Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:53:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: w temacie sede...
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 52 Drukuj
Autor Wątek: w temacie sede...  (Przeczytany 172515 razy)
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #525 dnia: Listopada 11, 2013, 09:14:07 am »

W samowolnym decydowaniu o pustym tronie Piotrowym powołując się na jakieś mgliste herezje jednego z papieży.
Prawosławie nie twierdzi, że tron Piotrowy jest pusty. Nie uznaje po prostu prymatu jednego biskupa nad innymi innego, niż honorowe pierwszeństwo.

Pociągnąłbym tę analogię z prawosławiem. Osobiście bliżej mi jest do prawosławnych, którzy utrzymują, że biskupi Rzymu są schizmatykami z ważną sukcesją, nie zaś okupantami i uzurpatorami z nieważnymi/wygasającymi święceniami. Nie ma interkomunii z prawosławnymi (mimo że hierarchie nawzajem się uznają), nie powinno być jej także z sedekami, dla których wszystko na lewo łącznie z FSSPX to herezja.

Różnie to bywa z tym uznawaniem przez prawosławnych ważnej sukcesji katolickich biskupów. Są tacy, którzy uważają, że żadne sakramenty w Kościele katolickim nie są ważne, a więc sukcesja już wygasła.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #526 dnia: Listopada 11, 2013, 10:58:08 am »

Zdaje się, że większość (wszyscy?) prawosławni uznają dogmat o nieomylności papieża za heretycki, a jednocześnie prawosławie ruskie, greckie, koptyjskie etc. uznaje Franciszka za biskupa Rzymu z ważnymi święceniami. Prawosławni prowadzą też dialog ekumeniczny raczej z tymi odłamami chrześcijaństwa, które zachowały ważność święceń.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #527 dnia: Listopada 11, 2013, 11:29:14 am »

Prawosławie nie twierdzi, że tron Piotrowy jest pusty. Nie uznaje po prostu prymatu jednego biskupa nad innymi innego, niż honorowe pierwszeństwo.
Traktuje Pan prawosławie jako jedność teologiczną - a tak nie było ( i mam nadzieję, że nei jest). Pojęcie prymatu innego niż honorowe też nie jest obce prawosławiu (choć obecnie niemal całkowicie odrzucone)

Zdaje się, że większość (wszyscy?) prawosławni uznają dogmat o nieomylności papieża za heretycki, a jednocześnie prawosławie ruskie, greckie, koptyjskie etc. uznaje Franciszka za biskupa Rzymu z ważnymi święceniami. Prawosławni prowadzą też dialog ekumeniczny raczej z tymi odłamami chrześcijaństwa, które zachowały ważność święceń.
A to niekonsekwencja - bo o tym może zadecydować tylko Sobór Powszechny - a tego bez Patriarchy zachodu zwołać nie mogą.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #528 dnia: Listopada 11, 2013, 11:43:54 am »

Oczywiście, usiłowałem tylko pokazać, że można być heretykiem i zachować jurysdykcję oraz ważność święceń. Sedecy idą krok dalej negując święcenia i podważając jurysdykcję.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #529 dnia: Listopada 11, 2013, 12:32:00 pm »

Oczywiście, usiłowałem tylko pokazać, że można być heretykiem i zachować jurysdykcję oraz ważność święceń. Sedecy idą krok dalej negując święcenia i podważając jurysdykcję.

Pan jednak widać niczego z tych rzeczy nie zrozumiał....trzeba jeszcze trochę poczytać.  :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
giuseppefull
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 129


« Odpowiedz #530 dnia: Listopada 11, 2013, 12:35:53 pm »

Sedecy idą krok dalej negując święcenia i podważając jurysdykcję.
Wynika to z logiki i przyjęcia do świadomości faktu, że obecny Rzym nie wyznaje katolickiej wiary, takiej jaka zawsze w Kościele obowiązywała w sposobie sprawowania kultu Bożego. Jeszcze raz przypominam, że ja nie wyznaję opcji ''sede'', ale rozumiem jej argumentację i mam wiele sympatii. Na razie słucham przestróg kapłanów Bractwa PX. Takich jak ja jest bardzo wielu. Zauważam, że nawet po stronie ''novus ordo'' zaczyna coś się dziać i Franciszek jest postrzegany coraz bardziej nieufnie.
Zapisane
?Nigdy sytuacja Kościoła nie była tak dobra, jak obecnie? (papież Franciszek).
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #531 dnia: Listopada 11, 2013, 13:50:15 pm »

Sedecy idą krok dalej negując święcenia i podważając jurysdykcję.
Wynika to z logiki i przyjęcia do świadomości faktu, że obecny Rzym nie wyznaje katolickiej wiary, takiej jaka zawsze w Kościele obowiązywała w sposobie sprawowania kultu Bożego. \
Brak wiary nie przesądza jednakże o nieważności sakramentów. Nawet, jeżeli to prawda, że Rzym (czyli kto?) nie wyznaje katolickiej wiary. Starokatolicy czy prawosławni również nie wyznają wiary katolickiej. Nikt jednak nie kwestionuje ważności ich święceń z tej tylko przyczyny.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #532 dnia: Listopada 11, 2013, 13:54:44 pm »

Zdaje się, że większość (wszyscy?) prawosławni uznają dogmat o nieomylności papieża za heretycki, a jednocześnie prawosławie ruskie, greckie, koptyjskie etc. uznaje Franciszka za biskupa Rzymu z ważnymi święceniami. Prawosławni prowadzą też dialog ekumeniczny raczej z tymi odłamami chrześcijaństwa, które zachowały ważność święceń.
Prawosławie nie jest, jak wskazał pan Jp7, teologiczną jednością. I zarówno w greckim jak i ruskim prawosławiu znajdzie się wiele osób, które twierdzą, że katolickie sakramenty są nieważne, bo nie może być ważnych sakramentów poza Cerkwią Chrystusową. I nie jest to w tych cerkwiach pogląd specjalnie zwalczany. Nawet w Polsce jeden z czołowych schizmatyckich teologów mówił, że uznają co prawda ważność chrztu u katolików, ale tylko dlatego, że uznają tłumaczenie katolickie co do rozumienia filioque. Gdyby jednak okazało się, że większość katolików rozumie to inaczej niż "od Ojca przez Syna" to wówczas chrzty katolickie zostałyby uznane za nieważne. 
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #533 dnia: Listopada 11, 2013, 14:37:35 pm »

Sedecy idą krok dalej negując święcenia i podważając jurysdykcję.
Wynika to z logiki i przyjęcia do świadomości faktu, że obecny Rzym nie wyznaje katolickiej wiary, takiej jaka zawsze w Kościele obowiązywała w sposobie sprawowania kultu Bożego. \
Brak wiary nie przesądza jednakże o nieważności sakramentów. Nawet, jeżeli to prawda, że Rzym (czyli kto?) nie wyznaje katolickiej wiary. Starokatolicy czy prawosławni również nie wyznają wiary katolickiej. Nikt jednak nie kwestionuje ważności ich święceń z tej tylko przyczyny.

Od lat staram się walczyć z przesądem, jakoby koncepcje sedekatolickie implikowały konieczność uznania nieważności posoborowych rytów, ale jak grochem o ścianę...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
giuseppefull
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 129


« Odpowiedz #534 dnia: Listopada 11, 2013, 20:10:36 pm »

Jeśli nie korzystam z posługi sakramentalnej diecezjalnych, to nie z powodu że ie uznaję ważności nowych sakramentów,, bo tak nie jest . Powód jest taki, że skoro ważne są Msze sprawowane przez FSSPX, to byłoby schizofrenią duchową latanie na spowiedź do diecezjalnych. Musiałbym też spowiednikowi zgodnie z prawdą wyznać że unikam NOM i to samo radzę innym? Czułbym się zdrajcą Tradycji.
Zapisane
?Nigdy sytuacja Kościoła nie była tak dobra, jak obecnie? (papież Franciszek).
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #535 dnia: Listopada 11, 2013, 20:18:04 pm »

Musiałbym też spowiednikowi zgodnie z prawdą wyznać że unikam NOM i to samo radzę innym? Czułbym się zdrajcą Tradycji.

Dlaczego by Pan musiał? Wręcz przeciwnie. Do konfesjonału się chodzi wyznawać grzechy, a nie chwalić.
Zapisane
giuseppefull
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 129


« Odpowiedz #536 dnia: Listopada 11, 2013, 20:29:51 pm »

Nie czułbym się dobrze skrywać, co myślę o posoborowiu?
Zapisane
?Nigdy sytuacja Kościoła nie była tak dobra, jak obecnie? (papież Franciszek).
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #537 dnia: Listopada 11, 2013, 21:12:31 pm »

Spowiedź nie jest od tego, aby mówić co się myśli o posoborowiu, tylko od wyznawania grzechów. Proszę powstrzymać zapał "misyjny", bo konfesjonał nie jest odpowiednim miejscem do "opieprzania" spowiednika. Chyba, że to co Pan myśli o posoborowiu to grzech. Ale wówczas należy to wyznać również na spowiedzi przed kapłanem z Bractwa.

@ Krusejder

Nie stwierdziłem wszak, że sedewakantyzm implikuje uznawanie nieważności posoborowych święceń. Aczkolwiek nie spotkałem się z sedewakantystami, którzy by nie kwestionowali tej ważności. Co nie oznacza, że takich nie ma.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #538 dnia: Listopada 11, 2013, 21:50:21 pm »

A to niekonsekwencja - bo o tym może zadecydować tylko Sobór Powszechny - a tego bez Patriarchy zachodu zwołać nie mogą.
Na-boku.
A czy można zwołać Powszechny Sobór bez Patriarchów Wschodnich?
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #539 dnia: Listopada 11, 2013, 22:13:54 pm »

Oczywiście, usiłowałem tylko pokazać, że można być heretykiem i zachować jurysdykcję oraz ważność święceń. Sedecy idą krok dalej negując święcenia i podważając jurysdykcję.

Pan jednak widać niczego z tych rzeczy nie zrozumiał....trzeba jeszcze trochę poczytać.  :)
Po co? Wszak Stolica obsadzona.

@Krusejder
Może należałoby założyć jakiś osobny wątek o trytkizmie i tych "dobrych" sedekach? Jak na razie ultramontes promuje x. Cekadę i jego tezę o nieważności nowych święceń. Ksiądz dobrodziej pojawia się także na sedevacante.eu.
Zapisane
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 52 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: w temacie sede... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!