Moi drodzy. Po dzisiejszej uroczystości I Komunii św. w mojej parafii mam smutne spostrzeżenia i bez ogródek się nimi z wami podzielę. Otóż - mówię jako ksiądz - przestaję się dziwić rodzicom, że przyjęcia w lokalach, drogie prezenty, alkohol itd. itp. i uważam, że nawet nie powinniśmy grzmieć na nich i wymagać od nich i od dzieci Bóg jeden wie jakiego uduchowienia, skromności i skupienia na sprawach istotnych. Dlaczego? Bo sami nie ukazujemy im Najśw. Ofiary Mszy św. jako misterium, nie dbamy o sacrum, powagę i skupienie. Robimy z niej medialne przedstawienie niestety. Czytania niezrozumiałe, czytane z zadyszką, jąkaniem się, przekręcaniem słów przez dzieci. Psalm sfałszowany, zaśpiewany z manierą gwiazdy pop lub wydukany. Dlaczego? No bo dzieci MUSZĄ przeczytać, zaśpiewać w tym dniu, bo to "ONE SĄ NAJWAŻNIEJSZE" (to był cytat, niestety). "Ojcze nasz" - rąsie w górę. Przed wezwaniem "Pokój Pański niech zawsze będzie z wami" jakaś dziwna modlitwa-wierszyk przeczytana przez dzieci. Po komunii pioseneczki z gitarką, tupaniem, klaskaniem. Jeżeli wszystkie te elementy, które ewidentnie nie sprzyjają powadze i skupieniu niezbędznym przecież do duchowego przeżycia, robią z dzieci pierwszokomunijnych gwiazdy estrady, to nie wymagajmy od nich i ich rodziców uduchowienia, na które nas - księży nie stać w czasie Najśw. Ofiary.
Gest rozłożonych rąk w czasie Mszy jest zarezerwowany tylko dla kapłana - <...> A co do tego gestu oranta - bardzo ładny i bardzo pogański gest
w starożytności wykorzystywany od bardzo dawna.
w czasie Mszy ... ludzie rąk rozłożonych trzymać nie mogą. Podać przepis?
to Pan się chyba jakoś zamotał...
tak, poproszę.bo obawiam się, że niestety mi się to zdarza często
32. Modlitwę Ojcze nasz z rękami rozłożonymi odmawiają tylko kapłani celebrujący i koncelebrujący.
Cytat: Kristoforos w Maja 11, 2009, 23:57:17 pmto Pan się chyba jakoś zamotał...w którym miejscu?
32. Modlitwę Ojcze nasz z rękami rozłożonymi odmawiają tylko kapłani celebrujący i koncelebrujący.za OWMR.
BTW - który OWMR?http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmr/2.htmhttp://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrpopr/2.htmhttp://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmrnowy/2.htm
Przejrzałem OWMR, poszukałem punktu 32, nie wspomina on o postawie przy Ojcze nasz:
Najpierw Pan powiedział o tym, że tylko Kapłan może rozłożyć ręce, a w następnym zdaniu, że gest ten jest pogański.
tylko kapłani rozkładają ręce w czasie Mszy, a gest jest pogański - na to nic nie poradzę, że na długo przed chrześcijaństwem był juz używany. Co innego, że został przyswojony przez chrześcijaństwo (i nie tylko).
Dziwne zatem że DN, które zawsze tak zwalcza wszelkie przejawy pogaństwa w kulcie katolickim, takie gesty chętnie sobie przyswaja.
w takim razie Pana wcześniejszą wypowiedź:CytujDziwne zatem że DN, które zawsze tak zwalcza wszelkie przejawy pogaństwa w kulcie katolickim, takie gesty chętnie sobie przyswaja.odbieram jako niepotrzebny sarkazm
Aczkolwiek mnie cały czas zastanawia, czy to, że w czasie Ojcze nasz wyciągam ręce do Boga, oznacza łamanie cytowanego przez Pana przepisu. Bo ja wyciągam ręce jak dziecko do Ojca. Nie rozkładam rąk, jak to robi Kapłan (tak jak gest ten opisał p. tkiller).
Aczkolwiek mnie cały czas zastanawia, czy to, że w czasie Ojcze nasz wyciągam ręce do Boga, oznacza łamanie cytowanego przez Pana przepisu. Bo ja wyciągam ręce jak dziecko do Ojca.