 pm »

Nie do końca. Siostry nie zrezygnowały z habitów, ale je "zreformowały" - skróciły welony, zmieniły materiał a czasem kolor materiału z którego szyją habity.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 29, 2011, 16:13:40 pm »

ach, gdzie te kornety...  :'(
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
DexterFK
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 29, 2011, 18:05:40 pm »

Nie do końca. Siostry nie zrezygnowały z habitów, ale je "zreformowały" - skróciły welony, zmieniły materiał a czasem kolor materiału z którego szyją habity.
Co w tym zlego ze dokonaly zmiany - w Kosciele wszak zjawisko mody takze wystepuje. Problematyczne jest dopiero to kiedy, z jakim pośpiechem i z jakich pobudek za takie zmiany sie zabiera. Ja jak slysze od ksiezy czy zakonnikow, (od zakonnic to racja jest tego w RP mniej ale to raczej wyjatek od trendu), ze czeba byc z ludzkmi jak ludzie - czyt. "nie wychylaj",  sie to mi sie noz w kieszeni otwiera. Najwiekszym wrogiem myslenia o tej sferze zycia jest ideologia. Zdarzylo mi sie spotkac kilku ateistow, wielu protestantow, nawet jeden zyd do spolki z imamem na spotkaniu "dialogicznym", ale juz przy kawie, stwierdzili cicho ze nie rozumieja cichociemnych a nawet machometanin stwiedzil ze tacy sami sie "wykluczaja/wygina".
Zapisane
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 29, 2011, 19:02:47 pm »

Ja wcale nie uważam że jest w tym coś złego. Wręcz przeciwnie lekkie "zgrabne" habity wcale a wcale mi nie przeszkadzają. Niech sobie siostrzyczki noszą co chcą. Byle widać było że to zakonnica.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Września 01, 2011, 20:46:26 pm »

Widziałem ostatnio zakonnicę w cywilnym stroju i w welonie.
Hmmm. A ja odwrotnie - nigdy nie widziałem zakonnicy w mundurze - zawsze były w cywilnym habicie...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 13, 2019, 23:14:36 pm »

Przychodzi przebudzenie:

Le Parisien: księża we Francji powracają do noszenia sutanny

O ile jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że sutanna zniknęła na dobre z francuskiego Kościoła i pozostaje zarezerwowana wyłącznie dla tradycjonalistów, dziś chętnie powraca do niej nowe pokolenie kapłanów - przekonuje popularny, stołeczny dziennik paryski. To nie jest kwestia nostalgii, lecz przynależności – wyznaje 44-letni paryski proboszcz Simon Chouanard.

Nową tendencję potwierdza zarówno rektor paryskiego seminarium, jak i krawcy. Choć liczba księży maleje, sutann sprzedaje się coraz więcej. Zdaniem cytowanego przez Le Parisien historyka religii ta nowa tendencja wśród duchowieństwa jest przywróceniem wymiaru wertykalnego w kapłaństwie i reakcją na proces, który miał miejsce pod koniec ubiegłego wieku, począwszy od lat 70-tych, kiedy to kapłani byli nastawieni na asymilację i upodobnienie się do reszty społeczeństwa. Zdejmowano sutannę, aby okazać solidarność z innymi ludźmi, mieć z nimi bardziej bezpośrednie relacje – mówi François Colosimo. Sutanna tymczasem wytycza jasną granicę między Kościołem i światem. Jest ona wyraźnym świadectwem radykalnego wyboru.

Rektor paryskiego seminarium przyznaje, że powrót do sutanny dotyczy przede wszystkim księży młodych. W społeczeństwie zsekularyzowanym, bardziej potrzebne są znaki jasno określające naszą tożsamość. Strój duchowny może być pomocny, wyraża kim jesteśmy i kim mamy być – dodaje ks. Stéphane Duteurter.

28-letni ks. Stanislas Briard, katecheta w sutannie uczący w szkole średniej uważa, że jego ubiór jest po prostu narzędziem ewangelizacji. To najprostszy sposób, by nawiązać z ludźmi relacje. Zaczepiają mnie na ulicy, niekiedy rodzi się okazja do całkiem głębokiej rozmowy, niektórzy proszą nawet o spowiedź – opowiada paryski kapłan. Podobne doświadczenia ma również ks. Simon Chouanard. Mówi się, że sutanna zamyka drzwi. W moim wypadku jest wręcz odwrotnie. To po prostu „ubranie służbowe”, dzięki temu ludzie łatwiej się otwierają. Kiedy chcę mieść spokój, na przykład w podróży, chowam sutannę do walizki – dodaje ks. Chouanard.

http://idziemy.pl/kosciol/le-parisien-ksieza-we-francji-powracaja-do-noszenia-sutanny/60388

Źródło: http://www.leparisien.fr/societe/la-soutane-est-de-retour-chez-les-pretres-07-07-2019-8111319.php
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 16, 2019, 11:01:10 am »

A więc święty Marcel Lefebvre będzie patronem krawców!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 17, 2019, 15:37:34 pm »

po włosku Sarto ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: o. Leon Knabit - sutanna i habit to przeżytek? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!