Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:21:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ordynariaty dla luteranów?
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Ordynariaty dla luteranów?  (Przeczytany 7459 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #30 dnia: Stycznia 21, 2013, 10:11:27 am »

http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=657424

Odpowiedź luteranów na samą możliwość utworzenia ordynariatów:
Cytuj
Z „wielką obawą” przyjęła Światowa Federacja Luterańska niedawną wypowiedź prefekta Kongregacji Nauki Wiary o możliwości utworzenia w Kościele katolickim specjalnych struktur dla byłych luteranów, analogicznych do tych, jakie powstały dla byłych anglikanów.

To dowodzi, że te ordynariaty mogą być dobrą inicjatywą!
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #31 dnia: Stycznia 21, 2013, 11:56:43 am »

Należy pamiętać, że oprócz luterańskich wspólnot zrzeszonych w Ś.F.L istnieją wspólnoty konserwatywnych luteran w USA, Szwecji, państwach bałtyckich. Myślę, że to nich skierowana jest oferta Watykanu. Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana niż z ordynariatami anglikańskimi, bo tutaj jest więcej różnic doktrynalnych.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #32 dnia: Stycznia 21, 2013, 12:06:06 pm »

Należy pamiętać, że oprócz luterańskich wspólnot zrzeszonych w Ś.F.L istnieją wspólnoty konserwatywnych luteran w USA, Szwecji, państwach bałtyckich. Myślę, że to nich skierowana jest oferta Watykanu. Oczywiście sprawa jest bardziej skomplikowana niż z ordynariatami anglikańskimi, bo tutaj jest więcej różnic doktrynalnych.
No własnie, o ile w anglikanizmie od XIX wieku powstawały itrwały liczne grupy doktrynalnie katolickie i teraz część tych grup wraca do Kościoła, o tyle w luteranizmie, grup takich jest stanowczo mniej i sa znacznie młodsze, toteż moga być problemy z ortodoksja chętnych do rekoncyliacji.

Dlatego ja na przykład, w sprawie ordynariatów anglikańskich jestem 100% za, w sprawie luterańskich mam poważne wątpliwości.

Na przykład kwestia kapłaństwa. Nie ma watpliwosci, ze anglokatolicy postrzegają je po katolicku, ale czy tak samo jest u kattolicyzujących luteranów? No nie wiem.

Do tego jeszcze zamęt może wprowadzać pojecie "konserwatywni luteranie". Nie wszyscy konserwatywni luteranie katolicyzują. Konserwatywnymi luteranami sa też staroluteranie, którzy są stuprocentowymi protestantami, tyle ze z tradycyjna liturgią.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #33 dnia: Stycznia 21, 2013, 12:15:45 pm »


Na przykład kwestia kapłaństwa. Nie ma watpliwosci, ze anglokatolicy postrzegają je po katolicku, ale czy tak samo jest u kattolicyzujących luteranów? No nie wiem.
Podejrzewam, że niektórzy postrzegają kapłaństwo nawet bardziej katolicko niż duża część zachodniego kleru. Sad but true..
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #34 dnia: Stycznia 21, 2013, 12:16:57 pm »

Właśnie może lepsze słowo to staroluteranie. Co do kapłaństwa to oczywiście by musieli przyjąć święcenia, ale jak te ordynariaty by mogły wyglądać w praktyce to nie wiem. Jaka by miała być w nich liturgia? Czy na ołtarzu naczelne miejsce by zajmowała Biblia? Liturgia z czasów wczesnego Lutra? Była we Wrocławiu sprawowana liturgia z czasów Lutra, rzeczywiście podobna do mszy przedtrydenckiej. Wydaje mi się, że ordynariaty dla luteran to sprawa dalekiej przyszłości.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #35 dnia: Kwietnia 11, 2013, 20:59:21 pm »

Ciekawa informacja z Radia Watykańskiego:
 http://pl.radiovaticana.va/news/2013/04/11/watykan:_co_tydzie%C5%84_3-4_pastor%C3%B3w_chce_przyj%C4%85%C4%87_wiar%C4%99_katolick%C4%85/pol-682079
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ordynariaty dla luteranów? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!