Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:03:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.  (Przeczytany 56496 razy)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« dnia: Kwietnia 28, 2009, 13:57:06 pm »

Cytuj
Pierwsza Komunia. Mistyczne zjednoczenie z quadem. Przyjęcie do swego serca laptopa. Udział we Wspólnocie Posiadaczy Skutera. Podniosła rewia mody. Transcendentalne wielkie żarcie w wynajętej restauracji.
Ohyda.
            Zbliża się termin Pierwszych Komunii. Z przerażeniem obserwuję swych znajomych, których pociechy po raz pierwszy zasiądą do Stołu Pańskiego. Opanował ich, na co dzień normalnych ludzi, specyficzny p.....lec. Drukowane zaproszenia, wynajęte lokale, fryzjer i kosmetyczka dla dziecka... W garażu stoi quad za 4999 pln. Gości ma być sześćdziesięciu. Lokal wynajęty, garniturek/suknia specjalnie uszyte na tę okazję, dzieciak niemal modli się już do obiecanego laptopa...
            Czy to nie przesada? Czy nie wystarczy przyjęcie w gronie rodzinnym, symboliczny prezent-pamiątka, budowanie pewnej więzi i wspólnoty między pokoleniami? Czy chodzi o jeszcze skuteczniejsze zepsucie dziecka i przekonanie go, iż w życiu liczy się tylko strona materialna? Czy podniecony wizją przejażdżki na mini-chooperze malec zauważy w ogóle ten mały, nieciekawy opłatek? Czy chodzi o licytację wśród dzieci kto ma więcej falbanek, która ma ładniejszą fryzurę, kto dostanie skuter, a kto tylko rower? Czy chodzi o zaszpanowanie przed rodziną i znajomymi (w 80% nieznanymi lub słabo znanymi malcowi ludźmi) wystawnym przyjęciem na pięćdziesiąt osób i pieczonym świniakiem?
Tak.
Tylko o to.
Nie, nie ściemniajmy, że chodzi o coś innego. Nie, naprawdę. Chyba, że naszymi odbiorcami są osoby upośledzone umysłowo.
Po wielkim żarciu tatuś chrapiąc głośno będzie odsypiał zmęczenie imprezą, dziecko będzie przeliczać kasę z kopert, mamusia z ciocią będą się zachwycać filmem z uroczystości.
Pan Jezus będzie stał pod drzwiami. Wszak nikt Go nie zapraszał.
źródło:http://e-studenci.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=229:pan-jezus-ju-si-zblia-ju-puka-do-mych-drzwi-pobiegn-go-przywita-w-jego-rce-laptop-lni&catid=39:Jurek

Ja miałem pierwszą Komunię w wielki czwartek. Proboszcz zarządził na szybko, aby dzieci mogły przystępować do Komunii już w święta (i jak teraz wiem, chciał, aby nie była to przede wszystkim świecka impreza). Odbyło się wszystko tak zwyczajnie. Normalne ciuchy, dzieci z rodzicami, jedno po lewej, drugie po prawej, na klęcząco i do ust. Dwa lub trzy tygodnie po świętach była kolejna "pierwsza Komunia", tym razem już z pompą, w garniturkach, prezenty, rowery i zegarki podostawali...


Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 30, 2009, 10:44:06 am »

Pytanie mojego Ojca - co kupić jako prezent na Pierwszą Komunię? Krzyżyk?
Odpowiedź jednej z ciotek: Eeee - mówia, ze krzyżyk przynosi nieszczęście - najlepiej łańcusek ze znakiem zodiaku.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 30, 2009, 10:45:30 am »

A ciocia to New Age, czy cóś innego?? ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 30, 2009, 10:54:14 am »

A ciocia to New Age, czy cóś innego?? ;D
No właśnie jakby tak było to bym nie pisał - ale to najnormalniejsza w świecie katoliczka.
Zresztą pamiętam, że jak ja szedłem do Komuni (1980 rok) to mama też chciała mi na szyi powiesic krzyżyk i znak zobiaku. Ale na szczęście proboszcz wcześniej wyjaśniłrodzicom, aby nie robili w tym dniu "z dzieci choinek" i poprzesali na krzyżykach.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 30, 2009, 23:31:05 pm »

Trochę bokotemat ;-).

Chrześniaczka Męża, dziewczę pięcioletnie, dostało od kogoś z bliższej rodziny na imieniny znak zodiaku - złotego barana, którego zaraz ofiarodawca jej założył. Mała z dumą go prezentowała (przy lekkim niezadowoleniu rodziców) zapytana o to, co to jest - odpowiedziała: "Jasne, że wiem. To Baranek." Na co część rodziny uczulona kościelnie zadowolona się uśmiecha, Mała uzupełnia: "Baranek Boży".


Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Maja 02, 2009, 18:54:19 pm »

Mały zaś by z dumą powiedział: Order Złotego Runa.
Zapisane
nely
adept
*
Wiadomości: 13


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 07, 2009, 12:14:37 pm »

Mój brat ma Pierwszą Komunię Św. 24 maja. Jest bardzo szczęśliwy. Dziś miał próbę spowiedzi, był taki dumny po powrocie do domu. On nie myśli o prezentach, tak się przejmuje tym dniem :).
Zapisane
"Codzienność należy oczyszczać z egoizmu, z obojętności na cudzą niedolę, z łakomstwa i wygodnictwa"  kard. A.Hlond
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 08, 2009, 09:07:20 am »

Pytanie mojego Ojca - co kupić jako prezent na Pierwszą Komunię? Krzyżyk?
Odpowiedź jednej z ciotek: Eeee - mówia, ze krzyżyk przynosi nieszczęście - najlepiej łańcusek ze znakiem zodiaku.
Też z tym się spotkałem. - Tyle, że odnosiło się do Chrztu świetego - usłyszałem: "Jeśli kupisz dziecku krzyżyk, to będzie miało krzyż przez całe życie, przecież krzyża trzeba za wszelką cenę unikać. Po co unieszczęśliwiać dziecko?"
 - Zdumiałem się wielce: Toż Krzyż jest sensem życia, daje życie, prawdziwe życie,  jest osią łączącą człowieka z Niebem. Jest sposobem jaki Bóg wybrał by zbawić człowieka ...itd. - a ty nie chcesz pozwolić dziecku na krzyż?.
Usłyszałem - "no nie - kto by to poważnie traktował?".
A więc dziś również wśród chrześcijan, katolików krzyż ma wydźwięk pejoratywny. Jest zgorszeniem dla żydów i głupstwem dla greków. To może tylko świadczyć o jakości naszego chrześcijaństwa.
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Maja 09, 2009, 17:37:22 pm »

W mojej diecezji Sedleckiej jest taki zwyczaj, że nie pije się alkoholu na gościnie po pierwszej komuni św. Mój ojciec opowiadał, że jak miał pierwsza komunię św to wszyscy musieli byc na czczo. Była pierwsza msza perwszokomunijna i jeszcze wszyscy musieli zostać na sumę. Żadnych prezentów nie było, gościn też nie było.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 09, 2009, 17:49:05 pm »

W moich rejonach bez wódki się często nie obejdzie niestety. Szczególnie na wsiach. Czy to chrzest, czy I Komunia Św. W wielu rodzinach pije się alkohol nawet na Wigilii (np. u mnie :( ), szczególnie kiedy przyjeżdża dalsza rodzina. No to wstyd tak kolędy śpiewać, trza gości poczęstować. Co z tego że rodzi się Zbawiciel, co z tego że dziecko zostało przyjęte do Kościoła. Jak to się mówi trzeba to oblać.

Moja I Komunia Św. była taka zwyczajna. Co prawda prezentów było sporo, ale przyjęcie skromne, rodzice, dziadkowie, chrzestni z rodzinami i ulubiona ciocia. Alkoholu nie było. Natomiast mój kolega, przyjęcie w lokalu, kilkadziesiąt osób. Jakoś tak dziwnie, zbyt oficjalnie.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #10 dnia: Maja 10, 2009, 20:03:43 pm »

Moja rodzina jest rodziną laicką- mama bez chrztu, ojciec mówi że wierzy, ale po swojemu- niewiele ma to wspólnego z katolicyzmem (tylko ja jestem "czarną owcą" ;) ). Mimo tego na moim przyjęciu pierwszokomunijnym alkoholu nie było. Ojciec stanowczo się sprzeciwił, mimo nalegań wujostwa. Drogich prezentów wielu też nie dostałem, ale może to kwestia czasów w których to było- początek "transformacji ustrojowej", rok 1992. Mój brat pięć lat później już dostał sporo... Ale alkoholu też nie spożywano.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 10, 2009, 20:43:48 pm »

W moich rejonach alkohol na Komunii to profanacja na szczęście :)

A co do prezentów i lokali: moja kuzynka, Komunia za dwa lata, powiedziała, że chce komórkę, tylko taką żeby gry były i jakąś kasę od wujka (czyli mojego taty), ale małą, bo młoda mówi, ze wujek biedny i musi ciężko pracować.. i za nic w świecie nie chce imprezy w lokalu, tylko w domu i z niewielką liczbą gości. Za nic nie chce też zaprosić części rodziny, która nie przeżyłaby bez alkoholu... Mądry dzieciak moim zdaniem :)
Zapisane
Taki sobie o...
andrea
bywalec
**
Wiadomości: 53


Stat crux dum volvitur orbis

« Odpowiedz #12 dnia: Maja 10, 2009, 20:57:44 pm »

czytając powyższe "anegdotki", opowieści i wspomnienia. Nasuwa mi się jeden wniosek. W następnych badaniach, trzeba postawić pytanie, nie ilu Polaków jest katolikami, ale ilu jest ochrzczonych?
 Natomiast co do reakcji na sakrament i komentarzy wygłaszanych przez wielu, trzeba pamiętać, że spora grupa katolików, traktuje swoją wiarę... "na wszelki wypadek". Na wszelki wypadek chrzest, komunia św., na wszelki wypadek ślub w kościele... na wszelki wypadek. Niestety smutne, bolesna, ale coraz bardziej prawdziwe.
Zapisane
kjgeneral
bywalec
**
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 10, 2009, 23:00:51 pm »

Moi drodzy. Po dzisiejszej uroczystości I Komunii św. w mojej parafii mam smutne spostrzeżenia i bez ogródek się nimi z wami podzielę. Otóż - mówię jako ksiądz - przestaję się dziwić rodzicom, że przyjęcia w lokalach, drogie prezenty, alkohol itd. itp. i uważam, że nawet nie powinniśmy grzmieć na nich i wymagać od nich i od dzieci Bóg jeden wie jakiego uduchowienia, skromności i skupienia na sprawach istotnych. Dlaczego? Bo sami nie ukazujemy im Najśw. Ofiary Mszy św. jako misterium, nie dbamy o sacrum, powagę i skupienie. Robimy z niej medialne przedstawienie niestety. Czytania niezrozumiałe, czytane z zadyszką, jąkaniem się, przekręcaniem słów przez dzieci. Psalm sfałszowany, zaśpiewany z manierą gwiazdy pop lub wydukany. Dlaczego? No bo dzieci MUSZĄ przeczytać, zaśpiewać w tym dniu, bo to "ONE SĄ NAJWAŻNIEJSZE" (to był cytat, niestety). "Ojcze nasz" - rąsie w górę. Przed wezwaniem "Pokój Pański niech zawsze będzie z wami" jakaś dziwna modlitwa-wierszyk przeczytana przez dzieci. Po komunii pioseneczki z gitarką, tupaniem, klaskaniem. Jeżeli wszystkie te elementy, które ewidentnie nie sprzyjają powadze i skupieniu niezbędznym przecież do duchowego przeżycia, robią z dzieci pierwszokomunijnych gwiazdy estrady, to nie wymagajmy od nich i ich rodziców uduchowienia, na które nas - księży nie stać w czasie Najśw. Ofiary.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 10, 2009, 23:22:58 pm »

Ma Ksiądz całkowitą rację. Tylko kto odpowiada za robienie z I Komunii św. medialnego przedstawienia ? Rodzice ? Za te "czytania"-dukania, "rąsie w górę" itp. ? Panie katechetki ? To ksiądz proboszcz już naprawdę na nic nie ma wpływu ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Strony: [1] 2 3 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!