Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 03:18:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Skandal na KUL-u -- zniesławienie zmarłego Wielkiego Kanclerza KUL
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Skandal na KUL-u -- zniesławienie zmarłego Wielkiego Kanclerza KUL  (Przeczytany 15062 razy)
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #45 dnia: Maja 28, 2011, 21:38:05 pm »

Ot i odskonale widac jakimi to cnotami swiecil bp Zycinski. RIP+ niech sie Bog nad nim zmiluje.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #46 dnia: Maja 28, 2011, 21:40:48 pm »

Myślę, że trzeba odróżnić działalność polityczną Jana Dobraczyńskiego od jego książek, w których pięknie pisał o sprawach Bożych. Wychowałem się na jego książkach. Ciekawostką jest, że jego wnukiem jest zasłużony dla Tradycji x. Łukasz Kadziński.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #47 dnia: Maja 28, 2011, 23:10:09 pm »

Cytuj
Myślę, że trzeba odróżnić działalność polityczną Jana Dobraczyńskiego od jego książek, w których pięknie pisał o sprawach Bożych.

Podjął Pan ciekawy temat. Wydaje się b. słuszne oddzielenie dzieła od autora (zwłaszcza nieżyjącego).
Kiedyś Wprost opublikowało reprodukcję akwarel Adolfa H. Były świetne. Ale samo opublikowanie ich wzbudziło dyskusję: Czy jednak można wszystko rozdzielić?
Podobne pytanie można postawić w sprawie X.Dunikowskiego. Czy można wystawić głowę Bieruta, dłuta Dunikowskiego? Pewnie nie, a Jaruzelskiego lub Kiszczaka (gdyby taka rzeźba była) ? Tu już głosy byłyby zapewne podzielone.
Jak sobie przypomnę Żukrowskiego, Dobraczyńskiego (który jak się mawiało : młode kobiety straszył starym PRONciem), Przymanowskiego to robi mi się niedobrze.

Do kompletu jeszcze: Niemen i Szewińska...

Myślę tak: Czytać pewnie można, ale z pisaniem laurek Dobraczyńskiemu, to bym się powstrzymał.


Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #48 dnia: Maja 28, 2011, 23:14:37 pm »

Cytuj
Myślę, że trzeba odróżnić działalność polityczną Jana Dobraczyńskiego od jego książek, w których pięknie pisał o sprawach Bożych.

Myślę tak: Czytać pewnie można, ale z pisaniem laurek Dobraczyńskiemu, to bym się powstrzymał.

No i po co to usuwano Indeks Ksiąg Zakazanych? TAk to by nie było żadnego problemu  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #49 dnia: Maja 28, 2011, 23:32:20 pm »

Czyli Wielki Kanclerz dobrze robił zakazując wydawania książek Jana Dobraczyńskiego?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3608


« Odpowiedz #50 dnia: Maja 29, 2011, 00:57:05 am »

PRON to nie wszystko.

Dobraczyński był przed wojną działaczem Stronnictwa Narodowego, a potem poszedł na współpracę z komunistami i przystał do PAXu Piaseckiego et. al. Popierał ruch "księży-patriotów", był redaktorem PAXowskiego pisma "Dziś i Jutro", a potem Tygodnika Powszechnego.

W tych czasach było dla każdego jasne, że PAX jest organem, który komuniści chcą wykorzystać do podporządkowania sobie polskiego kościoła. Dziś wiadomo także, że w powstaniu PAXu maczało palce NKWD.

Józef Mackiewicz doskonale opisuje całą tę historię w swojej książce "Zwycięstwo prowokacji".

A że Żukrowski płakał nad losem Dobraczyńskiego, to się nie dziwię: wszak sam był swego czasu przewodniczącym Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2011, 01:00:11 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #51 dnia: Maja 29, 2011, 01:06:08 am »

Cytuj
Czyli Wielki Kanclerz dobrze robił zakazując wydawania książek Jana Dobraczyńskiego?
Abwehra i Kripo zawsze były skonfliktowane. Podobnie WSI i SB.

Nie mój cyrk, nie moje małpy.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Civitas Dei
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #52 dnia: Maja 29, 2011, 17:23:13 pm »

Cytuj
Dziś wiadomo także, że w powstaniu PAXu maczało palce NKWD.

Źródło tej informacji poproszę.
Zapisane
"Liberalni katolicy są wilkami odzianymi w owcze skóry. Będą was nazywali papistami, klerykałami, nieprzejednanymi wstecznikami. Miejcie to sobie za honor."
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #53 dnia: Maja 29, 2011, 18:18:39 pm »

Pani Tosiu,
Lepiej oddzielajmy. Czasami to b. boli.
Ale więcej boleć będzie, gdy przeczytamy, że wiele pięknych Madonn renesansowych to w rzeczywistości sportretowane przelotne kochanki artystów.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #54 dnia: Maja 29, 2011, 18:51:33 pm »

Zdejmie Pani ze ściany obrazek gdy dowie sie Pani, że karmiąca Madonna to w rzeczywistości przechodząca z rąk do rąk dziewczyna?
Współcześni, to nawet rozpoznawali te dziewczyny.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3608


« Odpowiedz #55 dnia: Maja 29, 2011, 21:21:56 pm »

Cytuj
Dziś wiadomo także, że w powstaniu PAXu maczało palce NKWD.

Źródło tej informacji poproszę.

Źródeł jest wiele - nawet Wikipedia zataić tego faktu nie może. Proszę sobie zobaczyć hasło "stowarzyszenie Pax". Tamże cytują źródło:

 "Aresztowany przez UB w listopadzie 1944 roku Piasecki, ratując się przed pewnym wyrokiem śmierci, zaoferował swoje usługi, proponując stworzenie organizacji, która pod szyldem katolickim ..." Witold Pronobis. Polska i świat w dwudziestym wieku. 1991. str. 383

Drugie żrodło to zeznania Józefa Światło - nie wiem, gdzieś tam będą pewnie w sieci.

No i wreszcie obszerny opis całej historii jest w książce "Zwycięstwo prowokacji", http://www.pogon.lt/biblioteka-wilenska/czytelnia-dziel-mackiewicza/104.html , proszę przeczytać rozdział p.t. Jak i z czego powstał "PAX"
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #56 dnia: Maja 29, 2011, 22:20:42 pm »

Cytuj
Drugie żrodło to zeznania Józefa Światło
Bez żartów.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #57 dnia: Maja 29, 2011, 22:28:01 pm »

Co do zeznań Światły to historycy mają do nich sporo wątpiwości. Wszystkiemu co zeznał bym nie wierzył. Chciał siebie też wybielić. Sam był przecież stalinowskim zbrodniarzem. Historia PAX-u nie jest ciekawa i dość ponura, ale czy wszyscy jego działacze byli żli? Co do Piaseckiego do dotąd nie wyjaśnieno zabójstwa jego syna Bogdana w 1957 roku
Zapisane
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« Odpowiedz #58 dnia: Maja 29, 2011, 22:49:54 pm »

przepraszam, że zapytam.... czy aby na pewno rozmawiacie Państwo w temacie tego wątku?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #59 dnia: Maja 29, 2011, 23:08:05 pm »

Na pewno w temacie, ale niekoniecznie na temat ;) Ale bokotematy to nic złego.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Skandal na KUL-u -- zniesławienie zmarłego Wielkiego Kanclerza KUL « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!