Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:38:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Architektura, sztuka "nowoczesna" i tematy poboczne
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: Architektura, sztuka "nowoczesna" i tematy poboczne  (Przeczytany 20850 razy)
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« dnia: Stycznia 26, 2011, 15:42:52 pm »

Jak to właściwie z tą achitekturą kościołów? Oddziaływuje, czy nie? Przemawia?

Młoda dziewczyna z europejskimi korzeniami, ale wychowana już na drugiej półkuli i na posoborowiu  :( , zaczęła studiować z zapałem historię sztuki, kierunek zaiste "nieżyciowy" chyba wszędzie a już zwłaszcza TU, i co ją najbardziej uderzyło i urzekło? Ano ołtarze i ich usytuowanie w starych kościołach, a zwłaszcza wielość ołtarzy bocznych.

Po nitce doszła do kłębka, do ISTOTY KULTU i jego powiązania z architekturą wnętrza kościoła, która temu kultowi była PODPORZĄDKOWANA!
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 27, 2011, 06:37:14 am »

Właśnie na temat ilości bocznych ołtarzy wiele mówiłem na przedmiocie historia sztuki i średniowiecznej i nowożytnej. Za jeden semestr, na roku już 4 czeka mnie niestety przedmiot historia sztuki wspólczesnej. Pewnie będzie omawiana ta porażka archtektoniczna.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 27, 2011, 09:04:55 am »

Piękno przemawia do każdego. Każdy, kto wchodzi do pięknego starego kościoła, zostaje porażony jego wspaniałością (stąd tylu pogańskich turystów w katolickich świątyniach).
Pamiętają Państwo, co mówi Żyd Moryc z "Ziemi Obiecanej" Reymonta? Świątynie protestanckie w porównaniau z kościołami przypominają mu firmę chylącą się ku upadkowi, a jego opis kirchy idelanie pasuje do architektury posoboranckiej.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 27, 2011, 09:32:00 am »

Świątynie protestanckie w porównaniau z kościołami przypominają mu firmę chylącą się ku upadkowi, a jego opis kirchy idelanie pasuje do architektury posoboranckiej.
nie! w kosciolach posoborowych jest tandeta, a w luteranskich 100 lat temu jej nie bylo ( i u lutrow i kalwinow w polsce chyba nadal nie ma - gdzies bylo, ze nie chcieli wprowadzic nabozenstw z uzyciem gitary, bo to by bylo zbyt katolickie ) ;-)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 27, 2011, 10:09:01 am »

nie wchodząc w różnice teologiczne to np. u luteran polskich liturgia jest dość konserwatywna. Tyłem do wiernych, komunia na klęcząco, bez gitar, grają organy tylko. Niedawno ich synod odrzucił pomysł ordynacji kobiet na pastorów. No i pozbyli się swojego zwierzchnika  superintendenta Jaguckiego, współpracownika SB. A u katolików niestety TW są na stanowiskach
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 27, 2011, 10:38:11 am »


Młoda dziewczyna z europejskimi korzeniami, ale wychowana już na drugiej półkuli i na posoborowiu  :( , zaczęła studiować z zapałem historię sztuki, kierunek zaiste "nieżyciowy" chyba wszędzie a już zwłaszcza TU, i co ją najbardziej uderzyło i urzekło? Ano ołtarze i ich usytuowanie w starych kościołach, a zwłaszcza wielość ołtarzy bocznych.


I jest całkiem możliwe, Panie Majorze, że ta dziewczyna wcześniej oglądała MTV i  z przyjemnością bywała w KFC. To są bardzo trudne sprawy...

Upodobania to rzecz subiektywna. Ulegają też zmianom. Wyrobienie artystyczne nabywa się przez kontakt z dziełami sztuki wysokiej klasy. Trzeba również brać pod uwagę dojrzewanie człowieka. Myślę, jednak że dobry gust należy do talentów.

Studiując sztukę nowoczesną proszę zawsze zadawać sobie pytanie: jakie umiejętności trzeba posiąść, by stworzyć takie dzieło.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 27, 2011, 13:27:15 pm »

@Zygmunt

Umiejętności potrzebne są aby wykonywać rzemiosło, fach.
Sztuka nie jest rzemiosłem. Wraz z poczuciem posiadania umiejetności pojawia się maniera.

Aby zacząć rozumieć sztukę nowoczesną trzeba długo budować swoją świadomość wizualną.
Sztuka nowoczesna mówi innym  językiem.
Czasem bywa to bełkot  ...(i ten jest najbardziej zauważalny),...  nie mniej jednak, nie jest wykluczone, że w tym gąszczu również może pojawić się sacrum.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 27, 2011, 13:38:01 pm »

@Zygmunt

Umiejętności potrzebne są aby wykonywać rzemiosło, fach.
Sztuka nie jest rzemiosłem. Wraz z poczuciem posiadania umiejetności pojawia się maniera.

Aby zacząć rozumieć sztukę nowoczesną trzeba długo budować swoją świadomość wizualną.
Sztuka nowoczesna mówi innym  językiem.
Czasem bywa to bełkot  ...(i ten jest najbardziej zauważalny),...  nie mniej jednak, nie jest wykluczone, że w tym gąszczu również może pojawić się sacrum.
Tak, tak Panie Zygmuncie, to informacja z pierwszej ręki...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 27, 2011, 14:38:38 pm »

A teraz taki przykład: tydzień temu był opłatek z bp. ordynariuszem zorganizowany przez kaliskie DA. Jeśli chodzi o studentów z mojego roku szli tylko po to żeby się za darmo najeść.
To jedyny powód który werbalizowali ale czy jedyny to wie wyłącznie każdy z nich.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 27, 2011, 14:55:21 pm »

Czytam na forum teksty "posoborowe klechy", "co pali abp Michalik" i myślę, że mimo wszystko jednak to nie przystoi. Nie można walczyć o Tradycję posługując się prymitywnymi obelgami!
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 27, 2011, 15:08:59 pm »

nie wchodząc w różnice teologiczne to np. u luteran polskich liturgia jest dość konserwatywna. Tyłem do wiernych, komunia na klęcząco, bez gitar, grają organy tylko. Niedawno ich synod odrzucił pomysł ordynacji kobiet na pastorów.
tak nawiasem mowiac
bardzo czesto sie zapomina, ze w obecnej polsce zyja luteranie nie nalezacy do kosciola ewangelicko-augsburskiego. mazurzy (ale nie wszyscy) bedacy do '45 czlonkami kosciola unijnego zostali pozbawieni duchownych i od wojny naleza do kosciola metodystycznego...
wyobrazacie sobie panstwo cos takeigo w stos. do siebie? no wlasnie.

szkoda, ze nie ma juz nabozenstw w gwarze mazurskiej :<
« Ostatnia zmiana: Stycznia 27, 2011, 15:10:50 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 27, 2011, 15:29:37 pm »

Pani Genowefo, jeśli sztukę będziemy rozumieli po arystotelesowsku, właśnie jako umiejętność (zdolność), to wtedy sztuka nowoczesna przestanie być gąszczem.

Umiejętność nie musi się wiązać z manierą - bo wtedy wszystko co wykonane umiejętnie byłoby zmanierowane.
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 27, 2011, 21:29:22 pm »

@Zygmunt

Właśnie w tym problem,  że "umiejętność" jest terminem nieadekwatnym w stosunku do sztuki w ogóle, a szczególnie  do sztuki nowoczesnej.   Sztuka jest czymś ulotnym i żywym.

To , co Pan pisze jest z pozoru logiczne , ale oderwane od realiów.

Nie wiem co Pan rozumie pod pojęciem "sztuka nowoczesna".
Na ile obszerne jest dla Pana to pojęcie - czy włącza Pan tu także sztukę współczesną ?

Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 28, 2011, 14:08:46 pm »

Przecież ja tu się opieram na Arystotelesie, a to właśnie jest realizm. Bez umiejętności nie ma sztuki, bo rzecz wykonana nieumiejętnie dziełem sztuki być nie może.

Źródła nowoczesności to oświecenie i romantyzm (można twierdzić, że jedna z tych epok jest jej początkiem).
Można oddzielać sztukę współczesną od nowoczesnej, nie ma to jednak większego znaczenia.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 28, 2011, 15:45:46 pm »

Właśnie w tym problem,  że "umiejętność" jest terminem nieadekwatnym w stosunku do sztuki w ogóle, a szczególnie  do sztuki nowoczesnej.   Sztuka jest czymś ulotnym i żywym.
Własnie temu przeciwstawił się ostro Wojciech Kossak w swoich pamiętnikach. Czytałem to już wiele lat temu ale istota argumentu polegała mniej więcej na tym:

Do pewnego momentu artysta nabywał właśnie "umiejętności" terminując u mistrzów, kopiując i naśladując.
Z czasem warsztat twórczy osiągnął taką doskonałość, że wyjście ponad rzemiosło stawało się coraz trudniejsze.
W tym okresie sztuka zaczęła być towarem i pośrednictwo stawało się bardzo intratne.
By zwiększyć podaż "marszandzi" zaczęli kreować za pomocą powiązanej z nimi prasy "geniuszy", którzy zamiast doskonalić się zaczęli robić dziwactwa.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Architektura, sztuka "nowoczesna" i tematy poboczne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!