Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 15:58:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 169 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone  (Przeczytany 571538 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #570 dnia: Kwietnia 16, 2012, 22:44:34 pm »

Myślę, że na krótką metę nic się bardzo nie zmieni. FSSP ma np. prężnie działające parafie personalne, funkcjonujące przy wparciu (albo przynajmniej bez przeszkód) ze strony lokalnego ordynariusza. W razie ewentualnej ugody z FSSPX będą one działać jak przedtem.

Natomiast na dłuższą metę może się to odbić np. na powołaniach. Może być tak, że FSSP straci część nowych powołań na korzyść Bractwa, i po pewnym czasie może zostać wchłonięte przez FSSPX.
FSSP ma parafie, ale w Amerykach. W Europie nadal jest niezalegalizowane w wielu diecezjach. Nikt nikogo nie wchłonie. Mamy setki zakonów używających NOM, dlaczego "po stronie trydenckiej" miałaby byc tendencja do zanikania zgromadzeń. Wręcz przeciwnie. Im więcej powołań do FSSPX tym większa różnorodoność i możliwość odpączkowania kolejnych zgromadzeń. Czy zakony tradycji franciszkańskiej na przestrzeni wieków wchaniały się czy też mnożyły?

Oczywiscie. Poza tym skad pomysl, ze wierni petrystow czy indultowcow chodza do ich kosciolow tylko dlatego, ze FSSPX nie ma statusu ? Jest cala grupa swieckich, ktorym nie potrzeba zadnego "radykalizmu" a kwestie polemiczno-okolosoborowe odstraszaja. Inni jeszcze lubia birytualizm i odnajduja sie w obu rytach. Po co takich na sile ciagnac do nowej struktury ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #571 dnia: Kwietnia 16, 2012, 22:50:03 pm »

Jeśli FSSPX dostanie autonomię ordynariatu to czy taki ordynariat powstanie w Polsce? W zasadzie w Polsce FSSPX ma tylko 3 przeoraty. To moze być za mało na ordynariat.
Chyba nie jestesmy wyznawcami kosciolow narodowych ? Polskie "parafie" ordynariatu moga byc podwieszone np. pod "diecezje" zachodnioeuropejska z siedziba w Paryzu :)
Nie wiem jednak czy byłovy to zgodne z konkordatem.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #572 dnia: Kwietnia 16, 2012, 22:59:37 pm »

ja wam mówię, że rozmowy FSSPX z Watykanem to długi i powolny proces. Z pewnością porozumienie nie nastąpi w najbliższych dniach.
O tym, że to długi i powolny proces to wiemy bo te obecne trwają od trzech lat. Natomiast jest prawdopodobne, że na dniach dowiemy się choć trochę "co dalej". Ale zamiast gorączkowania i tracenia czasu na wynajdywanie kolejnych niusów lepiej wziąć różaniec i się modlić. Te słowa kieruję w sumie także do siebie samego :D

+
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #573 dnia: Kwietnia 16, 2012, 23:03:22 pm »

Myslę, że za autentycznością listu przemawia inna część tekstu niż ta cytowana.
Jest tam mowa o nazwijmy to "ubogaceniu wzajemnym" diecezji i IBP. Co jest zgodne z listem do biskupów jaki towarzyszył MP SP.
Przecież po nadaniu statutu kanonicznego Bractwo będzie mogło działać bez przeszkód a IBP nadal będzie sekowane. Aby tę dziwaczną sytuację zmienić, IBP zostanie użyty do "posolenia" diecezjalnych struktur w duchu "wzajemnego ubogacenia". Wykładowca IBP będzie na zajęciach fakultatywnych uczył Tridentiny a wykładowca NOM-owy bedzie uczył NOV-usa kleryków IBP na zajeciach obowiązkowych.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #574 dnia: Kwietnia 16, 2012, 23:07:32 pm »

Cytuj
Nie wiem jednak czy byłovy to zgodne z konkordatem.
Myślę, że Pan Porys trafił w 10 z tą uwagą.
(kiedyś zresztą też o tym napisałem; tym sposobem ślubów udzielać nie będą mogli bo Urzędy Stanu Cywilnego nie przyjmą kwitów od Bractwa)

ps
i nastąpi historyczne pojednanie  ;) Bractwo i Biedroń wspólnie wystąpią o zerwanie konkordatu
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2012, 23:10:02 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #575 dnia: Kwietnia 16, 2012, 23:09:55 pm »

Jeśli FSSPX dostanie autonomię ordynariatu to czy taki ordynariat powstanie w Polsce? W zasadzie w Polsce FSSPX ma tylko 3 przeoraty. To moze być za mało na ordynariat.
Chyba nie jestesmy wyznawcami kosciolow narodowych ? Polskie "parafie" ordynariatu moga byc podwieszone np. pod "diecezje" zachodnioeuropejska z siedziba w Paryzu :)
Nie wiem jednak czy byłovy to zgodne z konkordatem.
Nie byloby. Polskie parafie nie moga podlegac diecezjom spoza kraju. Dodatkowo ordynariuszami w Polsce moga byc tylko obywatele polscy. Czy x. Karol ma juz obywatelstwo polskie ? :)
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #576 dnia: Kwietnia 16, 2012, 23:13:08 pm »

Cytuj
Czy x. Karol ma juz obywatelstwo polskie ? :)

Nie ma... ale ks. Konstantyn ma ;D ...no i mamy chody u biskupa...
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #577 dnia: Kwietnia 17, 2012, 03:24:08 am »

Oczywiscie. Poza tym skad pomysl, ze wierni petrystow czy indultowcow chodza do ich kosciolow tylko dlatego, ze FSSPX nie ma statusu ?

Też nie wiem, skąd - ja tak nie napisałem.

Jako advocatus diaboli dodam jednak, że na moim podwórku w Kanadzie są ludzie, którzy należą do parafii FSSP bo odstrasza ich niepewny status Bractwa.  Znam rownież uciekinierów z FSSPX, którzy przeszli do parafii FSSP z tego samego powodu. Takich ludzi nie ma zbyt wielu, ale jednak są. Co zrobią w razie regularyzacji, nie wiadomo - zwłaszcza, że w mojej okolicy Bractwo ma ładniejszy kościół, liczniejszą parafię, chór z prawdziwego zdarzenia, itp.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #578 dnia: Kwietnia 17, 2012, 14:05:23 pm »

Świetny tekst Pana Ferrary:
http://news.fsspx.pl/?p=947
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Andriusza
rezydent
****
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #579 dnia: Kwietnia 17, 2012, 15:24:18 pm »

@ Tato:
Dziękuje za link do artykułu, szczególnie, że ostatnio nie zaglądałem zbyt często na stronę internetową "The Remnant" i przeoczyłem ten tekst.
Zapisane
"Tekst dokumentu [Gaudium et spes] odgrywa rolę anty-Syllabusa w stopniu, w jakim stanowi on próbę oficjalnego pogodzenia Kościoła ze światem, takim, jakim stał się on od roku 1789, po Rewolucji Francuskiej."
kard. Ratzinger
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #580 dnia: Kwietnia 17, 2012, 15:46:03 pm »

Ten fragment mi się spodobał: "Watykan w dalszym ciągu będzie ubolewał nad pęknięciem, które mogłoby przeobrazić się w rozłam, podczas gdy wszyscy dokoła doskonale wiedzą, że członkowie Bractwa i jego zwolennicy są po prostu katolikami, zmuszonymi mierzyć się z przeciwnościami nie znanymi żadnej grupie katolików w całej historii Kościoła." :D
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #581 dnia: Kwietnia 17, 2012, 15:47:09 pm »

Cytat z powyższego artukułu:
"Status kanoniczny FSSPX powinien zostać uregulowany natychmiast – jednostronnie i bez żadnych warunków."

Wypada tylko powiedzieć "amen".
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #582 dnia: Kwietnia 17, 2012, 19:31:55 pm »

Zalinkowany list Mgr Pozzo do przełozonego IBP niestety chyba jest jednak prawdziwy. Oto scany:

http://www.fecit-forum.org/forum.php?id=15770
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #583 dnia: Kwietnia 17, 2012, 19:41:57 pm »

Jest prawdziwy. Ks. Laguerie potwierdza to na swoim blogu, gdzie mozna wyczytac miedzy wierszami, ze za wyciek jest odpowiedzialny ktos z Instytutu niechetny porozumieniu Bractwa z Watykanem.

http://blog.institutdubonpasteur.org/spip.php?article212
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #584 dnia: Kwietnia 17, 2012, 19:44:43 pm »

Można prosić o polski przekład dokumentu
Zapisane
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 169 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!