Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:32:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Coraz mniej młodych w polskich kościołach
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Coraz mniej młodych w polskich kościołach  (Przeczytany 11174 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« dnia: Stycznia 25, 2011, 08:19:22 am »

Wydaje mi się, że w polskich kościołach, przynajmniej w Warszawie jest coraz mniej młodych ludzi, a szczególnie uczniów, licealistów i studentów. I proces odchodzenia młodych szybko następuje. Nie wierzę, by beatyfikacja JPII odwróciła ten trend, bo ,,pokolenie JPII" to zjawisko medialne. Powstaje pytanie, dlaczego młodzi odchodzą z Kościoła? Z powodu, że nie zgadzają się z nauczaniem moralnym Kościoła? Z powodu liturgii? Z innych powodów? Co szanowni Forumowicze sądzą o tym problemie, który staje się coraz bardziej palący w Polsce?
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1 dnia: Stycznia 25, 2011, 08:28:51 am »

Jest kilka problemów.
Nauczanie moralne chociaż to chyba nie jest wielki problem albowiem dużo młodych albo nie jest świadomych wielu grzechów albo takowych za grzechy nie uznaje.
Lenistwo i brak przykładu w rodzinie.
Brak ciekawych propozycji ze strony Kościoła. Odnowa i laseczki z gitarami w kościołach prawie nikogo już nie zainteresują.
Wielu osobom nie tylko młodym nie podoba się emanowanie bogactwem niektórych księży.
Kazania biskupów odrealnione ale nie ma się co dziwić jak niektórzy nie chodzą piechotą po mieście a problemy znają czasami tylko może od biznesmenów którym święcą fabryki i sklepy.
Co do liturgii to wiernym jest obojetnie czy jest NOM czy KRR.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 25, 2011, 08:32:21 am »

i jeszcze znudzenie szopkami, ktore sie non stop odbywaja; niechec do ciaglego zbierania pieniedzy; ksieza, ktorzy co innego mowia i co innego robia.

zdaniem wielu - Kosciol nie ma im nic do zaoferowania, bo wszystko co tam sie odbywa juz widzieli
« Ostatnia zmiana: Stycznia 25, 2011, 08:44:59 am wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 25, 2011, 08:40:01 am »

Powstaje pytanie, dlaczego młodzi odchodzą z Kościoła?

Bo większość ludzi wyrasta z Ziarna, Barki i spotkań oazowych. Posoborowcy robią bardzo wiele, by katolicyzm kojarzył się z infantylizmem przedstawionym w poprzednim zdaniu oraz tandetą. Budują brzydkie kościoły, wyposażają je w nowoczesną pseudosztukę, celebrują bylejak liturgję w tandetnych szatach.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 25, 2011, 08:45:15 am »

Budują brzydkie kościoły, wyposażają je w nowoczesną pseudosztukę, celebrują bylejak liturgję w tandetnych szatach.
Nic, tylko oprawić w ramki i posłać KEP'skim.

P.S. Dodałbym może jeszcze 'aliturgiczne pioseneczki w tandetnym wykonaniu'.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 25, 2011, 09:09:02 am »

Młodzi jeśli nie sa historykami sztuki mają gdzieś archtekturę budynku. Ktoś wcześniej napisał że infantylizm to też problem.
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #6 dnia: Stycznia 25, 2011, 09:20:15 am »

Odpowiedź jest prosta:
 Posoborowie jest śmiertelnie nudne i bezpłodne duchowo!
Pozbawiono nas wszystkich SACRUM, którego na NOm nie ma.

 "Jestem przekonany, że kryzys, który przeżywamy obecnie, jest w dużej mierze spowodowany upadkiem liturgii"  Jaseph Cardinal Ratzinger
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #7 dnia: Stycznia 25, 2011, 11:06:19 am »

Pokazałem moim gitarkowym koleżankom chorałowe wykonanie Adoro te devote - jacyś mnisi na youtube. Zachwycone są. Usłyszeć, że czegoś co prowadzi do skupienia na Mszy, atmosfery sacrum, w moim kościele parafialnym brakuje, od kogoś innego niż ja, to na pewno zdziwi proboszcza.

A ja znam przyczynę jeszcze jedną. Chodzenie do kościoła przestaje być modne. co mnie zdziwiło - osoba która w mojej wiosce nie chodziła do kościoła, a pod kościół (pogadać i pośmiać) - bo co powiedzą koledzy, po wyjeździe do Wielkiej Brytanii - zaczęła być praktykującym katolikiem. Co więcej - ostatnio nawet piosenek religijnych słucha.
Zapisane
Taki sobie o...
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #8 dnia: Stycznia 25, 2011, 12:13:57 pm »

Powód (ten najistotniejszy, najważniejszy) jest prosty, młodzi nie wierzą w Boga dlatego nie chodzą do Jego świątyń i nie modlą się do Niego.

Oczywiście, może każda grupa wymyślać swoje "pomniejsze powody", liberałowie powiedzą, ludzie odchodzą bo jest za mało liberalnie, tradycjonaliści powiedzą ludzie odchodzą bo jest za mało tradycyjnie, ..... a tak naprawdę ludzie odchodzą bo utracili wiarę, lub jej nigdy nie mieli.

Czy można było ten proces zatrzymać? Sądzę, że tak. Czy można go dzisiaj odwrócić? W krótkiej perspektywie czasowej (1-2 pokolenia) bez III wojny światowej lub ingerencji z najwyższej instancji - nie sądzę. Czy wolno się poddawać? Nigdy  ;D
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #9 dnia: Stycznia 25, 2011, 15:42:55 pm »

Powód (ten najistotniejszy, najważniejszy) jest prosty, młodzi nie wierzą w Boga dlatego nie chodzą do Jego świątyń i nie modlą się do Niego.


Ciekawe kto ich tak wychował?

Po za tym przede mną w kościele zawsze stoi sporo młodych osób ,a ksiądz proboszcz dziękował studentom za otwarte drzwi studenckich stancji podczas kolędy.

Na różne uroczystości kościół pełny więc, ludzi młodych jest mniej bo społeczeństwo się starzeje :)
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #10 dnia: Stycznia 25, 2011, 16:11:24 pm »

(...) ludzi młodych jest mniej bo społeczeństwo się starzeje :)

Mniej bo DN ich przejęła swoją ewangelizacją  :)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Stycznia 25, 2011, 20:14:57 pm »

Młodzi jeśli nie sa historykami sztuki mają gdzieś archtekturę budynku.
Ale budynek brzydki i szpetne wnętrze rozpoznają?

Ciekawe kto ich tak wychował?
Pierwsze (albo następne) pokolenie"dzieci soboru"?

Po za tym przede mną w kościele zawsze stoi sporo młodych osób ,a ksiądz proboszcz dziękował studentom za otwarte drzwi studenckich stancji podczas kolędy.
Sporo to 12% ?

Na różne uroczystości kościół pełny więc, ludzi młodych jest mniej bo społeczeństwo się starzeje :)
"A świstak siedzi i zawija je w te sreberka" - że zacytuje forumowego klasyka;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 25, 2011, 20:22:46 pm »

Młodzi jeśli nie sa historykami sztuki mają gdzieś archtekturę budynku.

Proszę zwrócić uwagę, że najpiękniejsze kościoły stawiano w czasach, gdy historyków sztuki nie było.
Ludzie chcą przebywać w pięknych miejscach. Wolą brać śluby w pięknych kościołach.

Nikt normalny nie pojedzie na wakacje szlakiem największych wysypisk śmieci...

Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 25, 2011, 20:35:09 pm »

Chcą brać śluby w pięknych kościołach bo to podnosi prestiż a nie dlatego że są piękne budowa AMDG.
Niektórzy Panie JP7 pewnie potrafią powiedzieć że k-ł jezuitów w Kaliszu jest super a Miłosierdzia Bożego to maszkara którego ja nie wiem jak opisać. Ale nie wiem czy to kogoś interesuje w Polsce. Wystarczy spojrzeć na stan naszych zabytków.
A teraz taki przykład: tydzień temu był opłatek z bp. ordynariuszem zorganizowany przez kaliskie DA. Jeśli chodzi o studentów z mojego roku szli tylko po to żeby się za darmo najeść.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Stycznia 25, 2011, 21:05:12 pm »

Chcą brać śluby w pięknych kościołach bo to podnosi prestiż a nie dlatego że są piękne budowa AMDG.
Trzeba brać również pod uwagę, że kontakt z pięknem sprawia przyjemność.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Coraz mniej młodych w polskich kościołach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!