Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 01, 2024, 09:49:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231968 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: zachowanie wiernych podczas mszy trydenckiej
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: zachowanie wiernych podczas mszy trydenckiej  (Przeczytany 32406 razy)
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« dnia: Lutego 08, 2009, 19:08:12 pm »

Zakładam nowy wątek z zapytaniem jak należny się zachowywać na mszy KRR w związku z ostatnimi zmianami u św. Benona.
Ludzie od początku klęczeli na introicie, sanctus, agnus dei, a teraz mają stać. o. Krzysztof tłumaczył to przed mszą i uzasadniał rożnymi tezami. Jak to jest czy można/trzeba klęczeć czy stać? ???
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 08, 2009, 19:13:45 pm »

Zakładam nowy wątek z zapytaniem jak należny się zachowywać na mszy KRR w związku z ostatnimi zmianami u św. Benona.
Ludzie od początku klęczeli na introicie, sanctus, agnus dei, a teraz mają stać. o. Krzysztof tłumaczył to przed mszą i uzasadniał rożnymi tezami. Jak to jest czy można/trzeba klęczeć czy stać? ???

Na 'Agnus Dei' stać? To na niektórych NOMach się jeszcze klęczy.

Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 08, 2009, 19:21:38 pm »

No właśnie. Mi się zawsze wydawało że KRR jest bardziej pobożny bo właśnie się klęczy na tych częściach, a tu wychodzi że stoimy, albo klęczymy jak na NOM-ie.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 08, 2009, 19:41:12 pm »

Na 'Agnus Dei' stać? To na niektórych NOMach się jeszcze klęczy.

Nie spotkałem się w życiu z klęczeniem w NOMie na Agnus Dei. Wtedy powinno się stać.
Klęczeć można (a i osobiście uważam, że taka postawa jest bardzo pożądana) na Ecce Agnus Dei.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 08, 2009, 19:51:46 pm »

Na 'Agnus Dei' stać? To na niektórych NOMach się jeszcze klęczy.

Nie spotkałem się w życiu z klęczeniem w NOMie na Agnus Dei. Wtedy powinno się stać.
Klęczeć można (a i osobiście uważam, że taka postawa jest bardzo pożądana) na Ecce Agnus Dei.
   
 
Na Ecce Agnus Dei obowiązkowo klęczy się na NOMie, w Polsce ( w innych krajach nie ) w KRR klęczy się rownież na Agnus Dei i oczywiście na Ecce... Zdarza się sporadycznie że i na NOM co pobożniejsi:P uklękną podczas Agnus Dei
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Paladyn
uczestnik
***
Wiadomości: 235


vivere militare est

Tradinagrania
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 08, 2009, 20:00:13 pm »

Są różne praktyki. Możemy całą Mszę przeklęczeć i nikomu to nie powinno przeszkadzać.

Abp. Nowowiejski ("Ceremonjał parafjalny" 1931) o Mszy czytanej:
Cytuj
Rubryka mszału chce, by obecni wierni, z wyjątkiem dwóch ewangelij, przez cały przebieg czasu mszy św. klęczeli.(...)Chorzy i poważni wiekiem mogą siedzieć w ławkach, w pewnych tylko chwilach stojąc i klękając(...)

O Mszy śpiewanej:
Cytuj
Wierni o ile możność pozwala, uczestniczą w solennej mszy św., przypatrując się jej ceremonjom i śpiewając, jeżeli umieją. Podczas aspersji i ewangelji stoją. Stoją także, gdy kapłan wychodzi z zakrystji do ołtarza i gdy powraca po mszy świętej. Podczas kanonu do komunii kapłana włącznie klęczą i, o ile mogą, do Stołu pańskiego przystępują. Zresztą (tzn. w pozostałych przypadkach) stoją lub siedzą, stosownie do możności i miejsca. Podczas pierwszego podniesienia w cichości wyrażają swój akt wiary: Pan mój i Bóg mój.

"Mszał niedzielny i świąteczny" 1954 podaje:
Cytuj
Odpowiadamy po łacinie kapłanowi na wszystkie jego wezwania.

Klęczymy wszyscy razem na dwa kolana w czasie modlitw u stopni ołtarza; od Sanctus aż do Poniesienia włącznie, oraz po Agnus Dei aż do Komunii, na znak oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.

Siedzimy podczas czytania, lub gdy słuchamy śpiewów międzylekcyjnych.

Stoimy w czasie innych części Mszy św.(...)
Zapisane
"Rycerz Chrystusowy (...) Swoją pierś przyoblekł w kolczugę, a duszę okrył pancerzem wiary. Z tą podwójną zbroją nie obawia się już ani człowieka, ani szatana." św. Bernard z Clairvaux
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 08, 2009, 20:20:10 pm »

Nie spotkałem się w życiu z klęczeniem w NOMie na Agnus Dei. Wtedy powinno się stać.
Klęczeć można (a i osobiście uważam, że taka postawa jest bardzo pożądana) na Ecce Agnus Dei.

W parafiach z daleka od dużych miast da się spotkać. Pamietam jak mnie to dziwiło - ciągłe klękanie, wstawanie, nie wtedy kiedy zwykle. Strasznie stresująca Msza dla dziecka w wieku nie wiem 12-13 lat.

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 08, 2009, 20:53:29 pm »

Na 'Agnus Dei' stać? To na niektórych NOMach się jeszcze klęczy.
Nie spotkałem się w życiu z klęczeniem w NOMie na Agnus Dei. Wtedy powinno się stać.
Klęczeć można (a i osobiście uważam, że taka postawa jest bardzo pożądana) na Ecce Agnus Dei.

To ile macie lat?
Ja pamietam z jakimi oporami w mojej parafii wchodziło nowe: stanie na Baranku Boży (NOM).
Przez jakiś czas był taki bałagan, że w połowie śpiewu część jeszcze stała, a część już klęczała.
W końcu proboszcz zarządził 'nowe porządki', również w ministranturze: bowiem celebrans przyklękał w czasie spiewu,
wtedy ministrant dzwonił, a wierni zdezorientowani.
Teraz wszyscy - to właściwie tak wygląda - czekają na znak dzwonków.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 08, 2009, 20:53:38 pm »

U mnie się klęczy na Baranku Boży.. i zawsze tak było :)
Zapisane
Taki sobie o...
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 08, 2009, 20:57:32 pm »

U mnie się klęczy na Baranku Boży.. i zawsze tak było :)

Bo zawsze tak było. Zmieniało się powoli w róznych parafiach. Przychodził nowy proboszcz wychowany już na NOM-ie
i 'dobijał' klęczenie.
Zapisane
Rafał Maślanka
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 08, 2009, 21:12:42 pm »

Rubryki z mszału bł. Jana XXIII mówią, że w chórze należy klęczeć:
- na modlitwy u stopni ołtarza (z wyjątkiem prałatów)
- na końcowe błogosławieństwo (z wyjątkiem prałatów, którzy głęboko skłaniają głowę)
- na konsekrację
- na komunię wiernych
- w mszach ferii adwentu, wielkiego postu, suchych dni wrześniowych, wigilii II i III klasy poza okresem wielkanocnym oraz mszach za zmarłych na modlitwę przed epistołą, w czasie od końca sanctus do końca kanonu, na pokomunię oraz modlitwę nad ludem
- gdy wymawiane są słowa które wymagają klęczenia

Przyklękać należy na jedno kolano:
- na słowa "et incarnatus est..." w Credo
- na słowa "et Verbum caro factum est" w ostatniej Ewangelii

Siedzieć wolno:
- gdy siedzi celebrans
- w czasie śpiewu lekcji i epistoły, graduału, traktusu, alleluja i sekwencji
- na offertorium aż do kadzenia chóru (lub gdy nie jest okadzany do prefacji)
- od końca komunii do Dominus vobiscum przed pokomunią
- nie siedzą ci, którzy aktywnie śpiewają

W innych przypadkach się stoi.

Praktyka jak widać jest bardziej restrykcyjna i zapewne wynika z upowszechnienia w XVII w. ławek, które ułatwiły klęczenie (nawet wygodniej było trochę dłużej poklęczeć, aby mniej stać).

Starsza rubryka, która mówi, że w mszach czytanych należy klęczeć, jest nieobecna w mszale bł. Jana XXIII (zaś z pewnością jest tam w mszale Benedykta XV).

Klęczenie na Agnus Dei w NOMie jest zdecydowanie wbrew rubrykom (a w KRR dozwolone jedynie dlatego, że wierni nie mają nakazu przestrzegania rubryk przeznaczonych dla chóru).
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 08, 2009, 21:22:25 pm »

Na 'Agnus Dei' stać? To na niektórych NOMach się jeszcze klęczy.
Nie spotkałem się w życiu z klęczeniem w NOMie na Agnus Dei. Wtedy powinno się stać.
Klęczeć można (a i osobiście uważam, że taka postawa jest bardzo pożądana) na Ecce Agnus Dei.

To ile macie lat?

A nie łaska sprawdzić? ;)
Tam gdzie jest taki zwyczaj można klęczeć do końca modlitwy eucharystycznej. Ale potem, to już dziwne. Zwłaszcza, że w większości NOMów przed Agnus Dei jest rąsia - więc rąsię też na klęcząco podawać?
W trakcie Agnus Dei kapłan łamie chleb. A po zakończeniu śpiewu przyklęka. I rozsądnie jest klęknąć równo z nim, skoro można (a w Polsce należy)  klęczeć na Ecce Agnus Dei i pozostać w tej postawie do końca Domine, non sum dignus.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
onda
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 08, 2009, 21:36:59 pm »


Ludzie od początku klęczeli na introicie, sanctus, agnus dei, a teraz mają stać.



Ja zapamiętałam to w taki sposób, że podczas Mszy Św. śpiewanych i solennych wierni winni stać od początku - włączając się w śpiew, tworzyć wspólnotę wiernych - klękać dopiero na Kyrie i dalej już bez żadnych zmian.
Podczas Mszy recytowanych i cichych modlimy się bardziej indywidualnie, a zatem można klęczeć podczas modlitwy u stopni ołtarza i dalej.

Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 08, 2009, 21:39:35 pm »

No tak na mszy cichej, recytowanej, śpiewanej, solennej wszyscy inaczej się zachowują. KIEDY INDZIEJ SIĘ KLĘCZY I KIEDY INDZIEJ SIĘ STOI I SIEDZI. Trzeba umieć rozróżnić to kiedy jak się zachować.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 08, 2009, 21:43:39 pm »

Ja w zeszłym roku bylem na NOM w Irlandii. Klęczeliśmy przez całą mszę, z wyjątkiem gloria, credo, kazania, czytań i ewangelii.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: zachowanie wiernych podczas mszy trydenckiej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!