Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 07:27:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 169 Drukuj
Autor Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone  (Przeczytany 570211 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« dnia: Czerwca 18, 2011, 17:54:48 pm »

Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone
Dyskusja doktrynalna między Stolicą Apostolską a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X dobiegły końca – informuje „Le Figaro”. Ich uczestnicy nie chcą jednak wypowiadać się na ich temat.

Brak informacji na temat dalszych kroków na drodze powrotu Bractwa do pełnej komunii ze Stolicą Apostolską oraz zaskakujące milczenie uczestników dialogu na temat jego osiągnięc – zdaniem informatorów gazety – może oznaczać, że dialog wkroczył w kluczową fazę, która może zakończyć trwający od 23 lat rozłam, i przywrócić pełną wspólnotę.



TPT/Catholic Culture
http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/rozmowy_bractwa_z_watykanem_zakonczone_13866
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 18, 2011, 18:51:41 pm »

Czyli nie wiemy nic.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 18, 2011, 19:04:53 pm »

Czyli musimy czekać...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 18, 2011, 19:10:10 pm »

Czyli nie wiemy nic.
Jak to nie wiemy nic?  Oficjalnie jeszcze nie, ale w biurku u papieża odpowiedni dokument leży, a poczekać trzeba panie Tato. :)
Odnośnie tej "pełnej jedności" czy "pełnej komunii" to już pisałam panu kilerowi tu: (str.178 drugi mój wpis od końca wątku)
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,3012.2655.html
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 18, 2011, 22:34:33 pm »

pełna zgoda ... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 19, 2011, 10:07:14 am »

Mam nadzieję, że się mylę ale szanse na "uregulowanie tej kwestii" są moim zdaniem dość nikłe.

Z jednej strony, FSSPX musiałoby zrezygnować z uprzywilejowanej pod wieloma względami pozycji (krytyka), na dodatek z całą pewnością musieliby sobie jakoś poradzić z rozłamem który bez wątpienia (nie ma się co oszukiwać - sprzeczać możemy się tylko co do rozmiarów potencjalnego rozłamu) nastąpi. Do tego dochodzi pewien poziom niepewności jaki niósł by za sobą ten krok dla FSSPX. W końcu nie wiemy czy JŚw. Benedykt XVI jest "początkiem powrotu na powierzchnię tradycji" czy też "przerwą w drodze na dno". Za kilka lat może się więc okazać, że albo zgodnie z nakazem kolejnego papieża się "zresocjalizują" albo - narażając się na śmieszność - rozpoczną kolejne kilkadziesiąt lat "nie pełnej łączności".

Z drugiej strony jestem przekonany, że nie byliśmy jeszcze świadkami takiego ataku na papieża jaki nań nastąpi, kiedy zgodzi się uregulować status FSSPX bez narzucenia im "najważniejszego dogmatu SVII".
Obie strony zatem mają przed sobą (gdyby się zdecydowały na ten ruch) gigantyczne walki do stoczenia.
Czy się odważą?
Z całą pewnością tak o ile będą pewni, że taka jest wola boża (choćby nie wiem jakie konsekwencje były później do przezwyciężenia). Tylko, że żadna ze stron takiej pewności (oceniając oficjalne wypowiedzi) nie ma.


W mojej ocenie oczywistym jest jednak również to, że jeśli uregulowanie nie nastąpi to obie strony silnie na tym stracą (choć najbardziej stracimy My  :-[ ).
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 19, 2011, 13:37:57 pm »

całkiem słuszna analiza, zgadzam się ...choć "status" można w sumie praktycznie i konkretnie wykorzystać dla pożytku i dobra dusz...zatem ten końcowy pesymistyczny wniosek wcale nie musi się sprawdzić...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 27, 2011, 14:30:19 pm »

http://www.seminaire-econe.ch/gbcom/doc/info/edito.htm
to "badanie znaków czasów" przez lornetkę przez Rektora...

Jakoś tak posoborowo, młodzieżowo, powiało z tej strony FSSPX...

a tu taki obrazek, bez lornetki tym razem

http://img98.imageshack.us/img98/9271/283hp.jpg

Jak jeszcze Bractwo dostanie swoją celkę w Kościele Posoborowym, to naprawdę nie wiem co będzie Kościołem Katolickim na Ziemi...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2011, 14:32:34 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 27, 2011, 14:43:30 pm »

Wydaje mi się, że niepotrzebnie się państwo obawiacie.
Z punktu widzenia Bractwa raczej zbyt wiele się nie zmieni-wyjdzie po prostu jakiś dokumencik potwierdzający to, że Bractwo jest częścią Kościoła (co samo Bractwo utrzymuje i udowadnia od samego początku). Skoro w komunikacie przyznano, że Bractwo ma rację w niektórych sprawach dotyczących VII -> Bractwo będzie mogło spokojnie robić to, co robi od zawsze...
"Nie lękajcie się!" -jak mówił najwybitniejszy Polak.
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 27, 2011, 14:51:58 pm »

http://www.seminaire-econe.ch/gbcom/doc/info/edito.htm
to "badanie znaków czasów" przez lornetkę przez Rektora...

Jakoś tak posoborowo, młodzieżowo, powiało z tej strony FSSPX...

a tu taki obrazek, bez lornetki tym razem

http://img98.imageshack.us/img98/9271/283hp.jpg

Jak jeszcze Bractwo dostanie swoją celkę w Kościele Posoborowym, to naprawdę nie wiem co będzie Kościołem Katolickim na Ziemi...
Ale o co Panu chodzi? Przecież całkiem sympatyczny dowcip.

te żarty, "Kwiatki", wystarczająco ich dużo w Kościele posoborowym. Czy przed SWII był choć jeden biskup publicznie tańczący jak bp Długosz?
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 27, 2011, 14:56:04 pm »

Wydaje mi się, że niepotrzebnie się państwo obawiacie.
Z punktu widzenia Bractwa raczej zbyt wiele się nie zmieni-wyjdzie po prostu jakiś dokumencik potwierdzający to, że Bractwo jest częścią Kościoła (co samo Bractwo utrzymuje i udowadnia od samego początku). Skoro w komunikacie przyznano, że Bractwo ma rację w niektórych sprawach dotyczących VII -> Bractwo będzie mogło spokojnie robić to, co robi od zawsze...
"Nie lękajcie się!" -jak mówił najwybitniejszy Polak.

ale jak ze zmianami instytucjonalnymi? Status jak Opus Dei? Bo jak będzie tak jak Pan pisze, to znaczy, że rozmowy zakończyły się niczym. Jak będzie prałatura czy jakiś specjalny status, to ani się obejrzymy jak z TRADYCYJNYMI ŚWIĘCENIAMI pozostaną Sedewakantyści, ew. Palmarianie, Mariawici(?)...

w FSSP wyświęcał Kard. Hoyos, a w którym roku został wyświęcony na biskupa? 1971...
tutaj kilka słów o Kard. Hoyosie:
"List kard. Hoyosa dobrze ilustruje taktykę, polegającą na inkulturacji modernizmu wewnątrz tradycyjnie zorientowanych wspólnot."
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/466
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2011, 15:05:15 pm wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Adeen
bywalec
**
Wiadomości: 52


« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 27, 2011, 16:59:55 pm »

Owszem, zakończyły się właściwie niczym.
Ale to "nic" wystarczy na najbliższe 20 lat. I wystarczy, aby naszym biskupom przysporzyć problemu. Wystarczy, by coś ruszyło ku lepszemu.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 27, 2011, 17:39:46 pm »

@ Marekkoc

Kard.Hoyos był obecny podczas spotkania bp. Fellaya z Benedyktem XVI w C.Gandolfo. B. ciekawie o kard.Hoyosie mówił później bp. Fellay. Nie jest on (kard.Hoyos) ortodoksem....

Ostatnie wypowiedzi ED o niedopuszczeniu ministrantek do Tridentiny, to wyjaśnianie właśnie tych spraw. Myślę, że doczekamy się wyjaśnienia dot. sposobu przystępowania do Komunii.
Pamiętam jak w Jazgarzewie zjawiał sie pan w średnim wieku i zawsze przystepował do komunii w pozycji stojącej (chyba na łapkę). Moim zdaniem to była cykliczna prowokacja "kolegów" naszego kapłana. Jeden "błąd" kapłana - skarga i dywanik u bp. Pikusa.

Trudna decyzja czeka fsspx. Ale po wypowiedziach bp-a Fellaya można się szybko zorientować, że wybór abp. M.Lefebvra padł na ludzi wybitnie inteligentnych. Więc pozostaje modlitwa o dobrą decyzję a wcześniej o dobre negocjowanie. Nie zapominajmy, że warunki stawiać może (i stawia od lat) Bractwo.
Pamiętamy jak po zniesieniu ekskomuniki Rzym próbował "w zamian" uzyskać wstrzymanie świeceń kapłańskich. Było oficjalne ultimatum. Gdy okazało się, że Bractwo nabiera wiatru w żagle i nic sobie z ultimatum nie robi.... okazało się, że "to nie było ultimatum". Tak wiec grają szachiści najwyższej klasy. Jestem coraz b. spokojny.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 27, 2011, 18:15:32 pm »

Nie jest on (kard.Hoyos) ortodoksem ...
... ortodoksem posoborza napewno nie jest. W Chartres przechodził koło mnie nie dalej niż 2 metry i promieniała od Niego radość, że jest nareszcie W Rodzinnym Domu.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2011, 18:17:44 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 27, 2011, 18:21:58 pm »

Nie jest on (kard.Hoyos) ortodoksem ...
... ortodoksem posoborza napewno nie jest. W Chartres przechodził koło mnie nie dalej niż 2 metry i promieniała od Niego radość, że jest nareszcie W Rodzinnym Domu.

Jak ja chciałbym żeby został papieżem, albo ktoś jego pokroju. Ale Ojcu Świętemu póki co 200 lat!  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Strony: [1] 2 3 ... 169 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Rozmowy Bractwa z Watykanem zakończone « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!