Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 23:41:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Masoński ołtarz w Archikatedrze św. Jana w Warszawie?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Masoński ołtarz w Archikatedrze św. Jana w Warszawie?  (Przeczytany 18709 razy)
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #15 dnia: Stycznia 04, 2011, 16:47:48 pm »

Warto dodać ciekawostkę. Otóż, katedra św. Jana "od zawsze" kryta była dachówką. Potwierdzaja to źródła historyczne. Tak zresztą podobno wygladał "gotyk nadwiślański", który zresztą jest tylko wytworem twórczej wyobraźni architektów-historyków.
Tymczasem katedra pokryta została blachą.
Obecnie tłumaczy sie to "zmniejszeniem obciążenia więźby dachowej". Ale to nieprawda. Była to arbitralna decyzja kard.Wyszyńskiego. Postawił sie władzom i historykom. Poszło o termin wykonania i cenę. Ceramiczne pokrycie było droższe; w materiale, wykonaniu.
Plotka głosi, ze prace nakazał rozpocząć kard. Wyszyński, gdy wierchuszka profesorów pojechała w delegację. Po powrocie profesorów była awantura. :)

to teraz rozumem uszczypliwe komentarze profesorów w seminarium że sprawa katedry warszawskiej będzie przeszkodą w procesie :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2011, 11:03:21 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #16 dnia: Stycznia 16, 2011, 10:27:13 am »

ogladalem ostatnio film dokumentalny o kard. wyszynskim i bylo w nim rowniez nagranie z udzielania swiecen w kosciele sw. jana w warszawie. przynajmniej przez jakis czas nastawe oltarza glownego stanowil gotycki tryptyk. nie wiem jednak skad on pochodzil ani gdzie sie obecnie znajduje.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #17 dnia: Stycznia 16, 2011, 10:32:55 am »

Jest może gdzieś dostępny w sieci żeby obejrzeć?
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 08, 2011, 19:07:48 pm »

@ genowefa & abenadar
Cytuj
Skąd ta informacja Panie Rysiu ?
Proszę o podanie żródła, jeśli można.
Usłyszałem to od osoby zajmujacej się historią arch. i znajacą prof. Jana Zachwatowicza.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 08, 2011, 20:40:07 pm »

Również daleko nie trzeba szukać. Po drugie stronie Wisły jakieś 10 lat temu katedra pw. św. Floriana za czasów apb. Głódzia przeszła "remont" po którym nie ma śladu po dawnym ołtarzu, boczne ołtarze też zostały zlikwidowane, a tabernakulum przeniesione w bok. Sedia dal biskupa znajduje się po ścianą.
W archikatedrze pw. św. Jana przynajmniej uchowały się dawne tradycyjne ołtarze.

trochę Pan przedobrzył. Abp Sławoj Leszek był na Pradze w latach 2004-2008, a demolka katedry na pewno przed 1998 r. odkąd mieszkam w tej parafji. Z tego co mi wiadomo, to raczej 10 lat wcześniej. Ponieważ ówczesny proboszcz Xiądz Mirosław Mikulski zgłaszał sprzeciw wobec demolki, autor pisma świętego bp Romaniuk zesłał go na proboszcza do Radości....
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 09, 2011, 12:51:22 pm »

Pamiętam że byłem jakieś 10 lat temu i w środku był remont. Do środka bardzo nie wchodziłem bo się nie dało. Było dużo rusztowań pozasłanianych czarna folią. O tyle pamiętam. Może to właśnie była ta demolka?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 09, 2011, 14:02:49 pm »

trochę Pan przedobrzył. Abp Sławoj Leszek był na Pradze w latach 2004-2008, a demolka katedry na pewno przed 1998 r. odkąd mieszkam w tej parafji. Z tego co mi wiadomo, to raczej 10 lat wcześniej. Ponieważ ówczesny proboszcz Xiądz Mirosław Mikulski zgłaszał sprzeciw wobec demolki, autor pisma świętego bp Romaniuk zesłał go na proboszcza do Radości....
Hmmm... Na posadzce widnieje herb J.E. Sławoja Leszka...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 09, 2011, 14:28:06 pm »

no, w czasach Abpa Sławoja zrobiono bardzo dużo w katedrze, np. kraty żeliwne w wejściu czy otoczenie tabernakulum, ale zaufaj staremu mieszkańcowi Szmulowizny - to nie Abp Głódź wywalił ołtarz z katedry praskiej
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 09, 2011, 14:37:44 pm »

Ufam  ;D
10 lat temu to było raczej za Romaniuka?
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 09, 2011, 14:38:28 pm »

http://katedra-floriana.home.pl/cms/historia/poczatki/jubileusz-350-lecia-nadania-praw-miejskich-pradze
dowod na to, ze juz w 1998 nie bylo starego oltarza
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 09, 2011, 15:14:17 pm »

no, w czasach Abpa Sławoja zrobiono bardzo dużo w katedrze, np. kraty żeliwne w wejściu czy otoczenie tabernakulum, ale zaufaj staremu mieszkańcowi Szmulowizny - to nie Abp Głódź wywalił ołtarz z katedry praskiej
Nie wiem - w tak zamierzchłej przeszłości to bywałem jedynie w konkatedrze i bazylice.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 09, 2011, 19:53:36 pm »

http://katedra-floriana.home.pl/cms/historia/poczatki/jubileusz-350-lecia-nadania-praw-miejskich-pradze
dowod na to, ze juz w 1998 nie bylo starego oltarza

Tak racja.

http://katedra-floriana.home.pl/cms/uploads/images/Gallery/herb/sodano3.jpg


Ale wtedy tron biskupa na zdjęciu była pod ścianą na środku pod krzyżem. A teraz jest pod filarem lekko na ukos.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 09, 2011, 20:16:14 pm »

Ale wtedy tron biskupa na zdjęciu była pod ścianą na środku pod krzyżem. A teraz jest pod filarem lekko na ukos.


Katedrę biskupią przeniósł abp. Głódź chcąc być bliżej ludu...
Przy okazji "tło" tronu zostało zabrane z jakiejś parafii podczas wizytacji (bodaj Legionowo).


Z resztą nie ta jedna rzecz została zabrana z wizytacji z różnych parafii.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 09, 2011, 21:01:20 pm »

Irena: Tego Kossaka... tego Kossaka... i tego Buddę.
Miś: Czekaj, czekaj, czekaj, zaraz, zaraz! Jakiego Buddę?
Irena: Władeczku, Kossaka to bym chciała do sypialni, a tego Buddę to do twojego gabinetu.
Miś: Ale czekaj, chwileczkę...
Minister: Bardzo Cię polubiłem chłopie... musisz kiedyś do nas wpaść.
Miś: Tak...
Minister: Tylko zadzwoń przedtem, żebyśmy... byli w domu. A to też ładne!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1227


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 09, 2011, 21:21:47 pm »

Jak zawsze nieśmiertelny i pasujący do wszystkiego Bareja.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Masoński ołtarz w Archikatedrze św. Jana w Warszawie? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!