Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 16:43:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ankieta dotycząca zmian postaw wobec FSSPX
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Czy uzyskanie statusu kanonicznego przez FSSPX zmieni coś w Twoim podejściu do korzystania z duszpasterstwa Bractwa?
Nic nie zmieni, zawsze uważałem, że można było legalnie przyjmować u nich sakramenty
Nic nie zmieni, i tak nie zamierzam korzystać z ich duszpasterstwa, gdyż nie zgadzam się z ich poglądami.
Zmieni, teraz z czystym sumieniem zacznę często korzystać z ich duszpasterstwa.
Zmieni, chociaż raczej okazjonalnie będę korzystał z ich duszpasterstwa, gdyż jestem przywiązany do obecnego duszpasterstwa SP (lub tak jest dla mnie wygodniej).
Zmieni, ale i tak obecnie nie mam możliwości korzystania z ich duszpasterstwa.
I tak, i nie. Wyjaśnię....

Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Ankieta dotycząca zmian postaw wobec FSSPX  (Przeczytany 10367 razy)
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #30 dnia: Kwietnia 19, 2012, 23:01:47 pm »

To takie  trochę dziwne. Na Msze chodzę KRR, ale spowiedź juz nie. Jakiejś spójności brakuje.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #31 dnia: Kwietnia 20, 2012, 00:05:45 am »

To takie  trochę dziwne. Na Msze chodzę KRR, ale spowiedź juz nie. Jakiejś spójności brakuje.
???
Msza jest bez wątpienia ważna i godziwa. Spowiedź jest PRAWDOPODOBNIE ważna i godziwa. Z punktu widzenia prawa kanonicznego owo prawdopodobnie wystarczy, z punktu widzenia sumienia - już nie.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #32 dnia: Kwietnia 20, 2012, 10:05:31 am »

He he nie o to mi chodziło :) Chodziło mi o to, że znam wielu właśnie takich osób, które chodzą na KRR ( niekoniecznie akurat do PX) , ale do Sakramentów innych już nie przystępują po staremu. Mam znajomego, chodzi na Msze tradycyjne, ale jak miał brać ślub i chrzcić dziecko to już po nowemu. Nie widzi różnicy, bo tu ważne i tu ważne. I to kryterium ważności przysłania mu całą resztę. To samo dotyczy spowiedzi. Jak wiemy wszystkie Sakramenty zostały okaleczone.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #33 dnia: Kwietnia 20, 2012, 10:39:12 am »

He he nie o to mi chodziło :) Chodziło mi o to, że znam wielu właśnie takich osób, które chodzą na KRR ( niekoniecznie akurat do PX) , ale do Sakramentów innych już nie przystępują po staremu. Mam znajomego, chodzi na Msze tradycyjne, ale jak miał brać ślub i chrzcić dziecko to już po nowemu. Nie widzi różnicy, bo tu ważne i tu ważne. I to kryterium ważności przysłania mu całą resztę. To samo dotyczy spowiedzi. Jak wiemy wszystkie Sakramenty zostały okaleczone.

ano jak wiemy...pytanie na ile zostały okaleczone...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #34 dnia: Kwietnia 20, 2012, 11:26:55 am »

He he nie o to mi chodziło :) Chodziło mi o to, że znam wielu właśnie takich osób, które chodzą na KRR ( niekoniecznie akurat do PX) , ale do Sakramentów innych już nie przystępują po staremu. Mam znajomego, chodzi na Msze tradycyjne, ale jak miał brać ślub i chrzcić dziecko to już po nowemu. Nie widzi różnicy, bo tu ważne i tu ważne. I to kryterium ważności przysłania mu całą resztę. To samo dotyczy spowiedzi. Jak wiemy wszystkie Sakramenty zostały okaleczone.
To właśnie jest problem. Przeciętnego katolika (o ile wspiął się na wyżyny i generalnie poznał jakkolwiek środowisko tradycyjne) mało interesuje studiowanie różnic pomiędzy indultami, IDP, FSSP, FSSPX, sede... Dla takiego "przeciętniaka" sprawy są albo oczywiste albo wolą trzymać się z daleka.
 Dla osób tutaj na forum - czyli jednak niezwykle (zazwyczaj) kompetentnych - kwestie niektórych sakramentów w FSSPX wydają się być co najmniej niepewne, no więc jak mają sobie z tym poradzić "zwykli katolicy"?
Teraz, jeżeli spojrzeć na to z perspektywy 99% jest to wystarczający powód, żeby do tych sakramentów nie przystępować (a przy okazji i do innych też nie - wiadomo).
Zwykły, przeciętny katolik (siebie zaliczam do tej grupy dla przykładu :]) to by chciał mieć jasną, sensowną wykładnię i chciałby nie być "zmuszany" do "studiów" nad ważnościami. Pewność i spokój sumienia w tak fundamentalnych sprawach jak sakramenty to powinna być absolutna podstawa!
Ja wiem, że taka zła sytuacja istnieje i trzeba się "natrudzić" bo "takie czasy", ale zazdroszczę tym wszystkim pokoleniom, które przez wieki mogły się zastanawiać nad tysiącami spraw, ale akurat te kwestie nie musiały im głów zaprzątać.

Generalnie do przeciętnego katolika musi dotrzeć jasna informacja, "stara" Msza, "stary" Chrzest i wszystkie "stare" sakramenty są ważne i równoprawne i koniec. Sądzę, że wypracowanie pojednania między Rzymem a FSSPX będzie bardzo wspierało taką świadomość - bardziej niż MP SP którego nawet większość duchownych nie czytało.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #35 dnia: Kwietnia 20, 2012, 12:03:42 pm »

a nie do małżeństwa ?
Drugiego nie zamierzam zawierać ;)
tak mi sie skojarzylo........ obecnie zdarza sie  powtarzanie / odnowienie / czy tam jak tego nie nazwac sakramentu malzenstwa np. z okazji 50- lecia ... zawsze wydawalo mi sie to kompletnym absurdem. no ale nie o to idzie; czy to, jak mi sie zdaje, wymysl posoborowy, czy wczesniej takie cuda wianki mialy miejsce?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #36 dnia: Kwietnia 20, 2012, 12:23:25 pm »

To tak samo jak powtórne pogrzeby np. Kopernika. Pierwszy raz pochowali go w rycie przedtrydenckim, a teraz w NOM. Tak samo Sikorskiego.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #37 dnia: Kwietnia 20, 2012, 13:14:28 pm »

To tak samo jak powtórne pogrzeby np. Kopernika. Pierwszy raz pochowali go w rycie przedtrydenckim, a teraz w NOM. Tak samo Sikorskiego.
nie to samo moim zdaniem. pogrzeb kopernika byl straszliwie tandetny, no ale to jednak bylo powtorne pogrzebanie po ekshumacji i innych takich tam. 
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #38 dnia: Kwietnia 23, 2012, 11:25:41 am »

Odpowiedź pierwsza. Aczkolwiek z zastrzeżeniem: "zawsze uważałem" oznacza: "zawsze, po zbadaniu sprawy".
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #39 dnia: Maja 09, 2012, 07:32:58 am »

Czy ktos podejmie sie proby interpretacji wynikow tej ankiety? Zalozmy, ze te aniekte mozna ektrapolowac na caly tradiland polski a moze nawet swiatowy.

Patrzac na te ankiete, czego moze sie spodziewac FSSPX po uzyskaniu statusu kanonicznego?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #40 dnia: Maja 09, 2012, 07:58:14 am »

może jeszcze poczekajmy na ostateczne wyniki rozmów, ale jak wynik będzie pozytywny czy to coś zmieni w Polsce? Chyba niewiele. Nie wierzę raczej by księży FSSPX zaczęto masowo wpuszczać do kościołów w Polsce by celebrowali KRR. Może jacyś pojedynczy proboszczowie się odważą, ale ich będzie niewielu. Np. na Warmii tyle złego na temat FSSPX powiedział biskup Jezierski to nie wierzę by teraz z kwiatami przyjmował księży Bractwa w kościołach swojej diecezji.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #41 dnia: Maja 09, 2012, 17:02:10 pm »

Czy ktos podejmie sie proby interpretacji wynikow tej ankiety? Zalozmy, ze te aniekte mozna ektrapolowac na caly tradiland polski a moze nawet swiatowy.

Pierwsza proba interpretacji : tradiland ma bardzo, ale to bardzo malo wspolnego z mainstreamem koscielnym.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #42 dnia: Maja 09, 2012, 17:32:35 pm »

Czy ktos podejmie sie proby interpretacji wynikow tej ankiety? Zalozmy, ze te aniekte mozna ektrapolowac na caly tradiland polski a moze nawet swiatowy.
Nie bardzo. U tradsów można spodziewać się 10-20% wzrostu frekwencji w kaplicach. Ale nie z samych tradsów Kościół zbudowany - informacja o pojednaniu może wpłynąć na tych, którzy naprawdę wierzą, że tradi = schizmatyk, czy też na ciekawych...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Ankieta dotycząca zmian postaw wobec FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!