Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:28:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.  (Przeczytany 56509 razy)
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #30 dnia: Maja 11, 2009, 14:39:38 pm »

Moi drodzy. Po dzisiejszej uroczystości I Komunii św. w mojej parafii mam smutne spostrzeżenia i bez ogródek się nimi z wami podzielę. Otóż - mówię jako ksiądz - przestaję się dziwić rodzicom, że przyjęcia w lokalach, drogie prezenty, alkohol itd. itp. i uważam, że nawet nie powinniśmy grzmieć na nich i wymagać od nich i od dzieci Bóg jeden wie jakiego uduchowienia, skromności i skupienia na sprawach istotnych. Dlaczego? Bo sami nie ukazujemy im Najśw. Ofiary Mszy św. jako misterium, nie dbamy o sacrum, powagę i skupienie. Robimy z niej medialne przedstawienie niestety. Czytania niezrozumiałe, czytane z zadyszką, jąkaniem się, przekręcaniem słów przez dzieci. Psalm sfałszowany, zaśpiewany z manierą gwiazdy pop lub wydukany. Dlaczego? No bo dzieci MUSZĄ przeczytać, zaśpiewać w tym dniu, bo to "ONE SĄ NAJWAŻNIEJSZE" (to był cytat, niestety). "Ojcze nasz" - rąsie w górę. Przed wezwaniem "Pokój Pański niech zawsze będzie z wami" jakaś dziwna modlitwa-wierszyk przeczytana przez dzieci. Po komunii pioseneczki z gitarką, tupaniem, klaskaniem. Jeżeli wszystkie te elementy, które ewidentnie nie sprzyjają powadze i skupieniu niezbędznym przecież do duchowego przeżycia, robią z dzieci pierwszokomunijnych gwiazdy estrady, to nie wymagajmy od nich i ich rodziców uduchowienia, na które nas - księży nie stać w czasie Najśw. Ofiary.

Księże, przypuszczam, że nie byliśmy na tej samej komunii, a ja wczoraj widziałem praktycznie to samo. Nawet ksiądz na wstępie powiedział do dzieci: "To wy dzisiaj jesteście BOHATERAMI". Czego wymagać od rodziców, skoro nawet proboszcz, dr teologii czyni komunię czysto antropocentryczną. Gdzie tu miejsce dla Boga?
Co do przyjęcia, to było faktycznie wystawne. Alkohol był w postaci wina, ale przy takiej ilości jedzenia, to ja się nie dziwię i uważam, że to do przyjęcia, tym bardziej, że nie ma picia dla upicia.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #31 dnia: Maja 11, 2009, 23:08:37 pm »

Gest rozłożonych rąk w czasie Mszy jest zarezerwowany tylko dla kapłana - ludzie rąk rozłożonych trzymać nie mogą. Podać przepis?
A co do tego gestu oranta - bardzo ładny i bardzo pogański gest, w starożytności wykorzystywany od bardzo dawna. Dziwne zatem że DN, które zawsze tak zwalcza wszelkie przejawy pogaństwa w kulcie katolickim, takie gesty chętnie sobie przyswaja.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Maja 11, 2009, 23:57:17 pm »

Gest rozłożonych rąk w czasie Mszy jest zarezerwowany tylko dla kapłana - <...> A co do tego gestu oranta - bardzo ładny i bardzo pogański gest

to Pan się chyba jakoś zamotał...

Cytuj
w starożytności wykorzystywany od bardzo dawna.

kto by przypuszczał :-)))

Cytuj
w czasie Mszy ... ludzie rąk rozłożonych trzymać nie mogą. Podać przepis?

tak, poproszę.
bo obawiam się, że niestety mi się to zdarza często
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #33 dnia: Maja 12, 2009, 00:10:08 am »

to Pan się chyba jakoś zamotał...

w którym miejscu?

Cytuj
tak, poproszę.
bo obawiam się, że niestety mi się to zdarza często

Cytuj
32. Modlitwę Ojcze nasz z rękami rozłożonymi odmawiają tylko kapłani celebrujący i koncelebrujący.

za OWMR. Skoro Pan tak robił, to teraz, jak już ma Pna wiedzę an ten temat, proszę tego zaprzestać :)
« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2009, 00:12:57 am wysłana przez Caesar » Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Maja 12, 2009, 00:19:58 am »

to Pan się chyba jakoś zamotał...
w którym miejscu?

Najpierw Pan powiedział o tym, że tylko Kapłan może rozłożyć ręce, a w następnym zdaniu, że gest ten jest pogański.
Zapisane
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Maja 12, 2009, 00:48:29 am »

32. Modlitwę Ojcze nasz z rękami rozłożonymi odmawiają tylko kapłani celebrujący i koncelebrujący.

za OWMR.

Przejrzałem OWMR, poszukałem punktu 32, nie wspomina on o postawie przy Ojcze nasz:
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrpopr/2.htm
Nigdzie indziej również nie znalazłem...
Czy mówimy o różnych OWMR?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #36 dnia: Maja 12, 2009, 10:11:07 am »

Bo to nie OWMR a "Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania
Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" - tu: http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/42/8.htm

BTW - który OWMR?
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmr/2.htm
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrpopr/2.htm
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrnowy/2.htm
???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Maja 12, 2009, 10:17:11 am »

BTW - który OWMR?
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmr/2.htm
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrpopr/2.htm
http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrnowy/2.htm
???

:-)))
Z menu głównego trafiam na ten owmrpopr...
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #38 dnia: Maja 12, 2009, 10:45:30 am »

Ja zetknąłem się ze zmienionymi słowami "Ojcze nasz":
http://www.jezuici.pl/mocni/dodatki/slajdy/slajdy_ojcze_nasz.pdf - śpiewałem to w pewnym duszpasterstwie akademickim, na niedzielnej Mszy, z gitarami :(
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #39 dnia: Maja 12, 2009, 11:31:55 am »

Przejrzałem OWMR, poszukałem punktu 32, nie wspomina on o postawie przy Ojcze nasz:
Przepraszam, napisałem z rozpędu że to OWMR jest, a nie wskazania - mogłem dać linka po prostu, ale cóż :)

Najpierw Pan powiedział o tym, że tylko Kapłan może rozłożyć ręce, a w następnym zdaniu, że gest ten jest pogański.
No i gdzie tu jest zamotanie? Bo tylko kapłani rozkładają ręce w czasie Mszy, a gest jest pogański - na to nic nie poradzę, że na długo przed chrześcijaństwem był juz używany. Co innego, że został przyswojony przez chrześcijaństwo (i nie tylko).
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #40 dnia: Maja 12, 2009, 12:05:36 pm »

tylko kapłani rozkładają ręce w czasie Mszy, a gest jest pogański - na to nic nie poradzę, że na długo przed chrześcijaństwem był juz używany. Co innego, że został przyswojony przez chrześcijaństwo (i nie tylko).

w takim razie Pana wcześniejszą wypowiedź:
Cytuj
Dziwne zatem że DN, które zawsze tak zwalcza wszelkie przejawy pogaństwa w kulcie katolickim, takie gesty chętnie sobie przyswaja.
odbieram jako niepotrzebny sarkazm

Aczkolwiek mnie cały czas zastanawia, czy to, że w czasie Ojcze nasz wyciągam ręce do Boga, oznacza łamanie cytowanego przez Pana przepisu. Bo ja wyciągam ręce jak dziecko do Ojca. Nie rozkładam rąk, jak to robi Kapłan (tak jak gest ten opisał p. tkiller).
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #41 dnia: Maja 12, 2009, 12:18:06 pm »

Ja rozkładam, mam iść z tym do spowiedzi?
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #42 dnia: Maja 12, 2009, 12:38:57 pm »

w takim razie Pana wcześniejszą wypowiedź:
Cytuj
Dziwne zatem że DN, które zawsze tak zwalcza wszelkie przejawy pogaństwa w kulcie katolickim, takie gesty chętnie sobie przyswaja.
odbieram jako niepotrzebny sarkazm
Proszę Pana - na dwóch innych forach tyle się nagadałem z księżmi z DN (w tym z jednym moim znajomym z pielgrzymek), że to nie niepotrzebny sarkazm, tylko zwrócenie uwagi na wybiórczość argumentacji neonowej w dyskusji - Pan chyba też słyszał często powtarzane przez tych księży frazy o "pogańskiej mentalności ofiarniczej" itp. Zatem wykonywanie przez wiernych DN gestu tak bezpośrednio przejętego od pogan jest zupełnie dziwne, w kontekście neonskiej niechęci do "paganizowania".

Aczkolwiek mnie cały czas zastanawia, czy to, że w czasie Ojcze nasz wyciągam ręce do Boga, oznacza łamanie cytowanego przez Pana przepisu. Bo ja wyciągam ręce jak dziecko do Ojca. Nie rozkładam rąk, jak to robi Kapłan (tak jak gest ten opisał p. tkiller).
Proszę Pana - no chociaż trochę powagi zachowajmy... Jakikolwiek gest wyciagniętych dłoni jest zarezerwowany tylko dla księży (celebrujących) - obojętnie czy je wyciągają bardziej w górę czy bardziej poziomo.
A rozumiem, że jak Panowie wyciągają ręcę "jak dziecko do Ojca", a nei rozkładają ich, to znaczy że wyciagają Panowie do góry ręce złożone?
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #43 dnia: Maja 12, 2009, 13:02:03 pm »

Aczkolwiek mnie cały czas zastanawia, czy to, że w czasie Ojcze nasz wyciągam ręce do Boga, oznacza łamanie cytowanego przez Pana przepisu. Bo ja wyciągam ręce jak dziecko do Ojca.
Nie ma takiego gest liturgicznego dla wiernych - a więc to nadużycie. (W domu - też i się zdarza...)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #44 dnia: Maja 12, 2009, 14:24:26 pm »

OK, miałem wątpliwości w interpretowaniu tego gestu, teraz już rozumiem.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!