Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:48:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: w temacie sede...
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 52 Drukuj
Autor Wątek: w temacie sede...  (Przeczytany 172362 razy)
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #585 dnia: Marca 10, 2014, 09:45:42 am »

Wiem, że temat był wałkowany na pewno już na różne strony ale wklejam bo jednak nie widzę błędu tego "klasycznego sedeckiego" rozumowania. Jedyny możliwy to taki, że przesłanka jakoby hierarchia Novus Ordo głosiła błędną naukę i propagowała fałszywą liturgię jest fałszywa...

"...postawa FSSPX jest niemoralna ze względu na to, że wprowadza wśród swoich członków ducha nieposłuszeństwa. Fałszywie powołują się na prawdziwą zasadę, że nie należy być posłusznym zwierzchnikowi, który nakazuje zrobienie czegoś złego. Powód błędnego odwoływania się do tej zasady polega w tym przypadku na tym, że w głoszeniu Kościołowi powszechnemu katolickiej doktryny, katolickiej liturgii i katolickiej dyscypliny, katolicka hierarchia nie może się mylić".
_____

i jeszcze to: "Sobór Trydencki, na przykład, [...] potępia tych, którzy twierdzą, że "ceremonie Kościoła są raczej zachętą do bezbożności aniżeli służą pobożności". Jednakże FSSPX popada pod to potępienie przez odrzucenie Nowej Mszy i zreformowanych sakramentów".

Przecież podpada.
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2014, 09:57:51 am wysłana przez Pedro Veron » Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #586 dnia: Marca 10, 2014, 12:23:27 pm »

Link do artykułu cytowanego przez p. Verona
http://ultramontes.pl/sanborn_dlaczego_przekonywac.htm

"Mój wyjazd okazał się niezbyt udany. Potencjalny seminarzysta nie stawił się na umówione spotkanie, chociaż mieszka tylko dwanaście minut od miejsca gdzie się zatrzymałem. Pomimo sporego nagłośnienia mojej wizyty w Internecie, w Londynie udało mi się przyciągnąć na wykład zaledwie cztery osoby."
Musi być bardzo źle skoro podąża za ocean dla 1 duszy.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #587 dnia: Marca 11, 2014, 18:20:24 pm »

Są pewne powody dla których nie ufa się klerowi sedewakantystycznemu. Skoro są tacy mocni w gębie, gdzie są owoce?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #588 dnia: Marca 11, 2014, 23:15:40 pm »

http://tenetetraditiones.blogspot.com/2014/02/o-owocnym-apostolacie-ksiedza-ukasza.html

Nie wiem kto prowadzi tę stronę i kto to napisał, ale zdecydowanie zasługuje na spranie po pysku.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
kamilek
Gość
« Odpowiedz #589 dnia: Marca 11, 2014, 23:25:07 pm »

.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #590 dnia: Marca 12, 2014, 09:16:39 am »

Traktuję tę stronę jako przykład polskiej zaściankowości. Garstka sedeków strzeże depozytu wiary i jedynej prawdziwej interpretacji myśli Dmowskiego. Reszta to lefebry, moderniści, banderowcy, żydzi, teutoni, niepotrzebne skreślić. Wypisz wymaluj polska emigracja polityczna obu stuleci.
Zapisane
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #591 dnia: Marca 17, 2014, 09:39:21 am »

i jeszcze to: "Sobór Trydencki, na przykład, [...] potępia tych, którzy twierdzą, że "ceremonie Kościoła są raczej zachętą do bezbożności aniżeli służą pobożności".

nikt nie podłapał tematu... a dręczący (mnie).

zapewne co najmniej 3/4 tradsów różnej maści uważa, że NOM jest "raczej zachętą do bezbożności aniżeli sługą pobożności". Więc w tym kontekście albo:
a) NOM nie jest ceremonią kościoła i sedewakantyści mają słuszność,
b) NOM jest ceremonią kościoła i to 3/4 tradsów podpada pod tę anatemę,
c) w tym kanonie soborowym o coś innego chodzi, źle go interpretuję
d) dobrze interpretuję ten kanon ale moje myślenie jest zbyt kwadratowe, nie biorę pod uwagę tego, że to były inne czasy, inny kontekst i powinienem pojechać na warsztaty do kardynała Kaspera nauczyć się na nowo interpretować nauczanie Kościoła, rozumieć je głębiej i stosować do współczesnej sytuacji.

e) lub zapytać Wałęsy o zdanie ponieważ jego decyzja o zgoleniu wąsów była "i spontaniczna i zaplanowana".     
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #592 dnia: Marca 17, 2014, 11:10:47 am »

i jeszcze to: "Sobór Trydencki, na przykład, [...] potępia tych, którzy twierdzą, że "ceremonie Kościoła są raczej zachętą do bezbożności aniżeli służą pobożności".

nikt nie podłapał tematu... a dręczący (mnie).

zapewne co najmniej 3/4 tradsów różnej maści uważa, że NOM jest "raczej zachętą do bezbożności aniżeli sługą pobożności". Więc w tym kontekście albo:
a) NOM nie jest ceremonią kościoła i sedewakantyści mają słuszność,
b) NOM jest ceremonią kościoła i to 3/4 tradsów podpada pod tę anatemę,
c) w tym kanonie soborowym o coś innego chodzi, źle go interpretuję
d) dobrze interpretuję ten kanon ale moje myślenie jest zbyt kwadratowe, nie biorę pod uwagę tego, że to były inne czasy, inny kontekst i powinienem pojechać na warsztaty do kardynała Kaspera nauczyć się na nowo interpretować nauczanie Kościoła, rozumieć je głębiej i stosować do współczesnej sytuacji.

e) lub zapytać Wałęsy o zdanie ponieważ jego decyzja o zgoleniu wąsów była "i spontaniczna i zaplanowana".     
Kanon odwołuje się do rzeczywistości zastanej, nie do tego co będzie za pół wieku tysiąclecia (NOM). Jakby Ojcowie Soboru wiedzieli, że taki NOM będzie -obłożyli by anatemą autorów ;).
« Ostatnia zmiana: Marca 17, 2014, 20:51:17 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #593 dnia: Marca 17, 2014, 17:09:55 pm »

Co więcej: ten kanon można by zastosować do reformatorów liturgii po IISW – to przecież oni twierdzili, że należy liturgię uprościć, usunąć zbędne powtórzenia, uwspółcześnić, pozbyć się języka łacińskiego, modlitwy odmawiać głośno... Przecież w tym wszystkim implicite zawiera się krytyka zastanej liturgii, chęć stworzenia nowej, która ma być rzekomo lepsza (a skoro nowa ma być lepsza, to dotychczasową uważa się za gorszą, mniej sprzyjającą pobożności).
Zresztą Papież Pius VI bullą Auctorem fidei potępił zdanie Synodu w Pistoi "w którym wychodzi na jaw pragnienie usunięcia przyczyn, które w pewnej mierze doprowadziły do zapomnienia zasad odnoszących się do porządku liturgii, »aby ponownie nadać jej większą prostotę obrzędów, stosować język narodowy i głośno wypowiadać słowa«" jako "nierozważne, obraźliwe dla pobożnych uszu, ubliżające Kościołowi i sprzyjające znieważaniu go przez heretyków".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #594 dnia: Marca 17, 2014, 20:58:14 pm »

Co więcej: ten kanon można by zastosować do reformatorów liturgii po IISW – to przecież oni twierdzili, że należy liturgię uprościć, usunąć zbędne powtórzenia, uwspółcześnić, pozbyć się języka łacińskiego, modlitwy odmawiać głośno... Przecież w tym wszystkim implicite zawiera się krytyka zastanej liturgii, chęć stworzenia nowej, która ma być rzekomo lepsza (a skoro nowa ma być lepsza, to dotychczasową uważa się za gorszą, mniej sprzyjającą pobożności).
Zresztą Papież Pius VI bullą Auctorem fidei potępił zdanie Synodu w Pistoi "w którym wychodzi na jaw pragnienie usunięcia przyczyn, które w pewnej mierze doprowadziły do zapomnienia zasad odnoszących się do porządku liturgii, »aby ponownie nadać jej większą prostotę obrzędów, stosować język narodowy i głośno wypowiadać słowa«" jako "nierozważne, obraźliwe dla pobożnych uszu, ubliżające Kościołowi i sprzyjające znieważaniu go przez heretyków".
Ba - twierdzili, że należy całość w językach narodowych, że wszystko trzeba głośno i że kanon zawiera błędy. 3 anatemy jak nic...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #595 dnia: Kwietnia 07, 2014, 00:48:52 am »

i jeszcze to: "Sobór Trydencki, na przykład, [...] potępia tych, którzy twierdzą, że "ceremonie Kościoła są raczej zachętą do bezbożności aniżeli służą pobożności".

nikt nie podłapał tematu... a dręczący (mnie).

zapewne co najmniej 3/4 tradsów różnej maści uważa, że NOM jest "raczej zachętą do bezbożności aniżeli sługą pobożności". Więc w tym kontekście albo:
a) NOM nie jest ceremonią kościoła i sedewakantyści mają słuszność,
b) NOM jest ceremonią kościoła i to 3/4 tradsów podpada pod tę anatemę,
c) w tym kanonie soborowym o coś innego chodzi, źle go interpretuję
d) dobrze interpretuję ten kanon ale moje myślenie jest zbyt kwadratowe, nie biorę pod uwagę tego, że to były inne czasy, inny kontekst i powinienem pojechać na warsztaty do kardynała Kaspera nauczyć się na nowo interpretować nauczanie Kościoła, rozumieć je głębiej i stosować do współczesnej sytuacji.

e) lub zapytać Wałęsy o zdanie ponieważ jego decyzja o zgoleniu wąsów była "i spontaniczna i zaplanowana".     
Kanon odwołuje się do rzeczywistości zastanej, nie do tego co będzie za pół wieku tysiąclecia (NOM). Jakby Ojcowie Soboru wiedzieli, że taki NOM będzie -obłożyli by anatemą autorów ;).
Czy nie odwołuje się Pan do teorii ewolucji dogmatów potępionej przez Piusa X?

Ponoć wszyscy którzy chodzą na starą mszę są sede-cośtam, tylko o tym nie wiedzą.
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #596 dnia: Kwietnia 07, 2014, 08:33:30 am »

i jeszcze to: "Sobór Trydencki, na przykład, [...] potępia tych, którzy twierdzą, że "ceremonie Kościoła są raczej zachętą do bezbożności aniżeli służą pobożności".

nikt nie podłapał tematu... a dręczący (mnie).

zapewne co najmniej 3/4 tradsów różnej maści uważa, że NOM jest "raczej zachętą do bezbożności aniżeli sługą pobożności". Więc w tym kontekście albo:
a) NOM nie jest ceremonią kościoła i sedewakantyści mają słuszność,
b) NOM jest ceremonią kościoła i to 3/4 tradsów podpada pod tę anatemę,
c) w tym kanonie soborowym o coś innego chodzi, źle go interpretuję
d) dobrze interpretuję ten kanon ale moje myślenie jest zbyt kwadratowe, nie biorę pod uwagę tego, że to były inne czasy, inny kontekst i powinienem pojechać na warsztaty do kardynała Kaspera nauczyć się na nowo interpretować nauczanie Kościoła, rozumieć je głębiej i stosować do współczesnej sytuacji.

e) lub zapytać Wałęsy o zdanie ponieważ jego decyzja o zgoleniu wąsów była "i spontaniczna i zaplanowana".     

Mnie też to dręczy, nie powiem. Mam jednak za mało wiedzy, żeby to rozsądzić w sumieniu. Ciekawy jestem opinii mądrzejszych. A może wchodzi tu myślenie: posoborowie jest w jakiejś części kontynuacją Kościoła, wypaczoną, ale jest... a my, tj. FSSPX czekamy, aż się nawróci lub wyrodzi jeszcze bardziej... można z lekka zgłupieć od ciągłego analizowania tego przypadku :) Czy można jednak stwierdzić: sedevacantyzm to jedyna reprezentacja Kościoła na ziemi?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #597 dnia: Kwietnia 07, 2014, 09:33:27 am »

Jeśli już, to sedeprywacjonizm ;)

Sedewakantysta by zgłupiał, gdyby F1 nagle przyjął sub conditione sakrę biskupią od biskupów Fellay'a, Sanborna i Kelly'ego; podpisał przysięgę antymodernistyczną, unieważnił V2, zniósł NOM i powiedział, że to dopiero dobry początek reform ;)

A sedeprywacjonista by powiedział "habemus papam" ;))
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #598 dnia: Kwietnia 07, 2014, 10:29:47 am »

...Papa magniana...  ???
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
giuseppefull
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 129


« Odpowiedz #599 dnia: Kwietnia 09, 2014, 14:52:23 pm »

Fałszywie powołują się na prawdziwą zasadę, że nie należy być posłusznym zwierzchnikowi, który nakazuje zrobienie czegoś złego. Powód błędnego odwoływania się do tej zasady polega w tym przypadku na tym, że w głoszeniu Kościołowi powszechnemu katolickiej doktryny, katolickiej liturgii i katolickiej dyscypliny, katolicka hierarchia nie może się mylić".

Czy aby na pewno  jest katolicka? A jeśli nie jest katolicka, to posłuszeństwo dalej obowiązuje?
http://www.bractwomodlitewne.blogspot.com/
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2014, 15:09:29 pm wysłana przez giuseppefull » Zapisane
?Nigdy sytuacja Kościoła nie była tak dobra, jak obecnie? (papież Franciszek).
Strony: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 52 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: w temacie sede... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!