Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 05:38:02 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Przeżycia z duszami czyścowymi Marii Simmy
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Przeżycia z duszami czyścowymi Marii Simmy  (Przeczytany 6668 razy)
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« dnia: Lutego 06, 2009, 11:39:58 am »

Czytając tę książeczkę jedna rzecz zwróciła moją uwagę. Mianowicie:

"Czy innowiercy mogą dostać się do czyśca?
Owszem, nawet tacy, którzy za życia w czyściec nie wierzyli, nie cierpią jednak tak ciężko jak katolicy, bo nie mieli tych samych możliwości zbawienia. Naturalnie nie osiągną później takiej samej szczęśliwości."

Jeżeli chodzi o czyściec, to rozumiem że każda dusza cierpi inaczej. Ale w niebie? Czy w niebie są "poziomy szczęśliwości"? Czy to jest zgodne z wiarą katolicką?
Zapisane
lynx
adept
*
Wiadomości: 10

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 06, 2009, 11:58:09 am »

Cytuj
Stopień szczęścia niebieskiego jest różny u różnych świętych stosownie do ich zasług. Dekret dla Greków Sob. Florenckiego (1439) głosi, że dusze świętych widzą Boga pro meritorum tamen diversitate, to znaczy w zależności od zróżnicowanych zasług. Sob. Tryd. określił, że człowiek usprawiedliwiony zasługuje na wzrost chwały niebieskiej przez swoje dobre uczynki. Przeciwko nauce Kościoła Jowinian pod wpływem stoicyzmu mówił o równości wszystkich cnót. Luter głosił, że zbawieni w sposób tylko zewnętrzny mają imputowaną sprawiedliwość Chrystusa. Z tych dwóch teorii wynika, że dla wszystkich w niebie istnieje równy stopień szczęścia. Pan Jezus jednak mówił: ,,Syn człowieczy odda każdemu według uczynków jego'' (Mt 16,27). Św. Paweł powiada: ,,Każdy otrzymał zapłatę swoją według pracy swojej'' (I Kor. 3,8), ,,Kto skąpo sieje, skąpo też żąć będzie, a kto sieje w błogosławieństwach, w błogosławieństwach też żąć będzie'' /II Kor. 9,6/. Ojcowie Kościoła często wspominają słowa Jezusa o wielu mieszkaniach w domu Ojca, por. Ew. św. Jana 16,2. Tertulian tak mówi: ,,Skąd ta różnorodność mieszkań u Ojca, jak nie z powodu różnicy zasług''. Św. Augustyn tak się wyraża: ,,nie będzie w ogóle zazdrości z powodu nierówności chwały, ponieważ we wszystkich królować będzie równość miłości (In Joannem tractatus 67,2).

Źródło: http://www.katolik.pl/index1.php?st=ksiazki&id_r=112&id=590

Zdaje się że św. Tomasz pisał też o stopniach szczęścia.
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 572


dawniej Bambin

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 06, 2009, 13:10:28 pm »

Osoba która przebywa w czyśćcu jest uznawana za świętą. Są wolne od demonów.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Lublinitzer
bywalec
**
Wiadomości: 60


Traditio+Familia+Proprietas

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 06, 2009, 13:14:14 pm »

Minimalnie z boku tematu, choć ma to niewątpliwy związek,

Proszę Szanownych Forumowiczów o rozwianie moich wątpliwości: Na ile s. M. Simma jest związana z Medjugorje? Coś mi się kojarzy, ale nie pamiętam co, a sprawdzić tu nie mogę.:)
Zapisane
La Virgen Maria es nuestra protectora con tal defensora ya no hay que temer!
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 06, 2009, 13:22:49 pm »

Dodam dwa grosze od siebie.
Posiadam tę niegrubą książeczkę. Polecam wszystkim przeczytać "Moja przeżycia z duszami czyśćcowymi" Marii Simmy. Świetna!
Zapisane
Gregorius
uczestnik
***
Wiadomości: 199


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 06, 2009, 13:45:18 pm »

Minimalnie z boku tematu, choć ma to niewątpliwy związek,

Proszę Szanownych Forumowiczów o rozwianie moich wątpliwości: Na ile s. M. Simma jest związana z Medjugorje? Coś mi się kojarzy, ale nie pamiętam co, a sprawdzić tu nie mogę.:)

Wątpie, aby kobieta urodzona w 1915 miała związek z Medjugorje
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 06, 2009, 13:58:18 pm »

Osoba która przebywa w czyśćcu jest uznawana za świętą. Są wolne od demonów.
A ja myślałem, że święci idą prosto do nieba...
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 06, 2009, 13:58:53 pm »

Osoba która przebywa w czyśćcu jest uznawana za świętą. Są wolne od demonów.
Wolne w sensie: demony nie zaszkodzą im w drodze do nieba, ale jeszcze jako cierpienie czyśćcowe (proces oczyszczania) może być czasowe dręczenie przez demony, jeżeli ktoś miał okropne grzechy?
Proszę Szanownych Forumowiczów o rozwianie moich wątpliwości: Na ile s. M. Simma jest związana z Medjugorje?
Jedna z sióstr zakonnych związana z Medjugorie przeprowadziła wywiad z Marią Simmą, który ukazał się w formie niewielkiej książeczki
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2009, 14:03:05 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 06, 2009, 14:00:52 pm »

A ja myślałem, że święci idą prosto do nieba...

To tylko ci święci subito...
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 572


dawniej Bambin

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 06, 2009, 14:12:13 pm »

Osoba która przebywa w czyśćcu jest uznawana za świętą. Są wolne od demonów.
Wolne w sensie: demony nie zaszkodzą im w drodze do nieba, ale jeszcze jako cierpienie czyśćcowe (proces oczyszczania) może być czasowe dręczenie przez demony, jeżeli ktoś miał okropne grzechy?

Osobiste świadectwo pani dr Glorii Polo.

cytuję:

"Dusze Czyśćcowe zazwyczaj są chronione od wszelkiego wpływu zła, są już świętymi Boga i nie mają już nic wspólnego z demonami."
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
R.Leszek.B.
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 06, 2009, 14:47:22 pm »

Dodam dwa grosze od siebie.
Posiadam tę niegrubą książeczkę. Polecam wszystkim przeczytać "Moja przeżycia z duszami czyśćcowymi" Marii Simmy. Świetna!
Też posiadam, jednak ja osobiście do książki owej podchodzę sceptycznie (ogólnie- ma imprimatur, bo nie sprawdzałem?), jest tam w niej trochę dziwnych historii.
Zapisane
Lublinitzer
bywalec
**
Wiadomości: 60


Traditio+Familia+Proprietas

« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 06, 2009, 17:39:58 pm »

Osoba która przebywa w czyśćcu jest uznawana za świętą. Są wolne od demonów.
Wolne w sensie: demony nie zaszkodzą im w drodze do nieba, ale jeszcze jako cierpienie czyśćcowe (proces oczyszczania) może być czasowe dręczenie przez demony, jeżeli ktoś miał okropne grzechy?
Proszę Szanownych Forumowiczów o rozwianie moich wątpliwości: Na ile s. M. Simma jest związana z Medjugorje?
Jedna z sióstr zakonnych związana z Medjugorie przeprowadziła wywiad z Marią Simmą, który ukazał się w formie niewielkiej książeczki


Ot, to to! :) Dziękuję za odp.
Zapisane
La Virgen Maria es nuestra protectora con tal defensora ya no hay que temer!
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 06, 2009, 21:59:16 pm »

Osoba która przebywa w czyśćcu jest uznawana za świętą. Są wolne od demonów.
Wolne w sensie: demony nie zaszkodzą im w drodze do nieba, ale jeszcze jako cierpienie czyśćcowe (proces oczyszczania) może być czasowe dręczenie przez demony, jeżeli ktoś miał okropne grzechy?
Proszę Szanownych Forumowiczów o rozwianie moich wątpliwości: Na ile s. M. Simma jest związana z Medjugorje?
Jedna z sióstr zakonnych związana z Medjugorie przeprowadziła wywiad z Marią Simmą, który ukazał się w formie niewielkiej książeczki
Ot, to to! :) Dziękuję za odp.
Jeśli myślę o tej samej książeczce to była nią s. Emanuella Mailrand ze Wspólnoty Błogosławieństw
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 06, 2009, 22:43:28 pm »

Wolne w sensie: demony nie zaszkodzą im w drodze do nieba, ale jeszcze jako cierpienie czyśćcowe (proces oczyszczania) może być czasowe dręczenie przez demony, jeżeli ktoś miał okropne grzechy?
Toż to jest sprzeczne z tym, co napisał św. Tomasz w Sumie Teologicznej: "Odpowiedź: Jak po dniu sądu sprawiedliwość Boska zapali ogień, który będzie przez wieczność zadawał męczarnie potępionym, tak również i teraz za sprawą samej tylko sprawiedliwości Boskiej wybrani bywają oczyszczani po tym życiu, a uczyni to bez posługi złych duchów, których okazali się zwycięzcami i bez posługi aniołów, którzy by przecież swoich współobywateli nie męczyli tak okrutnie." tom 34 zag 100 art 5

A co do poziomów szczęśliwości to ich nie ma, gdyż wszyscy w niebie są nieskończenie szczęśliwi, natomiast wszyscy "ze względu na różnorodność zasług" przyjmowani są do różnych chórów. proszę przeczytać w Komentarzu do Sentencji: "Czy ludzie przyjmowani są do chórów anielskich?"

A co do "przeżyć" to lepiej zamiast nich poczytać św. Tomasza - nie dość, że ciekawa lektura, to jeszcze jest pewność, że herezji się nie znajdzie...
Zapisane
lynx
adept
*
Wiadomości: 10

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 07, 2009, 08:29:17 am »

A co do poziomów szczęśliwości to ich nie ma, gdyż wszyscy w niebie są nieskończenie szczęśliwi, natomiast wszyscy "ze względu na różnorodność zasług" przyjmowani są do różnych chórów. proszę przeczytać w Komentarzu do Sentencji: "Czy ludzie przyjmowani są do chórów anielskich?"

A co do "przeżyć" to lepiej zamiast nich poczytać św. Tomasza - nie dość, że ciekawa lektura, to jeszcze jest pewność, że herezji się nie znajdzie...

Skoro nie ma poziomów szczęśliwości to jak rozumieć Sumę św. Tomasza?

Cytat: św. Tomasz
Artykuł 2
CZY STOPNIE SZCZĘŚCIA POWINNY BYĆ NAZWANE ?MIESZKANIAMI"? [...]
Stąd to różne stopnie osiągnięcia ostatecznego kresu zwą się ?różnymi
mieszkaniami". W ten sposób jedność ?domu" odpowiada powszechności szczęścia,
które jest ze strony przedmiotu, zaś wielość ?mieszkań" odpowiada tej różnicy, jaka
istnieje w szczęściu ze strony zbawionych.
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Przeżycia z duszami czyścowymi Marii Simmy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!