Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:30:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Zstąpienie do otchłani - medytacja
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Zstąpienie do otchłani - medytacja  (Przeczytany 1358 razy)
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« dnia: Kwietnia 24, 2011, 13:49:56 pm »

Cytuj
...Tobie, Adamie, rozkazuję: Zbudź się, który śpisz! Nie po to bowiem cię stworzyłem, abyś pozostawał spętany w Otchłani. Powstań z martwych, albowiem jestem życiem umarłych. Powstań ty, który jesteś dziełem rąk moich. Powstań ty, który jesteś moim obrazem uczynionym na moje podobieństwo. Powstań, wyjdźmy stąd! Ty bowiem jesteś we Mnie, a Ja w tobie, jako jedna i niepodzielna osoba. [...]
Powstań, pójdźmy stąd! Niegdyś szatan wywiódł cię z rajskiej ziemi, Ja zaś wprowadzę ciebie już nie do raju, lecz na tron niebiański. Zakazano ci dostępu do drzewa będącego obrazem życia, ale Ja, który jestem życiem, oddaję się tobie. Przykazałem aniołom, aby cię strzegli tak, jak słudzy, teraz zaś sprawię, że będą ci oddawać cześć taką, jaka należy się Bogu.

Gotowy już jest niebiański tron, w pogotowiu czekają słudzy, już wzniesiono salę godową, jedzenie zastawione, przyozdobione wieczne mieszkanie, skarby dóbr wiekuistych są otwarte, a królestwo niebieskie, przygotowane od założenia świata, już otwarte"....

http://www.fronda.pl/donmatteo/blog/medytacja_na_wielka_sobote#comment_285563

Jak mi ktoś to wytłumaczy to mu dam 100 zł (oczywiście żartuję, żeby sobie ktoś czegoś nie pomyślał, ale o wytłumaczenie proszę)  :)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 24, 2011, 14:53:46 pm »

Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę, Autor-(nieznany):

http://www.brewiarz.katolik.pl/indeksy/pokaz.php3?id=6&nr=119
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 24, 2011, 15:42:07 pm »

Ktoś rozumie?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 24, 2011, 16:23:46 pm »

Czego dokładnie Pan nie rozumie? Że Chrystus otworzył nam niebo? Że wprowadził tam z otchłani dusze sprawiedliwych?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 24, 2011, 17:49:41 pm »

Czego dokładnie Pan nie rozumie? Że Chrystus otworzył nam niebo? Że wprowadził tam z otchłani dusze sprawiedliwych?
albo ze Adam odpokutowal swój grzech i jest w chwale nieba?
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 24, 2011, 18:35:12 pm »

Niegdyś szatan wywiódł cię z rajskiej ziemi, Ja zaś wprowadzę ciebie już nie do raju, lecz na tron niebiański. Zakazano ci dostępu do drzewa będącego obrazem życia, ale Ja, który jestem życiem, oddaję się tobie. Przykazałem aniołom, aby cię strzegli tak, jak słudzy, teraz zaś sprawię, że będą ci oddawać cześć taką, jaka należy się Bogu.

Tego nie rozumiem...
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 26, 2011, 08:27:58 am »

Jest to figura literacka zwana hiperbolą.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 26, 2011, 10:53:17 am »

Hiperbolą posługiwał się także Pan Jezus.
 
„Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: <<Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!>>, a byłaby wam posłuszna".

Stwierdzenie o ziarnku gorczycy i przesadzaniu morwy nosi wyraźnie znamiona hiperboli i może się nam kojarzyć z porównaniem: „Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego". Obydwie wypowiedzi opierają się na zestawieniu dwóch rzeczywistości niepasujących do siebie, niemożliwych do wykonania. Przesadny obraz ma zwrócić uwagę na istotę problemu.

Przewodnik Katolicki 40/2007 - ks.Maciej Szczepaniak - Hiperbola
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Zstąpienie do otchłani - medytacja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!