Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:48:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Wielki Post
« poprzedni następny »
Ankieta
Pytanie: Jak poszczę?  (Głosowanie skończone: Kwietnia 28, 2011, 13:21:54 pm)
Jem mięso w Wielkim Poście - 4 (8,7%)
Powstrzymuję się od mięsa tylko w Srodę Popielcową i Wielki Piątek i Wlk. Sobotę - 13 (28,3%)
Nie jem mięsa tylko w piątki - 26 (56,5%)
Nie jem mięsa, nabiału, ryb, tłuszczów i jajek przez cały Wielki Post - 2 (4,3%)
Nie poszczę - 1 (2,2%)
Głosów w sumie: 46

Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Wielki Post  (Przeczytany 12622 razy)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 11, 2011, 21:26:05 pm »

No właśnie. Nie ma opcji również dla mnie. A nie jadam w środę popielcową, wszystkie piatki, we wigilię Bożego Narodzenia.
Zapisane
Brat Horhe
adept
*
Wiadomości: 41


« Odpowiedz #16 dnia: Marca 11, 2011, 21:30:30 pm »

Sorry, pomyliłem się: chodziło mi oczywiście o: "jem mięso w niedzielę i święta znoszące post"
Zapisane
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #17 dnia: Marca 11, 2011, 21:51:36 pm »

1) Ieiunium od poniedziałku do czwartku.
2) Ieiunium + abstinentia w piątki, soboty oraz Środę Popielcową.

Szukałem ale nie znalazłem: co to jest Ieiunium i abstinentia  ( to drugie to pewnie niejedzenie mięsa) ?
A ja również powstrzymuje się od jedzenia wszystkiego co, je sie bardziej dla przyjemności niż dla zaspokojenia głodu, (ciastka, czekolada itp)
Zapisane
toshirskij
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 11, 2011, 21:56:08 pm »

1) Ieiunium od poniedziałku do czwartku.
2) Ieiunium + abstinentia w piątki, soboty oraz Środę Popielcową.

Szukałem ale nie znalazłem: co to jest Ieiunium i abstinentia  ( to drugie to pewnie niejedzenie mięsa) ?
A ja również powstrzymuje się od jedzenia wszystkiego co, je sie bardziej dla przyjemności niż dla zaspokojenia głodu, (ciastka, czekolada itp)

Ograniczanie ilości posiłków do jednego "do syta" i dwóch mniejszych - rano i wieczorem. Podczas tego środkowego "do syta" dopuszcza się mięso i potrawy mięsne.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #19 dnia: Marca 12, 2011, 12:06:15 pm »

Tak jak pan Marcus, więc tej opcji w  ankiecie brak.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #20 dnia: Marca 12, 2011, 14:16:16 pm »

POSTY OBOWIĄZUJĄCE
Ks. Franciszek Bączkowicz CM

"I. Pojęcie i podział.

Rozróżniamy post naturalny (ieiunium naturale), polegający na zupełnym wstrzymaniu się od jedzenia i picia, oraz kościelny (ieiunium ecclesiasticum), polegający na wstrzymaniu się od pokarmów w granicach przepisanych przez Kościół.

Kodeks [Prawa Kanonicznego] rozróżnia: a) post jakościowy czyli wstrzymanie się od potraw mięsnych (abstinentia); b) post ilościowy czyli pożywanie do sytości raz dziennie (ieiunium); c) post ścisły czyli post ilościowy połączony z jakościowym (ieiunium et abstinentia)."

więcej na ten temat :
http://www.ultramontes.pl/o_postach.htm
 

Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #21 dnia: Marca 12, 2011, 14:28:57 pm »

Kuriozalna ta ankieta gdzie nie ma opcji tradycyjnej dyscypliny postnej, za to wciśnięto opcję "prawosławną"
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Marca 12, 2011, 15:23:18 pm »

Kuriozalna ta ankieta gdzie nie ma opcji tradycyjnej dyscypliny postnej, za to wciśnięto opcję "prawosławną"

Oj, proszę na to spojrzeć tak ekumenicznie  :) niektórym pasuje.
Zapisane
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #23 dnia: Marca 13, 2011, 04:06:22 am »

Kuriozalna ta ankieta gdzie nie ma opcji tradycyjnej dyscypliny postnej, za to wciśnięto opcję "prawosławną"

dlatego ze jest ona tradycyjna i pochodzi z pierwszego tysiąclecia chrzescijanstwa. Tak poscil sam Chrystus.

Jedzenie miesa, nabialu, jajek, ryb, uzywanie oleju, tłuszczów i przypraw, to brak postu.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2011, 04:09:26 am wysłana przez Nikolai » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #24 dnia: Marca 13, 2011, 13:04:52 pm »

Widzę, że posiada Pan wgląd w menu postu Chrystusowego. Biedni chrześcijanie różnych wieków którzy mieli inne zdanie na temat postu niż Pan Mikołaj,
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #25 dnia: Marca 13, 2011, 16:12:15 pm »

Kuriozalna ta ankieta gdzie nie ma opcji tradycyjnej dyscypliny postnej, za to wciśnięto opcję "prawosławną"

dlatego ze jest ona tradycyjna i pochodzi z pierwszego tysiąclecia chrzescijanstwa. Tak poscil sam Chrystus.

Jedzenie miesa, nabialu, jajek, ryb, uzywanie oleju, tłuszczów i przypraw, to brak postu.

Oleju roślinnego też?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #26 dnia: Marca 13, 2011, 20:09:41 pm »

Jedzenie miesa, nabialu, jajek, ryb, uzywanie oleju, tłuszczów i przypraw, to brak postu.

Co, jak widzę, nie przeszkadza sz. panu w obfitym używaniu pieprzu. Co prawda w świecie wirtualnym (na forum), ale post to przecież post.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
toshirskij
adept
*
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #27 dnia: Marca 13, 2011, 20:41:16 pm »

Kuriozalna ta ankieta gdzie nie ma opcji tradycyjnej dyscypliny postnej, za to wciśnięto opcję "prawosławną"

dlatego ze jest ona tradycyjna i pochodzi z pierwszego tysiąclecia chrzescijanstwa. Tak poscil sam Chrystus.

Jedzenie miesa, nabialu, jajek, ryb, uzywanie oleju, tłuszczów i przypraw, to brak postu.

Oleju roślinnego też?

Swoją drogą, zdarzyło mi się kiedyś skosztować postnych schizmatyckich ciasteczek, wyprodukowanych na poświęconej linii, wyjątkowo obrzydliwe.
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #28 dnia: Marca 13, 2011, 21:36:57 pm »

wyjątkowo obrzydliwe
Bo schizmatyckie, tylko katolicyzm nadaje prawdziwy smak  :)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2011, 22:16:21 pm wysłana przez emek » Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #29 dnia: Marca 13, 2011, 21:39:27 pm »

No a jak! Szczera prawda Panie emek. Bez pierwiastka katolickości wszelkie wyrzeczenia, modlitwy tracą na wartości niczym dolar Zimbabwe
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Wielki Post « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!