Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 23, 2024, 09:43:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231954 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: XV stacja Drogi Krzyżowej
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: XV stacja Drogi Krzyżowej  (Przeczytany 18236 razy)
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« dnia: Marca 11, 2011, 19:49:00 pm »

Wiem, że nie jest to temat nowy, jednak chciałbym poruszyć sprawę związaną z nim, choć ciutkę inną. Otóż ogólnego niszczenia nabożeństwa Drogi Krzyżowej wg wskazówek pewnej książki.

Dzisiaj byłem na Drodze Krzyżowej. Ku mojemu zdezorientowaniu usłyszałem pod koniec:
"XV stacja Drogi Krzyżowej - Zmartwychwstanie; rozważania......itd.". Zamurowało mnie!
Kiedy czekałem w zakrystii po nabożeństwie, spostrzegłem na kredensie książkę. Spytałem się do kogo należy? -"Do proboszcza" - brzmiała odpowiedź. Przejrzałem sobie kilka stron. Tytuł: "Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II" - wyd. Instytut Wydawniczy Płock (nie, nie, to nie ta z KNO  :) - po prostu rozważania oparte na nauce Jana Pawła II). Dzięki Bogu stacje z Męki Chrystusa.

Niestety radość nie trwała długo, kiedy przeczytałem: "XV stacja - Zmartwychwstanie". Mówię sobie: "no tak, proboszcza książka - stąd posoborowe ekscesy w mojej parafii. Oczywiście rozmowy ze starszymi ministrantami polegały na mojej uwadze w tym temacie i ich odpowiedzi w stylu: "No ale tak jest w innych kościołach". Dysputy z księżmi (o zgrozo!) miały podobny charakter, lecz bez kompromitujących odpowiedzi, jak u ministrantów. Ba! Gorzej! Jeden kapłan powiedzał mi nawet, że (choć podkreślam, iż nie był tego pewny) apel o "XV stację" pochodzi z MEDJUGORIE (!)  ???.

To jeszcze nic! Przeczytałem sobie kilka zdań ze wstępu do książki. Cytuję z pamięci. Napisane było, iż XV stacja to tylko dodatek. Autorzy polecają nawet pewne "urozmaicenia", takie jak: dodawanie innych scen biblijnych (np. Ostatnia Wieczerza - ze względu, ich zdaniem, podkreślenia ofiary Chrystusa w Wieczerniku). Ale to pikuś (przepraszam - pan pikuś  ;D ). Księżą (główni autorzy książki) zalecają usuwanie scen nie mających potwierdzenia w Biblii (sic!), tj. Weronika ociera twarz Jezusowi, Jezus pierwszy raz upada itp. Mam nadzieję, że do tych wskazówek nasz proboszcz się nie dostosuje.  :-X

Oto ta "wspaniała" książka, reklamowana na jednej stron:
http://www.krpradio.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4382:droga-krzyowa-z-janem-pawem-ii-publikacj-przygotowujc-do-beatyfikacji-sugi-boego&catid=45:goscdnia&Itemid=95
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 11, 2011, 21:33:52 pm »

Słyszałem już dawno o XV stacji. Chyba jeszcze w NSD czyli w latach 80-tych. Tragedia wypaczająca sens Drogi Krzyżowej.
Zapisane
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 11, 2011, 21:40:30 pm »

XV stacja to tak samo jakby zacząć śpiewać w poście alleluja na Mszy.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Marca 11, 2011, 21:50:24 pm »

Wbrew pozorom, pomysł na tę stację jest bardzo stary, jeszcze z czasów, gdy nie ustalono liczby 14 stacyj. To nie jest rzecz tak bzdurna jak stacja XXV "Pan Jezus idzie do wojska", śpiewamy "przyjedź mamo na przysięgę" - co znamy z pewnego kawału o drodze krzyżowej prowadzonej tymczasowo przez kościelnego ;)

Ale jak dla mnie próba dołączenia tej stacji do tradycyjnej drogi krzyzowej, to z jednej strony hollywoodzkie poszukiwanie happy endu w historji Pana Jezusa, z drugiej strony logiczne dopełnienie herezji misterjum paschalnego widocznej w liturgji NOMowskiej.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #4 dnia: Marca 11, 2011, 21:52:18 pm »

XV stacja to tak samo jakby zacząć śpiewać w poście alleluja na Mszy.

Oni napisali również w tej książce, że XV stacja właśnie się wzajemnie "uzupełnia" z Drogą Krzyżową  ::)
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #5 dnia: Marca 11, 2011, 21:53:59 pm »

Ale dlatego XV stacja nie jest tak ważnym problemem w tej książce jak inne, które opisałem. To dopiero jest hardkor!  ;D
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #6 dnia: Marca 11, 2011, 21:55:27 pm »

Ba! Gorzej! Jeden kapłan powiedzał mi nawet, że (choć podkreślam, iż nie był tego pewny) apel o "XV stację" pochodzi z MEDJUGORIE (!)  ???.

A tak wogóle, to to jest prawda? Ktoś wie, bo to by dawało kolejny argument na niszczycielskie działanie "zjawy z Medjuga" ???
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 11, 2011, 21:56:10 pm »

herezji misterjum paschalnego

mógłby pan rozwinąć to pojęcie? ciekawe...
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 11, 2011, 22:18:50 pm »

W Bazylice w Licheniu jest XV Stacji Drogi Krzyżowej:
http://www.lichen.pl/pl/236/droga_krzyzowa

proszę na stronie kliknąć na zdjęcie to się powiększy.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Marca 11, 2011, 22:29:07 pm »

herezji misterjum paschalnego

mógłby pan rozwinąć to pojęcie? ciekawe...

czy zna Pan tę książkę



??

powiązane z tem: http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/590
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #10 dnia: Marca 14, 2011, 15:37:58 pm »

XV stacja to tak samo jakby zacząć śpiewać w poście alleluja na Mszy.

A może dla niektórych Zmartwychwstanie jest powodem do umartwienia? ;)
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 15, 2013, 12:46:51 pm »

Cytuj
W Bazylice w Licheniu jest XV Stacji Drogi Krzyżowej:
http://www.lichen.pl/pl/236/droga_krzyzowa


To jest ta XV Stacja z Lichenia:



Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu, dziś pierwsza Droga Krzyżowa i w mojej rodzimej parafii nie ma obrazu XV Stacji ale dziś była uwzględniona w Drodze Krzyżowej.

Chciałam spytać, czy to jest jakoś prawnie usankcjonowane, ktoś wypowiedział się, że ma być ta XV Stacja czy to tak każdy sobie jak chce to w parafii wprowadza?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 15, 2013, 13:38:11 pm »

Szukałam jeszcze i znalazłam:

Droga Krzyżowa po katolicku czy po posoborowemu?

http://breviarium.blogspot.com/2006/12/droga-krzyowa-po-katolicku-czy-po.html
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 15, 2013, 13:44:29 pm »

No dobrze, ale co z kalwaryjskimi Drogami Krzyżowymi, które maja po kilkadziesiąt stacyj?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 15, 2013, 13:49:24 pm »

Doczytałam jeszcze to:

"(...) Do rozpowszechnienia Drogi Krzyżowej przyczyniły się zakony, głównie franciszkanie. Początkowo stacji Drogi Krzyżowej było bardzo wiele, od kilkudziesięciu do kilkuset. W roku 1731 Klemens XII ograniczył liczbę stacji do XIV. Papież Jan Paweł II do istniejacych dodał stację XV- Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

http://katecheza-zso6.cba.pl/serwis/index.php?option=com_content&view=article&id=90:droga-krzyowa

Tylko jakim dokumentem i kiedy to wprowadził już nic nie pisze.

Powstanie drogi krzyżowej i jej rozwój

http://www.effatha.org.pl/apologetyka/drogakrz.htm
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2013, 14:00:20 pm wysłana przez Mama » Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: XV stacja Drogi Krzyżowej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!