Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 16:00:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Modlitwa o polski, tradycyjny instytut kapłański
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 Drukuj
Autor Wątek: Modlitwa o polski, tradycyjny instytut kapłański  (Przeczytany 40134 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #75 dnia: Czerwca 25, 2012, 18:00:57 pm »

Sam Pan wie z opowieści wielu wiernych z Benona i Karolkowej, ze kazania głoszone przez 3 x. z IBP to była inna bajka - duża dawka kato-tlenu.


Jakby to Panu powiedzieć:
- x. Śniadoch ukończył seminarjum warszawskie
- x. Orzeszko - jw.
- x. Najmowicz - inne posoborowe, ale nie wiem które.

Z drugiej strony, jakby porównywać antyposoborowość kazań, to o. Krzysztof nie musiałby przegrać z abolwentem seminarjum FSSP x. dr. Grygielem.

Wniosek: wszystko zależy od człowieka, jego charakteru, podejścia itp itd.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #76 dnia: Czerwca 25, 2012, 18:11:20 pm »

@ rysio

to przepraszam, źle zrozumiałem Pana wypowiedź.

@ krusejder
co do księży Grzegorza i Konstantyna to zgoda, ale ks. Sergiusz- choć był jakiś czas w diecezjalnym- to ukończył w konsekwencji jednak seminarium IBP, z tego co wiem.

Z księdzem Grygielem trudno jest przegrać w "antyposoborowości" kazań.
Tym niemniej seminarium posoborowe nie pomaga, jeżeli ktoś chce być tradycyjnym kapłanem. 
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #77 dnia: Czerwca 25, 2012, 19:13:00 pm »

"Staropolszczyzny mi się zachciało, sęk, sęk!" Staropolszczyzny mi się zachciało: "inna bajka"!

@ Krusejder
Wszystko zależy od człowieka... wniosek, można bp. Pikusa zatrudnić bez szkody dla umysłów kleryków w tradycyjnym seminarium ?! Proszę pokazać mi choćby jednego wykładowcę seminarium z W-wy, który by się nadawał. Proszę podać a każdy forowicz za pomoca google wyszuka super modernistyczne wypociny tychże.

Dlaczego porównuje Pan kazania pod katem "antysoborowości"? Mnie nawet to do głowy nie przyszło.
Po prostu kazania x. IBP były w W-wie "z innej bajki": jak pisał J-P II, dotykały zagadnień zbawienia i skierowane były do "Ty" a nie "Wy", "My".
Trudno mi pisać o tych róznicach bo nie mam w tej chwili do tego melodii.
Ale te "ostre" IBP-owskie kazania podobają się nawet tym, którzy się z nimi nie zgadzają. A te posoborowe... sa jakieś takie miałkie, niejednoznaczne.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #78 dnia: Czerwca 25, 2012, 20:38:17 pm »

A te posoborowe... sa jakieś takie miałkie, niejednoznaczne.
Po angielsku to się nazywa "The church of Nice"  :)

http://www.youtube.com/v/NxrIjE-WNVA
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #79 dnia: Czerwca 25, 2012, 23:48:22 pm »

Lepiej nie czekać na coś co się może w najbliższej przyszłości nie wydarzyć...już lepiej uczyć się języków.

Mnie Google Maps pokazuje : Wroclaw - Wigratzbad 8h10, Wroclaw - Zaitzkofen 6h50, Wroclaw - Econe 12h00 samochodem
Bo Wrocław to centrum świata.
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #80 dnia: Czerwca 26, 2012, 00:14:14 am »

Z Pelplina pare godzin dluzej. Normalnie wiecznosc nie do pokonania. I te, no, aeroplany lataja.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #81 dnia: Czerwca 26, 2012, 09:10:59 am »

Wierni sa hojni. Zwlaszcza dla ksiezy i klerykow. A jak sie nie uda trafic w Polsce na hojnych, to zawsze mozna wziac kredyt na bilet na samolot (kilkadziesiat PLN w promocji, kazdy bank da), a potem splacic z datkow dobroczyncow za granica. W Wigratzbad bawarskie babcie pielgrzymkowe laza za klerykami i wciskaja im koperty. Mozna tez schowac dume do kieszeni i zapytac przelozonych wybranego instytutu czy by nie pomogli. Pomoga. Na ich stronach intercetowych regularnie sa prosby do wiernych o dofinans do kosztow studiow i podrozy dla klerykow z Trzeciego Swiata. Znam klerykow, ktorzy przez 6 lat seminarium nie wydali grosza (bo nie mieli), i jeszcze dostawali kieszonkowe na buty i ubranie.

Mam wrazenie, ze to sa wszystko wymowki. "Jestem za biedny", "Jestem za glupi na nauke jezyka", "Jestem zbyt wielkim ciamajda, zeby trafic z dworca do seminarium", "Jestem takim patriota, ze w zyciu z Polski nie wyjade, nawet na urlop" etc. etc. Faktycznie, lepiej nie miec takiego ksiedza, niz miec jakiegos fajtlape. i loosera, ktory przy najblizszej okazji da sie wydymac przez kurialiste trzeciej kategorii.

Gdyby ksieza Dawidowski, Grabowski, Grygiel, Szydlowski, Wierzycki tak rozumowali, to by dzis bylo o polowe mniej mszy w Polsce, albo i wcale.

Prosze sobie przeczytac o drodze do kaplanstwa sw. Proboszcza z Ars (koniecznie po polsku, bo obce jezyki bola w glowe). Gdyby rozumowal, ze lacina jest za trudna, seminarium za bardzo niefajne, zupa za slona, a buty za ciasne, to bysmy dzis nie mieli super swietego.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #82 dnia: Czerwca 26, 2012, 09:55:39 am »

Cytuj
Jakby to Panu powiedzieć:
- x. Śniadoch ukończył seminarjum warszawskie
- x. Orzeszko - jw.
- x. Najmowicz - inne posoborowe, ale nie wiem które.

Z drugiej strony, jakby porównywać antyposoborowość kazań, to o. Krzysztof nie musiałby przegrać z abolwentem seminarjum FSSP x. dr. Grygielem.

Wniosek: wszystko zależy od człowieka, jego charakteru, podejścia itp itd.
Tu mi się wydaje, że ma Pan rację (aczkolwiek ja się bronię!  :) ). Wydaje mi się, że kwestia tej posoborowej formacji to bardziej wyimaginowana sprawa, ponieważ przed Soborem też księża po owej formacji byli różni. Wydaje mi się natomiast, że obecnie księża tradycyjni są w pewien sposób "elitarni". Nie chcę, żeby mnie źle zrozumieć, może nie używam dobrych słów. To więcej niż "przedsoborowi". Bo "przedsoborowi" mogliby sobie i pozwolić na wiele rzeczy, na które dzisiejsi tradycyjni by sobie nie pozwalają. I wierni chcą takiego "elitarnego księdza" (nic dziwnego).
Będzie się tutaj pojawiał problem tego, że wierni chcą "takiego księdza", czego kurialiści za bardzo nie będą rozumieli. Przeważnie krzywo patrzą kiedy gdziekolwiek wierni chcą "tego a nie innego księdza" i tak samo tutaj "takiego a nie innego". Oprócz niezrozumienia braku birytualizmu pojawia się jeszcze kwestia "po co sprowadzać stowarzyszenie życia apostolskiego kiedy obędzie się bez".
Oczywiście mam nadzieję, że tradycyjnym instytutom uda się w Polsce ustabilizować. Nie życzę im źle. Próbuję tylko wejść w myślenie przeciętnego kurialisty  :) .
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #83 dnia: Czerwca 26, 2012, 10:11:38 am »

Nie zwracamy uwagi na jedno: komu na podlegać nowowyświęcony xiądz ? W przypadku FSSPX rzadko kiedy wysyła się neoprezbitera na samodzielną placówkę, gdzie jest sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Historje kilku takich naszych kapłanów pokazują, jak łatwo młody i niedoświadczony życiowo kapłan może nabroić, co w konsekwencji prowadzi do upadku placówki i kłopotów samego kapłana.

Z drugiej strony, wcale a wcale nie pomagają mu wierni, którzy zagłaskują takiego młodzieńca na śmierć.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #84 dnia: Czerwca 29, 2012, 16:31:26 pm »

Wierni sa hojni. Zwlaszcza dla ksiezy i klerykow. A jak sie nie uda trafic w Polsce na hojnych, to zawsze mozna wziac kredyt na bilet na samolot (kilkadziesiat PLN w promocji, kazdy bank da), a potem splacic z datkow dobroczyncow za granica. W Wigratzbad bawarskie babcie pielgrzymkowe laza za klerykami i wciskaja im koperty. Mozna tez schowac dume do kieszeni i zapytac przelozonych wybranego instytutu czy by nie pomogli. Pomoga. Na ich stronach intercetowych regularnie sa prosby do wiernych o dofinans do kosztow studiow i podrozy dla klerykow z Trzeciego Swiata. Znam klerykow, ktorzy przez 6 lat seminarium nie wydali grosza (bo nie mieli), i jeszcze dostawali kieszonkowe na buty i ubranie.

Mam wrazenie, ze to sa wszystko wymowki. "Jestem za biedny", "Jestem za glupi na nauke jezyka", "Jestem zbyt wielkim ciamajda, zeby trafic z dworca do seminarium", "Jestem takim patriota, ze w zyciu z Polski nie wyjade, nawet na urlop" etc. etc. Faktycznie, lepiej nie miec takiego ksiedza, niz miec jakiegos fajtlape. i loosera, ktory przy najblizszej okazji da sie wydymac przez kurialiste trzeciej kategorii.

Gdyby ksieza Dawidowski, Grabowski, Grygiel, Szydlowski, Wierzycki tak rozumowali, to by dzis bylo o polowe mniej mszy w Polsce, albo i wcale.

Prosze sobie przeczytac o drodze do kaplanstwa sw. Proboszcza z Ars (koniecznie po polsku, bo obce jezyki bola w glowe). Gdyby rozumowal, ze lacina jest za trudna, seminarium za bardzo niefajne, zupa za slona, a buty za ciasne, to bysmy dzis nie mieli super swietego.

Nic, tylko iść do seminarium. Z taką pewnością siebie, obeznaniem i cwaniactwem... można na tym kapłaństwie niezły biznes zrobić. I te kopertki regularnie zbierać... :/
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #85 dnia: Czerwca 29, 2012, 17:33:57 pm »

Myslalem, ze do seminarium nie przyjmuja bez matury.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #86 dnia: Czerwca 29, 2012, 17:43:44 pm »

Myslalem, ze do seminarium nie przyjmuja bez matury.
Podobno do jakiegoś sedeckiego przyjmują bez matury
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #87 dnia: Czerwca 29, 2012, 17:53:07 pm »

Prosze sobie przeczytac o drodze do kaplanstwa sw. Proboszcza z Ars (koniecznie po polsku, bo obce jezyki bola w glowe). Gdyby rozumowal, ze lacina jest za trudna, seminarium za bardzo niefajne, zupa za slona, a buty za ciasne, to bysmy dzis nie mieli super swietego.

<kaszel>
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #88 dnia: Czerwca 29, 2012, 23:51:44 pm »

Prosze sobie przeczytac o drodze do kaplanstwa sw. Proboszcza z Ars (koniecznie po polsku, bo obce jezyki bola w glowe). Gdyby rozumowal, ze lacina jest za trudna, seminarium za bardzo niefajne, zupa za slona, a buty za ciasne, to bysmy dzis nie mieli super swietego.
Proboszcz z Ars i łacina... to chyba nie był najlepszy przykład... :P
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1491

« Odpowiedz #89 dnia: Września 13, 2012, 17:31:58 pm »

Ciekawe ilu by musiało być kleryków z krajów słowiańskich w Wigratzbad aby utworzyli sekcje słowiańską? 
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Modlitwa o polski, tradycyjny instytut kapłański « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!