Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 01:59:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Mirosław Salwowski: ODPOWIEDŹ NA RÓŻNE ZARZUTY, WĄTPLIWOŚCI I KONTROWERSJE
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Mirosław Salwowski: ODPOWIEDŹ NA RÓŻNE ZARZUTY, WĄTPLIWOŚCI I KONTROWERSJE  (Przeczytany 16696 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #60 dnia: Maja 14, 2016, 14:15:54 pm »

@Franciszek
Jeżeli p. Salwowski pisałby  to subiektywnie to i owszem, mój wpis byłby nie na miejscu, ale niestety tak nie jest. On pisze to obiektywnie, a z tym się nie zgadzam.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #61 dnia: Maja 14, 2016, 16:50:00 pm »

Tak jak napisałem wcześniej - jeśli ktoś ma wątpliwości, to niech się na pół roku czy choćby na kwartał przeniesie całościowo (na gruncie przepisów kościelnych, na gruncie mody, mentalności, języka, konwenansów itd.) na pozycje, które najwidoczniej miał zajmować prawdziwie pobożny, konserwatywny katolik według opisanych wcześniej norm, sugestii i zaleceń.

Oczywiście Pańska propozyja ma spowodować u czytelnika reakcję "nie, to niemożliwe, tak żyć nie można w dzisiejszych czasach!" Jednakże  znam ludzi, kórzy mniej więcej tak właśnie żyją - czytają tylko książki z imprimatur, kobiety ubierają się nie pokazując kolan ani dekoltu, nie chodzą na śluby ani pogrzeby do innowierców i ateistów, nie należą do żadnych świeckich organizacji, itp. itd. I co? I nic, są całkiem zadowoleni z życia i jakoś nie słyszałem, aby mieli zamiar się przeprowadzić do katakumb.

Żeby było jasne: ja sam  żadnym rygorystą moralnym nie jestem: czytałem gorsze rzeczy niż książki z indeksu, tańczę, i nie noszę brody  :), ale doskonale rozumiem tęsknoty p. Salwowskiego. Aby odtworzyć kulturę chrześcijańską, trzeba będzie podnieść poprzeczkę w sprawach moralnych o wiele wyżej, niż ona jest obecnie. Sztywne i wyraźne nakazy i zakazy są najprostszą, a jednocześnie efektywną metodą pokazania, że jeszcze istniejemy.

Taki przykład: kiedyś w mojej okolicy było sporo katolików, głównie z pochodzenia Włochów i Irlandczyków. I był też zakaz jedzenia mięsa w piątek. W związku z tym okoliczne restauracje miały zwykle "special deal" na dania bezmięsne w piątki (czyli "promocję", jak to się to w Polsce mówi z nieznanej mi przyczyny) , Było to często mocno reklamowane w gazetach i na przydrożnych tablicach reklamowych, a katolicki zwyczaj był przez to obecny w szerszej świadomości. Niektóre włoskie restauracje dalej to mają, niejako z rozpędu, ale zjawisko powoli znika, bo bezmiesne piątki zniesiono tu już dawno temu. Czysta strata, bo oznacza to utratę "darmowej reklamy", jaką mieliśmy my katolicy.

Tak samo jest i z indeksem, z którego Pan tak się śmieje. Oczywiście, nie ma ani sensu ani możliwości wracać do indeksu w formie, w jakiej on istniał, ale sama idea mogłaby być całkiem pożyteczna. Weźmy np. filmy, które mają tak ogromny wpływ na świadomość społeczną. Byłoby bardzo pożyteczne, gdyby np. jakaś watykańska kongregacja do spraw kultury zaczęła wydawać czasopismo czy też portal z recencjami filmów, a może i innych produktów popkultury. I czemu nie, gwiazdki albo czaszki można by dawać - przecież krytycy filmowi tak właśnie robią. I nawet gdyby większość katolików ignorowała opinie takiego portalu, to zaręczam, że media by to zauważyły, i byłoby jasne, że dla katolików jest istotne, co się ogląda i czego sie słucha, i że moralny przekaz dzieła jest ważny. Jak o mnie chodzi, to  niektóre recenzje z kulturadobra.pl mogliby tam opublikować bez zmian.

Gdyby istniała taka instytucja, to z biegiem czasu pojawiły by się filmy, może najpierw niszowe i niskobudżetowe, których abmicją byłoby uzyskać dobre oceny takiego "nowoczesnego indeksu" - a to by już był jakiś wymierny wpływ na popkulturę.

Tymczasem na razie poddaliśmy się w tych sprawach na całej linii.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #62 dnia: Maja 14, 2016, 21:33:56 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2016, 23:22:57 pm wysłana przez Adimad » Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #63 dnia: Maja 15, 2016, 23:02:52 pm »

Myślę, że Brawario forsuje te rzeczy które dotyczą jego osoby.
Nosi brodę - to każdy facet powinien,
Nie słucha metalu, bo mu się nie podoba - więc metal to zło,
Żadna kobieta go nie chce, lub nie umie tańczyć, lub... - tańce damsko-męskie są złe.
etc. etc.
Każdą swoją ułomność, wadę (zaletę) sprzedaje ogółowi.
Ciekawe, co jeszcze wymyśli.
Ale to się leczy :P
Panie Szkielecie. Nie jestem psychologiem ale chyba coś w tym jest.
Zapisane
Letycja
uczestnik
***
Wiadomości: 188


« Odpowiedz #64 dnia: Maja 16, 2016, 07:27:51 am »

Też mi się tak wydaje.

Poza tym to szkodnik jest, tak zazwyczaj się dzieje jak świeccy z poczuciem misji i przerostem ego biorą się za nauczanie maluczkich.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #65 dnia: Maja 16, 2016, 08:59:45 am »

Wciąż znajdują się niestety jelenie wysyłające temu typowi jakiś piniądz, dzięki czemu, zamiast zarabiać na swoje utrzymanie, ma za dużo czasu na rozważanie o długości włosów czy posiadaniu brody.

p.s. charakterystyka Pana Szkieleta trafia w punkt. Pamiętam, jak Brawario chwalił polski hip - hop (z zastrzeżeniami, ale chwalił), bo lubił te dźwięki. A tam ciężko znaleźć jakieś dzieło nietraktujące dość rubasznie o seksie.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #66 dnia: Maja 17, 2016, 00:21:08 am »

p.s. charakterystyka Pana Szkieleta trafia w punkt. Pamiętam, jak Brawario chwalił polski hip - hop (z zastrzeżeniami, ale chwalił), bo lubił te dźwięki. A tam ciężko znaleźć jakieś dzieło nietraktujące dość rubasznie o seksie.

W drugim wątku związanym z Brawariem pisałem o Oku na niebie Dicka i przyszło mi do głowy, że Pan Szkielet może mieć rację. Nie jest wykluczone, że (tak jak we wspomnianej powieści) Brawario projektuje idealny świat na swój obraz i podobieństwo, stosownie do własnych upodobań czy obsesji, podpierając się przy tym odpowiednio dobranymi cytatami.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Mirosław Salwowski: ODPOWIEDŹ NA RÓŻNE ZARZUTY, WĄTPLIWOŚCI I KONTROWERSJE « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!