Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:38:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: czy w Polsce byli księża którzy protestowali przeciw wprowadzaniu Novus Ordo?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: czy w Polsce byli księża którzy protestowali przeciw wprowadzaniu Novus Ordo?  (Przeczytany 28429 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 23, 2009, 09:42:28 am »

...dokańczając myśl Pana Krusejdera:

Po to, aby do dziś czerpać z tego korzyści materialne i móc podejmować kluczowe kwestie w państwie (nierzadko poprzez skorumpowanych polityków i zależne mass media) I dlatego co poniektóre ugrupowania chcą zamknięcia IPN-u i szczekają na x. Zaleskiego.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 23, 2009, 10:38:31 am »

W Polsce przede wszystkim nikt nie kwestionował zmian, aby nie osłabiać Kościoła wobec komunizmu. Po drugie, uważam że dzięki reformie liturgicznej upadł w Polsce komunizm - pisałem już o tym tutaj: http://www.konserwatyzm.pl/publicystyka.php/Artykul/756/

o ile pierwsza teza jest jasna i celna, to w drugiej widzę sporą karkołomność ... Nie sądzę, byś przedstawił argumenty za tą tezą we wspomnianem źródle - skąd więc ten pomysł ?

A tak ogólnie, to uważam, że obalenie komunizmu w PRL było realizacją odgórnie ustalonego projektu transformacji ustrojowej. Który został po mistrzowsku przeprowadzony przez komunistów i ich agenturę

Komunizm w Polsce gościł tylko kilka lat. Potem był jakiś rodzaj socalizmu.
I nie padł, tylko - jak napisał p. Krusajder - rozmontowano go, by w to miejsce powstało coś innego,
i nie tylko o Polskę chodziło. Bez Gorbaczowa chyba niewiele by zrobiono w tym kierunku.


=====
Ale artykuł na szóstkę!

Wydrukowałem i dam proboszczowi, co uczy syna religii i wie, że chodzimy na tridentinę.
Jak się p. Wiedhold zgodzi to udostępnię w formie pdf, co sobie zrobiłem...
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 23, 2009, 12:29:03 pm »

Co do oporu. Rozmawiałam z kościelnym (wspaniały człowiek) i wspominał o znajomym który bardzo długo służył do MSzy, ale po zmianie przestał bo jak stwierdził nowej się uczyć nie będzie. Przykro że nie ma szans się dowiedzieć czy li tylko to stało za taką decyzją i co jeszcze sądził o zmianach.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 23, 2009, 12:54:54 pm »

Cytuj
słyszałem sympatlie tradycjonalistyczne miał śp. biskup Kraszewski, że podobno zdarzało mu się odprawiać msze trydenckie dla kombatantów w bocznej kapliczce kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej na Kamonku. Mówiło się też o sympatiii arcybiskupa Tokarczuka do arcybiskupa Lefebrve, ale dość nikłe są to wiadomości
Czy bp Przykucki też nie był jakoś przychylnie nastawiony jeśli potem jako abp-emeryt udzielił Święceń Kapłańskich w KRR?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 23, 2009, 13:00:38 pm »

na pewno reforma w Polsce była łagodnie wprowadzana, słyszałem sympatlie tradycjonalistyczne miał śp. biskup Kraszewski, że podobno zdarzało mu się odprawiać msze trydenckie dla kombatantów w bocznej kapliczce kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej na Kaimonku.
(Kamionku)
Bo inaczej jak "tyłem do ludzi" to tam się nie da (kaplica Matki Bożej Częstochowskiej).

robię od lat takie prywatne "badania' pod tym kątem... wnioski nie są optymistyczne, tzn. opór był b. słaby. Pod względem doktrynalnym praktycznie żaden...
Była "oazowa legenda (lata  90) o proboszczu, co to "nie wpuszczał soboru" - i odprawiał "po trydencku" gdzieś na Mazowszu, ale nie pamiętam gdzie. Pamiętam tylko, że przed kościołem miał stać w charakterze pomnika - czołg... (co miało jakoby tłumaczyć skuteczność oporu ;-))

To prawda. Wszystkie statystyki mówiły o postępującej laicyzacji młodego pokolenia przez całe lata sześćdziesiąte, spadku praktyk religijnych itp.
A jakieś źródło do tych statystyk? Bo nie znam tych, o których Pan wspomina...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 23, 2009, 15:03:21 pm »


To prawda. Wszystkie statystyki mówiły o postępującej laicyzacji młodego pokolenia przez całe lata sześćdziesiąte, spadku praktyk religijnych itp.

A jakieś źródło do tych statystyk? Bo nie znam tych, o których Pan wspomina...

Badałem kiedyś raporty z wizytacji kanonicznych w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Trend jest wyraźny.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2010, 21:30:43 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 23, 2009, 16:12:51 pm »

 Kilka lat przed SP rozmawiałem z wiekowym kapłanem-"emerytem". O okresie reform mówił mniej więcej tak: "to było nagle wielkie poruszenie, wszyscy byliśmy niebywale podnieceni. Chcieliśmy jak najwięcej zmieniać, zmieniać, zmieniać! Robiliśmy to z radością i zapałem i sami podsuwaliśmy pomysły co by można było jeszcze zmienić".

Na moje pytanie czy z kapłańskiego punktu widzenia były to dobre zmiany, rozejrzał się i powiedział, że chyba tak, chociaż był czas gdy czuł jakby coś stracił. Zapytałem czy miałby ochotę odprawić kiedyś MT, lub zgodzić się na chrzest dziecka "po staremu". Odpowiedział ze skrzywieniem, że nie pamięta i musiałby sobie przypominać, uczyć się, a jest już stary i nie warto, a poza tym te "stare sprawy" zostały zakazane a on choć emeryt, to wciąż jest w Kościele kapłanem i chce być posłuszny.

Byłem na NOM-ie przez niego odprawionym. Celebrował bardzo pobożnie, w obrządku staro-pawłowo-wyszyńskim (tylko zagajenie podał dwuzdaniowe, za "moich" staronomowych czasów zagajeń nie było, co najwyżej intencja).
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 24, 2009, 23:37:21 pm »

Mi się wydaje że nikt za bardzo nie protestował. Księża profesorowie to nawet wtedy w Polsce to była raczej awangarda a poziom intelektualny pozostawiał wiele do życzenia.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 24, 2009, 23:39:51 pm »

Czyj poziom intelektualny ? Nie bardzo zrozumiałem.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 25, 2009, 07:06:25 am »

Uciekła mi myśl poziom pozostałych księży. A i wielu wiernym też specjalnie nie zależało na zachowaniu Mszy w KRR skoro walka o tę Mszę zaczęła się w Polsce w latach 90-tych i to raczej przez pokolenie które owej Mszy raczej nie pamiętało.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 25, 2009, 11:37:09 am »

Myślę, że największym "haczykiem", który zachecił wiernych i również poniękąd księży do NOMu i spowodował, że brak było oporów przed jego wprowadzeniem był fakt, że była odprawiana w jezykach narodowych. Ten postulat wysuwano bowiem już na długo długo przed SVII (w zasadzie od herezji Lutra). Teraz nawet rozmawiając z niektórymi parafianami z Bytomia słyszę ten argument: "bardzo mi się ta wasza Msza podoba - ale jakby była po polsku to bym na nią chodził/a". Inna sprawa, że w Bytomiu w św. Duchu NOM strydentalizowany jest do granic możliwości (odprawiany ad Deum) - tak więc poza jezykiem zbytnio nie różni się od Tridentiny (dla przecietnego wiernego oczywiście).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 25, 2009, 12:07:30 pm »

Myślę, że największym "haczykiem", który zachecił wiernych i również poniękąd księży do NOMu i spowodował, że brak było oporów przed jego wprowadzeniem był fakt, że była odprawiana w jezykach narodowych.

O, tak. Zważywszy, że z „potrydenckiego upadku liturgji” ((C) by x. Wacław Gieburowski) Polska się nie podniosła mimo reform Piusa X, stąd w przeddzień soboru patrząc z perspektywy uczestnictwa wiernych Msza (nawet ta uroczysta, choć contra rubricas) już była nabożeństwem ludowym, w języku narodowym.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 25, 2009, 23:59:06 pm »

Z tego, co wiem to na śląsku było najwięcej księży, którzy choć przestawili sie na NOM - jednak komentowali sprawę nieprzychylnie. Zachowało się tego troche w formie anegdot.
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 26, 2009, 05:13:52 am »

Prosze pare takich anegdot przytoczyc,jesli laska.
Zapisane
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 27, 2009, 12:25:47 pm »

Prosze pare takich anegdot przytoczyc,jesli laska.
no i tu problem lekki - ksiązke pożyczyłam (i to księdzu) i mi od roku nie oddał, jak wyegzekwuję oddanie, przepiszę.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: czy w Polsce byli księża którzy protestowali przeciw wprowadzaniu Novus Ordo? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!