Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 05:47:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Święto Objawienia Pańskiego
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Święto Objawienia Pańskiego  (Przeczytany 9061 razy)
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 07, 2016, 11:59:48 am »

Jeśli chodzi o tzw. orszaki - osobiście jestem na "nie".
Dzisiaj w wiadomościach czytam, że na orszaku w Nysie dziecko zostało poturbowane przez konia. Nie jest to bynajmniej argument przeciw hippice w kontekście dzieci; bardziej zobrazowanie jak wygląda organizacja tych wydarzeń.
Wczoraj widziałem migawki z orszaku w moim mieście - na początku modlitwa przed kościołem (nie mam pojęcia, z jakiego formularza...), potem przemarsz z kolędami na ustach (to akurat się chwali!) ulicami miasta. Tandetne stroje, tadnetna scena, wszystko przygotowane niskobudżetowo i na łapu-capu. Uczestnicy wyraźnie skonfundowani i bez rozeznania, czy biorą udział w wydarzeniu sakralnym czy świeckim. Pod takim obrzędowym poplątańcem podpisuje się lokalny Kościół, bo jest okazja "wyjść z wiarą na ulice". Do tego próby wmawiana, że ta "nowa świecka tradycja" ma wieloletnie chrześcijańskie korzenie... Na Polskim gruncie jest to jednak kulturowy przeszczep, równie "tradycyjny", co dzieciaki biegające z cukierkami na Haloween. Dobrze że nasi globaliści jeszcze nie odkryli, jak świętuje się 1 listopada w Meksyku. #KatolicyzmEventowy?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 07, 2016, 12:55:51 pm »

To nie przymus iść na taki orszak. Ja natomiast jestem pod wrażeniem  tegorocznych obchodów. W tym wszystkim należy dostrzec aspekt religijny tego. W wielu krajach był to normalny dzień roboczy (bynajmniej w Anglii). Ciekawy też wpis w temacie:

Trzej Królowie powrócili !!
(...)
http://przedsoborowy.blogspot.com/2011/01/trzej-krolowie-powrocili.html
Zapisane
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 08, 2016, 07:35:47 am »

To nie przymus iść na taki orszak.

Z całym szacunkiem, absencja również daje prawo do oceny tego wydarzenia czy zjawiska. Byłbym zdecydowanie mniej zniesmaczony właśnie gdyby niektóre orszaki nie miały wydźwięku religijnego. W ten sposób ci, których mamy nawracać dostali przekaz, że Katolicy modlą się jednak trochę byle jak. Nie chcę tu parabolizować zbyt szeroko, ale posoborowa liturgia również ma jakiś "aspekt religijny", jednak podajemy pod wątpliwość jej walory estetyczne, dydaktyczne i sakralne. O ile bardziej nasza wrażliwość liturgiczna musiała zostać wystawiona na próbę przez pacierze rozbrzmiewające z "liturgicznych megafonów" wśród orszakowych zwierząt, "mędrców" w kolorowych prześcieradłach włożonych na grube warstwy puchowych kurtek, czy z estradowych podestów naprędce zaimprowizowanych na "pakach" samochodów dostawczych. Być może w Warszawie było bardziej "budująco" i katolicko; u nas niestety wionęło nędzą i kiczem. Albo robimy porządną procesję liturgiczną, albo świecki pochód, tak myślę. Można też zrobić Mszę świętą i procesję, a po zakończonej części sakralnej urządzić happening, aby wszystko było jasne i klarowne. Nawiasem, niezamierzonym skutkiem takiego synergicznego orszaku może być przeniesienie pewnych zachowań i "duchowości" np. na procesję w Boże Ciało czy Rezurekcję. Oczywiście pełna zgoda co do tego, że Objawienie Pańskie należy świętować z całą przynależną czcią, włączając w to dzień wolny od pracy  :)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 08, 2016, 07:46:25 am wysłana przez spanish inquisition » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #18 dnia: Stycznia 08, 2016, 11:15:49 am »

Oprócz narzekania na forum, ma Pan pole do popisu swojej działalności w realu, a porównanie przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, do: "posoborowa liturgia również ma jakiś "aspekt religijny", jednak podajemy pod wątpliwość jej walory estetyczne, dydaktyczne i sakralne." - jest chybiona. To nie jest procesja liturgiczna. Lewacy cierpią kiedy katolicy świętują! Powrót tego święta jako dnia świątecznego i wolnego był w 2013 roku solą w oku lewakom, ateuszom, etc ...  i argumentowali na rózne sposoby, m.in. aby wyjść naprzeciw wyznawcom innych religii niż rzymski katolicyzm, których święta nie są dniami wolnymi od pracy.
Zapisane
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #19 dnia: Stycznia 11, 2016, 11:35:44 am »

Oprócz narzekania na forum, ma Pan pole do popisu swojej działalności w realu,
...z którego to pola chętnie korzystam tam, gdzie ma to historyczne i kulturowe uzasadnienie na lokalnym gruncie.
Cytuj
To nie jest procesja liturgiczna.
Dziekuję za to stwierdzenie. Należy podkreślać z całą mocą że orszak to happening a nie procesja, bo dla neofitów i "piknikowców" różnice są niestety nieczytelne.

W warstwie pozamerytorycznej zgadzam się z Panią, że narzekania i kontrowersje budzą zdecydowanie większy entuzjazm niż inicjatywy nowatorskie. Tak już jesteśmy społecznie skonstruowani, zwłaszcza my - konserwy, że wszelkie próby zmian budzą w nas co najmniej głębsze refleksje. W tym duchu proszę odczytać i spróbować zrozumieć moje uczulenie na "nowe tradycje" i nowinkarstwo ocierające się o synkretyzm sakralno-wulgarny. Zazwyczaj w takich zabiegach celują wspomniani przez Panią lewacy, których oczywista obecność w pewnych ruchach w Kościele tylko potęguje moją daleko idącą ostrożność. Co innego gdyby chodziło o przywrócenie zwyczajów (choćby ludowych) w dawniejszej formie ale tutaj nic takiego nie ma miejsca.

Chciałbym przewrotnie zapytać, czy darzy Pani podobnym entuzjazmem inne okołochrześcijańskie inicjatywy typu ŚDM, Taize, tańce paschalne itd.? Zapewne one także mogą mieć jakiś pozytywny aspekt przez zaistnienie religii w tzw. "przestrzeni publicznej". Czy to wystarczy aby Katolik udzielił danemu wydarzeniu aprobaty? Czy owo "zaistnienie" jest wartością nadrzędną bez względu na jakość i treść przekazu?
Gdyby nie dostąpiła Pani wcześniej łaski Chrztu Świętego i wychowania w świętej wierze katolickiej, czy rzeczywiście widok takiej radosnej gawiedzi na ulicy skłoniłby Panią do przestąpienia progu kościoła w poszukiwaniu tradycyjnej duchowości? COKOLWIEK czynisz, czyń rozważnie i patrz końca.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2016, 11:39:33 am wysłana przez spanish inquisition » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #20 dnia: Stycznia 11, 2016, 13:05:06 pm »

Nie ma się do czego odnieść  to samo mantrowanie j.w. , a na to pytanie: "Chciałbym przewrotnie zapytać, czy darzy Pani podobnym entuzjazmem inne okołochrześcijańskie inicjatywy typu ŚDM, Taize, tańce paschalne itd.?" - proszę czytać na forum moje wypowiedzi.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #21 dnia: Stycznia 11, 2016, 16:01:20 pm »

Cytuj
Pod takim obrzędowym poplątańcem podpisuje się lokalny Kościół, bo jest okazja "wyjść z wiarą na ulice". Do tego próby wmawiana, że ta "nowa świecka tradycja" ma wieloletnie chrześcijańskie korzenie... Na Polskim gruncie jest to jednak kulturowy przeszczep, równie "tradycyjny", co dzieciaki biegające z cukierkami na Haloween.Pod takim obrzędowym poplątańcem podpisuje się lokalny Kościół, bo jest okazja "wyjść z wiarą na ulice". Do tego próby wmawiana, że ta "nowa świecka tradycja" ma wieloletnie chrześcijańskie korzenie... Na Polskim gruncie jest to jednak kulturowy przeszczep, równie "tradycyjny", co dzieciaki biegające z cukierkami na Haloween.

Podpisuję się oburącz pod tym co Pan napisał.
Posoborowy biskup chwyta się wszystkiego by "wyjść do ludzi". Tylko pytanie "z czym?". Wykrzyczane do kamery TVP-regionalna "Jezu ufam Tobie!", miesza się ze śmiechami.
Jestem "za" orszakiem, ale bez tego nachalnego stręczenia posoborowego zachowania. Nie interesuje mnie intymna więź tego pana z Bogiem. Wielu niewierzących przyszłoby na taki festyn gdyby nie był podlany "charyzmatycznym sosem".
(Podobne zakusy czeka Marsz Niepodległości. W tym roku z estrady jakiś "charyzmatyczny narodowiec" stręczył Bergolia, czym irytował zebranych. Wcale bym się nie zdziwił gdyby Neo przejęło manifestację 1-majową ;)

KEP zrobi wszystko: orszaki, dzień otwartych drzwi w meczetach, fiku-miku, byle nie Mszę.

Byłem przejazdem w pięknej rokokowej bazylice w Krzeszowie (Kamienna Góra). Na placu przed bazyliką gigantofony ryczą "posoborowe sacrum" czyli nowusa. Plac pusty. Wchodzę do bazyliki .... a tam tylko garstka wiernych w nawie. Ale "wychodzenie do ludzi" każe ryczeć na cały powiat.
A kiedyś wystarczyły dzwony przed mszą. Pan Bóg słyszy i bez gigantofonów ale to nie On jest adresatem "liturgii" posoborowej, tylko człowiek.



Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Stycznia 11, 2016, 17:03:44 pm »

"Gdy krytyka Kościoła nabywa złośliwej goryczy, w gruncie rzeczy działa zawsze ukryta pycha, która dziś zaczyna się już stawać nagminna. Niesyty, dołącza się do tego bardzo często pustka duchowa."

J.Ratzinger, Wprowadzenie w chrzescijaństwo
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #23 dnia: Stycznia 11, 2016, 21:17:55 pm »

Czy Pani ma jakiś program do generowania złotych myśli ?  Bo nie sądzę by sypała Pani na fk tak z głowy; choć może i tak być.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #24 dnia: Stycznia 12, 2016, 20:21:22 pm »


Podpisuję się oburącz pod tym co Pan napisał.
Posoborowy biskup chwyta się wszystkiego by "wyjść do ludzi". Tylko pytanie "z czym?". Wykrzyczane do kamery TVP-regionalna "Jezu ufam Tobie!", miesza się ze śmiechami.


Dołączam moje dwie rączyny. Wygląda na to, że orszaki to właśnie impreza głównie regionalna, tam najmocniej chwyciło! Ale jeśli ma to być przeciwwaga OŚP, to niechta już bedzie. Ale nie jest! Dostępne w regionalnych mediach fotki wskazują na to, że można być i tu i tam  ;D
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #25 dnia: Stycznia 13, 2016, 13:20:25 pm »

OŚP to zupełnie inna bajka, jest  wątek w tym temacie:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,3232.msg141684.html#msg141684

... i proszę uszanować pogląd Pani przedmówcy, którego pani cytuje.


Jurek Owsiak i ja należymy do jednej parafii. Muszę sprawdzić (nie mam dokumentów) czy podpisał sie pod prośbą MP SP z Piaseczna...

Owszem mozna wyliczać koszta bezpośrednie, posrednie, finansowe itd. imprezy owsiakowej. Mozna. Wsparcie partii i rządu też ma. Ale czy 50 % krytyki jego akcji nie jest wynikiem zazdrosci (aby nie powiedzieć zawiści). Udało mu się. Organizuje imprezę coroczna i równolegle buduje wizerunek "firmy". Od wizerunku bedzie odcinał kupony do końca świata (i jeden dzień dłuzej).



A jak już mowa o przeciwwadze do przedstawienia jasełkowego jakim jest Orszak Trzech Króli, to proponuję "Marsze dla Jezusa Króla Polski", o których tu wiele pisze, wystarczy wejść na pewne strony, które Pani też polecała, gdzie jest cały mix-masz, a jeszcze więcej jest chyba tu:

http://www.jezuskrolempolski.waw.pl/

... i na pierwszy podany tam wykład można poczytać tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,6263.msg191550.html#msg191550

To dopiero "Tradycja czy tradycja!" .  W przeciwieństwie do "Marszów dla Jezusa Króla Polski" - który jest wypaczeniem tradycyjnej nauki katolickiej, to scenariusz przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, wszędzie jest taki sam, bo oparty na Ewangelii, ale wykonanie niezmiernie urozmaicone, w zależności od regionalnych obyczajów i nikt nie wypacza nauki katolickiej.
Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 13, 2016, 14:28:43 pm »

to proponuję "Marsze dla Jezusa Króla Polski", o których tu wiele pisze, wystarczy wejść na pewne strony, które Pani też polecała, gdzie jest cały mix-masz, a jeszcze więcej jest chyba tu:

http://www.jezuskrolempolski.waw.pl/


Łaskawa Pani raczy zauważyć, że jeśli odwoływałam się do wątków na tej stronie, to nie znaczy, że propaguję wszystko, co tam jest napisane. Zwłaszcza, że strona zawiera ciekawe wystąpienia księży, w tym z IDP i FSSPX. Może Pani ich też pouczy, by nie propagowali? Nigdy w moich wpisach nie promowałam Marszy dla Jezusa Króla Polski, to Pani użyła teraz słowa "proponuję". Zdaje się, że to moja skromna osoba zwróciła Pani uwagę na znaczenie Intronizacji NSPJ w rodzinach, chociaż na dziesiejszym etapie, zapewne Pani wyprze się tego i powoła się na Ducha Św., który Panią oświecił. Obawiam się jednak, że z jednej strony nieco mocniej. We wszystkim  wskazany jest bowiem rozsądny umiar. W  czasach diabolicznej dezorientacj najlepiej koncentrować się na sprawach dla zachowania wiary najistotniejszych, niż tępić miecze o tzw. pierdołły. Czy naprawdę nie ma już Pani innych, godniejszych Pani erudycji adwersarzy?

Polecam : http://www.ksiegarnia.antyk.org.pl/x_C_I__P_23016690-23010001__PZTA_2.html

P.S. Książka ta dostępna była również w księgarni Te Deum, ale strona polskiego FSSPX nie otwiera się dziś. Oby to nie była przebudowa w stylu "rebranding", bo niektórych materiałów możemy już więcej nie zobaczyć.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2016, 14:32:34 pm wysłana przez CiociaA » Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 13, 2016, 17:47:53 pm »

to proponuję "Marsze dla Jezusa Króla Polski", o których tu wiele pisze, wystarczy wejść na pewne strony, które Pani też polecała, gdzie jest cały mix-masz, a jeszcze więcej jest chyba tu:

http://www.jezuskrolempolski.waw.pl/



Łaskawa Pani raczy zauważyć, (...)

Łaskawa Pani wszystko zauważa i zauważyła, a powyższy cytat z moją wypowiedzią nie pełny, więcej było napisane, o co chodzi, bo to co napisałam było do tego:


Ale jeśli ma to być przeciwwaga OŚP,


Była mowa  o przeciwwadze  i podałam przykład przeciwwagi



że jeśli odwoływałam się do wątków na tej stronie, to nie znaczy, że propaguję wszystko, co tam jest napisane. Zwłaszcza, że strona zawiera ciekawe wystąpienia księży, w tym z IDP i FSSPX. Może Pani ich też pouczy, by nie propagowali?

Mnie to zupełnie nie interesuje, co Pania tam i gdzie indziej  interesuje czy interesowało i nie mam zamiaru nikogo pouczać, a tym bardziej księzy, a kto dawał zgodę na zamieszczane materiały, proszę pytać księży, a zamieszczane tam materiały są dostępne na stronach skąd wykłady pochodzą. Proponując strony gdzie jest mix-masz, ziarno i plewy należy informować co jest dobre a co złe, bo nie ugruntowani w wierze przyjmują wszystko.


Nigdy w moich wpisach nie promowałam Marszy dla Jezusa Króla Polski, to Pani użyła teraz słowa "proponuję".

Nie wiem, ale trzeba tłumaczyć jak chłop krowie na rowie, przecież napisałam, że "Marsze dla Jezusa Króla Polski", podałam jako przeciwwagę - powyżej tłumaczyłam - i nie napisałam, że Pani promowała "Marsze dla Jezusa Króla Polski", a napisałam: "o których tu wiele pisze, wystarczy wejść na pewne strony, które Pani też polecała, gdzie jest cały mix-masz"



Zdaje się, że to moja skromna osoba zwróciła Pani uwagę na znaczenie Intronizacji NSPJ w rodzinach, chociaż na dziesiejszym etapie, zapewne Pani wyprze się tego i powoła się na Ducha Św., który Panią oświecił. Obawiam się jednak, że z jednej strony nieco mocniej.

Jest to zupełnie nie w temacie wątku, no ... Pani skromna osoba wprost bije po oczach i niech tak zostanie. W przeciwieństwie do Pani nie roszczę sobie żadnych zasług, o czym inni by mogli powiedzieć, a już na pewno nie Pani "skromna osoba" przyczyniła się do zainteresowania tematem Intronizacji, a jak już to Sekretarz Generalny Dzieła mgr inż Jacek Suder:

http://nspj.jezuici.pl/

... który bardzo wiele osobiście napisał i również przesłał bardzo wiele materiałów tu:

http://www.traditia.fora.pl/wypaczanie-przeslania-pana-jezusa-do-rozalii-celakowny,47/




We wszystkim  wskazany jest bowiem rozsądny umiar. W  czasach diabolicznej dezorientacj najlepiej koncentrować się na sprawach dla zachowania wiary najistotniejszych, niż tępić miecze o tzw. pierdołły.

Nie wiem o jakie pierdoły chodzi i nie dociekam. Umiar jak najbardziej wskazany, również we wprost chorobliwej krytyce, powyżej piękna wypowiedź, którą jeszcze raz zacytuję:

"Gdy krytyka Kościoła nabywa złośliwej goryczy, w gruncie rzeczy działa zawsze ukryta pycha, która dziś zaczyna się już stawać nagminna. Niesyty, dołącza się do tego bardzo często pustka duchowa."

J.Ratzinger, Wprowadzenie w chrzescijaństwo

... ale też w przekazywaniu zdrowej nauki, a nie mix-masz, które jest promowane na stronach tu powyżej podanych.




Czy naprawdę nie ma już Pani innych, godniejszych Pani erudycji adwersarzy?

Przecież nie ja tu zaczęłam i nie ja poleciałam wprost osobistymi wypowiedziami w stronę adwersarza, których ja osobiście  bym nigdy nie napisała, bo o czymś nieładnym to świadczy.



Polecam : http://www.ksiegarnia.antyk.org.pl/x_C_I__P_23016690-23010001__PZTA_2.html

Nie wiem jaki związek z tematem wątku ma podanie tej pozycji tutaj, jak już to raczej powinna być polecona tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,224.msg201798.html#msg201798

... a tu już jest podana:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,9007.msg200592.html#msg200592

Książkę znam i mam, bardzo dobra pozycja, ale o marszach ... w niej nic nie jest napisane.




P.S. Książka ta dostępna była również w księgarni Te Deum, ale strona polskiego FSSPX nie otwiera się dziś. Oby to nie była przebudowa w stylu "rebranding", bo niektórych materiałów możemy już więcej nie zobaczyć.

;D i znów "gorzkie żale" w stronę polskiego FSSPX. Tu nic nie napiszę, proponuję dowiadywać się u źródeł, napisać może do webmastera? - nic nie wiem.


Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 14, 2016, 07:39:14 am »

[...] strona polskiego FSSPX nie otwiera się dziś. Oby to nie była przebudowa w stylu "rebranding", bo niektórych materiałów możemy już więcej nie zobaczyć.
Ks. Anselm wspominał niedawno, że strony FSSPX padły i że ktoś pracuje nad ich przywróceniem. O nowej szacie graficznej nic nie mówił.
Jeśli dobrze pamiętam, problem dotyczył serwera.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2016, 09:53:24 am wysłana przez Warmiaczka » Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 11, 2018, 19:46:51 pm »

Od kiedy w święto popularnie nazywane trzech Króli w większości miast i gmin są organizowane przez kilka parafii tzw. orszaki trzech króli.
I tak sobie oglądam zdjęcia z relacji z różnych miejsc w Polsce a na nich przeważnie młodzież poprzebierana w różne postacie biblijne ma na sobie bardzo ładne i stare kapy, dalmatyki nawet ornaty gotyckie. Kiedyś takie szaty były bardzo kosztowne, a teraz do niczego nie służą, ale można by było użyć da nabożeństwa, albo procesji.
Niejedna tradi wspólnota chciała by mieć takie szaty, ale...

« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2018, 21:52:24 pm wysłana przez szkielet » Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Święto Objawienia Pańskiego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!