Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:54:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Wielki Post
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jak poszczę?  (Głosowanie skończone: Kwietnia 28, 2011, 13:21:54 pm)
Jem mięso w Wielkim Poście - 4 (8,7%)
Powstrzymuję się od mięsa tylko w Srodę Popielcową i Wielki Piątek i Wlk. Sobotę - 13 (28,3%)
Nie jem mięsa tylko w piątki - 26 (56,5%)
Nie jem mięsa, nabiału, ryb, tłuszczów i jajek przez cały Wielki Post - 2 (4,3%)
Nie poszczę - 1 (2,2%)
Głosów w sumie: 46

Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Wielki Post  (Przeczytany 12620 razy)
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #30 dnia: Marca 13, 2011, 23:42:29 pm »

A co z opcją:
Nie jem mięsa, nabiału, ryb, tłuszczów i jajek przez cały Wielki Post
Skąd to się wzięło. Kiedyś mnie to zainteresowało, szukałem w dawnych przepisach postnych i nic takiego nie znalazłem, a u mnie w domu tak się zawsze pości gdy obowiązuje post ścisły (jak powiedziałem o tym  kolegom kiedyś to się zdziwili, bo oni tylko mięsa nie jedzą)
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #31 dnia: Marca 15, 2011, 16:59:08 pm »

Ja nie jem mięsa we wszystkie piątki, nie tylko w Wielkim Poście, poza tym post ścisły w Środę Popielcową i Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia (w skrócie KPK 1987). Czasem zachowuję Suche Dni (w domu to z tym ciężko, w Krakowie lepiej).
Co do innych praktyk to mam postanowienie wielkopostne, ale nie ujawniam.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #32 dnia: Marca 15, 2011, 20:15:42 pm »

A mi brakuje: "Nie słodzę herbaty".
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #33 dnia: Marca 15, 2011, 20:19:44 pm »

Brakuje też : "Piję napoje postne". Jak wiadomo,kiedyś  takim napojem postnym, np. w klasztorach benedyktyńskich, było piwo.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #34 dnia: Marca 15, 2011, 23:14:10 pm »

A jak to jest z podrobami? U mnie w domu się nie je pasztetów itp., ale wielu ludzi spotykam, co twierdzą, że pasztet czy kaszanka postu nie narusza.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
adaltare
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Marca 15, 2011, 23:25:52 pm »

Pasztet można uformować w rybkę, to pewnie dlatego  ;D
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #36 dnia: Marca 24, 2011, 17:56:10 pm »

A co z opcją:
Nie jem mięsa, nabiału, ryb, tłuszczów i jajek przez cały Wielki Post
Skąd to się wzięło. Kiedyś mnie to zainteresowało, szukałem w dawnych przepisach postnych i nic takiego nie znalazłem...

Pozwolę sobie przypomnieć forumowym "fachowcom" pytanie Użytkownika ms. Też mnie to interesuje.
A przy okazji - nie jedzenie słodyczy, odstawienie kawy  itp. nie jest  chyba "tradycyjnym" postem (brak w wyżej wymienionych). Czy jest więc oznaką "złego modernizmu"?
Ja uważam że nie  i mocno trwam w postanowieniu, ale być może robię źle, może taki post nie jest "miły Panu".

I drugie pytanie: czy w poście, a przynajmniej w dni "ścisłe" ograniczacie Państwo swą aktywność fizyczną, aby lepiej móc zachować post ilościowy. Czy jeżeli wiem, że "istnieje zagrożenie" zachowania postu ilościowego nie powinienem nawet wziąć urlop, "bo na głodnego" mogło by coś mi nie wyjść.
Podsumowując mam dwie sytuacje:
1. Osoba A chodzi w środy na basen, czy w Popielec  powinna nie iść na basen, bo po treningu to się człowiekowi jeść chce i byłby to już czwarty posiłek.
2. Osoba B jest dentystą. Raczej nie wpłynęło by to dobrze na leczenie zębów pacjentów, gdyby dentytyście w brzuchu burczał i gdy by myślał tylko o trzecim posiłku czyli kolacji, oczywiście lekkiej. Więc powinna na ten dzień zamknąć gabinet.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #37 dnia: Marca 24, 2011, 20:36:17 pm »

Co do pytania drugiego, jesli ma trening albo mecz w dzien postny, to pelny posilek jem przed wysilkiem.

2. Niech lepiej zje trzy solidne posilki, jesli mialoby to sprowadzic zagrozenie na jego pacjentow. Zlamanie postu niech wynagrodzi postem powiedzmy w jakas sobote albo jakimś zacnym uczynkiem.
Zapisane
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Kwietnia 17, 2011, 14:02:27 pm »

posci tylko 5,4% ankietowanych

szkoda, smutne, przykre

tradsi, pusty balon, nic w srodku, pustka

puste gadanie, nienawisc, bigoteria, ot "tradycja"

szkoda, wielka szkoda, spodziewalem sie czegos zupelnie innego. czegos wartosciowego.

Rzeczywiscie Kosciol Zachodni jest spustoszony. Ale nie spowdziewalem sie ze tak bardzo. Nie stalo sie to jednak na SVII. To wielowiekowy proces, wyciaganie z Kosciola kamien po kamieniu Słowa Bożego. WIare zastąpiło prawo, przepisy, kruczki prawne, usprawiedliwienia, pieczęcie. Wystarczy ze dla swojego postepowanie dostane jakiś glejt, papier, dokument. Idac do Nieba nalezy pokazac stos zaswiadczen i bedzie ok, heh.

Tak, poszcze, ale... wsuwam miecho przez cały post. od razu leca definicje, scisly, niescisly.


A gdzie Biblia? Ewangelia? Dlkaczego na forum religijnym, ktory mieni sie jako tradycja nie ma zadnych watkow biblijnych, teologicznych? Zero. Nikt nie spiera sie o Słowo.

Za to wazniejsze jak ubral sie duchowny, ponizanie wspolnot protestanckich, obrzucanie błotem swoich biskupów.

Zal.pl
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #39 dnia: Kwietnia 17, 2011, 14:52:22 pm »

...
Panie Mikołaju,
Przy następnej ankiecie proszę nie dawać tylu opcji od uzupełnienia, tylko walnąć prosto z mostu, np:
Czy pościsz podczas Wielkiego Postu?
A) Jestem prawosławnym.
B) Nie poszczę.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #40 dnia: Kwietnia 23, 2011, 15:07:16 pm »

 no ale lepiej zrobić ankietę typu onet i płakać na wynikami.
Zapisane
Stanislavs
adept
*
Wiadomości: 6


« Odpowiedz #41 dnia: Kwietnia 26, 2011, 14:30:29 pm »

Witam.
Uznałem, że jako nowy na Forum mogę jednak się wypowiedzieć w takim temacie. (W wielu innych nie czuję się wystarczająco kompetentny, wolę więc obserwować bardziej doświadczonych.)

Szkoda, że nie można wybrać kilku opcji w tejże ankiecie. Ja osobiście unikałem w poście alkoholu. Poza tym nie spożywałem mięsa ani ryb oraz unikałem słodkości w piątki oraz inne dni (środa popielcowa, od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty). Ogólnie starałem się trochę ograniczyć spożycie powyższych w całym Wielkim Poście. Trochę to małe postanowienie dla kogoś, kto ceni naszą tradycję katolicką i utożsamia się ze środowiskiem tradycji...

Poza tym poszczę w każdy piątek roku. Mieszkam obecnie z siostrzeńcem i dostrzegam, że powoli, aczkolwiek owocnie moje praktyki wpływają na jego wiarę i religijność, choć czasem moje zachowanie pozostawia wiele do życzenia.

Wracając do tematu, to mam nadzieję, że uda mi się w następnym roku dotrzymać bardziej rygorystycznych postanowień... Między innymi dzięki temu Forum. Zachęcacie do większego zaangażowania i poświęceń. Za to wam dziekuję - za wasze wsparcie w tym czasie, w którym na przestrzeni publicznej nawet podczas Postu ciężko jest znaleźć jakiekolwiek oznaki odróżniające ten czas od zwykłego okresu. Mam na myśli zarówno różnego rodzaju media, jak i nasze społeczeństwo. No cóż... Zastanawiam się czy kiedyś znów nadejdą czasy, gdy otwarte mówienie o religii nie będzie tematem niepożądanym...

Pozdrawiam Was serdecznie!!!
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Wielki Post « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!