Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:12:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia częstochowska  |  Wątek: Radom - ordinarium po polsku
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Radom - ordinarium po polsku  (Przeczytany 20860 razy)
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« dnia: Czerwca 26, 2011, 22:05:39 pm »

Jeszcze raz potwierdzam, iz w Boże Ciało, w parafii na Glinicach o godz. 13:00 Msza św. Trydencka. Będzie to msza śpiewana, w intencji ks. proboszcza Stanisława Suwały.

Byłem i bardzo żałuję.  >:(


Bokotemat wydzielony z wątku: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,1704.msg125849.html#msg125849

  --  Moderacja
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2011, 20:41:14 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 26, 2011, 22:12:33 pm »

@ p.  Marcus

Dlaczego ? Dlatego, że Gloria, Credo i Agnus Dei było po polsku ? Ja też uważam, że powinno być po łacinie, ale w niczym to Mszy św. nie ujmuje.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 26, 2011, 22:31:21 pm »

Ta Msza dla promocji tridentiny zrobiła dużo więcej złego niż dobrego. Ludzi było dużo, można było pokazać piękno łacińskiej Mszy ludziom mniej lub wogóle nie zorientowanym. Tymczasem to co zobaczyłem, to była niestety tragedia. Wielu zarzucało x. Kuli, że nie odprawia Mszy w Farze tak, jak powinien, ale i tak były to Msze nieporównywalnie lepsze niż to co zobaczyłem w czwartek. I nawet nie było mi smutno ale byłem porządnie wkurzony.  >:( >:( >:(
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 26, 2011, 22:44:38 pm »

(...) można było pokazać piękno łacińskiej Mszy ludziom mniej lub wogóle nie zorientowanym.

To prawda. Też myślę, że obecność łaciny i nawet "nierozumienie" przez wiernych wszystkiego do Mszy KRR raczej nie zniechęca. Wręcz przeciwnie - myślę, że pięknie zaśpiewane Credo czy Gloria mogą przyciągać.

Cytuj
Wielu zarzucało x. Kuli, że nie odprawia Mszy w Farze tak, jak powinien, ale i tak były to Msze nieporównywalnie lepsze niż to co zobaczyłem w czwartek. I nawet nie było mi smutno ale byłem porządnie wkurzony.  >:( >:( >:(

A tu z Panem zgodzić się nie mogę. Ks. Kula na początku nie odprawiał Mszy w rycie klasycznym tylko mixta trydenckopodobnego. Być może Pan w tych mszach nie uczestniczył, bo potem się to zmieniło. Ale porównanie ostatniej Mszy na Glinicach do mszy w Farze jest nie na miejscu. Na Glinicach nadużyć / błędów raczej nie było. Poza jednym. "Corpus Christi" zamiast "Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam in vitam aeternam. Amen."
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 26, 2011, 23:06:55 pm »

Na Glinicach nadużyć / błędów raczej nie było. Poza jednym. "Corpus Christi" zamiast "Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam in vitam aeternam. Amen."

Dla mnie to w ogóle nie był KRR!!! (poza zastosowanymi czytaniami). Nie był to także oczywiście NOM. Trudno powiedzieć co to było. Dobrze, że wcześniej byłem na porządnie odprawionym NOMie, bo nie wiem czy spełniłbym obowiązek uczestnictwa we Mszy. Jeżeli jesteśmy krytyczni wobec NOM, to powinniśmy być podwójnie krytyczni wobec jakości odprawianych  Mszy KRR. Smuci mnie to podwójnie, ponieważ do tej pory chętnie uczestniczyłem we Mszach celebrowanych przez x. Huberta. A może te "nowinki" to nie był jego pomysł?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 26, 2011, 23:15:01 pm »

Dla mnie to w ogóle nie był KRR!!! (poza zastosowanymi czytaniami). Nie był to także oczywiście NOM. Trudno powiedzieć co to było.

No dobrze, to proszę konkretniej napisać, co wg Pana było nie w porządku. I nie rozmawiajmy tylko o sprawach estetycznych typu "organista falszował".
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:03:13 am »

Szczerze mówiąc to wyszedłem z kościoła po wstępnych ogłoszeniach co będzie po polsku a co nie. Miałem wielką nadzieję usłyszeć wszystkie śpiewy po łacinie. Myślę, że nie możemy winić ks. Huberta za jakość odprawianych Tridentin. Przecież żyjemy w epoce "NOMowej". Różnie mogło być z przygotowaniami do tej Mszy. Jakby ktoś się czegoś dowiedział czemu tak a nie inaczej to nie pisze. A swoją drogą sporo ludzi chyba było na tej "polskiej Mszy Trydenckiej", nie.?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:11:45 am »

Pragnę oświadczyć, że wykonywanie po polsku Gloria, Kyrie, Credo, Sanctus i Agnus Dei jest zgodne z przepisami. Proszę więc o powściągnięcie  krytyki, bo po prostu krytykanci nie mają racji.

I druga sprawa: msze w farze odprawiane są zgodnie z przepisami, łącznie z tym, że wykonywane są po  łacinie wszystkie propria w tonie gregoriańskim.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:21:29 am »

Szczerze mówiąc to wyszedłem z kościoła po wstępnych ogłoszeniach co będzie po polsku a co nie.
To proszę nie wygłaszać takich kategorycznych sądów, że "to nie był w ogóle KRR". Jeśli jedynym zarzutem jest fakt, że części stałe były po polsku, to doprawdy - nie ma Pan pojęcia, co tak naprawdę różni KRR od NOM. Zapewniam, że łacina nie jest najistotniejszą różnicą.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:31:37 am »

Szczerze mówiąc to wyszedłem z kościoła po wstępnych ogłoszeniach co będzie po polsku a co nie.
To proszę nie wygłaszać takich kategorycznych sądów, że "to nie był w ogóle KRR". Jeśli jedynym zarzutem jest fakt, że części stałe były po polsku, to doprawdy - nie ma Pan pojęcia, co tak naprawdę różni KRR od NOM. Zapewniam, że łacina nie jest najistotniejszą różnicą.
A gdzie ja tak napisałem, droga Pani Tereso.?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:36:26 am »

Bardzo Pana przepraszam - to napisał pan Marcus  :-[
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 27, 2011, 10:57:22 am »

Nic nie szkodzi  :-* hehe  8)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 27, 2011, 11:02:33 am »


Dla mnie to w ogóle nie był KRR!!! (poza zastosowanymi czytaniami). Nie był to także oczywiście NOM. Trudno powiedzieć co to było. Dobrze, że wcześniej byłem na porządnie odprawionym NOMie, bo nie wiem czy spełniłbym obowiązek uczestnictwa we Mszy.

Z trudem spróbuję powstrzymać się od napisania, co sądzę o tak wyrażonem zdaniu. Przed Soborem w większości Mszy były uchybienia, więc Pan zapewne z checią zastąpiłby je "porządnie odprawionym NOMem".

Czy Pan chodzi do kościoła na Mszę czy na lekcję języka łacińskiego ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 27, 2011, 11:42:36 am »

Specem od rubryk nie jestem ale amnezji też nie mam.

2 lata temu trafiłem na wytyczne KEP dot. stosowania j.polskiego w Tridentinie. Wytyczne były wydane po indulcie Jana XIII dot. zgody na używanie j. polskiego na Mszy św.
Zaproponowałem nawet Proboszczowi, by zamiast NOM-u po łacinie odprawił KRR po polsku.
Pamietam, że podzieliłem się tą inicjatywą na fk.
Wtedy forumowi spece zgromili mnie mówiąc, że tamte indulty straciły moc, teraz mamy ED i nowe wytyczne. Indulty językowe Jana XIII oraz późniejsze zmiany nie obowiązują.

To jaka jest podstawa prawna stosowania części stałych po polsku?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 27, 2011, 11:49:11 am »

Moim zdaniem wcale nie utraciły swojej mocy.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2011, 14:05:02 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia częstochowska  |  Wątek: Radom - ordinarium po polsku « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!