Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 18:14:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.  (Przeczytany 57014 razy)
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #120 dnia: Maja 04, 2010, 12:49:00 pm »

Mają Państwo rację.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #121 dnia: Maja 04, 2010, 12:50:27 pm »

Zmieniła Pani zdanie?
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #122 dnia: Maja 04, 2010, 12:51:12 pm »

Mają Państwo rację.

Dziękujemy! Pozdrawiamy!
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #123 dnia: Maja 04, 2010, 13:13:49 pm »

Chciałbym tylko dodać, że zdarzają się też przysięgi do 21 roku życia.  Gdy szedłem do bierzmowania można było złożyć taką przysięgę dobrowolnie. Moja siostrzenica rok temu taką składała też przy Pierwszej Komunii.
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #124 dnia: Maja 04, 2010, 13:23:44 pm »

Ja przyjmowałam I Komunię w latach '80. I już wtedy była komercja, infantylizm, prezenty... Mimo, że to były tylko rowery i zegarki z ZSRR. I też było to kretyńskie strojenie dziewczynek, fryzury ślubne itp.
Mój syn miał komunię jak miał 6 lat - nawet nie wiedział, że dostaje się świeckie prezenty i że robi się imprezy. Dostał krzyż-ikonę, różaniec, album religijny. Potem było mini przyjęcie z tortem dla dzieci i rodzin w sali przy kościele. Ale zaraz ze dwie rodziny uciekły, bo mieli swoje przyjęcia w restauracji. Każde dziecko było ubrane dowolnie - na co kogo stać. Nie każdy może kupić garnitur, który dziecko założy dosłownie raz. Były i alby, i garnitur, i suknia "ślubna" i zwykła koszula białą i spodnie. Ktoś miał albę po starszym dziecku, więc założył. Ja nie mogłam sobie pozwolić na taki zakup.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #125 dnia: Maja 04, 2010, 13:37:05 pm »

Akurat te wygłosił x.Łukasz.
Tak na marginesie, ma ktoś jakieś źródło tej historii (proszę na PW) ?
Bp. Fullton Sheen - ale nie wiem, kto jemu to opowiadał.
Nb. - tę historię kiedyś już tu wklejałem.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #126 dnia: Maja 04, 2010, 13:58:40 pm »

  Problem w tym , że to raczej legenda niż realne zdarzenie. 
Ze swego dzieciństwa pamiętam takie historie, które obecnie wydają mi się może nieco naciągane ale tamtym etapie budowały właściwe nastawienie do Sakramentu.

W moim przypadku była to opowieść o św. Tarsycjuszu.  :) Kocham tę opowieść do dziś. Z resztą jest chyba prawdziwa.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #127 dnia: Maja 04, 2010, 14:04:01 pm »

 U mnie było o kapłanie, który w czasie wojny miał zostać aresztowany i płacząc przekazał jakiejś harcerce kluczyk od tabernaukulum. Do tej poiry pamiętam fragmenty tego kazania. " I ten ksiądz zapłakał - bo to był dobry ksiądz ! " Do I Komunii przystąpiłem w roku jubileuszowym, wszyscy byliśmy w albach i jest to wg mnie dobry zwyczaj. Uroczystość wspominam z zadowoleniem, jedynie ilość podziękowań byłą trochę za duża  ;D Przysięga także u mnie była. Przygotowania były bardzo solidne, wszyscy zdawali kilka egzaminów z poszczególnych części Katechizmu przed księdzem proboszczem, siostrą przygotowującą i rodzicami. Myślę, że byłem świadomy wagi sakramentu.
« Ostatnia zmiana: Maja 04, 2010, 14:08:56 pm wysłana przez Iacobus » Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #128 dnia: Maja 04, 2010, 14:34:29 pm »

Moja pierwsza komunia przypadła 4 czerwca 1989 r. Rodzice i goście emocjonowali się więc raczej sprawami kraju niż moją skromną osobą :)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #129 dnia: Maja 04, 2010, 16:02:41 pm »

A propos przysięgi. Też składałem tę przysięgę i szybko o niej zapomniałem. To bez sensu, jako 8latek nie rozumiałem jej pełnego znaczenia i o ile nigdy nie palilem to ze wzgledu na towarzystwo szybko sprobowalem alkoholu. Ale nie sadze bym odpowiadal przed Bogiem za zlamanie przysiegi, ktorej nawet nie zapamietalem, a jako 8letnie dziecko nie rozumialem jej konsekwencji.
Takie przysiegi to mozna skladac gdy ma sie lat 16, a nie 8. W ogole skąd ten glupi pomysl sie wzial?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #130 dnia: Maja 04, 2010, 19:36:41 pm »

Pewnie z głupoty :P Czy ta przysięga w ogóle takie dziecko obowiązuje? Od jakiego wieku KPK zakłada, że człowiek już włada rozumem na tyle, by podejmować własne decyzje?
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #131 dnia: Maja 05, 2010, 08:50:29 am »

Zmieniła Pani zdanie?
Tak. Przekonali mnie Państwo. Choć mnie osobiście przyrzeczenie złożone w dniu I Komunii Świętej uchroniło przed paleniem.

Tak. Mają Państwo rację. Najważniejsza tu jest rola rodziców i wychowanie.
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #132 dnia: Maja 05, 2010, 08:55:29 am »

Panie dxcv
Tu się nie zgodzę. Skoro 8 latek rozróżnia juz dobro od zła, wie czym jest grzech śmiertelny i przyjmuje świadomie Pana Jezusa, to musi już władać rozmumem na tyle by odpowiedzialnie podejmować takie decyzje.
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #133 dnia: Maja 05, 2010, 09:37:24 am »

Panie dxcv
Tu się nie zgodzę. Skoro 8 latek rozróżnia juz dobro od zła, wie czym jest grzech śmiertelny i przyjmuje świadomie Pana Jezusa, to musi już władać rozmumem na tyle by odpowiedzialnie podejmować takie decyzje.
Rozumie na dziś. Ale nie jest w stanie rozumieć swego rozwoju na 10! lat do przodu. Spytaj się Pan ośmiolatka, co sadzi o dziewczynach - i czy on sobie zdaje sprawę, co będzie sądził za lat 10?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #134 dnia: Maja 05, 2010, 09:47:33 am »

 Dziś wie, że palenie jest złe. Dlaczego ma nie wiedzieć tego za 10 lat?

A propos 8latków i poglądó na 2 płeć, dziewczynkom tak bardzo się to nie zmienia.
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!