Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 17:12:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 16 Drukuj
Autor Wątek: Wystartowały I Komunie Święte.  (Przeczytany 57011 razy)
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #105 dnia: Maja 04, 2010, 11:02:44 am »

Tak. Składanej przez ośmioletnie dzieci.
Co w tym złego?
Skoro są na tyle dojrzałe, by przyjmować Pana Jezusa, to dlaczego nie powinny składać przyrzeczenia ( nie przysięgi), że nie będą palić i pić alkoholu?

Problem w tym, że ktoś, kto ma lat siedemnaście może nawet nie wiedzieć czy taką przysięgę składał. Zwyczajnie nie pamiętać...


17latek nie pamięta tak ważnego dnia?[
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #106 dnia: Maja 04, 2010, 11:07:54 am »

Zwykle nie wszystko dokładnie się pamięta. Jeśli jest taka przysięga, to powinna być jakoś odnawiana czy winny sposób przypominana choć raz w roku.

Nie znam jej tekstu, wiec spytam o cukierki z alkoholem. Jak to z nimi jest?
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #107 dnia: Maja 04, 2010, 11:15:37 am »

Panie/Pani Grypo wymuszanie przysięgi lub przyrzeczenia od ośmioletnich dzieci na jakikolwiek temat jest niedopuszczalne. Jednak moim zdaniem świadczy to tylko, że sami pomysłodawcy nie podchodzą poważnie do tego "przyrzeczenia". Poza tym w dzieciach może pozostać błędne wrażenie, że taka przysięga jest liturgicznym elementem Pierwszej Komunii Świętej.
Osobiście widzę w tym efekt moralnego nacisku silnego w Kościele lobby abstynenckiego, któremu nikt nie chce lub nie umie się przeciwstawić.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #108 dnia: Maja 04, 2010, 11:19:17 am »

U mnie było bez alb i udziwnień, i na szczęście przed chorym pomysłem na wymuszanie przysięgi abstynencji...
A co złego jest w przysiędze abstynencji?

A co złego jest w winie czy w piwie?
Na szczęście proboszcz od mojego syna również nie zgadza się na taką "przysięgę".
Ja  - jeszcze nie wiedząc jak będzie - powiedziałem żonie że syn ma milczeć gdyby takowa była.

Pani grypa, ja NIE PAMIĘTAM "tak ważnego dnia" !
(Nie licząc przygotowań, modelowania włosów, przyjęcia no i .... roweru!!!!
To że czytałem pierwsze czytanie pamiętam jedynie ze zdjęcia!

Na składanie przyrzeczenia abstynencji to dziewięciolatkowie sobie "nie zasłużyli".

Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #109 dnia: Maja 04, 2010, 11:23:30 am »

Przyrzeczenie składało się ( przynajmniej za moich czasów) na popołudniowym spotkaniu ( rozdanie obrazków, pamiątkowe zdjęcia, przyrzeczenie). Jak ktoś nie chce to nie składa tylko milczy. Osobiście byłam rozczarowana, że mojemu dziecku nikt takiego przyrzeczenia nie proponował.
Dzieci za wcześnie sięgają po alkohol ( jak to brzmi!!!) i papierosy.
Składając takie przyrzeczenie, prze siegnięciem po papierosa/alkohol może przynajmniej by się zastanowiły, że robią coś złego.
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #110 dnia: Maja 04, 2010, 11:25:48 am »

Panie Romeck,

W piwie czy winie nie ma nic złego pod pewnymi warunkami- ilości i wieku spożywajacego.
A co z tytoniem?

To, ze kilka osób nie pamięta, nie znaczy, że amnezja ogarnia wszystkich.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #111 dnia: Maja 04, 2010, 11:32:51 am »

Zawsze może Pani jako Matka kazać dziecku złożyć taką przysięgę  (wtedy na pewno lepiej będzie pamiętało) dobrze jednak w tej sprawie spytać się roztropnego Kapłana.

Gdy późniejszy król Stanisław August wyjeżdżał za granicę musiał przysiąc rodzicom, że nie będzie uprawiał hazardu i nie ożeni się przed trzydziestym piątym rokiem życia. Z tego, co wiadomo dotrzymał... ale przysięgę składał gdy miał więcej lat.
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #112 dnia: Maja 04, 2010, 11:37:47 am »

Jeżeli dobrze pamiętam dzieci przyrzekają, że nie będą pić i palić do 18. roku życia. A dlaczego nie do 16. albo 22.? Czyżby cezura 18 lat była jakąś nową "świecką tradycją". I dlaczego takie śluby nie są ponawiane podczas bierzmowania?
Zapisane
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #113 dnia: Maja 04, 2010, 11:39:26 am »

Po 18 moze abstynencję kontynuować i ofiarować Panu Bogu ( znam taką osobę)
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #114 dnia: Maja 04, 2010, 11:48:07 am »

Po 18 moze abstynencję kontynuować i ofiarować Panu Bogu ( znam taką osobę)

To nie jest odpowiedź na pytanie dlaczego do 18 roku życia. Poza tym przysięga abstynencji nie jest dobra sama w sobie, ale tak jak Pani pisze jeżeli się ją ofiaruje Bogu. W ten sam sposób można złożyć przysięgę czystości, powstrzymywania się od posiłków mięsnych lub milczenia (co w przypadku niektórych dzieci nie byłoby takie złe ;)).
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #115 dnia: Maja 04, 2010, 11:53:46 am »

Mam 17 lat, nie przypominam sobie przysięgi, a kilka piw w życiu wypiłem. Pijany nigdy nie byłem i nie zamierzam. Nie rozumiem co to za magiczna granica 18 lat? Z dnia na dzień człowiek uczy się mądrze korzystać z alkoholu?
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
grypa
uczestnik
***
Wiadomości: 169

« Odpowiedz #116 dnia: Maja 04, 2010, 12:09:10 pm »

Wśród młodzieży upijanie się jest w modzie i to nie od dzisiaj.
Czy to źle, ze próbuje się temu zapobiegać?
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #117 dnia: Maja 04, 2010, 12:30:33 pm »

Jest wiele zła na tym świecie. Ale zasadne jest pytanie, czy należy przyjmować jakiekolwiek przyrzeczenie od tak małych dzieci.
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #118 dnia: Maja 04, 2010, 12:34:36 pm »

Wśród młodzieży upijanie się jest w modzie i to nie od dzisiaj.
Czy to źle, ze próbuje się temu zapobiegać?
Poprzez zabranianie korzystania z alkoholu tym co rozsądnie z niego korzystają? Co co będą chcieli się upić i tak się upiją.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #119 dnia: Maja 04, 2010, 12:35:35 pm »

Panie Marcusie. Oczywiście że te przysięgi są głupotą, nadużyciem i raczej nie mają żadnej wartości.
Co inne wiedzieć że Hostia to jest Pan Jezus a co innego wymagać przysięgę abstynencji do czegoś czego się jeszcze nie zna.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Wystartowały I Komunie Święte. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!