Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:20:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Serial "Rzym"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Serial "Rzym"  (Przeczytany 7892 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« dnia: Kwietnia 22, 2009, 07:25:58 am »

Czy ktoś z Was oglądał/ogląda serial "Rzym" (obecnie leci drugia seria na kanale Universal)?

Zawsze interesowałem się historią, ale nigdy nie przypuszczałem, że życie w czasach przed Chrystusem mogło tak wyglądać. Jeśli życie codzienne, zwyczaje ówczesnych Rzymian zostało tam pokazane zgodnie z rzeczywistością, to jest to dobry przykład, do czego może prowadzić wyrugowanie chrześcijaństwa z naszego życia. Generalnie nie ma tam żadnych norm moralnych.

Tam de facto nie ma pozytywnych postaci. Nawet, jak ktoś zdaży się z "zaprzyjażnić" z jakąś postacią, na skutek dalszego postępowania można do niej poczuć obrzydzenie. Rzym przed Chrystusem to, używając obecnej terminologii, "imperium zła".
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 22, 2009, 16:03:08 pm »

Dajmy sobie spokój z serialami.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 22, 2009, 19:11:23 pm »

Czemu?
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 22, 2009, 21:20:47 pm »

A tam, bardzo fajny serial :) A życie jak to życie - reguły rzymskiej religii był równie surowe pod pewnymi względami, a nawet bardziej niż w chrześcijaństwie. Inna mentalność, inne czasy, inne warunki. Zresztą nie wszyscy byli tacy źli, a świat polityki to i w czasach rozwoju chrześcijaństwa nazbyt się nie poprawił.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 22, 2009, 22:04:34 pm »

Ohoho - ten serial pod względem odwzorowania wielu aspektów jest doskonały
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 22, 2009, 22:41:05 pm »

Mimo iż o Rzymianach ich życiu codziennym i zwyczajach wiemy sporo to śmiem przypuszczać, że gdyby taki starożytny mieszkaniec Imperium powstał dziś do życia i obejrzał ten serial -  niezły miałby ubaw.
Dotyczy to zwłaszcza Wieków Średnich przedstawianych w hollywoodzkich produkcjach - ci wygoleni, wyczesani i gładcy aktorzy.... a wiemy, że ludzie wtedy i długo jeszcze potem,  po prostu śmierdzieli, byli zawszeni i krościaci. 
Paskudny realizm.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 22, 2009, 23:21:32 pm »


Dotyczy to zwłaszcza Wieków Średnich przedstawianych w hollywoodzkich produkcjach - ci wygoleni, wyczesani i gładcy aktorzy.... a wiemy, że ludzie wtedy i długo jeszcze potem,  po prostu śmierdzieli, byli zawszeni i krościaci. 
Paskudny realizm.

chyba się Panu pozajączkowało z renesansem ;)

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 22, 2009, 23:40:10 pm »

Oglądałem pierwszą serię "Rzymu". Wydaje mi się, że ciekawszy byłby serial, gdyby ukazane zostały bardziej ogólnikowo dzieje tego Imperium bez rozdrabniania się na szczegółowe życie bohaterów.
Nawiasem mówiąc: moment, w którym rodzeństwo uprawia seks ze sobą zniesmaczyło mnie niemiłosiernie.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 22, 2009, 23:45:27 pm »

Oglądałem pierwszą serię "Rzymu". Wydaje mi się, że ciekawszy byłby serial, gdyby ukazane zostały bardziej ogólnikowo dzieje tego Imperium bez rozdrabniania się na szczegółowe życie bohaterów
To wtedy byłby to dokument, nie serial :)

Nawiasem mówiąc: moment, w którym rodzeństwo uprawia seks ze sobą zniesmaczyło mnie niemiłosiernie.
No mnie jakoś nie - ale może to kwestia przyzwyczajenia związanego z zainteresowaniem tamtymi czasami :) Choć i dla Rzymian to było niemoralne, ale nie musiało być takie dla innych nacji (vide-Egipt)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 23, 2009, 07:27:54 am »

A tam, bardzo fajny serial :) A życie jak to życie - reguły rzymskiej religii był równie surowe pod pewnymi względami, a nawet bardziej niż w chrześcijaństwie.

Pod jakimi względami reguły były bardziej surowe?

Inna mentalność, inne czasy, inne warunki. Zresztą nie wszyscy byli tacy źli, a świat polityki to i w czasach rozwoju chrześcijaństwa nazbyt się nie poprawił.

No w późnym średniowieczy wychodząc w mieście z domu raczej można było być przekonanym, że się nie zostanie zamordowanym.

Mimo iż o Rzymianach ich życiu codziennym i zwyczajach wiemy sporo to śmiem przypuszczać, że gdyby taki starożytny mieszkaniec Imperium powstał dziś do życia i obejrzał ten serial -  niezły miałby ubaw.
Dotyczy to zwłaszcza Wieków Średnich przedstawianych w hollywoodzkich produkcjach - ci wygoleni, wyczesani i gładcy aktorzy.... a wiemy, że ludzie wtedy i długo jeszcze potem,  po prostu śmierdzieli, byli zawszeni i krościaci. 
Paskudny realizm.

Akurat "Rzym" jest bardzo realistyczny, czasem aż do bólu.
Zapisane
EP
bywalec
**
Wiadomości: 62

« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 23, 2009, 07:31:52 am »

No w późnym średniowieczy wychodząc w mieście z domu raczej można było być przekonanym, że się nie zostanie zamordowanym.

Nie, no, idealizacja też powinna mieć swoje granice...
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 23, 2009, 07:57:39 am »

Czemu?
W końcu jesteśmy ludźmi poważnymi. Mamy zajęcia ważniejsze, niż oglądanie seriali: wychowywanie dzieci, praca, dbałość o Kościół.
Poza tym, zawsze lepiej obejrzeć MD House ;)
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 23, 2009, 08:16:28 am »

co do czystości to prosze poczytać "Historię brudu":)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 23, 2009, 09:00:37 am »

czy ktoś z Państwa jest historykiem i podtrzymuje tezę, że Rzym odzwierciedla prawdę historyczną ? Od jutra FarfałTV pokazuje film analogicznie historyczny - Dynastję Tudorów.

Oto przykładowe zdjęcia bohaterów: http://www.tudorsonline.com/gallery/albums/userpics/normal_tudors-season2a.jpg
http://www.tudorsonline.com/gallery/albums/userpics/normal_ah110.jpg

Pisałem już na FF, że bardziej mi przypominają kadry z Xeny wojowniczej xiężniczki niż film historyczny ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 23, 2009, 09:24:20 am »

moment, w którym rodzeństwo uprawia seks ze sobą zniesmaczyło mnie niemiłosiernie.
.. Matkę tego rodzeństwa także zniesmaczyło... ;)  i rozwścieczyło!
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Serial "Rzym" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!