Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 15:03:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Teksty poświęcenia dewocjonaliów
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Teksty poświęcenia dewocjonaliów  (Przeczytany 25474 razy)
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« dnia: Kwietnia 25, 2011, 21:16:21 pm »

Gdzie znajdę teksty katolickiego poświęcenia dewocjonaliów? Chodzi mi oczywiście o te stosowane przed soborem. I czy do tego wymagana jest poświęcona woda? Jesli tak to potrzebuję też obrzędu jej poświęcenia.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 25, 2011, 21:49:47 pm »

Zależy o jakie dewocjonalia chodzi - na każdą okazję jest inny formularz, choć zawsze można użyć poświęcenia "ad omnia". Woda święcona jest potrzebna. Formularz jej poświęcenia, jak również benedictio ad omnia - w polskim "Collectio Rituum" z roku 1963. Ten pierwszy również pod linkiem: http://www.mamre.pl/Moderator/Pomoce/MoUwoln.rtf
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 04, 2012, 12:24:58 pm »

czy ktoś może tutaj wkleić tekst poświęcenia różańca (przedsoborowy)? czy może nie ma różnicy miedzy aktualnym tekstem? zauważyłem że księża świecą różaniec mówiąc krótką formułę z pamięci(ci którzy odprawiają novus ordo), czy ta formuła spełnia odpowiednie warunku(jesli takowe istnieją)? czy kapłan sam może wymyślać taką formułę?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3687

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 04, 2012, 13:42:52 pm »

czy ktoś może tutaj wkleić tekst poświęcenia różańca (przedsoborowy)?

http://www.tridentina.pl/p/biblioteka-liturgiczna.html
W rytuale z pierwszego linka, strony 285 i 291.

zauważyłem że księża świecą różaniec mówiąc krótką formułę z pamięci(ci którzy odprawiają novus ordo), czy ta formuła spełnia odpowiednie warunku(jesli takowe istnieją)? czy kapłan sam może wymyślać taką formułę?

Używają błogosławieństwa "ad omnia", a powinni własne, przeznaczone dla Różańca.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 05, 2012, 17:56:22 pm »

jestem laikiem w tych sprawach dlatego pytam: jeśli kapłan FSSPX poświęcił różaniec to nie ma obaw o jakąs wątpliwośc jak w przypadku spowiedzi u FSSPX?? Sakramentalia udzielają całkowicie ważnie?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Klemens__I
bywalec
**
Wiadomości: 91


Bractwo Kapłańskie Św. Piusa X
« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 05, 2012, 18:44:29 pm »

Nie ma żadnych obaw, ani w przypadku spowiedzi, ani też w przypadku poświęcenia dewocjonaliów.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 05, 2012, 20:53:07 pm »

gdzieś czytałem na tym forum że księża FSSPX spowiadają bez zezwoleń biskupów(bo by im i tak nie udzielili) jakiś taki wymóg jest, no i to jakoś daję możliwość wątpliwości jakiejś ale inni twierdzili że spokojne sumienie wystarczy. nie wnikałem wiec nie wypowiadam się, piszę tylko to co pamiętam
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 06, 2012, 06:36:25 am »

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,396.0.html

Tu jest chyba wszystko.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 07, 2012, 11:41:00 am »

jestem laikiem w tych sprawach dlatego pytam: jeśli kapłan FSSPX poświęcił różaniec to nie ma obaw o jakąs wątpliwośc jak w przypadku spowiedzi u FSSPX?? Sakramentalia udzielają całkowicie ważnie?
Nie ma żadnych wątpliwości co do sakramentaliów.
Odnośnie spowiedzi- to rzeczywiście, nie mają na ogół jurysdykcji zwyczajnej (choć zdaje się, że w przypadku księży, którzy przeszli do Bractwa z "legalnych" struktur może być często tak, że biskup nie cofnął upoważnienia), ale Kościół uzupełnia jurysdykcję, ilekroć wierny prosi o spowiedź z jakiejkolwiek godziwej przyczyny (np. nie może znaleźć ortodoksyjnego spowiednika itp.)
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 07, 2012, 17:13:41 pm »

heh, byłem nieogarnięty w tym. Myślałem sobie nawet że ci księża żyją sobie cały czas w grzechach, bo przecież do novus kapłanów nie chodzą na spowiedź: czyli spowiedź całkowicie ważna?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
lapsi
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 07, 2012, 17:26:34 pm »


Odnośnie spowiedzi- to rzeczywiście, nie mają na ogół jurysdykcji zwyczajnej (choć zdaje się, że w przypadku księży, którzy przeszli do Bractwa z "legalnych" struktur może być często tak, że biskup nie cofnął upoważnienia),

Ale to upoważnienie jest najczęściej przywiązane do pełnionej funkcji w diecezji, np. wikariusza. Poza tym stratę upoważnienia powoduje także utrata stałego zamieszkania w danej diecezji.
Zapisane
corunius
rezydent
****
Wiadomości: 303


« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 08, 2012, 10:15:07 am »

a poświęcenie ad omnia jest ważne i czy jest poprawne czy lepiej z agendy liturgicznej teksty wykorzystywać?
Zapisane
"Na miłość boską, szybko zakończcie ten Sobór!" Ojciec Pio 
Ten cytat zbliżył mnie do Tradycji Katolickiej.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Teksty poświęcenia dewocjonaliów « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!