Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:26:29 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: Podwójny "sukces" w Legnicy!!!
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj
Autor Wątek: Podwójny "sukces" w Legnicy!!!  (Przeczytany 16561 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #45 dnia: Kwietnia 07, 2011, 19:35:52 pm »


A co to samego happeningu, to za bardzo nie wiem po co on jest, przecież tę bitwę przegraliśmy z Mongołami... Tu zamiast happeningu przydała by sie solenna msza za dusze poległych katolickich rycerzy z Henrykiem II Pobożnym na czele, ktrózy polegli w obronie wiary Katolickiej.


Bo my w Polsce wolimy świętować porażki niż zwycięstwa. Najlepszy dowod pokazywała TVP niedawno: spośród mieszkańców ul. Żółkiewskiego w W-wie mało kto kojarzył patrona ze zdobyciem Smoleńska i Moskwy. Prędzej, jeśli już, ze śmiercią pod Cecorą. Wychowano tu społeczeństwo niewolników
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Lvsaticvs
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #46 dnia: Kwietnia 07, 2011, 19:41:56 pm »

@dxcv:

Bynajmniej nie chciałem umniejszać roli wspólnoty parafialnej. Ale przyznam, lekko się zdziwiłem - bo jednak w Msze w formie nadzwyczajnej są jednak w pewnych kręgach "reklamowane" - chyba że - w wyniku jakichś odgórnych zaleceń. Tym nie mniej sprawa jest do wybadania ;)  Poza tym: ja też się cieszę, że coś się rusza.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2011, 19:44:28 pm wysłana przez Lvsaticvs » Zapisane
+ in patientia vestra possidebitis animas vestras +
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #47 dnia: Kwietnia 08, 2011, 12:52:36 pm »

BYŁY reklamowane. Mamy SP i każdy xiądz może sobie odprawiać kiedy chce (powiedzmy ;) )
Musimy się z tym liczyć i oby to nastąpiło jak najszybciej, że przyjdzie taki moment, że nikt już nie będzie informował nas o tym, ze tu, czy tam jest Msza w KRR. Inicjatywy są oddolne wśród ludzi, którzy nie mają  z nami nic wspólnego.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #48 dnia: Kwietnia 08, 2011, 13:54:24 pm »

Tak na poważnie to ja też nie rozumiem tej sytuacji. I nie rozumiem czemu mają służyć msze przy inscenizacjach historycznych. Już w tamtym roku w Grunwaldzie najpierw była KRR dla wybranych w obozie Wielkiego Mistrza, a potem na samej inscenizacji bitwy jakieś ,,przedstawienie" mszy i to w dodatku NOM.  Mam mieszane uczucia wobec takich rzeczy.
dlaczego dla wybranych?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #49 dnia: Kwietnia 08, 2011, 14:30:28 pm »

Byłem w 2010 roku na inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Po pierwsze ogromne korki tworzyły się już pod Olsztynkiem. Żeby uczestniczyć we mszy trzeba było chyba przyjechać tam poprzedniego dnia na wieczór. A po drugie dlaczego nie spróbowano celebrować KRR na polu bitwy przed inscenizacją walki? Więcej osób tam uczestniczyło, niż w namiocie Wielkiego Mistrza czy namiocie króla Jagiełły.Zamiast tego była jakaś pseudo ,,msza" udająca NOM. A po trzecie piwo lało się tam strumieniami i nie pasowało by to do uczestnictwa we mszy.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2011, 14:33:21 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #50 dnia: Kwietnia 09, 2011, 19:30:41 pm »

Jednak sukces. Bez cudzysłowia.
Byłem dzisiaj na mszy w Legnicy i jestem naprawdę mile zaskoczony. Po pierwsze zaskoczyła mnie osoba celebransa. Nie był nim byle wikary, ale wicekanclerz legnickiej kurii i dziekan dekanatu Legnica Katedra x. prałat Robert Kristman. Po drugie pomimo braku doświadczenia służby liturgicznej (chyba klerycy i chyba druga ich msza) i braku pomocy z Wrocławia (kręcił się tam AA, ale raczej jako obserwator i gość), to do liturgii poza kilkoma potknięciami nie można mieć większych zastrzeżeń, no może poza tym parszywym mikrofonem liturgicznym, który niewiedzieć po co stał na ołtarzu. Dodam, że msza była z diakonem i subdiakonem, a usługiwali w tych rolach alumni WSD w Legnicy.
W czasie samej mszy nie czuło się też charakteru jarmarku i widać było pewne przejęcie i zaciekawienie wśród legniczan.
Jeszcze słowo na temat samego celebransa, bo widać było, że to on jest tutaj siłą sprawczą i to dzięki niemu w luterańskim kościele odprawiono katolicką mszę. Mało tego. W słowie przed mszą zaznaczył, że za chwilę będzie sprawowana Najświętsza Eucharystia, a kto nie ma zamiaru w niej godnie uczestniczyć, niech lepiej wyjdzie. Również w kazaniu x. prałat zwrócił uwagę na ofiarniczy chayrakter mszy, co w tych murach i nieopodal witraża z Lutrem miało szczególny wyraz. Za to księdzu Robertowi szczególne Bóg zapłać.
Z najnowszych informacji wynika, że x. prałat chce też regularnie(co tydzień) sprawować mszę w swojej parafii (Sanktuarium św. Jacka).

Deo Gratias!
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #51 dnia: Kwietnia 09, 2011, 19:41:22 pm »

Reportaż już jest (foto + audio):

http://www.legnica.fm/index.php/fakty/5754-henryk-ii-pobony-modli-sie-w-kociele-maria
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2011, 19:53:09 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Lvsaticvs
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #52 dnia: Kwietnia 09, 2011, 20:28:50 pm »

W czasie samej mszy nie czuło się też charakteru jarmarku i widać było pewne przejęcie i zaciekawienie wśród legniczan.

Moim skromnym zdaniem jednak licealiści w strojach średniowiecznych w pierwszych ławkach jednak mogli sprawiać wrażenie, jakby to była rekonstrukcja historyczna. Celebrans (?) powiedział parę dosadnych i trafnych słów i chwała mu za to, ale mimo wszystko lud żywo Mszę komentował - w jej trakcie ;) (Wiem, czepiam się) Mimo wszystko też oceniam to wydarzenie na spory plus.



Z najnowszych informacji wynika, że x. prałat chce też regularnie(co tydzień) sprawować mszę w swojej parafii (Sanktuarium św. Jacka).
No i wszelki duch Pana Boga chwali! :) A można prosić o jakieś źródło tych informacji?
Zapisane
+ in patientia vestra possidebitis animas vestras +
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #53 dnia: Kwietnia 09, 2011, 20:33:31 pm »

och, zeby wszedzie byli tacy pralaci ;(
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #54 dnia: Kwietnia 09, 2011, 23:22:00 pm »

Czy zanosi się na jakąś kontynuację? Tzn. czy Tridentina zagości na stałe w Legnicy?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #55 dnia: Maja 02, 2011, 10:47:35 am »

"Również w przyszłą niedzielę [8 maja] Msza św. o 12.00 [suma] będzie sprawowana według dawnego uroczystego rytu trydenckiego." (dopiski moje)

kościół św. Jacka, Nadbrzeżna 3, Legnica
http://www.jacek-legnica-sanktuarium.pl/
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 2 3 [4] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  [Archiwum]  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: Podwójny "sukces" w Legnicy!!! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!