Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 11:46:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Justyn a dialog międzyreligijny
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Justyn a dialog międzyreligijny  (Przeczytany 14876 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 24, 2011, 22:07:31 pm »

Chodzi o te kręgi przynależności.

Lumen Gentium 14-16 wykłada naukę o "kręgach koncentrycznych" przynależności do Kościoła katolickiego.
http://www.nonpossumus.pl/encykliki/sobor_II/lumen_gentium/II.php


Roger Schutz, jako protestant z pochodzenia, odbył drogę bez precedensu. Podczas swego ostatniego spotkania z Janem XXIII, w 1963 r., zapytał o miejsce Taizé w Kościele. Jan XXIII, zataczając rękoma kręgi, odpowiedział: „Kościół katolicki składa się z koncentrycznych kręgów, coraz większych, coraz większych”. Papież nie sprecyzował, w którym kręgu widział Taizé, Brat Roger zrozumiał jednak, że jego Wspólnota jest już wewnątrz i powinna iść dalej swoją drogą. 

Całość tu:

http://wiadomosci.onet.pl/prasa/droga-brata-rogera/ylw5n

Było o tym tu:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,485.msg93737.html#msg93737
« Ostatnia zmiana: Stycznia 31, 2016, 18:34:02 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 24, 2011, 23:05:38 pm »

Nie ma czegoś takiego jak "kręgi przynależności".
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 25, 2011, 09:50:15 am »

To kręgi koncentryczne.
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 25, 2011, 11:57:07 am »

hmm.. cokolwiek to miało by znaczyć ..  :P

Jedno jest pewne, Lumen Gentium kręgami żadnymi się nie zajmuje  ;)
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 25, 2011, 12:19:00 pm »

są kręgi. dziewięć. pisał o nich niejaki alighieri.  ;-)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 25, 2011, 13:25:23 pm »

hmm.. cokolwiek to miało by znaczyć ..  :P

Jedno jest pewne, Lumen Gentium kręgami żadnymi się nie zajmuje  ;)

Przeczytał pan sobie powyżej? Przecież papież Jan XXIII tłumaczył o tych kręgach.
Cytuj
Roger Schutz, jako protestant z pochodzenia, odbył drogę bez precedensu. Podczas swego ostatniego spotkania z Janem XXIII, w 1963 r., zapytał o miejsce Taizé w Kościele. Jan XXIII, zataczając rękoma kręgi, odpowiedział: „Kościół katolicki składa się z koncentrycznych kręgów, coraz większych, coraz większych”. Papież nie sprecyzował, w którym kręgu widział Taizé, Brat Roger zrozumiał jednak, że jego Wspólnota jest już wewnątrz i powinna iść dalej swoją drogą.

Jak ktoś jest w jakimś kręgu to po co ma się nawracać? Jeszcze tu proszę zerknąć, też pisze o kręgach koncentrycznych:
http://breviarium.blogspot.com/2006/10/sownik-novus-ordo-taize.html
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 25, 2011, 14:52:45 pm »

A jakieś potwierdzenie na prawdziwość tej historyjki?

Zresztą ja mówię o dokumentach Magisterium, a nie o bliżej nie sprecyzowanych (prawdziwych w ogóle?) słowach Papieża.
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 25, 2011, 15:21:31 pm »

Proszę pana, a ja to skąd to podaję? z GW?  Ma pan podane gdzie, co i kto napisał, powiedział. Tak niestety było to przekazywane wiernym. Tygodnik powszechny pisał, wszak to gazeta zwąca się katolicką. Przecież są podane wypowiedzi abp.Michalika, abp Dziwisza, papieża za RW.
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 25, 2011, 20:32:39 pm »

Cytuj
Proszę pana, a ja to skąd to podaję? z GW?

Rzetelność Tygodnika Powszechnego w sprawach wiary kwestionuję tak samo jak rzetelność GW.

Skoro mówimy o wszystkich wypowiedziach umieszczonych na KNO, to tak samo "z powietrza" wzięta jest rzekoma wypowiedź Jana Pawła II w której miał namawiać br Rogera do pozostania protestantem.

Wśród wszystkich tych wypowiedzi za nie-kosher uważam tylko Abp Michalika... chociaż źródło do taize.fr już nie działa .

Nie zmienia to jednak faktu, że stwierdzenie:

Cytuj
Lumen Gentium 14-16 wykłada naukę o "kręgach koncentrycznych" przynależności do Kościoła katolickiego.

to bujda na resorach.

Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 25, 2011, 22:15:59 pm »

Jeszcze wracając do Justyna ;)

Cytat: Zawsze wierni
Jako że Papież nawiązuje tu wyraźnie do Pierwszej Apologii św. Justyna, przypomnijmy, że Ojcowie uważali „różne religie” za pochodzące od diabła, a ich bożków za złe duchy. Justyn uczył, że to filozofia grecka, a nie politeistyczne religie pogańskie, zawiera „ziarna prawdy” – włącznie ze znajomością istnienia jednego Boga, i że ponieważ „Sokrates usiłował uczynić te rzeczy powszechnie znanymi i oswobodzić ludzi od demonów (...) został skazany na śmierć przez tych, którzy pokochali zło”. Sokrates skazany został za próbę przekazania „ziaren Słowa” wyznawcom fałszywych religii, „którzy ich nie posiadali i którzy je odrzucili”.
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/477
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 27, 2011, 16:56:23 pm »

To fakt, Justyn "sympatyzował" głównie z Platonizmem, tzn uwypuklił semina Verbi w filozofii greckiej (ukazując tym samym, pełnie objawienie się Logosu w chrześcijaństwie) ale czy nadużyciem jest odniesienie semina Verbi do wielu kultów i religii? Absolutnie nie. Justyn stworzył "instytucję" Logos spermatikos aby ukazać wspólną platformę na której mogą się spotkać różne poglądy, bo przecież jest prawdą że poganie opierając się na prawie naturalnym, dobrze czynią potępiając zabójstwo (np). Jest to tylko część prawdy, która w całości jest objawiona w Chrystusie. Ale cząstki tej prawdy możemy znaleźć w różnych filozofiach i kulturach...
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Joker
uczestnik
***
Wiadomości: 216

« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 27, 2011, 21:00:48 pm »

Poza tym teologia mówi też o objawieniu pierwotnym,danym w raju, które zostało przekazane dalej i jego ślady istnieją w wierzeniach różnych ludów.
 
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 28, 2011, 07:36:52 am »

Poza tym teologia mówi też o objawieniu pierwotnym
Jaka (czyja) dokładnie teologia to mówi? Proszę zacytować.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 07, 2011, 21:26:50 pm »

A jakieś potwierdzenie na prawdziwość tej historyjki?

Zresztą ja mówię o dokumentach Magisterium, a nie o bliżej nie sprecyzowanych (prawdziwych w ogóle?) słowach Papieża.

Jednak kręgi koncentryczne, wypowiedź Jana XXIII nie zadowalała to teraz druga wypowiedź:

"Przekroczyć próg nadziei"



(proszę kliknąć na skan to się powiększy do czytania)
Zapisane
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 08, 2011, 15:32:54 pm »

Niech pani przeczyta ze zrozumieniem. Gdzie tam Ojciec Święty mówi o "kręgach przynależności do Kościoła"?

Wręcz przeciwnie papież mówi o "mnogości religii" i "najbliższej nam religii". To, że tłumacz oddał tę myśl papieża jako "koncentryczne kręgi" (co nie wiem na ile jest trafne bo nie widziałem oryginału) to nie świadczy jeszcze, że to ma co cokolwiek wspólnego z tą wybujałą teorią.  ;D
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Strony: 1 [2] 3 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Justyn a dialog międzyreligijny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!