Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:02:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.  (Przeczytany 56501 razy)
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #60 dnia: Maja 25, 2009, 16:57:42 pm »

Nb kiedy pytałam ludzi z DN dlaczego nie wyłamią się w swojej wspónocie z przyjmowania Komunii na siedząco, odpowiadali argumentem o "jedności znaków" w zgromadzeniu eucharystycznym. Aż dziw, że tak dbają o tę jedność u siebie, a mają ją w nosie kiedy są na Mszy w parafii.

trochę przestałem łapać :(
czy Pani chodzi o to, że ludzie z DN na "parafialnych" Mszach podnoszą ręce w czasie Ojcze Nasz?
ja nie podnoszę i u mnie w Kościele nikt z neonów nie podnosi
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #61 dnia: Maja 25, 2009, 17:00:54 pm »


ja nie podnoszę i u mnie w Kościele nikt z neonów nie podnosi

To niema żadnego znaczenia Pani S wie swoje, tak powiedział więc tak jest i kropka.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #62 dnia: Maja 25, 2009, 17:13:34 pm »


ja nie podnoszę i u mnie w Kościele nikt z neonów nie podnosi

To niema żadnego znaczenia Pani S wie swoje, tak powiedział więc tak jest i kropka.

Hmmm, czyżby kikokarmenat prowadził do zaniku płci ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #63 dnia: Maja 26, 2009, 11:24:19 am »

Panie Caesar- Ave- a co pan powie na to że ja osobiście widziałem ten gest rozkładanych rąk na Eucharystii sprawowanej w obecności Ojca świętego i kilkunastu biskupów? . Natomiast w obecności biskupów wiele razy. Czyżby oni wszyscy byli w tym temacie mniej zorientowani niż pan? A może.... pan posiada wiedzę z jakichś instrukcji wydawanych okazjonalnie? Bez klauzuli wymagalności dla całego Kościoła i w każdym czasie?

Panie romeck - miej pan pretensję nie do mnie tylko do pana Caesara- ja tylko wyciągam logiczne wnioski.

Nie mam żadnych pretensji!!! - Rozmawiam.

I także byłem na (nowych) Mszach Świętych z udziałem biskupów i arcybiskupa,
gdzie Lud tłumnie rozpościerał ręce na 'Ojcze nasz'.
Jak sie wchodzi między wrony..... Jednak źle się z tym czułem i przestałem szybko tak robić.
Większość, jeśli nie wszyscy nie czynią tego, by łamać przepisy!
My tu rozmawiamy o przepisach. I ich przestrzeganiu.
Jeśli wyjdziemy od faktu, że Liturgia jest własnością Kościoła,
to nawet biskup nie powinien w niej "majsterkować".

I mnie nie raziło na pierwszokomunijnej wykonanie tego gestu. ('Ojcze nasz')
Jeśli już coś, to niechlujstwo gestu rąk rodziców, gdy razem z dziećmi przystępowali do komunii.
(U mnie każde dziecko klęczało między rodzicami!) Z żoną dłonie trzymaliśmy ręcę jak dziecko do paciorka
(albo jak ministranci na trydenckiej, bo na nowych nie zauważyłem).

Jednak nie o estetykę tu chodzi! ( we wątku)

Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #64 dnia: Maja 26, 2009, 15:00:32 pm »

Panie Romeck - o tej pretensji to ja niezbyt serio.... Mam taki styl, troche głupie poczucie humoru. Trochę sztywne. Takim mnie już.  Pan Bóg stworzył.  Juz nie pomnę, o co chodziło, ale pan coś pisał i mnie zacytował. Chciałem powiedzieć, w powyższy sposób, że to pan Caesar ten temat rozwinął a nie ja . 
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #65 dnia: Maja 27, 2009, 09:35:37 am »

Ja się chciałem zapytać tylko panów neokatechumenów czy jeszcze jest używany w neo gest wasalnego złożenia rąk?
Przeczytałem też, że gest spleconych palców nie jest dopuszczony do liturgii, a niestety bardzo często się zdarza(ł mnie także) i nikt o tym nie przypomina.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #66 dnia: Maja 27, 2009, 09:50:32 am »

gest wasalnego złożenia rąk?

a jaki to jest gest?

z ciekawości pytam, natomiast na pytanie mogę odpowiedzieć tak: poza gestem wyciągniętych dłoni podczas Ojcze nasz, nigdy nie słyszałem żadnych instrukcji odnośnie rąk w czasie liturgii.
a wśród braci z tą postawą jest różnie, czasami dla mnie rażąco...
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #67 dnia: Maja 27, 2009, 10:02:50 am »

Cytuj
Na Mszach parafialnych również? Bo jakoś mi się zdaje, że o ile pewne grupy dostały na to pozwolenie, to dotyczy ono tylko liturgii sprawowanej dla tych grup. Stosowanie tego na Mszach parafianych to zwyczajne łamanie przepisów lit. Pan się przejdzie kiedyś na niedzielną Mszę do oo zmartwychwstańców. Co druga osoba czyni kapłański gest rozłożenia rąk.

W parafii Św.Magdaleny w Łazach k. W-wy (tzw. Magdalenka) na wszystkich mszach: rąsie do góry. Podnoszą wszyscy, autochtoni oraz przyjezdni ze wspólnot euforystycznych.
Stepowanie i wyrzucanie jednego przedramienia do nieba (gest Ave C.!) jest codziennością i "nakazem liturgicznym". Podobnie ze skłonem w Credo. Dwa procent kapłanów udaje "w tym momencie", że strzepuje "paproch" z ornatu (kierując wzrok na dół) no i... wilk syty i owca cała. A cała reszta hardo - świadomie patrzy w oczy wiernych i zdaje się mówić: "no i czego ?" Ale o tym już było...
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #68 dnia: Maja 27, 2009, 10:07:04 am »

... przyjezdni ze wspólnot euforystycznych ...

Świetne! Kupiłem.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Thomas
Gość
« Odpowiedz #69 dnia: Maja 27, 2009, 10:11:26 am »

Cytuj
gest wasalnego złożenia rąk?

a jaki to jest gest?

To taki gest jak na zdjęciach z I Komunii pana Ojca i Dziadka.
Mówi się , ze to gest germański jeszcze. Złożenie dłoni - umożliwia związanie nadgarstków jeńcowi. (Podobne gesty są uwidocznione na reliefach świątyni Abu-Simbel górny Egipt ok? 2 tyś lat p. Chr.)
U nas w Europie ... wasal klękał i składał ręce przed tym komu składał hołd.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #70 dnia: Maja 27, 2009, 10:17:45 am »

Umieść cytat
Cytat: Thomas  Dzisiaj o 10:02:50
... przyjezdni ze wspólnot euforystycznych ...

Świetne! Kupiłem.

Skromnie powiem... to nie moje powiedzenie.
Przeczytałem to w artykule/książce. Pisano, że takie grupy bywały zawsze w historii religii ( np. w staroż.Grecji.) i prowadziły do rozbijania społeczeństwa (dlatego były przeganiane) lub do herezji - tej naszej europejskiej, chrześcijańskiej.
W Grecji zwane były grupami euforystycznymi. Objawy zawsze takie same: dary mówienie "językami", dary "tłumaczeń" itp itd
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #71 dnia: Maja 27, 2009, 10:26:42 am »

Cytuj
gest wasalnego złożenia rąk?

a jaki to jest gest?

To taki gest jak na zdjęciach z I Komunii pana Ojca i Dziadka.
Mówi się , ze to gest germański jeszcze. Złożenie dłoni - umożliwia związanie nadgarstków jeńcowi. (Podobne gesty są uwidocznione na reliefach świątyni Abu-Simbel górny Egipt ok? 2 tyś lat p. Chr.)
U nas w Europie ... wasal klękał i składał ręce przed tym komu składał hołd.

Kard. Ratzinger pisał w "Duchu liturgii":

Gdy podczas modlitwy składamy ręce, kładziemy nasze dłonie w Jego [Chrystusa] dłoniach, "własnoręcznie" powierzamy nasz los jego dłoniom: ufając Jego wierności, obiecujemy Mu naszą wierność.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #72 dnia: Maja 27, 2009, 11:30:11 am »

Czyli tu chodzi o podstawowy gest złożenia dłoni do modlitwy (taki, jaki czynimy przy "Amen" przy Znaku Krzyża)? To ja nie muszę sięgać pamięcią do 1-ej Komunii Św. Ojca i Dziadka. Wystarczy mi spojrzeć na swoje własne dłonie podczas modlitwy (przyznam, że nie jestem wytrwały w utrzymywaniu dłoni w takim geście), bądź na dłonie mojej córki (ta jest wytrwała :D).
Mnie jeszcze uczono, że bardzo ważne jest, by kciuki przy tym geście były skrzyżowane. Gdy były wyprostowane i złączone jak pozostałe palce, dostawało się dwóję z religii od siostry katechetki... :)

wracając do pytania - tak jak powiedziałem, nikt nie instruuje na DN jak trzymać dłonie
tak jak na Mszach "parafialnych" - zauważalna jest dowolna dowolność...

nb. ja nie pamiętam jak miałem złożone dłonie przy mojej 1-ej Komunii Św. ale mam nauczone, by do Komunii podchodzić z rękami skrzyżowanymi na piersiach, by nie przeszkodzić złożonymi rękami Księdzu przy podawaniu Ciała Chrystusa. (oczywiście mówię tu o Komunii na Mszach "parafialnych")
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2009, 11:32:13 am wysłana przez Kristoforos » Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #73 dnia: Maja 27, 2009, 11:46:31 am »

Mnie jeszcze uczono, że bardzo ważne jest, by kciuki przy tym geście były skrzyżowane.
Przy czym prawy kciuk spoczywa na lewym, a nie odwrotnie!
mam nauczone, by do Komunii podchodzić z rękami skrzyżowanymi na piersiach, by nie przeszkodzić złożonymi rękami Księdzu przy podawaniu Ciała Chrystusa.
???
Widuję osoby tak podchodzące do Komunii, ale  pierwsze słyszę, żeby taka postawa była zalecana i w ten sposób uzasadniana.
Zapisane
szczur.w.sosie
Gość
« Odpowiedz #74 dnia: Maja 27, 2009, 11:48:23 am »

Tak w niektórych miejscach podchodzą osoby, które nie przyjmują komunii św.
Ksiądz tylko błogosławi.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!