Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 07:55:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Antonio Canizares Kardynał Llovera odwiedzi Polskę
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Antonio Canizares Kardynał Llovera odwiedzi Polskę  (Przeczytany 2878 razy)
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #15 dnia: Maja 17, 2011, 18:09:38 pm »

Pan to powie Eminencji. Dziś we Wrocławiu to samo. A z ust JM Rektora PWT można było usłyszeć o udziale we wzorcowej liturgii rzymskiej ;/ A i rektor kazał pozdrowić papieża...Jana Pawła. Byłoby śmiesznie, gdyby nie było strasznie.
Zapisane
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #16 dnia: Maja 17, 2011, 18:29:54 pm »

Oglądałem tę Mszę transmitowaną z Jeleniej Góry, i zdziwiło mnie, że 1ME była odmawiana w dwóch językach: eminencja po łacinie, a polscy biskupi po polsku rzecz jasna. Czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie, czy taki mix językowy jest dozwolony, jeśli chodzi o KANON.?
Od kilku lat jest zakazany

Czy może Pan wskazać źródło owego zakazu.? :) A najlepiej całą historię nakazów, zakazów, pozwoleń...
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 17, 2011, 18:43:30 pm »

Oglądałem tę Mszę transmitowaną z Jeleniej Góry, i zdziwiło mnie, że 1ME była odmawiana w dwóch językach: eminencja po łacinie, a polscy biskupi po polsku rzecz jasna. Czy może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie, czy taki mix językowy jest dozwolony, jeśli chodzi o KANON.?
Od kilku lat jest zakazany

Czy może Pan wskazać źródło owego zakazu.? :) A najlepiej całą historię nakazów, zakazów, pozwoleń...

112. Mszę świętą odprawia się w języku łacińskim albo w innym języku pod warunkiem użycia tekstów liturgicznych zatwierdzonych zgodnie z prawem. Z wyjątkiem Mszy świętych, które powinny być sprawowane w języku ojczystym zgodnie z rozkładem i czasem wyznaczonym dla nich przez władzę kościelną, wolno kapłanom w każdym czasie i miejscu sprawować Mszę świętą po łacinie 200.

113. Kiedy Msza święta jest koncelebrowana przez wielu kapłanów, Modlitwę eucharystyczną należy odmówić w języku, który jest znany równocześnie wszystkim koncelebrującym kapłanom oraz zgromadzonemu ludowi. Kiedy się zdarzy, że wśród kapłanów są tacy, którzy nie znają języka celebracji, tak że nie mogą należycie odmówić przeznaczonych dla nich części Modlitwy eucharystycznej, niech nie koncelebrują, lecz raczej biorą udział w celebracji ubrani w strój chórowy, zgodnie z przepisami 201.

http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentypovii/rs/6.htm
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 19, 2011, 11:38:44 am »

Cytuj
Tylko teraz pytanie: odmówili po polsku bo: łaciny nie znali czy po prostu po co się fatygować.?

Gdyby w domu, zawczasu powtórzyli tekst łaciński, to by jakoś wycedzili modlitwę. Myślę jednak, że obawiali się, że "sama łacina" brzmiała by zbyt ortodoksyjnie. A tak to folklor łaciński był a i wierni mogli "aktywnie się udzielać".
(I w domu nie trzeba było książki otwierać)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Antonio Canizares Kardynał Llovera odwiedzi Polskę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!