Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 11:45:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Kadzidło na Trzech Króli
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Kadzidło na Trzech Króli  (Przeczytany 74449 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 08, 2011, 14:57:10 pm »

Panie Guldenmond, zamiast napisać K+M+B ,napiszemy C+M+B to jest to strasznym odstępstem? Ja dziś zajrzałam do "Rytuału rodzinnego"  http://sanctus.com.pl/ext/wyszukiwarka_podstawowa?slowo=Rytua%B3+rodzinny&x=35&y=12
i doczytałam, że było pisane J+M+J (Jezus, Maryja, Józef).  Zamieszczę te skany, wiedzy nigdy dość:



(proszę kliknąć na skan to się powiększy do czytania w nowym oknie)

Następnych skanów już nie robiłam, bo są dalej słowa tej Ewangelii i po zakończeniu pisze że śpiewa się kolędę, nawet jest napisana jaką, a mianowicie "Jakaż to gwiazda", a ojceiec czy głowa rodziny w tym czasie kropi wszystkie pokoje wodą święconą przyniesioną z kościoła i drzwi znaczy kredą, pisząc chrześcijańskie symbole z datą bieżącego roku. Cały obrzęd kończy się poleceniem całej rodziny opiece Matki Bożej słowami modlitwy; "Pod Twoją obronę ....."
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 08, 2011, 16:27:52 pm »

K+M+B czy C+M+B?
- litera G w łacinie powstala z C, i czesto jako "C" byla zapisywana ( vide: skrotem od imienia Gaius jest litera C. ); podobno stalo sie to za sprawa Appiusza Klaudiusza Caecusa
- CMB i jego rzekome skruty to jeden wielki smiech na sali. nigdy czegos takiego w tym kraju nie bylo.
- a gdyby bp dziwisz kazal napisac na swojej stronie, ze JP2 dajmy na to byl niepokalanie poczety, to co, uwierzylibysmy? ;-D
- ksiadz mogl pisac litery na drzwiach np. gdy mieszkancy byli niepismienni

W źródłach drukowanych, pisownia Caspar/Casparus zanika, m.in. wraz z długim "s", dopiero na początku XIX wieku.

Natomiast wedle mojej wiedzy, rozwinięcia "Christus mansionem benedicat" czy "Christus multorum benefactor" są starsze niż tradycja ustalająca liczbę Magów na 3 i nadająca im imiona, ta z kolei tradycja - starsza niż modlitwa przy benedykcji kredy wymieniająca imiona Królów.

W sumie fajny temat na kwerendę oraz na tradycyjną międzytradsowską naparzankę.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 08, 2011, 21:13:15 pm »

K+M+B czy C+M+B?
- litera G w łacinie powstala z C, i czesto jako "C" byla zapisywana ( vide: skrotem od imienia Gaius jest litera C. ); podobno stalo sie to za sprawa Appiusza Klaudiusza Caecusa
- CMB i jego rzekome skruty to jeden wielki smiech na sali. nigdy czegos takiego w tym kraju nie bylo.
- a gdyby bp dziwisz kazal napisac na swojej stronie, ze JP2 dajmy na to byl niepokalanie poczety, to co, uwierzylibysmy? ;-D
Jeśli przyjąć interpretację, że "C" oznacza jednak imię "Caspar", to nie rozumiem, co niewłaściwego jest w używaniu łacińskiej wersji inicjałów Króli. To tak, jakby mieć pretensję, że ktoś odmawia w Polsce różaniec po łacinie.  ;) Zwłaszcza, że "CMB" kryje w sobie jeszcze te inne znaczenia. Poza tym skąd pewność, że "nigdy" tego nie było? Dodam, że nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej, ale u mnie w parafii również, proboszcz popiera wersję "CMB".
@ Mama
Dziękuję za skan. Ten rytuał wydano co prawda w 1982, ale trochę to by było dziwne gdyby tradsi upierali się przy spolszczonej wersji, a protestowali przeciw wersji łacińskiej aktualnie promowanej.
@ Bartek
Nie znam za bardzo łaciny, ale wydaje mi się, że tu:
http://la.wikipedia.org/wiki/Sancti_Magi
sugerują, że imiona Króli były wymyślone tak, żeby pasowały do "CMB", które istniało wcześniej, jak Pan napisał.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 08, 2011, 22:02:04 pm »

Jeśli przyjąć interpretację, że "C" oznacza jednak imię "Caspar", to nie rozumiem, co niewłaściwego jest w używaniu łacińskiej wersji inicjałów Króli.

C+M+B jest OK, dopóki nie lansuje się go nachalnie mędrkując o wyższości Biblii nad Tradycją.

Gdy skończyłem pisać poprzedniego posta, z szafki na podłogę runęło moje Martyrologium Romanum. Podniosłem i sprawdziłem - imion Trzech Króli brak. A to edycja przedsoborowa. Reforma potrydencka z rezerwą podchodziła do wiedzy apokryficznej. I mimo, że z zasady elogia do Martyrologium Rzymskiego A.D. 1584 brano z Martyrologium Usuarda, to jednak wspomnienia Trzech Króli (Kacpra - 1.I, Melchiora - 6.I, Baltazara - 11.I) pominięto.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 08, 2011, 22:42:08 pm »

Jeśli przyjąć interpretację, że "C" oznacza jednak imię "Caspar", to nie rozumiem, co niewłaściwego jest w używaniu łacińskiej wersji inicjałów Króli.
C+M+B jest OK, dopóki nie lansuje się go nachalnie mędrkując o wyższości Biblii nad Tradycją.
Zgoda, choć sądzę, że akurat jest jasne, iż imiona Mędrców są tradycją, a nie Tradycją, i że co najwyżej ktoś może "mędrkować" o wyższości Biblii nad apokryfami (i to chyba słusznie  :) ). A "C+M+B", uważam, że jest o tyle "lepsze", że łączy w sobie dwie tradycje (łacińskie imiona i błogosławieństwa). Przez to staje się okazją do bardziej pouczającego wytłumaczenia ich znaczenia ciekawskim.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
daniel89
uczestnik
***
Wiadomości: 236

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 08, 2011, 22:46:15 pm »

http://wspomozycielka.waw.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=540&cntnt01origid=105&cntnt01detailtemplate=parafia_detail&cntnt01returnid=56&hl=pl_PL

Cytuj
W średniowieczu powstała legenda dotycząca ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do żłóbka. Nazwano ich trzema królami i nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

No ale jak to legenda?

Co do "CMB", ja byłem uczony znaczenia „Christus Mansionem Benedicat” oraz zapisu C+M+B+2011  (+ - krzyż trzy razy)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2011, 22:48:21 pm wysłana przez daniel89 » Zapisane
"Franciszku, idź i napraw mój Kościół, który, jak widzisz, cały jest w ruinie"
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 08, 2011, 22:54:26 pm »

http://wspomozycielka.waw.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=540&cntnt01origid=105&cntnt01detailtemplate=parafia_detail&cntnt01returnid=56&hl=pl_PL

Cytuj
W średniowieczu powstała legenda dotycząca ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do żłóbka. Nazwano ich trzema królami i nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

No ale jak to legenda?

Co do "CMB", ja byłem uczony znaczenia „Christus Mansionem Benedicat” oraz zapisu C+M+B+2011  (+ - krzyż trzy razy)
Chyba chodzi nie o to, że cała opowieść jest legendarna, ale że imiona i królewska godność Mędrców należą do legendy.

Znalazłem też wersję "20+C+M+B+11", a łacińska Wikipedia lansuje wersję "MM+C+M+B+XI".  ;D
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 09, 2011, 10:40:10 am »

z tym "nigdy" no to hiperbolizacja byla z mojej strony ;D

Gdy skończyłem pisać poprzedniego posta, z szafki na podłogę runęło moje Martyrologium Romanum.
to znak! to znak ! ! ! hehe :-)

a na powaznie:
nie wiemy ilu bylo medrcow ani jak sie nazywali i na tym swiecie sie nei dowiemy juz. ale chyba to, ze czcimy ich jako sw. Kacpra, Melchiora i Baltazara, i to, ze wierzymy, iz relikwie w St. Petrus-und-Maria sa prawdziwe to juz Tradycja przez "T"
moze niech kazdy pisze wg swego pogladu i nie narzuca go innym: kto chce byc dawniejszy niech stosuje CMB, kto wg rytualu - KMB
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
daniel89
uczestnik
***
Wiadomości: 236

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 09, 2011, 13:33:55 pm »

a na powaznie:
nie wiemy ilu bylo medrcow ani jak sie nazywali i na tym swiecie sie nei dowiemy juz.

A ja wiem! ;P

Wystarczy poczytać A.K.Emmerich ;)
Zapisane
"Franciszku, idź i napraw mój Kościół, który, jak widzisz, cały jest w ruinie"
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 09, 2011, 14:04:35 pm »

A ciekawie tam pisze. Trzej Mędrcy czy Królowie to: Menzor, Sair, Teokeno.

http://pasja.wg.emmerich.fm.interia.pl/zycie_jezusa19.htm
Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 09, 2011, 15:27:01 pm »

a na powaznie:
nie wiemy ilu bylo medrcow ani jak sie nazywali i na tym swiecie sie nei dowiemy juz. ale chyba to, ze czcimy ich jako sw. Kacpra, Melchiora i Baltazara, i to, ze wierzymy, iz relikwie w St. Petrus-und-Maria sa prawdziwe to juz Tradycja przez "T"
A ciekawie tam pisze. Trzej Mędrcy czy Królowie to: Menzor, Sair, Teokeno.
Tradycja (przez "T") jest częścią Objawienia, kto odrzuca choćby jeden jej element jest heretykiem. Jeśli imiona Mędrców są częścią Objawienia, to bł. A. K. Emmerich była heretyczką. Jeśli konkluzja fałszywa, to fałszywe musi być założenie. Twierdzę więc, że imiona Mędrców nie są częścią Tradycji. Jednocześnie nie twierdzę, że tradycja czczenia ich relikwii i nazywania ich tymi imionami nie jest godna szacunku i korzystna dla wiary. Twierdzę, że nie należy jedynie do prawd objawionych, w które mamy obowiązek wierzyć wiarą boską i katolicką. Zresztą sam sobie Kolega Guldenmond zaprzecza twierdząc, że nie wiemy jak Mędrcy się nazywali, ale jednocześnie zaliczając ich imiona do Objawienia.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 09, 2011, 17:26:07 pm »

Nie rozumiem, co tu tak bić pianę. Podałam link do K.Emmerich i przeczytać każdy może, ale żeby tak odrazu błogosławioną zwać od heretyczek? Wykłady takie pan tu robi, to ja zaraz paragrafy mogę zacytować kto jest heretykiem. Nie o to tu chodzi. Jeden napisze tak, drugi inaczej, ważne żeby wiedział o co tu w tym chodzi. Powyżej pan "Guldenmond" napisał: "moze niech kazdy pisze wg swego pogladu i nie narzuca go innym: kto chce byc dawniejszy niech stosuje CMB, kto wg rytualu - KMB"
Ani to nie jest grzechem, ani jakimś przestępstwem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2011, 19:50:38 pm wysłana przez Mama » Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 10, 2011, 01:06:06 am »

Nie rozumiem, co tu tak bić pianę. Podałam link do K.Emmerich i przeczytać każdy może, ale żeby tak odrazu błogosławioną zwać od heretyczek? Wykłady takie pan tu robi, to ja zaraz paragrafy mogę zacytować kto jest heretykiem. Nie o to tu chodzi. Jeden napisze tak, drugi inaczej, ważne żeby wiedział o co tu w tym chodzi. Powyżej pan "Guldenmond" napisał: "moze niech kazdy pisze wg swego pogladu i nie narzuca go innym: kto chce byc dawniejszy niech stosuje CMB, kto wg rytualu - KMB"
Ani to nie jest grzechem, ani jakimś przestępstwem.
Przecież w moim wpisie napisałem:
Jeśli imiona Mędrców są częścią Objawienia, to bł. A. K. Emmerich była heretyczką. Jeśli konkluzja fałszywa, to fałszywe musi być założenie.
a zatem napisałem, że nie jest heretyczką. To było reductio ad absurdum tez Kolegi Guldenmonda.

KNO też porusza tę sprawę:
http://breviarium.blogspot.com/2011/01/czytelnicy-pytaja-kmb-czy-cmb.html
Myli się jednak, że posoborowy rytuał nie rozstrzyga tej sprawy, vide: skany Pani Mamy. Nie do końca też jestem w stanie zrozumieć, dlaczego z tekstu łacińskiego, gdzie są imiona zaczynające się na "G", "M" i "B", ma wynikać, że należy pisać "KMB".
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2011, 01:14:13 am wysłana przez dernapol » Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 10, 2011, 04:49:19 am »

Znajomy ksiądz zwykł po łacinie pisać na drzwiach "Christus mansionem benedicat". Może najlepiej tak zrobić, a nie spierać się o literki... a jak ktoś woli niech sobie napisze Kasper Melchior Baltazar i tyle.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 10, 2011, 10:04:52 am »

Ministrant (jedenaście lat) wyciąga rękę, by napisac kredą na drzwiach....
Ja: hola!, co napiszesz? - Ministrant: - CMB2011.
- Nie, ma być KMB! - Nie, ma być CMB!
- A dlaczego? - Bo Christus Mansionem Benedicat.
- A ja się przygotowałem na taką okoliczność i dla ciebie /tu: wydruk notki z NRL/.
/chłopak się burzy, nie zgadza, bo ksiądz go tak uczył i koniec.
więc ja wyrywam mu kredę - To mój dom i moje drzwi! I piszę
20+K+M+B11 /
Po kolędzie wyjechaliśmy i wróciwszy po kilku godzinach, zauważam

KOREKTĘ mojego napisu na drzwiach!
Ministrant starł K i nabazgrolił C, starł również 20 ale napisał z porotem
(pewnie chciał napisać 2011 na końcu).

Tupet i odwaga! Zuch chłopak! Ma u mnie czekoladę i donos do jego opiekuna ;)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Kadzidło na Trzech Króli « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!