Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:55:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 169 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone  (Przeczytany 571297 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #765 dnia: Maja 12, 2012, 06:02:39 am »

Dawno nie czytałem równie "idiotycznego" komunikatu. ..
porażka ..słowo daję...
To Pan mało czyta. Publikowanie prywatnej korespondencji następuje przeważnie za zgodą obu zainteresowanych stron. Gdy robi to jedna, kojarzy się to z donosem. Nieprawdaż? Gdy robi to ktoś, powiedzmy, postronny, to jest to wielkie nadużycie. W tym konkretnym wypadku możemy chyba domniemywać, że wielu chciałoby uwędzić swój własny półgęsek w tej zadymie.

Ja rzecz jasna rozumiem konsternację Domu Generalnego z powodu tejże sytuacji. Wcale nie twierdzę, że ujawnienie korespondecji jest rzeczą "miłą" czy "ładną". Ale tak jak Pan powyżej wspomina, skala oceny zależy od wielu czynników, od tego kto jest autorem "przecieku", z jakiego powodu etc. Zatem androny o "grzechu" brzmią żałośnie, mimo wszystko. Owszem w normalnych okolicznościach rzecz jasna o publikacji takiej powinny decydować obie strony, ale prawo do tego ma każda z uczestniczących w korespondencji. Może to mieć rzecz jasna charakter "donosu" choć nie wiem do kogo , bo przeciez nie do władzy zwierzchniej, a może być elementem wywarcia naciku lub krokiem w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Niestety kiedy prowadzi się tego typu korespondencję takie sytuacje mogą się zdarzać i jeśli nie był autorem przecieku nikt z adresatów, w co wątpię, to wówczas mamy dopiero do czynienia z nagannym postępowaniem. Z tymże wówczas jest to kwestia "zabezpieczeń", które evidement nie zadziałały. Zatem treść komunikatu niestety nie ratuje ani o jotę całej sprawy...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #766 dnia: Maja 12, 2012, 06:26:52 am »

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/biskup_fellay_ostrzega_przed_mozliwym_rozlamem_w_bractwie_21083
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #767 dnia: Maja 12, 2012, 08:11:14 am »

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/biskup_fellay_ostrzega_przed_mozliwym_rozlamem_w_bractwie_21083

Wierzę w szczerość JE.X.Bp.Fellay'a, niestety wszystko wskazuje na to, że różnice są silne. Najgorsze co się może stać to podział...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #768 dnia: Maja 12, 2012, 09:28:47 am »

Gdyby moja żona powiedziała  publicznie o tym, o czym rozmawiamy w łożu to  zdradziłaby moje zaufanie. I zgrzeszyła przeciwko mnie. I nie muszę  oczywiście  przypominać jej przy każdej rozmowie- "Tylko nikomu nie mów!"

Zresztą pewne listy są jak myśli- nie powinny być publicznie ( i pewnie nie miały) wypowiadane!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #769 dnia: Maja 12, 2012, 09:36:51 am »

pozostaje czekać na rozwój sytuacji i modlić się o jedność FSSPX. Nie wyobrażam sobie podziału Bractwa na 2 części. Dla rozwoju FSSPX w Polsce byłaby to katastrofa.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #770 dnia: Maja 12, 2012, 09:56:57 am »

pozostaje czekać na rozwój sytuacji i modlić się o jedność FSSPX. Nie wyobrażam sobie podziału Bractwa na 2 części. Dla rozwoju FSSPX w Polsce byłaby to katastrofa.
Dlaczego  akurat w Polsce....?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #771 dnia: Maja 12, 2012, 10:07:10 am »

Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. A w wypadku Polski to trudno sobie wyobrazić by istniały np. w Warszawie dwa konkurencyjne przeoraty, nie mówiąc już jakby to podzieliło wiernych korzystających z posługi Bractwa. Oczywiście w kuriach diecezjalnych strzelałyby korki od szampanów, gdyby FSSPX się podzieliło.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #772 dnia: Maja 12, 2012, 10:22:05 am »

 W kuriach nikt by się tym nie zainteresował.... Tyle ich obchodzi cała tradycja, co zeszłoroczny śnieg.

A czy w Polsce istnieje niebezpieczeństwo podziału ? Moim zdaniem chyba nie. ..
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #773 dnia: Maja 12, 2012, 10:30:04 am »

w kuriach diecezjalnych strzelałyby korki od szampanów, gdyby FSSPX się podzieliło.

A w internecie bylby festiwal orgazmow i Schadenfreude.

Nie jestem w sekrecie bogow, ale nie stawialbym duzych pieniedzy na rozlam. Zadne proroctwa odnosnie podzialow Bractwa czy rozlamow jeszcze nigdy sie nie sprawdzily. Co najwyzej odchodzilo kilku ksiezy, pojedynczo lub w grupie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #774 dnia: Maja 12, 2012, 10:30:10 am »

mam nadzieję, że w ogóle nie będzie podziału. Nie daj Boże
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #775 dnia: Maja 12, 2012, 10:30:29 am »

Cóż...zapewne są mężowie, którzy wierzą, że żony nie powtarzają "tego o czym rozmawiają z nimi w łożu"...trudno im tego zabraniać ...ja jednak przezornie po prostu jakby to rzec..."w łożu" z moją żoną po prostu wolę "nie rozmawiać", co pozbawia mnie nie tylko potencjalnych "rozczarowań" ale także wpływa pozytywnie na "lojalność małżeńską"....:)
Zaś Biskupi nie są względem siebie "żonami" zatem analogia ta jet nietrafiona raczej.

Tak na poważnie zaś, to faktycznie modlić się trzeba rzecz jasna za FSSPX i Biskupów jak i za cały Kościół. Jedność  jak to jasno wynika z wypowiedzi Superiora Generalnego, jest poważnie zagrożona. Dobrze by się stało, gdyby wypracowano jednolitą strategię postępowania a nie wiem czy do tego dojdzie.
Superior pisze o alternatywie "ekskomuniki" , o"schiźmie", także o jednoznacznej woli Ojca Świętego by rzec rozstrzygać w sensie kanoniczno-praktycznym już teraz bez wyjaśnienia jakiegokolwiek w sensie doktrynalnym ze strony Rzymu. To trzeba przyznać jest sytuacja, w której Superiorowi nie zazdroszczę...zresztą nikomu.
Wszystkie atuty są po stronie Rzymu i pistolet "ekskomuniki" jest przyłożony do głowy...obawiam się że JE.X.Bp Fellay jest zwyczajnie w szachu...przy tym dość naiwnie wierzy w dobre intencje strony rzymskiej.
By zachować jedność w takiej sytuacji, może trzeba by się zgodzić na "rzymski eksperyment" i być gotowym do "odwrotu" tak sobie myślę ..?
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #776 dnia: Maja 12, 2012, 14:36:36 pm »

Zostaje jeszcze "Czwarta tajemnica fatimska", którą Papież zna i wie, że Rzym nie ma- po ludzku -już prawie żadnych atutów. :-/

Bo w dzisiejszych czasach po prostu mieć ich nie chce.

A Bractwu - to tak naprawdę nie do końca rozumiem - co Rzym może zrobić, czego wcześniej nie czynił-  no co?!

Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #777 dnia: Maja 12, 2012, 14:55:37 pm »

W kuriach nikt by się tym nie zainteresował.... Tyle ich obchodzi cała tradycja, co zeszłoroczny śnieg.

Dokładnie. Jak się za dużo człowiek czyta tradi-forów, to człowiek zaczyna myśleć, że cały świat z zapartym tchem śledzi losy FSSPX. Tymczasem typowy ksiądz diecezjalny nie ma nawet pojęcia, że jakieś negocjacje się toczą. Wiiększość nie wie nawet, co to dokładnie owa "tradycja".
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2012, 00:32:39 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #778 dnia: Maja 12, 2012, 21:54:31 pm »

w kuriach diecezjalnych strzelałyby korki od szampanów, gdyby FSSPX się podzieliło.

A w internecie bylby festiwal orgazmow i Schadenfreude.

Nie jestem w sekrecie bogow, ale nie stawialbym duzych pieniedzy na rozlam. Zadne proroctwa odnosnie podzialow Bractwa czy rozlamow jeszcze nigdy sie nie sprawdzily. Co najwyzej odchodzilo kilku ksiezy, pojedynczo lub w grupie.

Dokładnie tak.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #779 dnia: Maja 14, 2012, 14:44:51 pm »

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/bedzie_rozlam_w_bractwie___21137
Zapisane
Strony: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 169 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!