Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 12:06:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Skandal na KUL-u -- zniesławienie zmarłego Wielkiego Kanclerza KUL
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Skandal na KUL-u -- zniesławienie zmarłego Wielkiego Kanclerza KUL  (Przeczytany 15070 razy)
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1407

« Odpowiedz #60 dnia: Maja 30, 2011, 08:42:50 am »

Chodziło o autorów, ale w tym wypadku też, zdejmę ze ściany. Mało jest innych obrazów?
Obawiam się, że malarzy o nieposzlakowanej opinii było raczej niewielu...
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #61 dnia: Maja 30, 2011, 11:30:10 am »

Aby dyskusję sprowadzić na "tematyczne" tory przypomnę, że:

1. Jan Dobraczyński NIGDY nie był członkiem stowarzyszenia PAX (w przeciwieństwie np. do Tadeusza Mazowieckiego).

2. Nie jest mi znany jakikolwiek tekst Dobraczyńskiego (może ktoś zna?), który byłby porównywalny np. z obrzydliwym artykułem artykułem wspomnianego wcześniej Tadeusza M.: http://pl.wikiquote.org/wiki/Tadeusz_Mazowiecki - cytat ósmy z kolei

3. Niektóre książki J. Dobraczyńskiego ukazywały się z poprzedzającymi je listami od Sługi Bożego Prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Mam przed sobą akurat wydanie Listów Nikodema z 1981 roku, w którym czytam:
Cytuj
Listy Nikodema, które ukazują się już w 17-tym wydaniu w trzydziestolecie pierwszego wydania - należą do tych pozycji twórczych Dostojnego Autora, które wyznaczają drogi Jego twórczego myślenia i programowania. Niektóre ujęcia i naświetlenia mogą budzić chęć dyskusji z Autorem. Ale - książka spełnia swoje zadanie wyznania i doskonalej katechezy biblijnej. Wszyscy poszukiwacze tej książki na pewno przyjmą nowe wydanie z radością.
Podzielam tę radość i życzę Panu Janowi, by doczekał się następnych wydań w Polsce i w przekładach na inne języki.
Trudom twórczym Autora błogosławię.
+ Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski

W wydaniu Spotkań jasnogórskich z 1984 roku czytam list Prymasa, który miał zachęcić w roku 1975 Dobraczyńskiego do napisania tej książki:
Cytuj
Drogi Panie Janie,
[...] Tu trzeba czegoś więcej. Trzeba wniknąć w przedziwne misterium Pani Jasnogórskiej. Myślę, że w w kraju tylko Twoje pióro zdołałoby sprostać zadaniu.
Gdybyś, Panie Janie chciał się tego podjąć, ufam, że praca ta przyczyniłaby się do przezwyciężenia deflacji społecznej, jaka opanowuje coraz to szersze kręgi naszej inteligencji.
Proszę o tym pomyśleć [...].
Ślę słowa oddania w Chrystusie i błogosławię.
+ Stefan Kardynał Wyszyński
Prymas Polski

4. Jak ocenić w związku z tym postępowanie Bohatera Niniejszego Wątku, który domagał się zakazu drukowania książek Jana Dobraczyńskiego?



   
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #62 dnia: Maja 30, 2011, 12:19:04 pm »


3. Niektóre książki J. Dobraczyńskiego ukazywały się z poprzedzającymi je listami od Sługi Bożego Prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Mam przed sobą akurat wydanie Listów Nikodema z 1981 roku, w którym czytam: (...)

Ja mam "Cień Ojca" też z poprzedzającym  listem  Sługi Bożego Prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.








   
Zapisane
Civitas Dei
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #63 dnia: Maja 30, 2011, 18:12:35 pm »

Cytuj
Dziś wiadomo także, że w powstaniu PAXu maczało palce NKWD.

Źródło tej informacji poproszę.

Źródeł jest wiele - nawet Wikipedia zataić tego faktu nie może. Proszę sobie zobaczyć hasło "stowarzyszenie Pax". Tamże cytują źródło:

 "Aresztowany przez UB w listopadzie 1944 roku Piasecki, ratując się przed pewnym wyrokiem śmierci, zaoferował swoje usługi, proponując stworzenie organizacji, która pod szyldem katolickim ..." Witold Pronobis. Polska i świat w dwudziestym wieku. 1991. str. 383

Drugie źródło to zeznania Józefa Światło - nie wiem, gdzieś tam będą pewnie w sieci.

No i wreszcie obszerny opis całej historii jest w książce "Zwycięstwo prowokacji", http://www.pogon.lt/biblioteka-wilenska/czytelnia-dziel-mackiewicza/104.html , proszę przeczytać rozdział p.t. Jak i z czego powstał "PAX"


Wikipedia i cytowana książka to słabe źródła. Radzę sięgnąć bo inne książki bardziej obiektywne na temat PAX-u jak i Piaseckiego. Np:


-Dudek A., Pytel G., Bolesław Piasecki. Prób biografii politycznej, Londyn 1990.

-Jaszczuk A.,  Ewolucja ideowa Bolesława Piaseckiego 1932-1956, Warszawa 2005.

-Engelgard J.,  Wielka gra Bolesława Piaseckiego, Warszawa 2008.

Warto również zaglądnąć do samych działaczy PAX-u :

-Przetakiewicz Z., Od ONR-u do PAX-u, Warszawa 2010.

-Reiff R., Archiwum Stowarzyszenia PAX. Publicystyka polityczna. Tom I, Warszawa 2006.

Co do zeznań Józefa Światły(Izaak Fleischfarb) radzę być ostrożny. Po wojnie członek UB, który zbierał "haki" na Piaseckiego by zrobić pokazowy proces o "faszyzację" Polski. Gdy uciekł po 1953 roku nagle zaczął opowiadać właśnie, że Piasecki to agent NKWD. Nie zastanawiał się Pan, że może po prostu część żydowskiego aparatu komunistycznego nigdy nie wybaczyła, że ten przedwojenny pałkarz i faszysta żyje ? Proszę poczytać o zabójstwie w 1957 roku jego syna Bohdana, dokąd prowadzi trop...


W 1987 roku Stefan Kisielewski udzielił wywiadu Radiu Wolna Europa:

S.K. - Tak. Gomułka powiedział: Jak oni to zrobili? Ja go wymyśliłem! Oni go nie rozstrzelali, mówi, to była ich cała robota.

S.K. - Zapytałem go( Piaseckiego): coś ty im sprzedał? - Powiedziałem tylko, że primo: przyczynię się do rozładowania partyzantki w lesie, secundo: będę walczył o pokój, i tertio: będę starał się o zbliżenie Kościoła z Państwem.

Nie ma żadnych dowodów na to, że PAX czy Piasecki to agentura NKWD.



Zapisane
"Liberalni katolicy są wilkami odzianymi w owcze skóry. Będą was nazywali papistami, klerykałami, nieprzejednanymi wstecznikami. Miejcie to sobie za honor."
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #64 dnia: Maja 30, 2011, 19:12:06 pm »

Kilka osób przychodzących na msze trydenckie w Warszawie wywodzi się że środowisk PAX, Neo-Znaku, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego. Nawet na samym początku ok. 1994 roku  w klubie Włodzimierza Pietrzaka Civitas Christiana(następca PAX) przy Pięknej celebrowano msze trydenckie. Sam początek FSSPX w Warszawie. Ja się o indulcie w Warszawie w 1996 dowiedziałem, ze ,,Słowa- Dziennika Katolickiego" Był kiedyś taki dziennik( następca ,,Słowa Powszechnego". Tak więc nie wrzucajmy wszystkich ludzi wywodzących się z ,,PAX" do jednego worka. Następca Piaseckiego pan Ryszard Reiff członek Rady Państwa PRL jako jedyny sprzeciwił się wprowadzeniu stanu wojennego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Reiff
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2011, 19:14:15 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #65 dnia: Maja 30, 2011, 20:17:22 pm »

Nalezalo sie zastanowic co tam robil Pan Reiff, skoro byl taki porzadny. Czyzby pelnil role agenta strony niepodleglosciowej. Watpie... Wyczul, ze niewiele mu grozi a moze zyskac. Kto wie moze mial nawet prikaz sie sprzeciwic zeby nie bylo ze narod taki znow zgodny jak za Stalina (99.9999 % za, 00,0001 % tez za tylko wskutek niewyjasnionych okolicznosci nie oddaje glosu)
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #66 dnia: Maja 30, 2011, 20:46:10 pm »

A dlaczego Jaruzelski jest traktowany jako ,,bożek" przez obecne władze państwowe i kościelne przez ostatnie 20 lat? Wszędzie go pełno w mediach, był nawet świadkiem w procesie beatyfikacjnym JPII. Ma piękny gabinet w budynku Ministerstwa Obrony Narodowej w Alejach Jerozolimskich. Kadra wojskowa pracująca tam oddaje mu pokłony. To jest dopiero skandal. A proces ofiar Grudnia 1970 roku nie może się zakończyć. Pan Reiff umarł w zapomnieniu, a Generał sobie siedzi  w salonach RP.
Zapisane
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #67 dnia: Maja 31, 2011, 09:45:15 am »

tak myslę - PRL był ze dwa razy bardziej suwerenny niż obecna platfospolita. Być "agentem" służb legalnego państwa samo w sobie grzechem, chyba nie jest? Ciekawe czy jak się już zawali Eurosojuz to bedą listy współpracowników UOPu?
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« Odpowiedz #68 dnia: Czerwca 18, 2011, 08:37:30 am »

Katolicki Uniwersytet Lubelski - nowy bastion radykałów
KUL już nie jest cool

Polityka nr 24 z 8 .06.2011

Abp Józef Życiński próbował powstrzymywać radykałów, chcących zagościć na KUL-u.

Więcej pod adresem http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1516538,2,katolicki-uniwersytet-lubelski---nowy-bastion-radykalow.read#ixzz1PbghZvwY

****************************
KUL nie musi być cool

KUL niepostrzeżenie stał się atrakcyjnym kąskiem dla lewicowo-liberalnych elit. Sądzą one, że pod presją mainstreamowych mediów władze KUL-u zrezygnują z obrony jego konserwatywnej tożsamości i pozwolą, żeby – jak w dowcipie – zostało z niego tylko L.

http://vademecum.salon24.pl/315765,kul-nie-musi-byc-cool

Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Skandal na KUL-u -- zniesławienie zmarłego Wielkiego Kanclerza KUL « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!