Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 01, 2024, 12:26:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231968 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: zachowanie wiernych podczas mszy trydenckiej
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: zachowanie wiernych podczas mszy trydenckiej  (Przeczytany 32408 razy)
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 10, 2009, 14:53:57 pm »

a ja słyszałem coś takiego.


1) Podczas Mszy cichej klęczy się przez cały czas z wyjątkiem ewangelii - wtedy się stoi.

2) Podczas Mszy śpiewanej:

a. stoi się śpiewając (czyli np. na Kyrie, Gloria, Credo, Agnus Dei), podczas kolekty, obu ewangelii, prefacji, od Pater noster do Agnus Dei, od pokomunii aż do końca (wyjąwszy błogosławieństwo);

b. siedzi się słuchając (lekcja, graduał, kazanie) oraz w czasie ofertorium - ale tu są różne szkoły;

c. w pozostałych momentach się klęczy. Gdy śpiewa chór, wierni naśladują kapłana, czyli kapłan po odmówieniu np. Gloria siada, a wierni wraz z nim.




Ale poznajmy co mówił Abp. Nowowiejski:

"Ceremonjał parafjalny" 1931 o Mszy czytanej:

Rubryka mszału chce, by obecni wierni, z wyjątkiem dwóch ewangelij, przez cały przebieg czasu mszy św. klęczeli.(...)Chorzy i poważni wiekiem mogą siedzieć w ławkach, w pewnych tylko chwilach stojąc i klękając(...)

O Mszy śpiewanej:

Wierni o ile możność pozwala, uczestniczą w solennej mszy św., przypatrując się jej ceremonjom i śpiewając, jeżeli umieją. Podczas aspersji i ewangelji stoją. Stoją także, gdy kapłan wychodzi z zakrystji do ołtarza i gdy powraca po mszy świętej. Podczas kanonu do komunii kapłana włącznie klęczą i, o ile mogą, do Stołu pańskiego przystępują. Zresztą (tzn. w pozostałych przypadkach) stoją lub siedzą, stosownie do możności i miejsca. Podczas pierwszego podniesienia w cichości wyrażają swój akt wiary: Pan mój i Bóg mój.

"Mszał niedzielny i świąteczny" 1954 podaje:

Odpowiadamy po łacinie kapłanowi na wszystkie jego wezwania.
Klęczymy wszyscy razem na dwa kolana w czasie modlitw u stopni ołtarza; od Sanctus aż do Poniesienia włącznie, oraz po Agnus Dei aż do Komunii, na znak oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.
Siedzimy podczas czytania, lub gdy słuchamy śpiewów międzylekcyjnych.
Stoimy w czasie innych części Mszy św.(...)
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
SemperFidelis
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 10, 2009, 15:42:35 pm »

a ja słyszałem coś takiego.


1) Podczas Mszy cichej klęczy się przez cały czas z wyjątkiem ewangelii - wtedy się stoi.

2) Podczas Mszy śpiewanej:

a. stoi się śpiewając (czyli np. na Kyrie, Gloria, Credo, Agnus Dei), podczas kolekty, obu ewangelii, prefacji, od Pater noster do Agnus Dei, od pokomunii aż do końca (wyjąwszy błogosławieństwo);

b. siedzi się słuchając (lekcja, graduał, kazanie) oraz w czasie ofertorium - ale tu są różne szkoły;

c. w pozostałych momentach się klęczy. Gdy śpiewa chór, wierni naśladują kapłana, czyli kapłan po odmówieniu np. Gloria siada, a wierni wraz z nim.


też tak slyszalem

A jak jest we Wrocławie, Krakowie, Poznaniu i innych Tradycyjnych ośrodkach?
Zapisane
yoko
uczestnik
***
Wiadomości: 102

« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 10, 2009, 15:51:10 pm »

Laudetur Iesus Christus!

Mnie zastanawia jedna sprawa, co sprawiło (a może powinnam napisać kto), że o. Krzysztof tak nagle zaczął zwracać uwagę czy i kiedy wierni stoją a kiedy klęczą.
   W sumie podczas odprawiania Mszy to nie ma za dużo możliwości żeby się przyglądać  ;)

I druga sprawa, jak do tej pory (czyli od dwóch niedziel, odkąd sprawa zaczęła mieć miejsce) ani razu nie powiedział na jakiej podstawie takie decyzje. Czym się kierował czy sugerował się jakimś dokumentem, mszałem...

Jakoś ostatnio i kazania takie spokojniejsze ma, coraz mniej używa określenia "nasza czcigodna Msza Trydencka", ostatnio nawet coraz mniej nazywa ją Trydencką. Coraz mniej w nim zachwytu i radości nad naszą Mszą.
Być może ja się czepiam, ale dziwnie się to zbiegło z decyzją Papieża Benedykta XVI o zdjęciu ekskomuniki z biskupów.

A kazanie w ostatnia niedzielę wygłaszane przez innego redemptorystę nie wiem czy zauważyliście wogóle nie odnosiło się do naszej Mszy. Były podziękowania dla o. Krzysztofa, ale takie ogólne za posługę, za opiekę nad kościołem, za to że wierni przychodzą...
Ale ani słowa o Mszy naszej.

Czasem zastanawiam się co o tym wszystkim myśleć.
Czy powinnam się posłuchać, czy raczej jak do tej pory klękać.
A Wy jak uważacie?

Pozdrawiam

Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 10, 2009, 16:00:44 pm »

W Rzeszowie lud stoi od początku do Lekcji, w czasie której siedzi, na Ewangelię stoi, na kazanie siedzi, stoi na Credo, na ofertorium siedzi, wstaje na Dominus vobiscum rozpoczynające Prefację, klęka po zakończeniu śpiewu Sanctus, wstaje na Pater noster, klęka na Agnus Dei, wstaje na Dominus vobiscum przed Pokomunią, klęka na błogosławieństwo, wstaje na ostatnią Ewangelię.
W czasie Mszy czytanej, jak się zdarzy w niedzielę, to ludzie zachowują się tak samo. Tylko niektórzy klęczą dłużej.

Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 10, 2009, 16:26:02 pm »

Bieda straszna na naszym forum, skoro już o takich rzeczach dyskutujemy... Co komu do zachowania wiernych? Ważne, żeby zachowywali się pobożnie. Mnie uczono, że zachowanie jest dowolne i akcentowano to jako atut Mszy Trydenckiej. Zdaje się, że rezygnujemy z tego na rzecz tresowania wiernych - już nie wg dzwonków jak na NOMie, ale jakichś wydumanych wytycznych?

Dziwię się temu, ale mimo to - zachowanie ludu na mszach śpiewanych w Poznaniu wygląda tak:
- do kyrie - lud klęczy
- na kyrie stoi
- na lekcję siada
- na Ewangelię wstaje
- ofiarowanie - siedzi
- Dominus vobiscum przed Prefacją - wstaje
- dzwonek Sanctus - klęka
- od Pater noster - stoi
- na Agnus Dei klęka
- Dominus vobiscum przed pokomunią - wstaje
- błogosławieństwo - klęczy
- Ewangelia - stoi
- niektórzy przyklękają na "Et verbum caro", nawet jeśli czyta się cicho ;)

Jeśli pomyliłem, proszę mnie poprawiać :)
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 10, 2009, 16:31:15 pm »

W Krakowie jw. z tą różnicą, że do kyrie jak i na kyrie lud stoi.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 10, 2009, 16:39:16 pm »

Tak właśnie w Poznaniu widziałem jak opisał to Pan Maswerk. Identycznie było w Austrii i w Niemczech. Na Mszach cichych z wyjątkiem Ewangelii spotykałem się tylko z pozycją klęczącą.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 10, 2009, 16:58:52 pm »

A czy na introidzie się klęczy, czy stoi, bo nie zawsze jest ośpiewany?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 10, 2009, 19:44:11 pm »


Bardzo możliwe, że wybrał się na niedzielną Mszę do Przeoratu? :D


tak, to mniej więcej zasady z Przeoratu, z tem, ze tam sie stoi od początku Mszy, a nie od Kyrie no i chyba jednak klęka się na Angusa.

Skoro z tego co tu widzimy, w kazdem osrodku jest nieco inaczej, to czemu mamy uznac, ze pomysl o. Krzysztofa jest idealny i najlepszy ?

LEPSZE JEST WROGIEM DOBREGO, najgorsze będzie to, jak jedna polowa zacznie robic tak, a wtora inaczej.

No chyba, ze Ojciec chce w ten sposob zdobyć materjal na kilka kazan ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
prz
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 10, 2009, 19:50:14 pm »

A czy na introidzie się klęczy, czy stoi, bo nie zawsze jest ośpiewany?
W Krakowie klęczy się, gdy jest śpiewany. W innych wypadkach staliśmy.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 10, 2009, 22:45:51 pm »

Tak czytam sobie to wszystko i czytam i usilnie staram się przypomnieć sobie jak to było za starych przedsoborowych czasów i nijak przypomnieć sobie nie mogę.
Ministrantem byłem i nie odwracałem się do tyłu. Msza to była msza.
A czy nie można całej Mszy św. po prostu przeklęczeć?
Much ado about nothing - tyle hałasu o nic - jak powiedziałby Szekspir.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 10, 2009, 23:00:21 pm »

Na "kursie" ministranckim powiedziano mi: " robimy tak a tak, nie patrzymy na wiernych ani chór - tu jest centrum. A oni w nawie? - robią jak chcą, mogą nawet krzyżem leżeć byle nie dać się zdeptać i przejścia nie blokować"
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 11, 2009, 20:19:55 pm »

A czy nie można całej Mszy św. po prostu przeklęczeć?
Można, na cichej.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 11, 2009, 20:23:03 pm »

Dlatego ja lubię cichą Mszę albo recytowaną.
Zapisane
Mariusz
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #44 dnia: Lutego 11, 2009, 21:13:37 pm »

Mnie osobiście boli jak wierni siadają z kapłanem i śpiewają Gloria i Credo po siedzącu. Jakoś to w ogóle nie pasuje - wyśpiewuje się Panu Bogu hymn chwały wraz z całym niebiem i ziemią, składa się uroczyste wyznanie wiary i się w tym czasie siedzi. Na szczęście tam gdzie chodzę na Gloria się klęczy (sic!), a na Credo stoi, mimo, że kapłan siada.
Swoją drogą - czy przypadkiem zmiany z 1965 roku nie mówiły o tym, że kapłan ma śpiewać z chórem i wiernymi i nie siadać po prywatnym odmówieniu tych modlitw?
Zapisane
Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci - i wielka jest różnica między nimi (Didache)
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: zachowanie wiernych podczas mszy trydenckiej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!