Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 22, 2024, 19:35:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232287 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 167 168 [169] Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone  (Przeczytany 590132 razy)
Lappiy
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #2520 dnia: Października 08, 2017, 18:46:14 pm »

Po pierwsze z punktu widzenia ordynariuszy miejsca Bractwo, które aktywnie działa w diecezji może wpływać na spadek liczby wiernych uczęszczających na coniedzielne msze. Burke tutaj mógł się zachować lojalnie w stosunku do gościa, który go zaprosił. Podobną wypowiedź miał też chociażby apb Sample, który do tradycji ma także zdanie jednakowo pozytywne
Po drugie może to podobny casus co w przypadku kardynała Mullera. Burke próbuje opóźniać porozumienie z Bractwem, przeczuwając, że intencją Franciszka może być rzeczywiście przy okazji ograniczenie SP.
Można tylko gdybać. Natomiast fakty są takie, że Burke ma konserwatywne, ortodoksyjne przekonania i jest w gronie zaledwie kilku kardynałów, którzy takich jednoznacznych wypowiedzi nie boją się powiedzieć publicznie. Na prawdę wrogowie są gdzie indziej.
Zapisane
grzegorz44
uczestnik
***
Wiadomości: 222

« Odpowiedz #2521 dnia: Października 08, 2017, 22:55:23 pm »

Faktem jest, że w Krakowie w 2016 r. kard. Burke też wypowiadał się w sposób niezbyt przychylny dla Bractwa, mówiąc, że nie znajduje się ono w pełnej łączności, że nie należy opuszczać swoicj kościołów parafialnych itd. Mógł wyrazić to bardziej dyplomatycznie, ale powiedział to co powiedział. Nie sądzę, żeby obecne (z 2017 r.) wypowiedzi kardynała były związane z relacjami z Franciszkiem. Tym bardziej, że przecież kolejne nazwijmy to gesty na rzecz FSSPX następują z woli i inicjatywy papieża, a nie za plecami Franciszka. Dlaczego więc kard. Burke miałby liczyć, że wypowiadania przez niego krytyka wobec FSSPX będzie działać na jego rzecz w Watykanie? Przecież nominacja kardynała nie jest nagrodą za wypowiedzi na temat FSSPX. Byłaby to jakaś bzdura. Myślę, że kard. Burke ma po prostu taki osobisty krytyczny stosunek do Bractwa i go wyraża na spotkaniach, co może wprawiać w konsternację bezpośrednich słuchaczy czy dalszych odbiorców takich jak my. Dla mnie akurat nie jest to zrozumiałe (np. bp Schneider wypowiada się inaczej). Być może z pomocą jako jedno z wyjaśnień przychodzi interpretacja Pana Rysia. Czy jednak kard. Burke jest wilkiem w owczej skórze? Czy też może jego działalność i wypowiedzi to naiwna próba pogodzenia ognia z wodą? Czas pokaże.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2522 dnia: Listopada 24, 2018, 11:47:08 am »

Komunikat Domu Generalnego Bractwa Św. Piusa X po spotkaniu kard. Ladarii z ks. Pagliaranim

W czwartek 22 listopada br. przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X, ks. Dawid Pagliarani, przebywał w Rzymie na zaproszenie kard. Ludwika Ladarii Ferrera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Ks. Pagliaraniemu towarzyszył ks. Emanuel du Chalard FSSPX, zaś kard. Ladarii asystował abp Gwidon Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei.


Spotkanie odbyło się w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary i trwało dwie godziny, od 16.30 do 18.30. Jego celem było umożliwienie kard. Ladarii i ks. Pagliaraniemu osobiste poznanie się po tym, gdy ten drugi w lipcu br. został wybrany nowym przełożonym generalnym FSSPX, a także podsumowanie relacji między Rzymem a Bractwem Św. Piusa X.

W czasie rozmowy przypomniano, że istota sporu w oczywisty sposób dotyczy spraw doktrynalnych i że ani Bractwo, ani Rzym nie mogą pominąć jej milczeniem. To właśnie z powodu tej niemożliwej do pogodzenia różnicy doktrynalnej w ciągu ostatnich siedmiu lat nie powiodła się żadna próba wypracowania, akceptowalnej dla obu stron, deklaracji doktrynalnej. Z tego powodu kwestia doktrynalna bezapelacyjnie pozostaje najważniejsza.

Nic innego nie mówią władze rzymskie, gdy oficjalnie stwierdzają, że warunkiem kanonicznego uznania Bractwa jest podpisanie dokumentu o charakterze doktrynalnym.

Powyższe skłania Bractwo do wznowienia rozmów teologicznych; Bractwo jest przy tym świadome, że Pan Bóg nie wymaga od niego przekonania swoich rozmówców, ale złożenia przed całym Kościołem bezwarunkowego świadectwa wiary.

Przyszłość Bractwa znajduje się w rękach Opatrzności i Najświętszej Maryi Panny, co poświadcza cała jego historia, od założenia aż po dzień dzisiejszy.

Członkowie Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X nie pragną nic innego jak tylko służyć Kościołowi i aktywnie działać na rzecz jego odnowy, aż do złożenia w ofierze własnego życia dla jego tryumfu, jeśli zajdzie taka potrzeba – nie do nich jednak należy wybór sposobu, warunków ani chwili, gdyż to zależy jedynie od samego Boga.

Menzingen, 23 listopada A.D. 2018

https://news.fsspx.pl/2018/11/komunikat-domu-generalnego-bractwa-sw-piusa-x-po-spotkaniu-kard-ladarii-z-ks-pagliaranim/

http://fsspx.news/fr/news-events/news/rencontre-entre-le-cardinal-ladaria-et-abbe-pagliarani-22-novembre-2018-42396
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2523 dnia: Listopada 28, 2018, 15:54:33 pm »

W temacie powyższej informacji, poniżej informacja za e-kai:

Lefebryści odstępują od porozumienia z Rzymem

Lefebryści odstępują od porozumienia z Rzymem – pisze Matteo Matzuzzi na łamach włoskiego dziennika „Il Foglio”. Według niego Bractwo Kapłańskie św. Piusa X robi krok wstecz i po latach negocjacji ze Stolicą Apostolską wraca do punktu wyjścia.

Wnioski takie Matzuzzi wysnuwa po spotkaniu nowego przełożonego generalnego Bractwa ks. Davide Pagliaraniego z prefektem Kongregacji Nauki Wiary kard. Luisem Ladarią i jej sekretarzem abp. Guido Pozzo, do jakiego doszło 22 listopada. Opublikowany po jego zakończeniu komunikat Bractwa podkreśla, że przedmiotem sporu jest „rozbieżność doktrynalna”, z której powodu nie powiodły się wszystkie próby stworzenia preambuły doktrynalnej, możliwej do przyjęcia dla obu stron.

– Wszystko to skłania Bractwo do wznowienia dyskusji teologicznej, dobrze wiedząc, że Bóg wymaga od niego niekoniecznie przekonania swoich rozmówców, ale zaoferowania Kościołowi pełnego świadectwa wiary – głosi komunikat lefebrystów. Ze swej strony Kongregacja Nauki Wiary w żaden sposób nie skomentowała spotkania z ks. Pagliaranim.

Matzuzzi wyjaśnia, że odwołanie się do nieprzezwyciężalnej rozbieżności doktrynalnej oznacza kolejny zastój w dialogu lefebrystów ze Stolicą Apostolską. Jednak, według komentatora włoskiego dziennika, można się było tego spodziewać po wyborze ks. Pagliaraniego na następcę bp. Bernarda Fellay’a w lipcu br. Nowy przełożony generalny Bractwa należy bowiem do skrzydła niechętnego dialogowi. Stoi bowiem za nim „nieprzejednany” bp Alfonso de Galarreta, mianowany zresztą asystentem przełożonego.

Dziennikarz zwraca uwagę, że komunikat Bractwa zapowiada wznowienie dyskusji teologicznej, która już wcześniej trwała i doprowadziła do projektu porozumienia, na którego mocy Bractwo miało otrzymać w Kościele status prałatury personalnej, zależnej bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej.

Wspomnianym problemem doktrynalnym niezmiennie jest przyjęcie przez lefebrystów nauczania Soboru Watykańskiego II. Bp Fellay – po umożliwieniu odprawiania Mszy św. w rycie przedsoborowym i zdjęciu ekskomuniki z biskupów-lefebrystów przez Benedykta XVI – skłaniał się do akceptacji ostatniego projektu preambuły doktrynalnej, która przewidywała przyjęcie nauczania Vaticanum II „w świetle Tradycji i niezmiennego nauczania Kościoła”. Jednak wybór nowego przełożonego stawia to pod znakiem zapytania. Już kilka miesięcy temu bp Fellay prosił, by z prowadzeniem dialogu poczekać, przewidując zapewne, że wybory jego następcy doprowadzą do porażki zwolenników dalszych negocjacji ze Stolicą Apostolską.

Matzuzzi przypomina słowa komunikatu sprzed dwóch lat, wydanego po spotkaniu bp. Fellaya z przedstawicielami frakcji niechętnej otwarciu na Stolicę Apostolską, w którym wyjaśniono, że „głoszenie katolickiej doktryny wymaga wskazywania błędów, jakie przeniknęły do jej wnętrza, wspieranych niestety przez niektórych pasterzy, a nawet samego papieża”. Podkreślono w nim, że wyrażona sto lat temu przez św. Piusa X wola „odnowienia wszystkiego w Chrystusie” nie może się spełnić „bez wsparcia papieża, który w konkretny sposób sprzyjałby powrotowi do świętej Tradycji”.

Mamy więc do czynienia z „negatywnymi sygnałami” i „nic nie pozwala sądzić, że niebo się wkrótce rozpogodzi”, konkluduje komentator „Il Foglio”.

https://ekai.pl/lefebrysci-odstepuja-od-porozumienia-z-rzymem/


Zapisane
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 372

« Odpowiedz #2524 dnia: Listopada 28, 2018, 19:58:02 pm »

Czy dobrze pamiętam, że ta ostatnia preambuła doktrynalna była wałkowana w latach 2011-2012 i że rzecz zakończyła się tym, że Watykan uznał odpowiedź Bractwa jako „niewystarczającą” do sfinalizowania sprawy? Pan Matteo Matzuzzi robi wrażenie, jakoby dokument miał być lada moment podpisany, ale przyszły wybory nowego przełożonego itd. Tymczasem między odłożeniem preambuły na półkę, a wyborem ks. Pagliaraniego minęło 6 lat…
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #2525 dnia: Kwietnia 02, 2019, 12:14:55 pm »

Dziesiątki amerykańskich biskupów zatwierdza śluby SSPX


https://catholicherald.co.uk/magazine/dozens-of-us-bishops-approve-sspx-weddings/?fbclid=IwAR2r4s38ud9DhBjSHIS7cSumJv6Udptv9d42fSOOv9jufJWcc4XTLV9ewhE
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 372

« Odpowiedz #2526 dnia: Kwietnia 04, 2019, 10:33:13 am »

Czyli potwierdza się to, o czym była mowa tutaj: https://rorate-caeli.blogspot.com/2018/12/the-vatican-and-society-of-st-pius-x.html (że przedstawicieli Kościoła posoborowego traktujących FSSPX jako strukturę o nieregularnym statusie kanonicznym – a tym bardziej jako schizmę – będzie ubywać).
Zapisane
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 372

« Odpowiedz #2527 dnia: Maja 15, 2019, 20:07:22 pm »

https://www.youtube.com/watch?v=691XmBQ861g – od 42. minuty tego nagrania ks. Stehlin wyjaśnia obecny stan relacji Bractwo-Rzym.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3647


« Odpowiedz #2528 dnia: Maja 18, 2019, 20:25:08 pm »

Bractwo skrytykowało pisanie listów otwartych wzywających Franciszka do opamiętania jako stratę czasu i krok zbyt radykalny:
https://rorate-caeli.blogspot.com/2019/05/sspx-on-heresy-open-letter-radical.html
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Mesenti
uczestnik
***
Wiadomości: 181


Sługa Wiecznego Rzymu

« Odpowiedz #2529 dnia: Maja 18, 2019, 22:14:19 pm »

W takim razie trzeba postawić pytanie. Jakie powinno być właściwe działanie? Czekanie w nieskończoność? Dalsze uznawanie osoby Jorge Bergoglio za prawowitego biskupa Rzymu przy jednoczesnym nie aprobowaniu jego poczynań?


A tutaj komentarz sedewakantystów:
http://www.ultramontes.pl/traditio_list_dzialaczy_neokosciola.htm
Zapisane
Dieu et mon droit

Wasza Świątobliwość została namaszczona olejem pochodzącym z ziemi, a ja Olejem zesłanym z Nieba.
Ludwik XIV
Strony: 1 ... 167 168 [169] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!