Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 10:49:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Wszystkie msze Liszta w Budapeszcie podczas liturgii trydenckich
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Wszystkie msze Liszta w Budapeszcie podczas liturgii trydenckich  (Przeczytany 3640 razy)
tak
adept
*
Wiadomości: 40

« dnia: Kwietnia 25, 2011, 17:44:14 pm »

Dziekuję za przeniesienie mojej poprzedniej wiadomosci do "ogłoszeń". Trochę chyba rozweseliłem niektórych, wklejając kalendarium po węgiersku. Wynikało to trochę z mojego lenistwa. Piszę więc raz jeszcze: W Budapeszcie w Belvárosi Főplébániatemplom (śródmiejskim kosciele parafialnym) podczas celebracji liturgii trydenckich wykonane zostaną wszystkie msze skomponowane przez Franciszka Liszta.
Dwa lata temu podobny cykl liturgii uswietniały kompozycje Haydna wykonywane przez najlepsze węgierskie orkiestry i chóry. Msze celebrowane były z asystą wyższą - wyjatkowo pięknie (jeśli można użyć takiego słowa). Było to dla mnie niezwykłe przeżycie, dlatego próbuję namówić i Was na wyjazd (do Budapesztu nie jest przecież tak daleko). A przeciez te wszystkie muzyczne dzieła były przeciez komponowane na potrzeby liturgii. Może więc i w Polsce warto byłoby nawiązać porozumienie z jakąś filharmonią.

A teraz konkrety.
Belvárosi Főplébániatemplom to najstarsza świątynia Pesztu. Adres: Marcius 15. Można ją zobaczyć na stronie http://www.3dvirtualistura.hu/bpt/index2.html
(Jedynie w Zaduszki msza Requiem będzie w kościele św. Antoniego).
Teraz można także zobaczyć program i wykonawców na angielskiej i niemieckiej stronie Roku Liszta - http://www.liszt-2011.hu/en/category/rendezo/musica-sacra-concerts

Podaję raz jeszcze terminy (po polsku   :)
1 maja 2011 godz. 12 – Niedziela przewodnia (Quasi modo)
Liszt Ferenc: Missa solennis (Esztergomi mise) (1857-58)
15 maja 2011 godz. 12 – 3 Niedziela po Wielkanocy (Iubilate)
Liszt Ferenc: Szekszárdi mise (1869)
22 maja 2011 godz. 12 – 4 Niedziela po Wielkanocy (Cantate)
Liszt Ferenc: Missa solennis (Esztergomi mise – wersja na orkiestrę) (1855)
29 maja 2011 godz. 12 – 5 Niedziela po Wielkanocy (Vocem)
Liszt Ferenc: Missa quattuor vocum ad aequales concinente organo (1848)
5 czerwca 2011 godz. 12 – Niedziela po Wniebowstąpieniu (Exaudi)
Liszt Ferenc: Missa choralis, organo concinente (1865)
26 czerwca 2011 godz 15.30 – 2 Niedziela po zesłaniu Ducha Świętego (Factus est)
Liszt Ferenc: Hungarian Coronation Mass (1866-67)
2 listopada 2011 godz. 18.30 Zaduszki - Páduai Antal Plébániatempolom (kościół p. w. św. Antoniego Padewskiego !!!!!)
Liszt Ferenc: Requiem (1867–68)
 
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 25, 2011, 17:49:06 pm »

Dziekuję za przeniesienie mojej poprzedniej wiadomosci do "ogłoszeń". Trochę chyba rozweseliłem niektórych, wklejając kalendarium po węgiersku. Wynikało to trochę z mojego lenistwa. Piszę więc raz jeszcze: W Budapeszcie w Belvárosi Főplébániatemplom (śródmiejskim kosciele parafialnym) podczas celebracji liturgii trydenckich wykonane zostaną wszystkie msze skomponowane przez Franciszka Liszta.
Dwa lata temu podobny cykl liturgii uswietniały kompozycje Haydna wykonywane przez najlepsze węgierskie orkiestry i chóry. Msze celebrowane były z asystą wyższą - wyjatkowo pięknie (jeśli można użyć takiego słowa). Było to dla mnie niezwykłe przeżycie, dlatego próbuję namówić i Was na wyjazd (do Budapesztu nie jest przecież tak daleko). A przeciez te wszystkie muzyczne dzieła były przeciez komponowane na potrzeby liturgii. Może więc i w Polsce warto byłoby nawiązać porozumienie z jakąś filharmonią.

A teraz konkrety.
Belvárosi Főplébániatemplom to najstarsza świątynia Pesztu. Adres: Marcius 15. Można ją zobaczyć na stronie http://www.3dvirtualistura.hu/bpt/index2.html
(Jedynie w Zaduszki msza Requiem będzie w kościele św. Antoniego).
Teraz można także zobaczyć program i wykonawców na angielskiej i niemieckiej stronie Roku Liszta - http://www.liszt-2011.hu/en/category/rendezo/musica-sacra-concerts

Podaję raz jeszcze terminy (po polsku   :)
1 maja 2011 godz. 12 – Niedziela przewodnia (Quasi modo)
Liszt Ferenc: Missa solennis (Esztergomi mise) (1857-58)
15 maja 2011 godz. 12 – 3 Niedziela po Wielkanocy (Iubilate)
Liszt Ferenc: Szekszárdi mise (1869)
22 maja 2011 godz. 12 – 4 Niedziela po Wielkanocy (Cantate)
Liszt Ferenc: Missa solennis (Esztergomi mise – wersja na orkiestrę) (1855)
29 maja 2011 godz. 12 – 5 Niedziela po Wielkanocy (Vocem)
Liszt Ferenc: Missa quattuor vocum ad aequales concinente organo (1848)
5 czerwca 2011 godz. 12 – Niedziela po Wniebowstąpieniu (Exaudi)
Liszt Ferenc: Missa choralis, organo concinente (1865)
26 czerwca 2011 godz 15.30 – 2 Niedziela po zesłaniu Ducha Świętego (Factus est)
Liszt Ferenc: Hungarian Coronation Mass (1866-67)
2 listopada 2011 godz. 18.30 Zaduszki - Páduai Antal Plébániatempolom (kościół p. w. św. Antoniego Padewskiego !!!!!)
Liszt Ferenc: Requiem (1867–68)
 

Mam pytanie - czy nedziela przewodnia jest również obchodzona jako Niedziela Miłosierdzi Bożego? (oczywiście na Mszach Trydenckich) No bo jednak szkoda by było takiego święta.
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
tak
adept
*
Wiadomości: 40

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 25, 2011, 18:03:59 pm »

Cytat: thomas12345
link=topic=5970.msg121965#msg121965 date=1303746546


Mam pytanie - czy nedziela przewodnia jest również obchodzona jako Niedziela Miłosierdzi Bożego? (oczywiście na Mszach Trydenckich) No bo jednak szkoda by było takiego święta.
[/quote],
To, prawda, szkoda byłoby takiego święta. Właściwie to nie będę zmyślał - nie znam odpowiedzi. Organizatorzy napisali że msza odbędzie się w ósmy dzień oktawy. Napisałem więc, że to Niedziela Przewodnia. Może się pomyliłem.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 25, 2011, 18:14:13 pm »

.
Zapisane
tak
adept
*
Wiadomości: 40

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 25, 2011, 18:25:26 pm »

Nie byłem, niestety, na "zwykłych", coniedzielnych celebracjach. Jednak podczas liturgii w Roku Haydna kościół wypełniony był po brzegi, a liturgia była bardzo starannie przygotowana. Bardzo starannie.
Może wielu przyszło "na koncert". Ale myślę, że taka droga zetknięcia się z klasycznym rytem rzymskim jest dobra.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 25, 2011, 19:13:30 pm »

.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3616


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 25, 2011, 19:58:05 pm »

Mam pytanie - czy nedziela przewodnia jest również obchodzona jako Niedziela Miłosierdzi Bożego? (oczywiście na Mszach Trydenckich) No bo jednak szkoda by było takiego święta.

Wg kalendarza z 1962r. pierwsza niedziela po Wielkanocy to Dominica in Albis, i tak jest obchodzona. Generalnie, wśród tradycjonalistów  (poza Polską) entuzjazmu do święta Miłosierdzia Bożego raczej nie ma. W tamtym roku był wątek na ten temat: http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,3970.0.html
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Wszystkie msze Liszta w Budapeszcie podczas liturgii trydenckich « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!