Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:22:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Mirosław Salwowski: ODPOWIEDŹ NA RÓŻNE ZARZUTY, WĄTPLIWOŚCI I KONTROWERSJE
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Mirosław Salwowski: ODPOWIEDŹ NA RÓŻNE ZARZUTY, WĄTPLIWOŚCI I KONTROWERSJE  (Przeczytany 16602 razy)
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #45 dnia: Maja 13, 2016, 08:59:39 am »

@ Bartek
Ten sam tekst jest na frondzie, więc chyba to się dzieje naprawdę:
http://www.fronda.pl/a/salwowski-dlaczego-dobrze-jest-gdy-mezczyzni-nosza-brody%2C71457.html
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #46 dnia: Maja 13, 2016, 09:09:26 am »

Toż to cały Brawario!

Wcześniej na ten temat popełnił wpis:
Czy mężczyźni mogą nosić długie włosy?

Czekam na ostatnią część "trylogii higienicznej" pt. "Dlaczego nie trzeba za często myć przynajmniej większej części ciała?"
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #47 dnia: Maja 13, 2016, 09:28:42 am »

Autoironia czy on tak na serio?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #48 dnia: Maja 13, 2016, 09:43:23 am »

Może po prostu odrobinę mu się pogorszyło ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Letycja
uczestnik
***
Wiadomości: 188


« Odpowiedz #49 dnia: Maja 13, 2016, 16:32:29 pm »

On ewoluuje w coraz ciekawszym kierunku. Aż sobie go odblokowałam na fejsie i czytam dla zabawy :)
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #50 dnia: Maja 13, 2016, 17:26:15 pm »

Pan Salwowski tym razem podąża za trendem, powieważ...

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #51 dnia: Maja 13, 2016, 19:07:24 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2016, 23:23:13 pm wysłana przez Adimad » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #52 dnia: Maja 13, 2016, 21:18:07 pm »

Toż to cały Brawario!

Wcześniej na ten temat popełnił wpis:
Czy mężczyźni mogą nosić długie włosy?

Czekam na ostatnią część "trylogii higienicznej" pt. "Dlaczego nie trzeba za często myć przynajmniej większej części ciała?"

Ja tam wolę prof. dra Wernera.

https://www.youtube.com/watch?v=qDA6ZkeknG8
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #53 dnia: Maja 13, 2016, 22:59:08 pm »

Myślę, że Brawario forsuje te rzeczy które dotyczą jego osoby.
Nosi brodę - to każdy facet powinien,
Nie słucha metalu, bo mu się nie podoba - więc metal to zło,
Żadna kobieta go nie chce, lub nie umie tańczyć, lub... - tańce damsko-męskie są złe.
etc. etc.
Każdą swoją ułomność, wadę (zaletę) sprzedaje ogółowi.
Ciekawe, co jeszcze wymyśli.
Ale to się leczy :P
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #54 dnia: Maja 14, 2016, 01:40:30 am »

Dodatkowo on przeprowadza takie rozumowanie:
Ponieważ "istnieją czasy i miejsca, gdy płynąca ze znajomości nauczania katolickiego, wierność pewnym Bożym zasadom, będzie wywoływać konsternację i niezrozumienie również ze strony zdecydowanej większości pobożnych katolików, a nawet duchownych", a jego poglądy wywołują taką konsternację, a on sam jest w nich osamotniony, ergo: jest to dowód na to, że są one prawidłowe. Nie waha się przy tym porównywać siebie do bł. Franciszka Jägerstättera. Nie bierze pod uwagę tego, że w konsternację mogą wprowadzać nie tylko poglądy prawowierne, ale również absurdalne wnioski wyciągnięte z prawdziwych przesłanek; że osamotnienie nie musi dowodzić trwania przy prawdzie za wszelką cenę, ale bardzo często po prostu ekscentryczności.
Tutaj jest błędne koło: trwanie przy własnych poglądach prowadzi do wyobcowania, osamotnienia, a to z kolei potwierdzać ma ich słuszność.

http://brawario.pl/2016/03/19/paradoks-blogoslawionego-franciszka-jagerstattera/
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #55 dnia: Maja 14, 2016, 01:41:08 am »

Tym niemniej jestem w stanie sobie wyobrazić Kościół, który z jednej strony utrzymuje tradycyjną liturgię czy np. potwierdza wprost obowiązywalność pewnych nienaruszalnych pojęć, ale jednocześnie ceduje więcej odpowiedzialności niż dotychczas na wiernych - nie w sensie "Wir sind Kirche" i nie w sensie autonomii sumienia rozumianej jako subiektywizacja dobra i zła, tylko ograniczonej autonomii rozumianej jako samodzielny wybór, który jednak nie musi być w każdym przypadku "sprawdzany" odpowiednią "fatwą". Warto unikać złych filmów i należy to podkreślać, ale to nie znaczy, że to "zło" zawsze da się wymierzyć w gwiazdkach i czaszkach z portalu Kultura Dobra, albo że tego typu oceny miałyby obowiązywać w sumieniu. I tak dalej, i tak dalej.

Bardzo to piękna wizja takiego "odpowiedzialnego Kościoła". Ma tylko jedną podstawową wadę: jest to wizja samobójcza.

Erich von Kuehnelt-Leddihn napisał kiedyś, że "nie można utrzymać żywotności religii, jeśli jest ona zakorzeniona w pojedynczym człowieku, a izolowana od systemu społecznego i kulturalnego". Wiara bez otoczki kulturowej może wegetować, ale nie kwitnąć. A aby stworzyć (czy tez odtworzyć) taką kulturową otoczkę, nawet tylko na jakimś lokalnym poziomie, pewna zdrowa doza "przedsobowogo rygoryzmu" zdaje się być wręcz niezbędna. Tak, na niektóre rzeczy  powinna być jasna i wyraźna "fatwa" (skoro już z takim upodobaniem używa Pan tego słowa).

Nie widzę problemu w tym, aby np. ksiądz powiedział, że w dżinsach w niedzielę do kościoła nie wypada przychodzić, albo że w piątek nie jemy mięsa niezależnie od okoliczności, albo że katolik nie powinien chodzic do klubów nocnych ze stripteasem. Nakazy i zakazy religijne, zwłaszcza, jeśli są precyzyjne i bezkompromisowe, są swego rodzaju "pasem transmisyjnym", dzięki któremu następuje przekazywanie pierwiastków religijnych do sfery kultury, polityki, sztuki, edukacji itd.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #56 dnia: Maja 14, 2016, 03:19:10 am »

Nie widzę problemu w tym, aby np. ksiądz powiedział, że w dżinsach w niedzielę do kościoła nie wypada przychodzić, albo że w piątek nie jemy mięsa niezależnie od okoliczności, albo że katolik nie powinien chodzic do klubów nocnych ze stripteasem. Nakazy i zakazy religijne, zwłaszcza, jeśli są precyzyjne i bezkompromisowe, są swego rodzaju "pasem transmisyjnym", dzięki któremu następuje przekazywanie pierwiastków religijnych do sfery kultury, polityki, sztuki, edukacji itd.

Toż chyba kol. Adimad ani nikt inny nie ma z tym problemów :) Chodzi o sytuacje mniej oczywiste, w rodzaju tych 1/30 objętości zakazanego woluminu bądź hipotetycznego zakazu słuchania rocka itp.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #57 dnia: Maja 14, 2016, 06:30:31 am »

.
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2016, 23:23:25 pm wysłana przez Adimad » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #58 dnia: Maja 14, 2016, 09:16:41 am »

Niektórzy tęsknią za - nazwałbym to tak - cywilizacyjną surowością. I tutaj też należałoby odróżnić surowość od skrajnego rygoryzmu.
Coś takiego można wyczytać np. u prof. Correa de Oliveira.
Wydaje mi się, że polega to na "sięgnięciu" bardziej do średniowiecza niż do czasów potrydenckich.
Widać to w estetyce - często dla nas ideałem są czasy potrydenckie, a więc barok: koronki, złocenia, itd... Jeśli spojrzymy na klasztory benedyktyńskie (te tradycyjne) to zdaje się, że widać tam więcej surowości niż przepychu (ta surowość nie jest dziadostwem, czy odwrotnie: nowoczesne dziadostwo nie jest surowe).
I jakby to przełożyć z estetyki na praktykę życia, to zdaje się, że też tak jest: niektórzy chcą docierać gdzieś dalej (nie tylko chodzą na Mszę Trydencką, ale obchodzą np. Suche Dni), a niektórzy w tym dojściu dalej się pogubią i albo zajdą za daleko albo skręcą w niewłaściwą stronę (i też zajdą za daleko).

Swoją drogą ten artykuł o brodach jak dla mnie nie jest taki głupi - nie narzuca, że człowiek ma mieć brodę, a jednocześnie podważa taki "kult golenia się", który jest gdzieniegdzie zauważalny, a moim zdaniem niesłuszny (owszem "kult brody" też nie jest słuszny).

Oczywiście mogę się mylić  :) .
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Franciszek
uczestnik
***
Wiadomości: 144

Św. Franciszku, módl się za nami!

« Odpowiedz #59 dnia: Maja 14, 2016, 12:58:33 pm »

A ja - jak zwykle - zgadzam się z p.Salwowskim.

Myślę, że Brawario forsuje te rzeczy które dotyczą jego osoby.
a Państwo to piszecie swoje uwagi kompletnie nie związane ze swoimi osobami?

Cytuj
Nosi brodę - to każdy facet powinien,
Nie, nie! pan Salwowski pisze wyłącznie o mężczyznach.

Cytuj
Nie słucha metalu, bo mu się nie podoba - więc metal to zło,
Piekno jest jednak kategorią obiektywną i muzyka heavy-metalowa do kategorii pieknych po prostu nie należy. Czy patrząc na bohomazy Picassa - warte podobno sporo pieniędzy - mam przeżywać ekstazę? I mówię to mimo tego, że uważam go za geniusza w swojej dziedzinie. Ale nie za bohomazy, tylko za tą niewielką ilość dzieł, które zdąrzył namalować zanim nie zdegenerował swojego talentu.

Cytuj
Żadna kobieta go nie chce,

to jest po prostu wulgarne. Skąd Pan to wie? Nawet gdyby było prawdziwe, to i tak wpis ten tutaj jest po prostu chamski.


Cytuj
lub nie umie tańczyć, lub... - tańce damsko-męskie są złe.
i następne zdanie, które nie powinno się było tu znaleźć.

Cytuj
etc. etc.
Każdą swoją ułomność, wadę (zaletę) sprzedaje ogółowi.
Ciekawe, co jeszcze wymyśli.
Ale to się leczy :P

A nie pomyśleli Państwo, że omijanie tych pozornie głupich rygorów doprowadziło praktycznie całe społeczeństwa do dzisiejszego stanu moralnego łącznie z zabijaniem dzieci poczętych? Na pewno pomyśleliście...

A cóż by złego się stało, gdyby przyjąć zasadę, że 1 przykazanie jest pierwsze?

Czy Pan przyzna się, że zawinił wobec p. Salwowskiego i go w tym wątku przeprosi?
Zapisane
Nie umiem czytać między wierszami i staram się nie pisać między wierszami.
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Mirosław Salwowski: ODPOWIEDŹ NA RÓŻNE ZARZUTY, WĄTPLIWOŚCI I KONTROWERSJE « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!