Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:19:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Spowiedź, predestynacja i krowa na torach
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Spowiedź, predestynacja i krowa na torach  (Przeczytany 800 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Kwietnia 25, 2011, 20:30:19 pm »

Spowiedź, predestynacja i krowa na torach

– Strasznie się wstydzę, proszę księdza, i bardzo mi przykro, ale wiem dobrze, że będę to dalej robił (…)
– Moje dziecko, oczywiście wiesz, że będziesz to znów robił ponieważ polegasz na sobie, a nie na łasce Boskiej – rzekł ksiądz. – Módl się o łaskę Boską, módl się do Najświętszej Panny, przystępuj często do Komunii świętej, a sam zdumiony będziesz postępami które zrobisz.
– Zrobię co się da, proszę księdza, ale jeśli Bóg wie o mnie tyle, co ja sam o sobie, musi również wiedzieć, że jestem już potępiony – mówił głos. – A w każdym razie musi to wiedzieć, ponieważ jest Bogiem i wie o wszystko zanim się jeszcze stanie.
– To oczywiście jest prawdą – rzekł ksiądz Smith, – Wszechmocny Bóg wie z góry, czy ktoś z nas jest zbawiony, czy potępiony, bowiem wszechwiedza jest atrybutem Jego wszechmocy; ale to nie zmienia faktu, że każdy z nas będzie zbawiony lub potępiony wedle swej własnej wolnej woli, chociaż Bóg wie naprzód, jak woli tej użyjemy. To jest tak, jakby ktoś stał na moście kolejowym i widział zbliżający się ekspres, a z drugiej strony krowę lezącą w stronę szyn. Ten ktoś wie, że krowa zostanie zabita, ale krowa wciąż jeszcze posiada wolną wolę zawrócenia i uniknięcia śmierci, chociaż ów ktoś wie również, że krowa jest zbyt głupia, aby użyć swej wolnej woli, zawrócić i nie zostać zabitą. Za pokutę odmów jedno Ojcze nasz i trzy zdrowaś…

(B. Marshall, Chwała córy królewskiej, PAX, Warszawa, 1950, w tłumaczeniu J. Szczepańskiego)

Za: http://jacquesblutoir.blogspot.com/2011/04/spowiedz-predestynacja-i-krowa-na.html
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Spowiedź, predestynacja i krowa na torach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!