Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 15:57:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 169 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone  (Przeczytany 571537 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #555 dnia: Kwietnia 16, 2012, 17:43:29 pm »

Bardzo dobra okazja dla Instytutu Dobrego Pasterza, by udowodnic, ze mozna byc legalnie w strukturach koscielnych i krytykowac NOM oraz trudne punkty w nauczaniu Soboru. W celu udowodnienia wystarczy powiedziec "non possumus" (w tlumaczeniu : "nie taki byl deal").
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #556 dnia: Kwietnia 16, 2012, 17:46:54 pm »

ex Decreto erectionis IBP

(...) Denique membris huius Instituti ius confert Sacram celebrandi Liturgiam, et quidem ut eorum ritum proprium, utendo (...)


FSSPX i IBP
w co gra Mgr Pozzo?

23 marca w aneksie do listu "pokontrolnego" do przełożonego IBP, nakreslił m.inn. przyszłe zmiany w statucie IBP "w Duchu MP SP".
" ryt nadzwyczajny nie ma być już rytem jedynym Instytutu Dobrego Pasterza" tylko "rytem własnym" - w domyśle nie jedynym.
Oprócz tego Mgr Pozzo sugeruje "wiekszy nacisk" w nauczaniu na poznanie V II a nie na "uzasadnioną krytykę"

Mieliśmy "Ducha Soboru" teraz przepoczwarzył się w "Ducha MP SP"

http://fecit-forum.org/forum.php?id=15660

ciekawostka:
ten tekst został najpierw ocenzurowany na le forum catholique a potem wyparował - czyli duch soboru czuwa.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #557 dnia: Kwietnia 16, 2012, 18:16:29 pm »

Jeśli FSSPX dostanie autonomię ordynariatu to czy taki ordynariat powstanie w Polsce? W zasadzie w Polsce FSSPX ma tylko 3 przeoraty. To moze być za mało na ordynariat. Ordynariaty anglikańskie powstają tylko tam, gdzie jest bardzo dużo parafii.

@abenadar

Co stoi wyżej w prawie kanonicznym? Dekret erekcyjny czy aktualny statut? Czy jest gdzieś w sieci dekret erekcyjny dominikanów czy jezuitów? Sprawdzilibysmy czy są nadal aktualne...
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #558 dnia: Kwietnia 16, 2012, 18:31:07 pm »

FSSPX i IBP
w co gra Mgr Pozzo?

23 marca w aneksie do listu "pokontrolnego" do przełożonego IBP, nakreslił m.inn. przyszłe zmiany w statucie IBP "w Duchu MP SP".
" ryt nadzwyczajny nie ma być już rytem jedynym Instytutu Dobrego Pasterza" tylko "rytem własnym" - w domyśle nie jedynym.
Oprócz tego Mgr Pozzo sugeruje "wiekszy nacisk" w nauczaniu na poznanie V II a nie na "uzasadnioną krytykę"

Mieliśmy "Ducha Soboru" teraz przepoczwarzył się w "Ducha MP SP"

http://fecit-forum.org/forum.php?id=15660

ciekawostka:
ten tekst został najpierw ocenzurowany na le forum catholique a potem wyparował - czyli duch soboru czuwa.

Zalatuje mi to na kilometr prowokacją.
W tak zaawansowanej sytuacji rozmów z FSSPX, nagle taki - w gruncie rzeczy - bezczelny tekst?

Ewidentnie próbuje się zniechęcić FSSPX grając z premedytacją na ich najgłębszych obawach.

Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #559 dnia: Kwietnia 16, 2012, 18:36:40 pm »

Jeśli FSSPX dostanie autonomię ordynariatu to czy taki ordynariat powstanie w Polsce? W zasadzie w Polsce FSSPX ma tylko 3 przeoraty. To moze być za mało na ordynariat. Ordynariaty anglikańskie powstają tylko tam, gdzie jest bardzo dużo parafii.
O cholerka, chyba coś przeoczyłem.. gdzie jest ten trzeci? Od kiedy Bajerze funkcjonuje jako przeorat?

Co stoi wyżej w prawie kanonicznym? Dekret erekcyjny czy aktualny statut? Czy jest gdzieś w sieci dekret erekcyjny dominikanów czy jezuitów? Sprawdzilibysmy czy są nadal aktualne...
No właśnie, to chyba niestety nie jest dane raz na zawsze... Czy jest, proszę księdza?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2012, 18:42:09 pm wysłana przez Ioannes » Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #560 dnia: Kwietnia 16, 2012, 19:43:12 pm »

Przypuszczam, ze księdzu Abenadarowi chodziło o wykazanie, że od poczatku ryt IBP jest określony jako "ryt wlasny" tego instytutu, a nie "jedyny". "News" przekazany przez pana Rysia ma wiec znamiona falszywej sensacji, a co za tem idzie prowokacji.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #561 dnia: Kwietnia 16, 2012, 19:59:07 pm »

A jaka może być rola FSSP i IDP po ewentualnym porozumieniu FSSPX z Watykanem? Czy te wspólnoty jeszcze będą potrzebne? Czy obie strony porozumienia będą zainteresowanie dalszym ich istnieniem?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #562 dnia: Kwietnia 16, 2012, 20:27:22 pm »

A jaka może być rola FSSP i IDP po ewentualnym porozumieniu FSSPX z Watykanem? Czy te wspólnoty jeszcze będą potrzebne? Czy obie strony porozumienia będą zainteresowanie dalszym ich istnieniem?

Myślę, że na krótką metę nic się bardzo nie zmieni. FSSP ma np. prężnie działające parafie personalne, funkcjonujące przy wparciu (albo przynajmniej bez przeszkód) ze strony lokalnego ordynariusza. W razie ewentualnej ugody z FSSPX będą one działać jak przedtem.

Natomiast na dłuższą metę może się to odbić np. na powołaniach. Może być tak, że FSSP straci część nowych powołań na korzyść Bractwa, i po pewnym czasie może zostać wchłonięte przez FSSPX.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #563 dnia: Kwietnia 16, 2012, 20:34:00 pm »

Myślę, że na krótką metę nic się bardzo nie zmieni. FSSP ma np. prężnie działające parafie personalne, funkcjonujące przy wparciu (albo przynajmniej bez przeszkód) ze strony lokalnego ordynariusza. W razie ewentualnej ugody z FSSPX będą one działać jak przedtem.

Natomiast na dłuższą metę może się to odbić np. na powołaniach. Może być tak, że FSSP straci część nowych powołań na korzyść Bractwa, i po pewnym czasie może zostać wchłonięte przez FSSPX.
FSSP ma parafie, ale w Amerykach. W Europie nadal jest niezalegalizowane w wielu diecezjach. Nikt nikogo nie wchłonie. Mamy setki zakonów używających NOM, dlaczego "po stronie trydenckiej" miałaby byc tendencja do zanikania zgromadzeń. Wręcz przeciwnie. Im więcej powołań do FSSPX tym większa różnorodoność i możliwość odpączkowania kolejnych zgromadzeń. Czy zakony tradycji franciszkańskiej na przestrzeni wieków wchaniały się czy też mnożyły?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #564 dnia: Kwietnia 16, 2012, 20:51:03 pm »

To trudno powiedzieć jak to będzie wyglądać w Polsce
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #565 dnia: Kwietnia 16, 2012, 21:16:22 pm »

Te "njusy" medialne to jest zabawa, kto da więcej, kto kogo pogrąży, kto kogo przekona, tak to widzę... taka masa sprzecznych informacji jaka poszła w sieci w tych kilku dniach, wystarczy na cały miesiąc ;) Jest jasne, że wszystkie newsy o IDP nagle pokazujące się nie wiadomo skąd i po co, mają za cel robienie fermentu antyporozumieniowego. Bez względu na to, czy są to newsy prawdziwe, czy fałszywe.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #566 dnia: Kwietnia 16, 2012, 21:22:35 pm »

ja wam mówię, że rozmowy FSSPX z Watykanem to długi i powolny proces. Z pewnością porozumienie nie nastąpi w najbliższych dniach.
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #567 dnia: Kwietnia 16, 2012, 21:52:27 pm »

ja wam mówię, że rozmowy FSSPX z Watykanem to długi i powolny proces. Z pewnością porozumienie nie nastąpi w najbliższych dniach.
O tym, że to długi i powolny proces to wiemy bo te obecne trwają od trzech lat. Natomiast jest prawdopodobne, że na dniach dowiemy się choć trochę "co dalej". Ale zamiast gorączkowania i tracenia czasu na wynajdywanie kolejnych niusów lepiej wziąć różaniec i się modlić. Te słowa kieruję w sumie także do siebie samego :D
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
daniel89
uczestnik
***
Wiadomości: 236

« Odpowiedz #568 dnia: Kwietnia 16, 2012, 22:20:49 pm »

ja wam mówię, że rozmowy FSSPX z Watykanem to długi i powolny proces. Z pewnością porozumienie nie nastąpi w najbliższych dniach.

To ja tak smutno zacytuję za onetem
Cytuj
Jestem na ostatnim odcinku drogi mojego życia i nie wiem, co mnie czeka. - pp. Benedykt XVI
Zapisane
"Franciszku, idź i napraw mój Kościół, który, jak widzisz, cały jest w ruinie"
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #569 dnia: Kwietnia 16, 2012, 22:41:22 pm »

Jeśli FSSPX dostanie autonomię ordynariatu to czy taki ordynariat powstanie w Polsce? W zasadzie w Polsce FSSPX ma tylko 3 przeoraty. To moze być za mało na ordynariat.

Chyba nie jestesmy wyznawcami kosciolow narodowych ? Polskie "parafie" ordynariatu moga byc podwieszone np. pod "diecezje" zachodnioeuropejska z siedziba w Paryzu :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 169 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!